Jump to content



Χαλασε κ το Πλαισιο??


isaias1983

Recommended Posts

Παιδια καλημερα..

Εστειλα για service μια EVGA 8800gt αγορασμενη πριν 9 μηνες απο το Πλαισιο

στα 270 ευρω κ σημερα με πηραν να μου πουν οτι δεν υπαρχει ιδια καρτα κ θα μου δωσουν μια 9800gt η οταν ρωτησα για πιστωτικο μου ειπαν 60 ευρω...

Ηξερα παλιοτερα κ απο προσωπικη εμπειρια οτι το Πλαισιο εκοβε πιστωτικο στην τιμη αγορας της καρτας κ οχι στην τιμη τελευταιας πωλησης..

Κ ποτε ειχαν την EVGA 8800gt 60 ευρω δλδ??

Στις προσφορες?Ελεος...

Υπαρχει κατι που να μπορω να κανω ρε παιδια??

Οι γνωστες του ειδους ας με βοηθησουν!!!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

Ώπα κάτσε... σου δίνουν μια καλύτερη κάρτα και έχεις παράπονο?

Έστειλες μια κάρτα για "επισκευή" και σου επιστρέφουν μια καλύτερη. Κάρτα ήθελες ή να εξαργυρώσεις τα χρήματα που έδωσες πριν 9 μήνες? Το hardware δεν είναι μεταχρονολογημένες επιταγές...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια κααρχιν εγω θελω παλι EVGA που εχει κ 10 χρονια εγγυηση κ την θεωρω καλυτερη απο τις αλλες...Τωρα οσο για το αν η 9800 ειναι καλυτερη ολοι εχω την εντυπωση οτι εχει πυρηνα ιδιο με της 8800 απλα λιγο μικρτερο..Απο επιδοσεις ειναι το ιδιο μου φαινεται..

Φιλοι μου που εχουν παει προιοντα παλιοτερα απο οτι ξερω παντα επαιρναν πιστωτικο αν δεν υπηρχε το προιον στα λεφτα που το ειχαν αγορασει...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια κααρχιν εγω θελω παλι EVGA που εχει κ 10 χρονια εγγυηση κ την θεωρω καλυτερη απο τις αλλες...Τωρα οσο για το αν η 9800 ειναι καλυτερη ολοι εχω την εντυπωση οτι εχει πυρηνα ιδιο με της 8800 απλα λιγο μικρτερο..Απο επιδοσεις ειναι το ιδιο μου φαινεται..

Φιλοι μου που εχουν παει προιοντα παλιοτερα απο οτι ξερω παντα επαιρναν πιστωτικο αν δεν υπηρχε το προιον στα λεφτα που το ειχαν αγορασει...

Μα σου δίνουν πιστωτικό, €60. Το οποίο βέβαια έχει να κάνει με την (κακή) πολιτική του Πλαισίου όταν ξεστοκάρει.

Αμα θες οπωσδήποτε evga τότε ζήτα τους evga κάρτα (αν δεν έχουν 9800GT evga, τότε να φέρουν αφού συνεργάζονται έτσι κι αλλιώς) ή κάνεις την κάρτα απ'ευθείας RMA στην ίδια την evga. Απλά μη περιμένεις να γίνει η όλη διαδικασία σε μια μόνο μέρα.

Link to comment
Share on other sites

ειχαν γραψει στο πλαισιο οτι μια creative καρτα ηχου ηταν 5.1 ενω δεν ηταν,αφου την αγορασα και δεν επεζε 5.1 την επεστραψα μετα απο 3 μηνεσ(σπουδαζω αγγλια) και μου εδωσαν πισω τα λεφτα που εκανε την μερα που την επεστρεψα,απο 80 ευρω που την πηρα μου δωσαν 61

Link to comment
Share on other sites

Πόσο πιο σωστή πολιτική να έχει? Το κατάστημα δεν υποχρεούται να επιστρέφει χρήματα πίσω, η εγγύηση που καλύπτει το αγορασμένο προϊόν προβλέπει την αντικατάστασή του σε περίπτωση βλάβης με το ίδιο ή καλύτερο. Αν δεν υπάρχει τότε και μόνο τότε γίνεται πίστωση των χρημάτων. Αν δεν είχαν να σου δώσουν καμία καλύτερη ή ίδια κάρτα γραφικών τότε να το καταλάβω αν σε ενοχλούσαν τα 60€ του πιστωτικού.

Link to comment
Share on other sites

LOL.

Α) το πιστωτικο δεν το βγαζουν απο το μυαλο τους. Σου κοβουν οτι τους κοβει η EVGA. Αρα δεν φερουν αυτοι ευθυνη αμα η EVGA τους δινει πισω 60Ε

β) Σου δινουν καλυτερη καρτα και συ κοιτας τον γαιδαρο στα δοντια. Εαν θεωρεις την EVGA καλη εταιρεια τοτε κοιτα και το πιστωτικο που ΕΚΕΙΝΗ κοβει στο Πλαισιο και μετα ξανασκεψου το.

ΥΓ. Δεν περιμενω να ξερουν ολοι τις διαδικασιες που εχουν τα καταστηματα (οποια) αλλα εχω δει να περιμενει πελατης 3 μηνες για το πιστωτικο. Και εδω μιλαμε για μερικες μερες. Ελεος!!!!

Link to comment
Share on other sites

ειχαν γραψει στο πλαισιο οτι μια creative καρτα ηχου ηταν 5.1 ενω δεν ηταν,αφου την αγορασα και δεν επεζε 5.1 την επεστραψα μετα απο 3 μηνεσ(σπουδαζω αγγλια) και μου εδωσαν πισω τα λεφτα που εκανε την μερα που την επεστρεψα,απο 80 ευρω που την πηρα μου δωσαν 61

Ωραία πολιτική..

Link to comment
Share on other sites

LOL.

Α) το πιστωτικο δεν το βγαζουν απο το μυαλο τους. Σου κοβουν οτι τους κοβει η EVGA. Αρα δεν φερουν αυτοι ευθυνη αμα η EVGA τους δινει πισω 60Ε

β) Σου δινουν καλυτερη καρτα και συ κοιτας τον γαιδαρο στα δοντια. Εαν θεωρεις την EVGA καλη εταιρεια τοτε κοιτα και το πιστωτικο που ΕΚΕΙΝΗ κοβει στο Πλαισιο και μετα ξανασκεψου το.

ΥΓ. Δεν περιμενω να ξερουν ολοι τις διαδικασιες που εχουν τα καταστηματα (οποια) αλλα εχω δει να περιμενει πελατης 3 μηνες για το πιστωτικο. Και εδω μιλαμε για μερικες μερες. Ελεος!!!!

Μια λεπτομέρεια: Τα περισσότερα προϊόντα στο πλαίσιο καλύπτονται από εγγύηση "Πλαίσιο"... Οπότε το τι θα επιστραφεί είναι καθαρά δική τους πολιτική. Δεν συμφωνώ παρ'όλα αυτά με τον isaias1983. Για μένα είναι μια χαρά αντιμετώπιση. Όσον αφορά τα 10 χρόνια εγγύηση της EVGA, αν δεν κάνω λάθος(το είχα ψάξει όταν πήρα την δική μου EVGA 8800GTS 640MB) είναι lifetime εγγύηση αλλά μόνο για κατοίκους ΗΠΑ(ίσως και Καναδά δεν θυμάμαι). Αν το άλλαξε από τότε δεν ξέρω. Αλλά αν θεωρείς ότι έχεις 10 χρόνια εγγύηση πρέπει να επευθυνθείς στην ίδια την EVGA. Επίσης dr bill, είναι φανερό ότι ο isaias1983 το σχόλιο ότι είναι καλή εταιρία η EVGA το έκανε για την ποιότητα των προϊόντων της και όχι για την πολιτική της στις επιστροφές χρημάτων.

Link to comment
Share on other sites

LOL.

Α) το πιστωτικο δεν το βγαζουν απο το μυαλο τους. Σου κοβουν οτι τους κοβει η EVGA. Αρα δεν φερουν αυτοι ευθυνη αμα η EVGA τους δινει πισω 60Ε

β) Σου δινουν καλυτερη καρτα και συ κοιτας τον γαιδαρο στα δοντια. Εαν θεωρεις την EVGA καλη εταιρεια τοτε κοιτα και το πιστωτικο που ΕΚΕΙΝΗ κοβει στο Πλαισιο και μετα ξανασκεψου το.

ΥΓ. Δεν περιμενω να ξερουν ολοι τις διαδικασιες που εχουν τα καταστηματα (οποια) αλλα εχω δει να περιμενει πελατης 3 μηνες για το πιστωτικο. Και εδω μιλαμε για μερικες μερες. Ελεος!!!!

A)Δεν τους δίνει πίσω η evga 60ευρώ πιστωτικό.Το πλαίσιο κάνει την μαγκιά και ξεστοκάρει κάποιες μέρες κάποια τελευταία κομμάτια.Π.χ σε όλες τις 8800gt μια μέρα τις έδωσε 60ε.Και σου λέει ότι τελευταία αγορά ήταν στα 60.Άρα πιστωτικό στα 60.Κατά την γνώμη μου μεγάλη μπινιά.Εγώ δλδ που πήρα μητρική των 230 που τώρα κάνει σε μαγαζια 160 αυτή την πούλησαν μια μέρα 70 επειδή έτσι γούσταραν.Άρα άμα πάθει τπτ η μητρική μου έχω πιστωτικό 70...

B)Δεν του έδωσαν καλύτερη κάρτα.Στην ουσία το Α rev τον 9800 είναι μεταμφιεσμένες 8800gt.Όταν βγούν τα B rev, ο πυρήνας 8α είναι στα 55Nm.Άρα του δίνουν πίσω την κάρτα του.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι μπορείς να απαιτήσεις ίδια μάρκα.Αλλά τπτ παραπάνω.Π.χ μια 9800gt evga.

Link to comment
Share on other sites

Το hardware δεν είναι μεταχρονολογημένες επιταγές...

οταν αυτα τα λεγαμε και για το e-shop εφευρισκαμε νομους για να ζηταμε τα ιδια χρηματα με αυτα της αγορας ασχετως ποσο παλια ηταν:011:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δέν βλέπω πουθενά αδικία.

Η εγγύηση καλύπτει το προιόν σου απο βλάβη και αντικατάσταση με το ίδιο ή καλλύτερο.

Σε καμιά περίπτωση δεν καλύπτει επιστροφή χρημάτων στην τιμή που το αγόρασες και πιστωτικό ώστε να αγοράσεις κάτι άλλο.

Έαν και έχουν γίνει τα αίσχη και απο τα καταστήματα αλλά και απο αρκετούς καταναλωτές παρερμηνεύοντας και εφευρίσκοντας διάφορους "νόμους" για την επιστροφή των προιόντον.

Πρόβλημα θα ύπήρχε έαν έπαιρνες σήμερα την κάρτα, αμέσως μετά την αγορά έπεφτε ή τιμή και την επόμενη την επέστρεφες πίσω για να πάρεις τα λεφτά σου πίσω.

B)Δεν του έδωσαν καλύτερη κάρτα.Στην ουσία το Α rev τον 9800 είναι μεταμφιεσμένες 8800gt.Όταν βγούν τα B rev, ο πυρήνας 8α είναι στα 55Nm.Άρα του δίνουν πίσω την κάρτα του.

Δεν διαφωνώ ώς πρός τις επιδόσεις. Αλλά πουθενά δέν λέει ότι θα σου επιστρέψουμε κάρτα που θα είναι καλύτερη απο αυτή που έχεις. Αυτό που λέει έιναι ΪΔΙΑ. Και άν είχαν καμιά 8800GT άλλης εταιρίας θα του δίναν εκείνη ασχέτως το άν είναι καλύτερη ή EVGA απο ΠΧ .την pixelview.

Για να τελειώνουμε το σωστό είναι.

Κάρτα γραφικών πήρες --- κάρτα γραφικών πρέπει να σου δώσουν.

Και αφού δέν έχουν το ίδιο μοντέλο (8800GT) διαθέσιμο ---σου δίνουν το αμέσως επόμενο (9800GT) διαθέσιμο και ελάχιστα καλύτερο από αυτό που έχεις .

Υπάρχει και ή περίπτωση που εάν ή επόμενη κάρτα είχε μεγάλη διαφορά τιμής απο την δικιά σου θα σου δίναν υποχρεωτικά το πιστωτικό των 60 Ευρώ. Τότε θα είχες δικιο και Με επιφύλαξη θα σε παρωτρύνα να πάρεις τηλ στο υπουργέιο που έχει το αρμόδιο τμήμα για τους καταναλωτές

Και ξαναλέω το ότι μπορεί κάποιοι καταναλωτές να στάθηκαν τυχεροί και στην αλλάγή να πήραν κάτι αρκετά καλύτερο δέν είναι ή πάγια τακτική.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά βλέπω την αντιμετώπισή σου από το Πλαίσιο. Για τα 10 χρόνια όπως αναφέρθηκε θα πρέπει να το ξεκαθαρίσεις με την ίδια την eVGA για το αν ισχύει και στην Ευρώπη. Αν ισχύει φαντάζομαι μπορεί το Πλαίσιο να μεσολαβήσει ώστε στην επόμενη παραλαβή να έχουν και την δική σου από το RMA. Μην περιμένεις όμως RMA μέσα σε μία μέρα. ΤΟ RMA της μίας μέρας είναι αυτό που λέμε "Εγγύηση Πλαισίου".

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όσες φορές άκουσα για αλλαγές από το πλαίσιο, ή δίνουν το ίδιο προϊόν ή δίνουν πιστωτικό (όχι λεφτά) στο ποσό που ΑΓΟΡΑΣΤΗΚΕ το προϊόν από τον καταναλωτή κι όχι όσο το πουλούσαν αυτοί στα τελευταία του... Εξού και αλλαγή της 6800 σε 8800GT 320 (300 ευρώ). Ήθελαν να μου δώσουν μία καλύτερη της ati στα ίδια χρήματα αλλά γιατί να την δεχόμουν? Επειδή απλώς είναι καλύτερη? Δεν μ'αρέσει η ati. Πώς να το κάνουμε? Τελικά πήρα την 8800gt που ήταν πολύ καλύτερη από της Ati.

Άν ήθελαν να μου δώσουν 6800 έπρεπε να μου δώσουν ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια. ASUS και στους ίδιους χρονισμούς!:033:

Link to comment
Share on other sites

...Δεν διαφωνώ ώς πρός τις επιδόσεις. Αλλά πουθενά δέν λέει ότι θα σου επιστρέψουμε κάρτα που θα είναι καλύτερη απο αυτή που έχεις. Αυτό που λέει έιναι ΪΔΙΑ. Και άν είχαν καμιά 8800GT άλλης εταιρίας θα του δίναν εκείνη ασχέτως το άν είναι καλύτερη ή EVGA απο ΠΧ .την pixelview

ίδια ή καλύτερη.Όσο για αυτό που λές μετά δεν πάει έτσι.π.χ η 4850 sapphire toxic κάνει ~180ε γιατί?έχει κλοκαρισμένο πυρήνα (άρα διαλεγμένο), έχει aftermarket ψύχτρα (zalman) και έχει μνημάκια samsung αντί quimonda.Άρα όταν π.χ χαλάσει αυτή η κάρτα είναι υποχρεωμένοι να μου βρούν αντάξια.Και όχι την πρώτη κάρτα 4850 που κάνει 150ε...

Link to comment
Share on other sites

ίδια ή καλύτερη.Όσο για αυτό που λές μετά δεν πάει έτσι.π.χ η 4850 sapphire toxic κάνει ~180ε γιατί?έχει κλοκαρισμένο πυρήνα (άρα διαλεγμένο), έχει aftermarket ψύχτρα (zalman) και έχει μνημάκια samsung αντί quimonda.Άρα όταν π.χ χαλάσει αυτή η κάρτα είναι υποχρεωμένοι να μου βρούν αντάξια.Και όχι την πρώτη κάρτα 4850 που κάνει 150ε...

Ναί όντως δέν το διευκρήνησα και αναφερόμουν στα στα στανταρ μοντέλα των εταιρίών.

Και την συγκριση των εταιρίών ώς κατασκευάστριες.

Εγώ πάντως όσες φορές άκουσα για αλλαγές από το πλαίσιο, ή δίνουν το ίδιο προϊόν ή δίνουν πιστωτικό (όχι λεφτά) στο ποσό που ΑΓΟΡΑΣΤΗΚΕ το προϊόν από τον καταναλωτή κι όχι όσο το πουλούσαν αυτοί στα τελευταία του... Εξού και αλλαγή της 6800 σε 8800GT 320 (300 ευρώ). Ήθελαν να μου δώσουν μία καλύτερη της ati στα ίδια χρήματα αλλά γιατί να την δεχόμουν? Επειδή απλώς είναι καλύτερη? Δεν μ'αρέσει η ati. Πώς να το κάνουμε? Τελικά πήρα την 8800gt που ήταν πολύ καλύτερη από της Ati.

Εσύ είσαι απο τους τυχερούς.

Quote:

Originally Posted by Painkiller View Post

...Δεν διαφωνώ ώς πρός τις επιδόσεις. Αλλά πουθενά δέν λέει ότι θα σου επιστρέψουμε κάρτα που θα είναι καλύτερη απο αυτή που έχεις. Αυτό που λέει έιναι ΪΔΙΑ. Και άν είχαν καμιά 8800GT άλλης εταιρίας θα του δίναν εκείνη ασχέτως το άν είναι καλύτερη ή EVGA απο ΠΧ .την pixelview

ίδια ή καλύτερη

Ναι αλλα δέν λέει πόσο καλύτερη άρα και 1ΜΒ-ΜΗΖ-FPS να είναι παραπανω πληροί τα κριτήρια. Οπότε δέν μπορέις να την αρνηθείς ευελπιστώντας σε μια 2 φορές καλύτερη.

Εξού και αλλαγή της 6800 σε 8800GT 320

Είσαι απο τους τυχερούς που το προιόν φέυγει απο την αγορά όσο είναι ακόμη σε υψηλή τιμή.

ΤΟ θεωρείς φυσιολογικό και δίκαιο?

Μάλλον φταίει ή πολιτική του πλαισίου με τις εγγυήσεις γιατί το πλαίσιο ορίζει πχ 3 χρόνια εγγύηση με όρους πλαισίου. (Service-Αντικατάσταση-Πιστωτικό). Ενώ ή αντιπρωσοπεία μόνο (SERVICE-ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ).

Στο E-shop μετά απο 2,9 χρόνια πήγα μιά μητρική ASUS A8N-sli που την είχα πάρει 200 Ευρώ, και μου λένε πάρε την AS-ROck γιατί είναι ή μόνη διαθέσιμη 939+ που έχουμε(45Ε) και εγώ ζήτησα πιστωτικό και την πίστωσαν 125Ε όσο έκανε καινούργια. και νομίζω είναι το σωστό.

Και μην μπερδέυεται το τί γίνεται με το τί πρέπει να γίνεται.

Δηλαδή το πλαίσιο πηρε πχ 200Ε για μιά κάρτα. ¨οταν αυτήν την κάρτα την δώσει RMA στην εταιρία και του δώσει πίσω 60Ε ενώ έχει επιστρέψει στον πελάτη 200Ε θα μπεί μέσα 140Ε.

Εγώ δεν πάω να πάρω τον μέρος κανενός καταστήματος απλά μήν υπερβάλουμε και εμείς ώς καταναλωτές.

Στην περίπτωση αυτή το κατάστημα σε καλύπτει δίνωντας σου κάτι καλύτερο(¨Οσο ίδιες και να είναι ή 9800 είναι καλύτερη).

Έαν εσένα δεν σου έκατσε η ευκαιρία 6800GT-8800GT αντίστηχα με 8800GT-GX280 δεν φταίμε εμείς ούτε το κατάστημα,:033:

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια κααρχιν εγω θελω παλι EVGA που εχει κ 10 χρονια εγγυηση .....

Χο χο χο! Θα την κρατησεις 10 χρονια? :046:

Που λες αγαπητε, ειχα αγορασει τις OCZ 1066 2GB και οταν μετα απο 8 μηνες μου καηκε η μια τις εστειλα πισω και μου εκοψαν πιστωτικο απο 340 που τις ειχα παρει 100 ευρω και μου εδωσαν αλλης εταιριας με τους ιδιους χρονισμους.

Τι να πεις....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.