Jump to content



9950 BLACK EDITION


Georgz1442169219

Recommended Posts

  • Replies 167
  • Created
  • Last Reply
Λοιπόν εγώ που είμαι με αέρα... ποσο να ανεβασω το fsb kai me ti voltage???? (χρειάζεται να πειράξω και τον πολλαπλασιαστη??? ή να δωσω voltage και στις μνήμες????)
:) καi ας μου λυσει κάποιος τις απορίες μου plz!!! δε μπορει όλο και κάποιος θα ξέρει!!! αν μαθω αυτα είμαι komple.......

Δεν ειναι τοσο ευκολο,κανενας δεν μπορει να σου πει ακριβως κανε αυτο αλλαξε εκεινο και εισαι ενταξει,και δεν εχει και νοημα,θα πρεπει να μαθεις τι ακριβως κανει καθε ρυθμιση στο bios και να δοκιμασεις πραγματα για να δεις τι δουλευει σε σενα.

Ριξε μια ματια σε αυτο εδω,ισως βοηθησει:

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=200715

Εγω θα σου ελεγα να τα παρεις ενα-ενα,πρωτα να βρεις ποσο FSB μπορει να κανει η μητρικη σου (χαμηλωνεις Multiplier και μνημες και ανεβαζεις μονο το FSB).

Μετα ποσο ανεβαινουν οι μνημες σου (stock FSB,χαμηλο Multiplier,μνημες στο 1/1 και ανεβαζεις μονο το FSB).

Και τελος τι μπορει να κανει ο επεξεργαστης,τωρα που ξερεις ποσο FSB μπορει να κανει η μητρικη κοιταξε να μην ξεπερασεις αυτο το οριο, (βαλε stock FSB,χαμηλα της μνημες,stock Multiplier και ανεβαζε μονο το FSB),αν δεις οτι ξεπερνας το FSB που μπορει να κανει η μητρικη ανεβαζεις Multiplier και ριχνεις το FSB.

Ελπιζω να βοηθησουν ολα αυτα:)

stealth

Link to comment
Share on other sites

Thnks φιλε!!!!! Πραγματικά helpares!!! Όλο το βράδυ θα ασχοληθώ με αυτο...

Αν και δυστυχώς δεν είδα πουθενά στο bios διαιρέτη για τις μνήμες, όλα τα άλλα θα τα δοκιμάσω βήμα βήμα όπως μου είπες!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και δυστυχώς δεν είδα πουθενά στο bios διαιρέτη για τις μνήμες,:)

Πρεπει Under Advanced>JumperFree Configuration να τα βαλεις απο Auto σε Manual για να εμφανιστουν τα submenus,καπου εκει πρεπει να υπαρχει μια ρυθμιση που να σε βαζει στο DRAM Timing Configuration,εκει βαζεις το Memory Clock Mode στο Limit.

Θα εμφανιστει ενα submenu που θα εχει τους διαιρετες.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάντως μέχρι στιγμής για τα 3300 μόνο λίγο το multi ανέβασα και το fsb.Δεν πείραξα άλλες ρυθμίσεις και το vcore λίγο μέχρι 1,35 το πήγα.

Και λίγο το έψαξα με το ACC, καθώς βλέπεις διαφορετική συμπεριφορά ανάλογα με την τιμή που δίνεις.Πάντως τώρα παίζω με ACC στο OFF.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάντως μέχρι στιγμής για τα 3300 μόνο λίγο το multi ανέβασα και το fsb.Δεν πείραξα άλλες ρυθμίσεις και το vcore λίγο μέχρι 1,35 το πήγα.

Και λίγο το έψαξα με το ACC, καθώς βλέπεις διαφορετική συμπεριφορά ανάλογα με την τιμή που δίνεις.Πάντως τώρα παίζω με ACC στο OFF.

sorry είμαι λιγο άσχετος σε μερικά!! ACC=??

Link to comment
Share on other sites

sorry είμαι λιγο άσχετος σε μερικά!! ACC=??

Tο Advanced Clock Calibration είναι και καλά μια νέα δυνατότητα που υπάρχει στις μητρικές με το τσιπάκι 790FX που δίνει αρκετά περιθώρια για πιο πολλά mhz.Σε όσα pc δουλεύει έχουν δει 100-300mhz παραπάνω.

Το θέμα είναι όμως ότι δεν κάνει παντού δουλειά.Σε άλλους δουλεύει και σε άλλους όχι.Και δεν είναι μόνο το on και off.Έχει καμιά 20αριά επιλογές μέσα και πρέπει να ψαχτείς να δεις αν κάνει κάποια από αυτή σωστή δουλειά..

Link to comment
Share on other sites

Tο Advanced Clock Calibration είναι και καλά μια νέα δυνατότητα που υπάρχει στις μητρικές με το τσιπάκι 790FX που δίνει αρκετά περιθώρια για πιο πολλά mhz.Σε όσα pc δουλεύει έχουν δει 100-300mhz παραπάνω.

Το θέμα είναι όμως ότι δεν κάνει παντού δουλειά.Σε άλλους δουλεύει και σε άλλους όχι.Και δεν είναι μόνο το on και off.Έχει καμιά 20αριά επιλογές μέσα και πρέπει να ψαχτείς να δεις αν κάνει κάποια από αυτή σωστή δουλειά..

Σε μένα σε συχνοτητες πανω απο 3000 παιζει καλα απο 2% εως 6% οχι παραπάνω γιατι τρωει κολλήματα(για το asrock πάντα μιλάω) 1,35 στο bios και το παιζει 1,36-1,39.

Αλλα οπως είπες.....σε μερικους δουλευει και σε μερικους οχι.

Απο θερμοκρασίες πως τα πάτε? βλέπω 50c σε full load....

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα σε συχνοτητες πανω απο 3000 παιζει καλα απο 2% εως 6% οχι παραπάνω γιατι τρωει κολλήματα(για το asrock πάντα μιλάω) 1,35 στο bios και το παιζει 1,36-1,39.

Αλλα οπως είπες.....σε μερικους δουλευει και σε μερικους οχι.

Απο θερμοκρασίες πως τα πάτε? βλέπω 50c σε full load....

Λοιπόν επειδή έχει γίνει πολύ ντόρος με το θέμα θερμοκρασία, να ξέρετε ότι ενεργοποιώντας το CPU TWEAK από το BIOS ή το πράσινο κουμπάκι στο AOD, το σύστημα και καλά πουσάρεται και ανεβαίνει η κατανάλωση καμιά 30-40watt και καμιά 10αριά βαθμούς σε θερμοκρασία.

Εγώ προσωπικά το έχω στο Disable και αν χρειαστέι για κανένα bench το ενεργοποιώ μόνο.

Link to comment
Share on other sites

3555Mhz και δευτερος στο SuperPi και PiFast απο οτι ειδα:033: :033:

Τρεξε SuperPi 32M νομιζω τους εχεις. Οι μνημες γιατι παιζουν τοσο χαμηλα?

stealth

Έχω ένα θέμα με reboots στα bench διαρκείας όπως SPI 32M και το αργό Wprime.

Δεν έχω βρει ακόμα τι του αρέσει για να είναι σταθερό..

Για τις μνήμες τι προτείνεις??

Link to comment
Share on other sites

Για τις μνήμες τι προτείνεις??

Κατι δεν μου παει καλα,μπορεις να κατεβασεις το τελευταιο CPU-Z να δεις τι λεει?

Κοιταζα αυτο εδω:

attachment.php?attachmentid=23219&stc=1&d=1224946790

Aν η φορμουλα "CPU Speed / ceiling ((Multi / Divider) / 2) για τον υπολογισμο της ταχυτητας της μνημης ειναι σωστη τοτε...

3555 / ceiling ((15 /(1 / 2)) / 2)=3555 / (( 15 / 0.5) / 2)=3555 / (30 / 2)=3555 / 15= 237Mhz DDR2 474Ram speed.

Η εγω εχω κανει καποιο λαθος η το CPU-Z δεν διαβαζει σωστα.

stealth

post-7559-1442175325,2312_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@viper,

Τι διαιρετη εχεις στο Bios?Αν το εχεις στο auto βαλτο στο 1/1 και δωσε μου ενα screenshot με το CPU-Z στο CPU και memory tab.

Eπισης αν μπορεις δωσε μου αλλο ενα με διαιρετη 4/3 (533).

Νομιζω ειναι καποιο προβλημα με το CPU-Z που διαβαζει οτι θελει οταν το Memory Clock Mode ειναι στο auto.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.