Jump to content



Altec Lansing 5021 + θόρυβος


gangel1442169140

Recommended Posts

'Εχω τα συγκεκριμένα ηχεία (Altec Lansing 5021) και έχω παρατηρήσει ότι έχω πολύ θόρυβο φύσημα όταν δε παίζουν τίποτα ακόμη και σε χαμηλή ένταση (1/5). Όταν αποσυνδέω το jack o θόρυβος μειώνεται στο ελάχιστο όπως πιστευω θα έπρεπε να ήταν. Τι μπορεί να φταίει γι ' αυτό; Η κάρτα ήχου που χρησιμοποιώ είναι η 8κάναλη ενσωματωμένη hd κάρτα της gigabytte p35 ds4...

Link to comment
Share on other sites

Στο master volume (το γκρίζο ηχείο στο tray κάτω δεξιά) κάνε mute ότι δεν χρησιμοποιείς (CD,Line in, microphone, speaker, κ.τ.λ.). Αν πάλι δεν βελτιωθεί το πρόβλημα τότε ίσως θα πρέπει να αναζητήσεις καλύτερα - θωρακισμένα - καλώδια για να συνδέσεις τα ηχεία σου. Δεν εννοώ τίποτα το εξαιρετικά ακριβό.

Link to comment
Share on other sites

Στο master volume (το γκρίζο ηχείο στο tray κάτω δεξιά) κάνε mute ότι δεν χρησιμοποιείς (CD,Line in, microphone, speaker, κ.τ.λ.). Αν πάλι δεν βελτιωθεί το πρόβλημα τότε ίσως θα πρέπει να αναζητήσεις καλύτερα - θωρακισμένα - καλώδια για να συνδέσεις τα ηχεία σου. Δεν εννοώ τίποτα το εξαιρετικά ακριβό.
Τα καλώδια είναι μονωμένα ήδη (2χ2,5 τετραγωνικα mm) με μονωτικό απ έξω. Αυτό που προκαλεί το περισσότερο φύσημα είναι το cd volume και κάτι λίγο το wave το οποίο δε μπορώ να κλείσω για ευνόητους λόγους. Το cd volume τι ακριβώς είναι; Το έκλεισα και τα cd ακούγονται κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Είναι το volume control της υποδοχής CD in που (μπορεί να) διαθέτει η μητρική σου. Μην σε ανησυχεί αυτό.
Ok thanks για τη βοήθεια. Αν βάλω κάρτα ήχου ξεχωριστή υπάρχει πιθανότητα να δω βελτίωση στο φύσημα αλλά και στη ποιότητα του ήχου γενικά; Η χρήση που τους κάνω είναι μουσική κ ταινίες.
Link to comment
Share on other sites

Ναι πιθανόν θα δεις. Το γεγονός ότι η κάρτα είναι σε ξεχωριστή πλακέτα μειώνει τον "θόρυβο" από τα υπόλοιπα εξαρτήματα της μητρικής. Θα σου πρότεινα πάντως για την ώρα να μειώσεις το master volume και το wave κάπου στο 75% και ότι επιπλέον ενίσχυση στον ήχο θέλεις να την παίρνεις κάνοντας χρήση του ενισχυτή των ηχείων σου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι πιθανόν θα δεις. Το γεγονός ότι η κάρτα είναι σε ξεχωριστή πλακέτα μειώνει τον "θόρυβο" από τα υπόλοιπα εξαρτήματα της μητρικής. Θα σου πρότεινα πάντως για την ώρα να μειώσεις το master volume και το wave κάπου στο 75% και ότι επιπλέον ενίσχυση στον ήχο θέλεις να την παίρνεις κάνοντας χρήση του ενισχυτή των ηχείων σου.
Δε τα είχα στο full αλλά στο 90% γιατί το είχα υποψιαστεί τώρα θα τα κατεβάσω κι αλλό όπως μου είπες. Σχετικά με τις κάρτες ήχου έχω διαβάσει τόσα που δε ξέρω προς τα που να στραφώ. Βρήκα την Sound Blaster X-Fi Xtreme music με 65€ περίπου και για ποιο οικονομική την TERRATEC AUREON 5.1. Οι ενδιάμεσες xtreme audio στα 45€ κτλ δε μου γεμίζουν το μάτι. Μεταξύ των 2 και σε σχέση με τη χρήση που ανέφερα ποια θα ήταν προτιμότερη;
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποσο διαφορα εχει η sound blaster απο την terratec και αν αξιζει η διαφορα αυτη τα παραπανω χρηματα αλλα εχω την terratec και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την αποδοση της. Πιστευω οτι ειναι απο τι καλυτερες λυσεις σε αυτη την κατηγορια χρηματων

Link to comment
Share on other sites

Ok σχετικά με τη κάρτα ήχου πείστηκα :) . Το φύσημα μειώθηκε αρκετά με το κλείσιμο του cd volume αλλά και πάλι υπάρχει φύσημα αισθητό το οποίο προέρχεται από τα tweeter των δορυφόρων και ακούγεται όταν δε παίζουν αλλά και όταν παίζουν σε χαμηλή ένταση! Είναι φυσιολογικό; Μήπως να αλλάξω και καλώδια; :100:

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα το εξής, αν και απλά σαν ιδέα, δεν είναι κάποια στανταρ διαδικασία.

Βγάλε τα καλώδια από την κάρτα και τα ηχεία και στην συνέχεια βάλε την ένταση στο τέρμα να δεις πόσο φύσημα παράγουν τα ηχεία από μόνα τους. Στην συνέχεια σύνδεσε τα καλώδια μόνο στα ηχεία για να δεις αν αυξάνεται το φύσημα κάτι που θα υποδεικνύει μαγνητικά πεδία και ίσως μέτριας θωράκισης καλώδια.

Αυτό,... αλλά επαναλαμβάνω δεν είναι κάποια στάνταρ διαδικασία. Απλά μια σκέψη.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα το εξής, αν και απλά σαν ιδέα, δεν είναι κάποια στανταρ διαδικασία.

Βγάλε τα καλώδια από την κάρτα και τα ηχεία και στην συνέχεια βάλε την ένταση στο τέρμα να δεις πόσο φύσημα παράγουν τα ηχεία από μόνα τους. Στην συνέχεια σύνδεσε τα καλώδια μόνο στα ηχεία για να δεις αν αυξάνεται το φύσημα κάτι που θα υποδεικνύει μαγνητικά πεδία και ίσως μέτριας θωράκισης καλώδια.

Αυτό,... αλλά επαναλαμβάνω δεν είναι κάποια στάνταρ διαδικασία. Απλά μια σκέψη.

Αν βγάλω τα καλώδια από τα ηχεία δε θα κάνουν φύσημα γιατί δε θα παίρνουν σήμα. Τη κάρτα ήχου την έχω αποκλείσει δεν προέρχεται από αυτή!
Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι ενισχυτες παραγουν θορυβο (THD) κατα την λειτουργια τους, ειδικα οι ψηφιακοι κλασης D οπως αυτος των Altec. Ακομα πολυ σημαντικο ειναι να ρυθμιστει σωστα το gain στην εισοδο προενισχυσης του ενισχυτη. Κοινως να παρει σωστο volume απο το PC και οχι τερμα. Συνηθως 50- 60% master volume. Κλεισε επεισης ολες τις πηγες δεν ακους και ασε μονο το wave ανοικτο.

Τα καλωδια δεν νομιζω να χρειαστει να τα αλλαξεις.

Τωρα οσον αφορα την καρτα ηχου ειναι πλεονεκτημα να εχεις ξεχωριστη καρτα ηχου για πολλους λογους αλλα γενικα διαφορες στην ποιοτητα του ηχου δεν θα δεις. Τωρα στο φυσημα μπορει λιγο γιατι εχουν καλυτερο S/N.

Εφοσον δεν θα δουλεψεις το PC με κανα ολκληρωμενο ενισχυτη η σαν home cinema δεν λεει να παρεις ακριβη καρτα ηχου. Ακομα και με 1 live audigy μια χαρα θα εισαι.

Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι ενισχυτες παραγουν θορυβο (THD) κατα την λειτουργια τους, ειδικα οι ψηφιακοι κλασης D οπως αυτος των Altec. Ακομα πολυ σημαντικο ειναι να ρυθμιστει σωστα το gain στην εισοδο προενισχυσης του ενισχυτη. Κοινως να παρει σωστο volume απο το PC και οχι τερμα. Συνηθως 50- 60% master volume. Κλεισε επεισης ολες τις πηγες δεν ακους και ασε μονο το wave ανοικτο.

Τα καλωδια δεν νομιζω να χρειαστει να τα αλλαξεις.

Τωρα οσον αφορα την καρτα ηχου ειναι πλεονεκτημα να εχεις ξεχωριστη καρτα ηχου για πολλους λογους αλλα γενικα διαφορες στην ποιοτητα του ηχου δεν θα δεις. Τωρα στο φυσημα μπορει λιγο γιατι εχουν καλυτερο S/N.

Εφοσον δεν θα δουλεψεις το PC με κανα ολκληρωμενο ενισχυτη η σαν home cinema δεν λεει να παρεις ακριβη καρτα ηχου. Ακομα και με 1 live audigy μια χαρα θα εισαι.

Το φύσημα όπως είπα δε προέρχεται από τη κάρτα ήχου. Επίσης ο ήχος από το pc είναι ρυθμισμένος όπως λες. Όλα αυτά τα παρατηρώ χωρίς να τα έχω πάνω στη κάρτα ήχου! Μάλλον απ ότι φαίνεται είναι φυσιολογικό το φύσημα που ακούγεται!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είστε σίγουροι ότι η Terratec Aureon 5.1 είναι η καλύτερη επιλογή; Αυτή την κάρτα έχω και εγώ, αλλά την πήρα πριν 5 χρόνια λόγω έλλειψης stock της Creative Live! 5.1. Μετά από 5 χρόνια και τόσες γενιές καρτών που έβγαλε η creative, είναι δυνατόν να την ξαναπροτείνουμε;

Έχει μείνει πίσω σε αριθμό καναλιών, από EAX υποστηρίζει μόνο το 2, ενώ στα vista η υποστήριξη της είναι υποτυπώδης, δεν έχει καν ρύθμιση έντασης καναλιών. Ακόμη και η φθηνότερη audigy player SE bulk μου φαίνεται καλύτερη επιλογή. Πόσο μάλλον η X-FI, πχ η xtreme audio με 45Ε.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είστε σίγουροι ότι η Terratec Aureon 5.1 είναι η καλύτερη επιλογή;

Αυτή η καρτούλα μάλλον έχει το C-Media CMI 8738. Οπότε μάλλον ούτε καν Hi Definition δεν θα μπορούσε να χαρακτηριστεί. Απλά το γεγονός ότι είναι ξεχωριστή κάρτα ίσως να μειώνει τον θόρυβο, κάπως. Και εγώ δεν νομίζω ότι θα είναι ανώτερη από άποψη ποιότητας ήχου έναντι της onboard. Δεν μιλάω καν για Creative. Μάλιστα η διαφορά της με την παρακάτω κάρτα

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.803130

ίσως να περιορίζεται στο μέγεθος του PCB, την τιμή και το όνομα του κατασκευαστή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η καρτούλα μάλλον έχει το C-Media CMI 8738. Οπότε μάλλον ούτε καν Hi Definition δεν θα μπορούσε να χαρακτηριστεί. Απλά το γεγονός ότι είναι ξεχωριστή κάρτα ίσως να μειώνει τον θόρυβο, κάπως. Και εγώ δεν νομίζω ότι θα είναι ανώτερη από άποψη ποιότητας ήχου έναντι της onboard. Δεν μιλάω καν για Creative. Μάλιστα η διαφορά της με την παρακάτω κάρτα

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.803130

ίσως να περιορίζεται στο μέγεθος του PCB, την τιμή και το όνομα του κατασκευαστή.

Όντως το CMI 8738 έχει. Ξέχασα να πω ότι έχει πρόβλημα και στην αναγνώριση του από το Ubuntu (γενικά τα linuxοειδή), παίζει στην καλύτερη περίπτωση σαν τετρακάναλο, δλδ το subwoofer και το κεντρικό δεν ακούγονται. Εγώ σκέφτομαι να μετακινήσω τα καλώδια των ηχείων μου στην onboard κάρτα (ALC883 HD) αλλά προς το παρόν δεν το κάνω γιατί σκέφτομαι πως θα καταναλώνει πόρους από τη CPU..Δεν ξέρω αν κάνω καλά :confused:

Πάντως εντάξει, σαν τη sweex δεν είναι, έχει επιπλέον digital in/out και μάλλον και το EAX2.0

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ούτε το CMI προσφέρει κάποια αξιόλογη επιτάχυνση στον ήχο. Το τσιπάκι αυτό ή έστω κάποια lite έκδοσή του, παλιά βρισκόταν και πάνω σε μητρικές ως onboard λύση. Θα μπορούσες να τρέξεις το 3DMark2003 (δεν μου έρχεται κάποιο άλλο στο μυαλό) που στο τελικό τεστ τσεκάρει πόσο σου κοστίζει, σε fps, η ενεργοποίηση hardware 3d ήχου. Αν δεις την onboard να σκοράρει καλύτερα, δεδομένου ότι είναι και HD, ίσως να μην έχεις λόγο να κρατάς την Terratec.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.