Jump to content



Κάρτα Γραφικών.. αντικατάσταση


djgps

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά.. Θα ήθελα να μπορούσατε να μου δώσετε την συμβουλή σας και την βοήθεια σας για μια νέα κάρτα γραφικών στο Pc Μου για να μπορώ να πάιξω και κάνα καινούργιο game στο pc μου..

Το ερώτημά μου είναι:

Έχω στο pc μου μια Geforce 5200 (πολύ παλιά) σε θύρα AGP. Και εδώ είναι που προβληματίζομαι... Θα πρέπει η νέα κάρτα που θα πάρω να κοιτάξω να έχει τοποθέτηση AGP ή μπορώ την ρίξω και σε PCI θύρα?

Κοιτάω την GIL RADEON 9800PRO 128MB AGP BULK και ASUS EN9600GSO MAGIC/HTDP 512MB PCI-E RETAIL

Ευχαριστώ και αν θέλετε απαντήστε....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply
Γεια σας παιδιά.. Θα ήθελα να μπορούσατε να μου δώσετε την συμβουλή σας και την βοήθεια σας για μια νέα κάρτα γραφικών στο Pc Μου για να μπορώ να πάιξω και κάνα καινούργιο game στο pc μου..

Το ερώτημά μου είναι:

Έχω στο pc μου μια Geforce 5200 (πολύ παλιά) σε θύρα AGP. Και εδώ είναι που προβληματίζομαι... Θα πρέπει η νέα κάρτα που θα πάρω να κοιτάξω να έχει τοποθέτηση AGP ή μπορώ την ρίξω και σε PCI θύρα?

Κοιτάω την GIL RADEON 9800PRO 128MB AGP BULK και ASUS EN9600GSO MAGIC/HTDP 512MB PCI-E RETAIL

Ευχαριστώ και αν θέλετε απαντήστε....

Όλα εξαρτώνται απο το τι σύστημα έχεις... Αν εχεις P4 3,2 ας πούμε (ή καλύτερα έναν δυνατό AMD) τότε αν βάλεις μία 3850 στο εγγυώμαι απο προσωπική εμπειρία ότι με λίγες παραδοχές θα μπορείς να παίξεις όλα σχεδόν τα σημερινά παιχνίδια... για τα αυριανά ασφαλώς ξέχνα το... Ο ξάδερφός μου παίζει crysis, ghost recon και DIRT με έναν P4 3,0 και μία 7600GS AGP και οφείλω να ομολογήσω οτι τα παιχνίδια είναι κατι παραπάνω απο playable...

Link to comment
Share on other sites

Να δώσω λίγες ακόμη διευκρινήσεις για το συστημα μου.Έχω P4 στα 3 και μητρική έχει την Asrock 775VM800

Sorry που γίνομαι κουραστικός αλλά να μήν κάνω καμιά βλακεία μιας και δεν γνωρίζω επι του θέματος...

Link to comment
Share on other sites

Να δώσω λίγες ακόμη διευκρινήσεις για το συστημα μου.Έχω P4 στα 3 και μητρική έχει την Asrock 775VM800

Sorry που γίνομαι κουραστικός αλλά να μήν κάνω καμιά βλακεία μιας και δεν γνωρίζω επι του θέματος...

Για το σύστημα που έχεις ... συμφωνώ με τον varachio.

Η αγορά μιάς 3850 AGP είναι ότι καλύτερο μπορείς να βάλεις ... και σε χρήματα είναι εκεί που έχεις υπολογήσει.

Link to comment
Share on other sites

H καρτα αυτη ειναι ανωτερη της 7800gs?

(εκτoς φυσικα απο το direct10)΄

Όλα εξαρτώνται απο το τι σύστημα έχεις... Αν εχεις P4 3,2 ας πούμε (ή καλύτερα έναν δυνατό AMD) τότε αν βάλεις μία 3850 στο εγγυώμαι απο προσωπική εμπειρία ότι με λίγες παραδοχές θα μπορείς να παίξεις όλα σχεδόν τα σημερινά παιχνίδια... για τα αυριανά ασφαλώς ξέχνα το... Ο ξάδερφός μου παίζει crysis, ghost recon και DIRT με έναν P4 3,0 και μία 7600GS AGP και οφείλω να ομολογήσω οτι τα παιχνίδια είναι κατι παραπάνω απο playable...

Παιχνιδια οπως το Dirt ή το Frontlines ή το Flatout2 Ult.Carnage ή το Grid δεν μπορουν να παιχτουν σε υψηλη αναλυση με τετοιες καρτες, οπως ειδα.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις Ρ3 @ 3.0Ghz, με μητρικη Asrock με Via chipset.

Oχι και το καλυτερο συστημα για να επενδυσεις κι αλλα λεφτα επανω του.

Ισως θα πρεπε να σκεφτεις ριζικη αλλαγη αν σε παιρνει οικονομικα.

Link to comment
Share on other sites

H καρτα αυτη ειναι ανωτερη της 7800gs?

(εκτoς φυσικα απο το direct10)΄.

Πολύ ανώτερη! Φτάνει σε απόδοση την 8800GTS όσο κι αν φαίνεται περίεργο (μιλάω για την PCIX έκδοση) και μιλάω απο προσωπική εμπειρία γιατί τις είχα και τις δύο... Η 3850 256 έφτανε στα ίσα την 8800GTS 640 και με χαλαρό overclock με την stock ψύκτρα την άφηνε και πίσω!

Παιχνίδια οπως το Dirt ή το Frontlines ή το Flatout2 Ult.Carnage ή το Grid δεν μπορουν να παιχτουν σε υψηλη αναλυση με τετοιες καρτες, οπως ειδα.

Με το σύστημα της υπογραφής όταν είχα την 8800GTS 640 ΔΕΝ μπορούσα να παίξω DIRT σε ανάλυση 1600χ1050 στα foul details (fps 20-)και γι αυτό και πήρα την 9800GΧ2 (fps 45+) ... Άρα τα καινούργια παιχνίδια μπορούν να λυγίσουν οποιοδήποτε σύστημα σε foul details και υψηλή ανάλυση...

Όλα τα παραπάνω βασίζονται πραγματικές μετρήσεις και προσωπικά benchmarks και δεν είναι φήμες ή εικασίες...

Όσο για τον ξάδερφό μου παίζει σε 19' wide οθόνη και με default ρυθμίσεις των παιχνιδιών που προανέφερα και έχει σε όλα τα παιχνίδια 20+ fps που για εκείνον είναι οκ και ένα σπασιματάκι στην οθόνη που και που δεν τον χαλάει... Τον είδα να παίζει και ναί παίζονται άνετα τα παιχνίδια...

Link to comment
Share on other sites

Με το σύστημα της υπογραφής όταν είχα την 8800GTS 640 ΔΕΝ μπορούσα να παίξω DIRT σε ανάλυση 1600χ1050 στα foul details (fps 20-)και γι αυτό και πήρα την 9800GΧ2 (fps 45+) ... Άρα τα καινούργια παιχνίδια μπορούν να λυγίσουν οποιοδήποτε σύστημα σε foul details και υψηλή ανάλυση...

Όλα τα παραπάνω βασίζονται πραγματικές μετρήσεις και προσωπικά benchmarks και δεν είναι φήμες ή εικασίες...

Όσο για τον ξάδερφό μου παίζει σε 19' wide οθόνη και με default ρυθμίσεις των παιχνιδιών που προανέφερα και έχει σε όλα τα παιχνίδια 20+ fps που για εκείνον είναι οκ και ένα σπασιματάκι στην οθόνη που και που δεν τον χαλάει... Τον είδα να παίζει και ναί παίζονται άνετα τα παιχνίδια...

Eννοειται βεβαια οτι αυτα τα συγχρονα ματσό παιχνιδια θες μονο το ακριβοτερο συστημα της αγορας για να τα τρεξεις στην λεπτομερεστατη αναλυση τους, σε οθονη 22'' (υποθετω οτι ολοι οι gamers σημερα που σεβονται τον εαυτο τoυς εχουν 22άρα wide οθονη).

Τωρα να λες οτι πηρες την 9800GΧ2 μόνο και μόνο για να τρεξεις στα 45+ το Dirt... εγω παντως δεν θα το εκανα.

Ο ξαδελφος σου θα τα τρεχει σε πολυ χαλια αναλυση, εαν τα βαλεις σε λεπτομερη αναλυση δε μιλαμε για σπασιματακι αλλα σπασιματαρες:)

Πολύ ανώτερη! Φτάνει σε απόδοση την 8800GTS όσο κι αν φαίνεται περίεργο (μιλάω για την PCIX έκδοση) και μιλάω απο προσωπική εμπειρία γιατί τις είχα και τις δύο... Η 3850 256 έφτανε στα ίσα την 8800GTS 640 και με χαλαρό overclock με την stock ψύκτρα την άφηνε και πίσω!

Μιλαμε μόνο για agp.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα να λες οτι πηρες την 9800GΧ2 μόνο και μόνο για να τρεξεις στα 45+ το Dirt... εγω παντως δεν θα το εκανα..

Δεν είπα αυτό... είπα οτι το παιχνίδι δεν παιζόταν σε ανάλυση 1600χ1050 έστω κι αν έριχνες τα details στο minimum οπότε είχες μόλις 22-23fps... οπότε ναι μου την έσπαγε... όταν βρήκα φτηνά την 9800GX2 πλήρωσα μια μικρή διαφορά(έδωσα την 8800 καλή τιμή) και πήρα κάτι πολύ ανώτερο... Ποτέ δεν θα πλήρωνα και θα άλλαζα κάρτα γραφικών για ένα μόνο παιχνίδι έτσι απλά... Ίσως δεν ήμουν απόλυτα σαφής πρίν...

Ο ξαδελφος σου θα τα τρεχει σε πολυ χαλια αναλυση, εαν τα βαλεις σε λεπτομερη αναλυση δε μιλαμε για σπασιματακι αλλα σπασιματαρες:)..

Διευκρίνησα οτι παίζει σε 19άρα Wide οθόνη... όλοι ξέρουμε τι ανάλυση έχει... 1440χ900... Νομίζω παίζει σε αναλύσεις μεταξύ 1024χ720 ~ 1024χ800 πάντως κάτι τέτοιο... και όχι ΔΕΝ κάνει σπασίματα η οθόνη... κι εγώ τον δούλευα αλλά όταν το είδα το πίστεψα...Όλα εξαρτώνται απο το τι οθόνη έχει ο καθένας... αν κι εγώ είχα οθόνη 19' τότε πιθανότατα ακόμα να είχα την 8800...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα αυτό... είπα οτι το παιχνίδι δεν παιζόταν σε ανάλυση 1600χ1050 έστω κι αν έριχνες τα details στο minimum οπότε είχες μόλις 22-23fps...

Μα κι εγω το ειπα αυτό.

… πλήρωσα μια μικρή διαφορά(έδωσα την 8800 καλή τιμή και πήρα κάτι πολύ ανώτερο

Δηλαδη πόσο την ειχες αγορασει και πόσο την πουλησες? Ειμαι περιεργος να ακουσω πόσο ηταν η καλη τιμη που ελαβες.

και όχι ΔΕΝ κάνει σπασίματα η οθόνη...

Mα εσυ ειπες προηγουμενως ότι κανει καποια σπασιματακια.

Κι εγω που εχω ανωτερο συστημα απ το ξαδελφο σου δε διαβεβαιω ότι κανει όχι απλως σπασιματακια αλλα σπασιματαρες, σε σημειο που δεν παιζεται(για τη λεπτομερη αναλυση μιλαμε παντα).

Όλα εξαρτώνται απο το τι οθόνη έχει ο καθένας... αν κι εγώ είχα οθόνη 19' τότε πιθανότατα ακόμα να είχα την 8800...

Eννοεις αγοραζοντας τη καλυτερη καρτα της κατηγοριας.Συμβαινει συχνα καποιος με μικροτερη οθονη να εχει καλυτερη καρτα από καποιον με μεγαλυτερη οθονη.

Link to comment
Share on other sites

GoldenApe... δεν πρόκεται να προσπαθήσω να σε πείσω άλλο για κάτι που δεν πρόκειται να παραδεχτείς ποτέ ότι κι αν πώ... Απ το ύφος σου φαίνεται οτι προσπαθείς να ανοίξεις βεντέτα και ειλικρινά δεν θα σε ακολουθήσω... Υπάρχουν σοβαρότερα πράγματα να κάνω απ το να λογομαχώ μαζί σου που όπως φαίνεται δεν θέλεις να ανταλλάξεις γνώμες αλλά προσπαθείς να επιβάλλεις τις δικές σου... Αντί να αμφισβειτείς αυτά που σου λέω ψάξε λίγο καλύτερα το σύστημά σου γιατί φαίνεται πως δεν είναι και πολύ καλά ρυθμισμένο... Καλή σου νύχτα:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω που εχουμε διαφωνια.

Στη πραγματικοτητα ειπαμε τα ιδια, οποιος διαβασει τα μυνηματα μας θα το καταλαβει.

Δεν υπαρχει θεμα ουτε βεντετας ουτε λογομαχιας, εσυ το βλεπεις ετσι.

Κουβεντιαζουμε για ενα ενδιαφερον θεμα και, ξαναγυρνοντας στην ουσια θα ηθελα παλι να μου πεις πόσο αγορασες τη καρτα και πόσο τη πουλησες.

Αν δε θελεις να το πεις, οk.

Tο συστημα μου ειναι αριστα ρυθμισμενο γιατι το παρακολουθω και το συντηρω καθημερινα. Ακομα ομως και με τη καλυτερη agp καρτα και εναν X2 4400+ ειναι, εννοειται, αδυνατον να παιξεις τα συγχρονα ματσό παιχνιδια που ανεφερα στις max ρυθμισεις της 22άρας(1680Χ1050) χωρις σπασιμο.

Αλλωστε εσυ ο ιδιος ειπες οτι ουτε το hi-end συστημα σου δεν μπορουσε να το κανει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω που εχουμε διαφωνια.

Στη πραγματικοτητα ειπαμε τα ιδια, οποιος διαβασει τα μυνηματα μας θα το καταλαβει..

Είπα:

Οτι σε μια 17' ή 19' οθόνη με ανάλυση ~ 1024χ768 με χαμηλά details και default ρυθμίσεις με επεξεργαστή 3Ghz+ και καλή AGP κάρτα μπορούν άνετα να παιχτούν τα σύνχρονα παιχνίδια - σημείο στο οποίο εσύ φαίνεται να διαφωνείς

θα ηθελα παλι να μου πεις πόσο αγορασες τη καρτα και πόσο τη πουλησες.

Αν δε θελεις να το πεις, οk..

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=43930

Η 8800GTS κόστισε πέρσι 245ευρώ...

Ακομα ομως και με τη καλυτερη agp καρτα και εναν X2 4400+ ειναι, εννοειται, αδυνατον να παιξεις τα συγχρονα ματσό παιχνιδια που ανεφερα στις max ρυθμισεις της 22άρας(1680Χ1050) χωρις σπασιμο.

Συμφώνω... ποτέ δεν είπα οτι μπορεί να γίνει αυτό... Γι αυτό και έφερα σαν παράδειγμα το συστημά μου... και δεν νομίζω κάποιος με agp να έχει 22' οθόνη... κι αν έχει θα αναρωτιόμουν το γιατί...

Δεν χρειάζεται να πούμε άλλα γιατί οδηγούμε το Thread αλλού.... :)

Link to comment
Share on other sites

Mην ανησυχεις, αν δεν παρεκτραπεις οπως εκαναν καποιο αλλοι τις προαλλες τοτε δεν θα παει πουθενα.

Είπα:

Οτι σε μια 17' ή 19' οθόνη με ανάλυση ~ 1024χ768 με χαμηλά details και default ρυθμίσεις με επεξεργαστή 3Ghz+ και καλή AGP κάρτα μπορούν άνετα να παιχτούν τα σύνχρονα παιχνίδια - σημείο στο οποίο εσύ φαίνεται να διαφωνείς

Μα οχι, οχι... Δυο φορες ειπα "σε λεπτομερη αναλύση", οχι σε χαμηλή αναλυση.

Σε χαμηλη αναλυση φυσικα και θα εχεις ικανοποιητικη κινηση αλλα το να τι κανεις που θα φαινεται σα σκ@τ@...

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=43930

Η 8800GTS κόστισε πέρσι 245ευρώ...

Δηλαδη αν καταλαβα καλα, τη πηρες 245 και τη πουλησες 135?!

Προφανως ο αγοραστης δεν ηταν τοσο σχετικος(κοινως: τον επιασες κοροϊδο) αφου δινοντας αλλα 120 θα μπορουσε να παρει καινουργια την ιδια την 9800GX2.....

... και δεν νομίζω κάποιος με agp να έχει 22' οθόνη... κι αν έχει θα αναρωτιόμουν το γιατί...

Οριστε?? Θα αστειευσαι βεβαια. Ή μαλλον θεωρεις οτι το παν στο pc monitor ειναι το game. Προσωπικα τα games πιανουν λιγο χρονο, λιγοτερο απ το χρονο πχ. που ξοδευω σε forums.

Eγω βασικα πηρα την 22άρα στην αρχη του χρονου, αντικαθιστωντας την 17άρα tft που ηδη ειχα τα προηγουμενα 5 χρονια. Η διαφορά ειναι τεραστια. Την αντιλαμβανεσαι ευκολα και χωρις να χρειαστει να παιξεις pc games;)

Εχω την καλυτερη agp (XFX Geforce 7800GS Extreme Edition) η οποια ακομα εχει αριστο/αθορυβο συστημα ψυξης και μικρη καταναλωση ρευματος. Δεν θα ρισκαριζα να παρω καποια αλλη που θα βουηζε σαν μηχανότρατα:001:

Αλλωστε για να εβαζα pci-xpress θα επρεπε θα αλλαζα cpu-mobo-ram!

Kι ολα αυτα για να εχω καλα frames στο DiRT ή στο GRID. Ε, δεν αξιζει το κοπο.

Link to comment
Share on other sites

Mην ανησυχεις, αν δεν παρεκτραπεις οπως εκαναν καποιο αλλοι τις προαλλες τοτε δεν θα παει πουθενα.

Αν συνεχίσεις να ποστάρεις έτσι σίγουρα θα διαφωνίσεις και με άλλους... Το θέμα είναι να καταλήξουμε κάπου ώστε αυτοί που θα διαβάσουν το thread να βγάλουν κάποιο συμπέρασμα....:)

Δηλαδη αν καταλαβα καλα, τη πηρες 245 και τη πουλησες 135?!

Προφανως ο αγοραστης δεν ηταν τοσο σχετικος(κοινως: τον επιασες κοροϊδο) αφου δινοντας αλλα 120 θα μπορουσε να παρει καινουργια την ιδια την 9800GX2......

Διάβασε το thread που σου έδωσα το link παραπάνω προσεκτικότερα... Μην βιάζεσαι να πείς τον άλλο κορόιδο έτσι αβίαστα... η 9800GX2 έκανε τότε +/-300ευρω και την 8800 δεν την έβρισκες στα μαγαζιά εύκολα και αν την έβρισκες την πλήρωνες 200+. Τώρα, που την βρήκα εγώ 230 και την αγόρασα την 9800GX2, αν σε ενδιαφέρει να σου στείλω pm να σου πω για να μην θεωρηθεί οτι κάνω διαφήμηση...

Αλλωστε για να εβαζα pci-xpress θα επρεπε θα αλλαζα cpu-mobo-ram!

Kι ολα αυτα για να εχω καλα frames στο DiRT ή στο GRID. Ε, δεν αξιζει το κοπο.

Το σύστημά σου είναι μια χαρά και δεν χρειάζεται να πειράξεις τίποτα αφού κάνει για σένα... θα μπορούσες να πείς απ την αρχή οτι εχεις 22' με την 7800GS ωστε να καταλάβω καλύτερα που πήγαινες την συζήτηση... Δεν πειράζει βρήκαμε άκρη έστω με το δύσκολο τρόπο... Ο συνδυασμός σου πάντως είναι σπάνιος:)

Link to comment
Share on other sites

Αν συνεχίσεις να ποστάρεις έτσι σίγουρα θα διαφωνίσεις και με άλλους... Το θέμα είναι να καταλήξουμε κάπου ώστε αυτοί που θα διαβάσουν το thread να βγάλουν κάποιο συμπέρασμα....

Tι εννοεις «αν συνεχισω ετσι»? Πως «ετσι» δηλαδη? Παρακαλω να μου εξηγησεις. Δε νομιζω ότι ως τωρα μιλησα απρεπως ή περιεργα.

Κι αν διαφωνησω με αλλους τι θα γινει δηλαδη? Στη Δημοκρατια ενθαρρυνονται οι διαφωνιες. Δικαιωμα του καθενος είναι να διαφωνhσει, δεν θα τον εμποδισω.

Όταν λες «να καταληξουμε καπου» δεν εννοεις βεβαια να καταληξουμε υποχρεωτικα εκει που ενδεχομενως θα ηθελες εσυ.

Διάβασε το thread που σου έδωσα το link παραπάνω προσεκτικότερα... Μην βιάζεσαι να πείς τον άλλο κορόιδο έτσι αβίαστα... η 9800GX2 έκανε τότε +/-300ευρω και την 8800 δεν την έβρισκες στα μαγαζιά εύκολα και αν την έβρισκες την πλήρωνες 200+.

Σημασια εχει πόσο την πηρες και πόσο την πουλησες. Εάν την πηρες 245 και την πουλησες 135, προκειται για το καλυτερο deal που θα μπορουσε καποιος να ονειρευτει.

Αφου μπορουσε να παρει καινουργια την 8800 για 200 γιατι να μην εδινε αλλα 65 και να την επαιρνε?

Ειμαι σιγουρος ότι ολοι θα χαρακτηριζαν «κοροιδο» το συγκεκριμενο αγοραστη ή ασχετο.

Το σύστημά σου είναι μια χαρά και δεν χρειάζεται να πειράξεις τίποτα αφού κάνει για σένα... θα μπορούσες να πείς απ την αρχή οτι εχεις 22' με την 7800GS ωστε να καταλάβω καλύτερα που πήγαινες την συζήτηση... Δεν πειράζει βρήκαμε άκρη έστω με το δύσκολο τρόπο... Ο συνδυασμός σου πάντως είναι σπάνιος

Φιλε μου… ολες οι φρασεις αυτης της παραγραφου χρειαζονται σχολιασμο:)

Από την αρχη το ειπα οτι εχω 22άρα.

Όχι 7800gs σκετη, αλλα ΧFX 7800gs Extreme Edition(oβερκλοκαρισμενη).

Τι εννοεις «που πηγαινα τη συζητηση»? Που τη πηγαινα δηλαδη?…

Αν δεν ηθελες να «βρισκαμε ακρη με το δυσκολο τροπο» θα επρεπε να μην κανεις posts όπως το #15.

Και παλι θα απορησω γιατι βρισκεις το συνδιασμο μου σπανιο. Όπως σου εξηγησα, μια 22αρα οθονη εχει τεραστια διαφορά από την 17αρα και δε χρειαζεται να παιζεις games για να το καταλαβεις.

Εγω θα ελεγα ότι ο συνδιασμος μου είναι ιδιαιτερα καλος για παλια πλατφορμα(s939-ddr-agp):)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.