Jump to content



9950 BLACK EDITION


Georgz1442169219

Recommended Posts

  • Replies 167
  • Created
  • Last Reply
16.3 sec
Eννοείται ότι θα ανεβάσεις και 1 screenshot με Cpuz και το πρόγραμμα.:001: :001:

Εδω ειναι η τελευταια version 1.0.0

http://systester.sourceforge.net/downloads.html

Με 4 threads και οι δυο για να μπορουμε να κανουμε συγκριση και φυσικα θελουμε screenshot με το προγραμμα και το CPU-Z:033: :033:

stealth

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να μην ειστε τοσο καχυποπτοι???

Απλα ρωτησα που οφειλετε τετοια διαφορα. Ειναι δυνατον να το πω για να δειξω οτι εχω καλυτερο επεξεργαστη σε ατομα που ξερουν πολλα παραπανω απο εμενα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να μην ειστε τοσο καχυποπτοι???

Απλα ρωτησα που οφειλετε τετοια διαφορα. Ειναι δυνατον να το πω για να δειξω οτι εχω καλυτερο επεξεργαστη σε ατομα που ξερουν πολλα παραπανω απο εμενα?

By Rasta

Δεν έχει να λέει.

Είναι πάγια τακτική να βάζουμε screenshot σε σύγκριση τέτοιων προγραμμάτων.

Μην το παίρνεις στραβά.

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να μην ειστε τοσο καχυποπτοι???

Απλα ρωτησα που οφειλετε τετοια διαφορα. Ειναι δυνατον να το πω για να δειξω οτι εχω καλυτερο επεξεργαστη σε ατομα που ξερουν πολλα παραπανω απο εμενα?

Ουτε καν μου περασε απο το μυαλο οτι το εκανες για να δειξεις οτι εχεις καλλιτερο επεξεργαστη.

Προσπαθησα να σου εξηγησω γιατι συμβαινει αυτο,αν σου ελεγα οτι το SuperPi αβανταρει την Intel δεν θα με πιστευες ενω αν εχεις δυο screenshots απο ενα τριτο προγραμμα που χρησημοποιει τον ιδιο αλγοριθμο με το SuperPi και κανεις συγκριση τοτε βγαζεις τα συμπερασματα μονος σου.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Lino (Άσχετο) ο planetmanR5 απο πότε έχει να πατησει εδω μέσα ο γάιδαρος???? :shakin:

(ξάδερφος......) :098:

Αυτος με κόλλησε με το pctechnology και σας πρήζω!!!!!!! ααααααααααααααααααααα!!! δε φταίω εγώ αυτός μου έδειξε το site!!!

Πέρα απο την πλάκα μπράβο για την καλή δουλειά εδω και το event τα έσπασε απο ότι άκουσα..... κρίμα που δεν μπόρεσα να έρθω...

Link to comment
Share on other sites

Lino (Άσχετο) ο planetmanR5 απο πότε έχει να πατησει εδω μέσα ο γάιδαρος???? :shakin:

(ξάδερφος......) :098:

Αυτος με κόλλησε με το pctechnology και σας πρήζω!!!!!!! ααααααααααααααααααααα!!! δε φταίω εγώ αυτός μου έδειξε το site!!!

Πέρα απο την πλάκα μπράβο για την καλή δουλειά εδω και το event τα έσπασε απο ότι άκουσα..... κρίμα που δεν μπόρεσα να έρθω...

Περίμενε να μπει εδώ ο παλιοιντελάκιας Linos να απαντήσει..:033: :033:

Όμως δε σε βλέπω να ασχολείσαι με τον άθλημα.

Τον ανέβασες καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα Viper, είμαι καινούργιος στον χώρο... Αλλα μαθαίνω γρήγορα, ξέρω πχ οτι μεγάλο ρόλο στο O/C παίζουν cpu,ram,τροφοδοτικό,chipset και φυσικά το Συστήματα Ψύξης...... Αλλα η mobo μου (Asus M3a78-t) εχει τόσο περίπλοκο Bios που δεν βγάζω άκρη.. :022:

Παλια (εποχές northwood- prescott) ήταν όλα πιο εύκολα ( ανέβαζες λιγο fsb, λιγο ρεύμα σε μνήμες και cpu και όλα οκ), τωρα έχω μπερδέψει τα μπούτια μου με πολλαπλασιαστες και ιστοριες.. Δε ξερω τι να πρωτοπειράξω!!!!!!!

Το μόνο που κατάφερα μέχρι στιγμής είναι απο 2.6 να τον πάω μέχρι 2.8... τπτ δλδ.. (χωρίς να του δώσω παραπάνω ρευμα, ούτε πολλαπλασιαστη, ουτε timings κτλπ) Το Bios μου είναι ένα ΧΆΟΣ!!!!! Στο tab του o/c έχει Manual, Auto, Standard kai Overclock και το καθε ένα απο αυτά σου βγάζει 10-15 επιλογές που μπορείς να πειράξεις και πολλές απο αυτές δεν ξέρω κάν τι είναι.... Αστα σου λέω ΆΣΤΑ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα Viper, είμαι καινούργιος στον χώρο... Αλλα μαθαίνω γρήγορα, ξέρω πχ οτι μεγάλο ρόλο στο O/C παίζουν cpu,ram,τροφοδοτικό,chipset και φυσικά το Συστήματα Ψύξης...... Αλλα η mobo μου (Asus M3a78-t) εχει τόσο περίπλοκο Bios που δεν βγάζω άκρη.. :022:

Παλια (εποχές northwood- prescott) ήταν όλα πιο εύκολα ( ανέβαζες λιγο fsb, λιγο ρεύμα σε μνήμες και cpu και όλα οκ), τωρα έχω μπερδέψει τα μπούτια μου με πολλαπλασιαστες και ιστοριες.. Δε ξερω τι να πρωτοπειράξω!!!!!!!

Το μόνο που κατάφερα μέχρι στιγμής είναι απο 2.6 να τον πάω μέχρι 2.8... τπτ δλδ.. (χωρίς να του δώσω παραπάνω ρευμα, ούτε πολλαπλασιαστη, ουτε timings κτλπ) Το Bios μου είναι ένα ΧΆΟΣ!!!!! Στο tab του o/c έχει Manual, Auto, Standard kai Overclock και το καθε ένα απο αυτά σου βγάζει 10-15 επιλογές που μπορείς να πειράξεις και πολλές απο αυτές δεν ξέρω κάν τι είναι.... Αστα σου λέω ΆΣΤΑ!!!!!

Μ'αυτή τη μητρική μη περιμένεις πολλά..

Οι περισσότερες επιλογές που σου δίνει είναι μάλλον τα timings των μνημών. Με μερικά review της motherboard ή λιγο googlάρισμα των ρυθμίσεων θα βγάλεις άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα Viper, είμαι καινούργιος στον χώρο... Αλλα μαθαίνω γρήγορα, ξέρω πχ οτι μεγάλο ρόλο στο O/C παίζουν cpu,ram,τροφοδοτικό,chipset και φυσικά το Συστήματα Ψύξης...... Αλλα η mobo μου (Asus M3a78-t) εχει τόσο περίπλοκο Bios που δεν βγάζω άκρη.. :022:

Παλια (εποχές northwood- prescott) ήταν όλα πιο εύκολα ( ανέβαζες λιγο fsb, λιγο ρεύμα σε μνήμες και cpu και όλα οκ), τωρα έχω μπερδέψει τα μπούτια μου με πολλαπλασιαστες και ιστοριες.. Δε ξερω τι να πρωτοπειράξω!!!!!!!

Το μόνο που κατάφερα μέχρι στιγμής είναι απο 2.6 να τον πάω μέχρι 2.8... τπτ δλδ.. (χωρίς να του δώσω παραπάνω ρευμα, ούτε πολλαπλασιαστη, ουτε timings κτλπ) Το Bios μου είναι ένα ΧΆΟΣ!!!!! Στο tab του o/c έχει Manual, Auto, Standard kai Overclock και το καθε ένα απο αυτά σου βγάζει 10-15 επιλογές που μπορείς να πειράξεις και πολλές απο αυτές δεν ξέρω κάν τι είναι.... Αστα σου λέω ΆΣΤΑ!!!!!

Το ξέρω και από την M3A32MVP deluxe που είχα, είναι άψογη μητρική και αυτή, στο OC έχεις αρκετά να μάθεις και ψάχνοντας θα τα βρεις, πληροφοριακά :

To NB Speed να μην υπερβαίνει τα 2000MHz, μπορείς να το ρυθμίσεις από το Bios(NB speed=FSB*NB Multiplier).

Το ίδιο και με το hypertransport.

Μπορείς άνετα να τον πας και 3GHz με 240FSB * 12.5 πολλαπλασιαστή.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω και από την M3A32MVP deluxe που είχα, είναι άψογη μητρική και αυτή, στο OC έχεις αρκετά να μάθεις και ψάχνοντας θα τα βρεις, πληροφοριακά :

To NB Speed να μην υπερβαίνει τα 2000MHz, μπορείς να το ρυθμίσεις από το Bios(NB speed=FSB*NB Multiplier).

Το ίδιο και με το hypertransport.

Μπορείς άνετα να τον πας και 3GHz με 240FSB * 12.5 πολλαπλασιαστή.

Τα 3ghz δε λένε τίποτα.Το θέμα είναι να παίζεις από 3,4g και πάνω.

Αυτό που λες το NB speed να μην υπερβαίνει τα 2000, που το διάβασες?

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμαζα όσο ανέβαζα τον cpu μου(στην asus), ήταν ποιο ασταθές μετά τα 3GHz + 2000MHz NB η ήθελε overvoltage στο NB, και από το xtremesystems πρέπει να το είχα πετύχει αυτό το θέμα, από διάφορους που ανέβαζαν. Σε άλλα κομμάτια πάντως(από το xtremesystems) και με παραπάνω ΝΒ speed ήταν σταθερό.:012:

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμαζα όσο ανέβαζα τον cpu μου(στην asus), ήταν ποιο ασταθές μετά τα 3GHz + 2000MHz NB η ήθελε overvoltage στο NB, και από το xtremesystems πρέπει να το είχα πετύχει αυτό το θέμα, από διάφορους που ανέβαζαν. Σε άλλα κομμάτια πάντως(από το xtremesystems) και με παραπάνω ΝΒ speed ήταν σταθερό.:012:

Ποια 2000.

Εδώ βλέπω για 2400, 2600 και βάλε!:023:

Δώσε ρεύμα στον λαό σου λέω!!:o :o

Link to comment
Share on other sites

Τα 3ghz δε λένε τίποτα.Το θέμα είναι να παίζεις από 3,4g και πάνω.

Χε χε χε φτιαχτηκες στο event και γυρισες αγριεμενος:033: :033:

Με το μαλακο τα ρευματα οσο εισαι με αερα.:001:

stealth

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ που είμαι με αέρα... ποσο να ανεβασω το fsb kai me ti voltage???? (χρειάζεται να πειράξω και τον πολλαπλασιαστη??? ή να δωσω voltage και στις μνήμες????)

Πάντος όταν όταν απο 200 το πάω 225 και με 1.360v βαράει επανεκκινήσεις... αν και απο θερμοκρασίες είμαι πολυ καλα (40c)........ μάλλον θα φταίνε οι μνήμες ( που έχω και τα 4 slot πιασμένα ) ή που δέν πειράζω τον πολλαπλασιαστη......

Εσεις τί πιστεύετε???

Link to comment
Share on other sites

To NB Speed να μην υπερβαίνει τα 2000MHz, μπορείς να το ρυθμίσεις από το Bios(NB speed=FSB*NB Multiplier).

Το ίδιο και με το hypertransport.

Aυτο πρεπει να ειναι το ΗyperTransport.

Eιναι το ιδιο οπως με τον Α64,FSB X K8 to NB Frequency.

Δεν νομιζω να εχει προβλημα να το ανεβασει αρκετα παραπανω απο τα 2000MHz,και εμας μας ελεγαν να μην το παμε πανω απο 1000MHz και το πηγα 1600MHz χωρις προβλημα,αλλα βεβαια χωρις να το τεσταρει δεν μπορει να ξερει μεχρι που παει.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.