Jump to content



Τροφοδοτικό 500/550w


caterpillar

Recommended Posts

Γειά σας, θέλω να πάρω νέο τροφοδοτικό στα 500/550w.

Από τιμή να μη ξεπερνά τα 70Ε.

Τι έχετε να πείτε? Κάθε πρόταση καλοδεχούμενη :)

Σκεφτόμουν ίσως κάποιο από αυτά:

1)THERMALTAKE W0093 TR2 POWER 500W

2)THERMALTAKE W0194 TR2 QFAN 500W

3)THERMALTAKE W0101 TR2 POWER 550W

4)THERMALTAKE W0151 TOUGHPOWER 500W QFAN

Το υπόλοιπο σύστημα:

mobo: ASUS P5Q DELUXE

cpu: core2duo 6600 2,4GHz

ram: OCZ DDR2 PC2-9200 Reaper HPC Edition

hdd: Seagate Barracuda 7200.11 ST3500320AS 500GB SATA2

gpu: SAPPHIRE RADEON HD4850 512MB DDR3 PCI-E RETAIL

Link to comment
Share on other sites

Μακρία από τα TR2. Τα toughpower είναι καλύτερα, αλλά τα μεγαλύτερα μοντέλα είναι σαφώς πιο προσεγμένα(700W+). Από το e-shop αυτή τη στιγμή για καλό τροφοδοτικό σε αυτά τα watt, πρέπει να ανέβεις τουλάχιστον στον 80 ευρώ. Προτείνω ανεπιφύλακτα το 550άρι Corsair όμως από το πλαίσιο, το οποίο έχει απίστευτη τιμή. Η καλύτερη λύση για σένα νομίζω(3 ευρώ δεν πιστεύω να σε πειράξουν...).

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977705&product=1076515

Δες και το review του αναγνωρισμένα κορυφαίου στις δοκιμές τροφοδοτικών site JonnyGURU: http://jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story&reid=62

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ artking για την απάντηση!

Πιστεύεις οτι στα watts είμαι οκ ή ν'ανέβω?

Σε καλύπτει απόλυτα. Εγώ έχω χωρίς πρόβλημα πάνω σε 500άρι Seasonic(η κατασκευάστρια εταιρία για τα Corsair):

PhenomX4 9850BE

4 GB Corsair DDR2 800MHz

Asus M3A32-MVP Deluxe

Asus ATI HD4850 512MB

SB Audigy 2ZS

Seagate SATA2 500GB 32MB cache

Seagate SATA2 320GB 16MB cache

3 fans 90mm

1 fan 120mm

Αν και ψάχνομαι να πάρω ένα μεγαλύτερο λόγω πιθανής αναβάθμισης με 2η 4850. Εκτός αυτού η ψύχτρα μου ρίχνει κατευθείαν το ζεστό αέρα μέσα στο τροφοδοτικό, και δεδομένου ότι ζεσταίνεται έτσι και αλλιώς με αυτά που σηκώνει(μη γελιόμαστε, ψιλο-οριακά είμαι εγώ) ανεβάζει θερμοκρασία. Εσύ από την άλλη με 550άρι κιόλας και με λιγότερο φορτίο από ότι εγώ θα είσαι κομπλέ. Αν και θα πρότεινα γενικά να πας σε κάτι μεγαλύτερο γιατί αν θέλεις να βάλεις μια 2η κάρτα για παράδειγμα(με 150 ευρώ τιμή τώρα σε μερικούς μήνες θα τις πουλάνε στα περίπτερα, ειδικά μεταχειρισμένες) δε θα σε σηκώσει.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...

Κοίτα αυτό που μπορώ να σου πω σίγουρα είναι οτι κάποια στιγμή θα πάρω κ 2ο σκληρό.

Επομένως να κοιτάξω για 550/600w?

Μα αυτό που σου προτείνω είναι ήδη 550W. Οπότε και 2 σκληρούς να πάρεις καλά θα είσαι. Κανένα πρόβλημα.:001:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εδω κ μερικες μερες εγκατεστησα στο συστημα μου το

thermaltake w0194 και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος!(αθορυβο μ 17db κ οχι "αθορυβο" μ 39db(!!!!), με ολες τις συγχρονες εχεργειακες προυποθεσεις, 57ευρα , και γενικα ειναι thermaltake..)

Οσο για τα watts νομιζω οτι τα 500 σε υπερκαλυπτουν!

Συμβουλεψου κ καποιο "power spply calculator": π.χ. http://www.thermaltake.outervision.com/index.jsp

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εδω κ μερικες μερες εγκατεστησα στο συστημα μου το

thermaltake w0194 και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος!(αθορυβο μ 17db κ οχι "αθορυβο" μ 39db(!!!!), με ολες τις συγχρονες εχεργειακες προυποθεσεις, 57ευρα , και γενικα ειναι thermaltake..)

Οσο για τα watts νομιζω οτι τα 500 σε υπερκαλυπτουν!

Συμβουλεψου κ καποιο "power spply calculator": π.χ. http://www.thermaltake.outervision.com/index.jsp

Συγχαρητήρια αφού είσαι ευχαριστημένος(ε αν ήσουν δυσαρεστημένος μετά από μερικές μέρες τότε ζήτω που καήκαμε...), αλλά να ξέρεις ότι το ότι είναι thermaltake δεν λέει τίποτα περισσότερο από το ότι αυτοκόλλητο πάνω στο τροφοδοτικό έχει το αντίστοιχο λογότυπο, αφού η εταιρία δεν κατασκευάζει η ίδια τα τροφοδοτικά της. Και για αυτόν ακριβώς το λόγο υπάρχουν εμφανείς διαφορές από τη σειρά TR2 με τη σειρά toughpower ας πούμε. Όσον αφορά τα db, δεν διαφωνώ ότι μπορεί να είναι αθόρυβο, αλλά να ξέρεις ότι κάθε εταιρία μετράει υπό διαφορετικές συνθήκες τα db. Διαφορετική απόσταση, διαφορετικό % load του τροφοδοτικού, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Η εταιρια μπορει να μην κατασκευαζει η ιδια τα τροφοδοτικα της (εδω και χρονια η εταιριες εχουν εισαγει την εννοια της "παγκοσμιοποιησης" οπου τα προιοντα κατασκευζονται απο αλλες μικροτερες εταιριες για τις εταιριες) αλλα το "αυτοκοληιτο με το αντιστοιχο λογοτυπο" δε θα το βαλει με την ευκολια που νομιζει το μυαλο σου, θα το περασει απο πολλους εντατικους ελεγχους, για να χωριγησει μετεπειτα την εγγυηση της και να διατηρησει το οπως παραδεχεσαι "ονομα" της με τις προτιμησεις των καταναλωτων. Παντως δε χρειαζεται ιδιετερο μυαλο για να καταλαβεις οτι ενας ανεμιστηρας 14cm χωρις περιγραμμα ειναι πιο αθορυβος απο ενα 14αρι απλο ποσο μαλλον απο ενα 12καρι.

Link to comment
Share on other sites

Η εταιρια μπορει να μην κατασκευαζει η ιδια τα τροφοδοτικα της (εδω και χρονια η εταιριες εχουν εισαγει την εννοια της "παγκοσμιοποιησης" οπου τα προιοντα κατασκευζονται απο αλλες μικροτερες εταιριες για τις εταιριες) αλλα το "αυτοκοληιτο με το αντιστοιχο λογοτυπο" δε θα το βαλει με την ευκολια που νομιζει το μυαλο σου, θα το περασει απο πολλους εντατικους ελεγχους, για να χωριγησει μετεπειτα την εγγυηση της και να διατηρησει το οπως παραδεχεσαι "ονομα" της με τις προτιμησεις των καταναλωτων. Παντως δε χρειαζεται ιδιετερο μυαλο για να καταλαβεις οτι ενας ανεμιστηρας 14cm χωρις περιγραμμα ειναι πιο αθορυβος απο ενα 14αρι απλο ποσο μαλλον απο ενα 12καρι.

Από ό,τι φαίνεται δεν σε πείθω και το σίγουρο είναι ότι ούτε εσύ με πείθεις, οπότε ό,τι πεις. Όσον αφορά το σύγκριση των ανεμιστήρων, αυτό είναι σαν "γενική οδηγία" που αναφέρεις. Ούτε καν κανόνας δεν είναι. Εννοείται ότι 14άρης μπορεί να είναι πιο θρουβώδης από 12άρη.

Link to comment
Share on other sites

Από ό,τι φαίνεται δεν σε πείθω και το σίγουρο είναι ότι ούτε εσύ με πείθεις
Αυτο μπορουσες να πεις απο την αρχη.

Στους υπολογιστες μιλωντας παντα---ειναι σχεδον "γενικος κανονας" οτι ο 14αρης ειναι πιο αθορυβος απο το 12καρι.

Αυτο συμβαινει επειδη ο 14αρης δε χρειαζεται να δουλεψει τις στροφες του 12καρι για να παραγει τον ιδιο αερα αφου εχει μεγαλυτερα πτεριγια. Οποτε παραγει περισσοτερο αερα με λιγοτερες στροφες αρα πιο αθορυβα.

Στην περιπτωση μαλλιστα που δεν υπαρχει περιγραμμα στον ανεμιστηρα(τεχνολογια qfan) ο θορυβος μειωνεται ακομα πρισσοτερο αφου οι αντιστασεις του αερα ειναι ακομα μικροτερες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Λοιπον, εδω κ μερικες μερες εγκατεστησα στο συστημα μου το

thermaltake w0194 και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος!(αθορυβο μ 17db κ οχι "αθορυβο" μ 39db(!!!!), με ολες τις συγχρονες εχεργειακες προυποθεσεις, 57ευρα , και γενικα ειναι thermaltake..)

Οσο για τα watts νομιζω οτι τα 500 σε υπερκαλυπτουν!

Συμβουλεψου κ καποιο "power spply calculator": π.χ. http://www.thermaltake.outervision.com/index.jsp

Σ' ευχαριστώ St3r :) (...κάλλιο αργά παρά ποτέ :087: )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.