Jump to content



World of Warcraft


stamatas

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από zyx [Σήμερα, στις 11:05]

αφηστε που ο priest μπορει να healari ολο το party μαζι... και κατι αλλο εγω πιστευο οτι ειναι δυσκολο να εισαι priest και αν δεν βοηθαμε κ εμεις πχ να περνουμε το argo απο πανω τους μετα τη να κανουν κ αυτοι.

να εχεις μαζι με τον priest druid ειναι η καλητερη φαση. αλλα χωρις priest μεσα σε instance ειναι λιγο πικρα ειδηκα αν δεν υπαρχη shaman η pala. ειναι φοβερο το res του αλλα χρειαζετε να εχεις και priest για να αξιζη πραγματικα

Το TRANQUILITY νομίζω κάνει κάτι παρόμοιο.

Το πρόβλημα εντοπίζετε στην ακινησία: Αν μετακινήσεις τον χαρακτήρα σπάει το heal, όπως και με το REGROWTH.

Δεν έχεις και πολλά περιθώρια ελιγμών όταν τα τέρατα γύρο σου πχ είναι 5 lvl πάνω!! Το παράδειγμα από μια τραυματική εμπειρία!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΓιαγκΤ

Το TRANQUILITY νομίζω κάνει κάτι παρόμοιο.

Το πρόβλημα εντοπίζετε στην ακινησία: Αν μετακινήσεις τον χαρακτήρα σπάει το heal, όπως και με το REGROWTH.

αν μετακινισεις δηλαδη τον druid σπαει το time effect του healing? δε το ηξερα αυτο. νομιζα οτι το κανανε και τελιωνε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από radiatedsoul [Σήμερα, στις 12:06]

αν μετακινισεις δηλαδη τον druid σπαει το time effect του healing? δε το ηξερα αυτο. νομιζα οτι το κανανε και τελιωνε

Στο tranquility ναι.

Το regrowth απλά δεν μπορείς να το εκτελέσεις εν κινήσει όπως το rejuvination

Link to comment
Share on other sites

Ο priest ειναι πιο healer από τον druid αλλα εχω δει druids να κανουν θαύματα. Ειναι κυρίως θέμα παίκτη πιο πολύ. UBRS raid 15 ατόμων, με 1 priest και δε πέθανε ποτε κανένας... Σε μεγάλα raids πάντως καλό ειναι να υπάρχουν και οι 2. Στο Molten Core, εχουμε συνήθως 6-7 priests και 3 druids.

Link to comment
Share on other sites

Το regrowth σπάει λόγω του ότι δεν είναι instant..Μετά που θα το εκτελέσεις όμως το heal over time δουλεύει κανονικά όπως και του rejuvenation ακόμα κ να μετακινήσεις το druid. Το tranquility κάνει heal σε όλο τα party απλά θέλει channeling γι'αυτο κ δεν γίνεται να κουνήσεις.

Προχτές βγάλαμε μια χαρά το Sunken 5-man με warrior 51, rogue 53, rogue 56, shaman 52 κι εμένα μοναδικό healer (druid 52). Απλά μετά απο μάχες διαρκείας ήθελα rest. Ήπια πολύ "νεράκι" - βοήθησε κ το mana spring του shammy - αλλά βγήκε. Παρακάτω θες σίγουρα και priest. Δεν θα βγαίνουν με ένα healer με τίποτα....

Το βασικό είναι ποιός χειρίζεται κάθε χαρακτήρα..Στα σωστά χέρια ο druid μπορεί να healαρει καλύτερα από ένα μέτριο priest - με την ίδια λογική που ένας πολύ καλός shadow priest μπορεί να κάνει περισσότερο heal σε ένα instance απο έναν holy priest (αναφέρομαι σε πραγματικά γεγονότα :p ).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shaman [Σήμερα, στις 15:50]

Το βασικό είναι ποιός χειρίζεται κάθε χαρακτήρα..

Επειδή αυτήν την καραμέλα Κώστα την μασάνε πολλοί και εγώ έχω την άποψη ότι δεν είναι τόσο τεράστια τα περιθώρια, θα επιθυμούσα κάποια παραδείγματα για να καταλάβω.

Είναι 5 στο πάρτι και με το καλημέρα οι δυο έχουν μισή ζωή.

Ρίχνεις δυο regrowth: 2+2 sec ακινησία+ 2 τέρατα το λιγότερο (3lvl+)επάνω σου.

Μόλις τελειώσεις ο μάγος ψοφάει πάλι, αλλά ψοφάς και εσύ . Τι κάνει ένας προικισμένος παίχτης σε αντιδιαστολή με τον πάσχοντα από το σύνδρομο ντάουν;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΓιαγκΤ

Επειδή αυτήν την καραμέλα Κώστα την μασάνε πολλοί και εγώ έχω την άποψη ότι δεν είναι τόσο τεράστια τα περιθώρια, θα επιθυμούσα κάποια παραδείγματα για να καταλάβω.

Είναι 5 στο πάρτι και με το καλημέρα οι δυο έχουν μισή ζωή.

Ρίχνεις δυο regrowth: 2+2 sec ακινησία+ 2 τέρατα το λιγότερο (3lvl+)επάνω σου.

Μόλις τελειώσεις ο μάγος ψοφάει πάλι, αλλά ψοφάς και εσύ . Τι κάνει ένας προικισμένος παίχτης σε αντιδιαστολή με τον πάσχοντα από το σύνδρομο ντάουν;

Για να καταλαβω,πηγατε σε instance που τα elite ηταν μεγαλητερα απο σας??

Αν ναι,μη το ψαχνεις, απλα κανατε λαθος επιλογη :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Samael

Για να καταλαβω,πηγατε σε instance που τα elite ηταν μεγαλητερα απο σας??

Αν ναι,μη το ψαχνεις, απλα κανατε λαθος επιλογη :)

Κάτσε ρε συ, εδώ βγάλαμε 5-6 φορές χωρίς να φάμε wipe το SM part3 με levels 37 εως 39 και έναν 40άρι, και μάλιστα τις 2 με druid για main tank. Και δεν θεωρώ οτι κάναμε κάτι φοβερό. Δείξαμε προσοχή και βγήκε αρκετά εύκολα και στρωτά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΓιαγκΤ

Επειδή αυτήν την καραμέλα Κώστα την μασάνε πολλοί και εγώ έχω την άποψη ότι δεν είναι τόσο τεράστια τα περιθώρια, θα επιθυμούσα κάποια παραδείγματα για να καταλάβω.

Είναι 5 στο πάρτι και με το καλημέρα οι δυο έχουν μισή ζωή.

Ρίχνεις δυο regrowth: 2+2 sec ακινησία+ 2 τέρατα το λιγότερο (3lvl+)επάνω σου.

Μόλις τελειώσεις ο μάγος ψοφάει πάλι, αλλά ψοφάς και εσύ . Τι κάνει ένας προικισμένος παίχτης σε αντιδιαστολή με τον πάσχοντα από το σύνδρομο ντάουν;

Ή πήγατε σε δύσκολο για το λεβελ σας instance, ή ο warrior δεν ήξερε τι να κάνει για να κρατήσει πάνω του τα τερατα. Ο healer πρεπει να κάθετε οσο πιο μακριά μπορεί απο το πάρτυ, ίσα ισα δηλαδή για να ειναι σε range για το healing.

Αρχική απάντηση από Samael

Για να καταλαβω,πηγατε σε instance που τα elite ηταν μεγαλητερα απο σας??

Αν ναι,μη το ψαχνεις, απλα κανατε λαθος επιλογη :)

Αυτο δεν ισχύει πάντα, καλο ειναι βεβαια να εισαι μεγαλύτερο λεβελ απο τα τέρατα αλλα μεχρι το λεβελ 40-50 δεν γίνεται αυτό... Μετα πονηρέυουν ολοι και θελουν ευκολα και γρήγορα να τελειώνουν τα instances.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΓιαγκΤ

Επειδή αυτήν την καραμέλα Κώστα την μασάνε πολλοί και εγώ έχω την άποψη ότι δεν είναι τόσο τεράστια τα περιθώρια, θα επιθυμούσα κάποια παραδείγματα για να καταλάβω.

Είναι 5 στο πάρτι και με το καλημέρα οι δυο έχουν μισή ζωή.

Ρίχνεις δυο regrowth: 2+2 sec ακινησία+ 2 τέρατα το λιγότερο (3lvl+)επάνω σου.

Μόλις τελειώσεις ο μάγος ψοφάει πάλι, αλλά ψοφάς και εσύ . Τι κάνει ένας προικισμένος παίχτης σε αντιδιαστολή με τον πάσχοντα από το σύνδρομο ντάουν;

ο priest καταρχην εχει heals τα οποια ειναι instant. μπορεις να τα κανεις εν κινιση οποιαδηποτε στιγμη. εχει mass heal για ολους οσους ειναι διπλα του το οποιο ΔΕΝ τραβει aggro και ειναι και instant cast!! ονομαζεται holy nova και το εχουν μονο οι holy priests.

στην κατασταση που περιγραφει ο γιαγκτ ενας priest κανει αυτοματως fade και φευγουν ολοι απο πανω του για 10-20sec. αναλογα αν εχει βαλει talent points εκει. μολις ληξει το fade απλα το ξαναπαταει ,εχει cooldown 30 sec.

καθε 15 sec ο priest κανει power word shield σε ολους, το οποιο σημαινει οτι περιβαλωνται με shield που κανει absorb damage. διαρκει 30 sec και αποροφα σημαντικο αριθμο damage.οταν αποροφησει το damage που πρεπει το shield εξαφανιζεται. φυσικα ειναι instant cast και αυτο. αν ο priest δει οτι κατεβαινει το health σε καποιον πολυ γρηγορα κανει αμεσως shield και κερδιζει χρονο να κανει ενα super heal που θα τον φτασει full health.

οι casters που ειναι shielded δεν εμποδιζονται στο casting απο τα χτυπηματα.

αν ο priest ειναι dwarf κανει και fear immunity σε ολο το raid.

πολλοι που ξεκινανε τωρα εναν priest δε to ξερουν αυτο. τωρα που το μαθατε δε πιστευω να ξαναφτιαξει κανεις human ή elf. (elf δικαιολογειται λογω shadowmelt επειδη εχει πλακα. περα απο την πλακα ομως πολυ αδυναμος σε σχεση με το fear ward του dwarf priest)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΓιαγκΤ

Επειδή αυτήν την καραμέλα Κώστα την μασάνε πολλοί και εγώ έχω την άποψη ότι δεν είναι τόσο τεράστια τα περιθώρια, θα επιθυμούσα κάποια παραδείγματα για να καταλάβω.

Είναι 5 στο πάρτι και με το καλημέρα οι δυο έχουν μισή ζωή.

Ρίχνεις δυο regrowth: 2+2 sec ακινησία+ 2 τέρατα το λιγότερο (3lvl+)επάνω σου.

Μόλις τελειώσεις ο μάγος ψοφάει πάλι, αλλά ψοφάς και εσύ . Τι κάνει ένας προικισμένος παίχτης σε αντιδιαστολή με τον πάσχοντα από το σύνδρομο ντάουν;

Μα άμα ξεκινήσετε ρε γιάγκο και έχετε να τα βάλετε με 2-3 elite τα οποία είναι 3+ lvl επάνω λογικό είναι να έχετε ΧΟΝΤΡΟ πρόβλημα...Με τόσο μεγαλύτερα mob δεν έχεις κανένα περιθώριο λάθους. Σε μερικά lvl θα πάρεις το nature's swiftness και το barkskin..Τότε θα είναι ακόμα δυσκολότερο να χάσεις εσύ ή κάποιο μέλος του party σου. Θα έχεις με το πρώτο ένα instant full heal σε κάποιο μέλος που πάει να τα τινάξει και με το δεύτερο που έχει 1min cooldown δέχεσαι 20% λιγότερο damage και τα spell σου ΔΕΝ επηρεάζονται απο το damage που τρως. Έτσι τραβάς το barksking και κάνεις ένα heal στον εαυτό σου και συνεχίζεις να healάρεις το group μέχρι να καταφέρουν να τραβήξουν πίσω το aggro..Αν δεις ότι δε νοιώθουν και τα mob μένουν επάνω σου κάνε ενα rejuv και bear form. Έτσι θα αντέξει πολύ περισσότερο. Αυτά για λογικά lvl mobs...Τώρα με 3 elite +3 lvl απο εσένα και το party σου και άλλα 1-2 που απασχολούν τα υπόλοιπα μέλη κάνεις συνήθως ghost...

Radiated πριν κάνεις συγκρίσεις priest/druid καλό θα ήταν να έχει δει ΚΑΙ τα talents του druid (το λιγότερο δηλ που μπορείς να κάνεις αφού προφανώς με druid της προκοπής δεν έχει παίξει μαζί). Σίγουρα δεν τα έχεις κοιτάξει γιατί διαφορετικά δε θα έλεγες τόσες ανακρίβειες - όπως για παράδειγμα για το aggro των heals. Ο holy priest είναι Ο healer του παιχνιδιού. Δεν είπε κανείς το αντίθετο... 5-man Scholo ΔΕΝ γίνεται να βγει με druid σαν main-healer για παράδειγμα. Από αυτό όμως μέχρι το "θα έπαιρνα 3 priest και κανένα druid" που λες παραπάνω η απόσταση είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ. Ευτυχώς ή δυστυχώς είσαι ο μοναδικός που έχω ακούσει με αυτή την άποψη...Ψάχτο λίγο παραπάνω για τους druid.

Όταν ψoφίσει το tank στη μέση της μάχης ποιός θα το κάνει rez για να γλυτώσεις το wipe??Rebirth και ο warrior έρχεται πίσω με τα μισά HP. Όταν ο priest ή ο mage τραβήξει aggro και ο warrior δεν μπορεί να το πάρει πίσω ποιός θα κάνει off-tanking? Bear form και τραβάς το aggro επάνω σου. Αντέχεις όσο χρειάζεται μέχρι να ελευθερωθούν οι υπόλοιποι κ να τραβήξουν το aggro - druid με bear form μπορεί να έχει το υψηλότερο armor στο game ανάλογα με το τι φοράει πάντα. Το ΜοΤW είναι απλά το καλύτερο buff στο game..Εσένα σαν rogue μπορεί να σε βολεύει καλύτερο το +Stam αλλά σκέψου κ το υπόλοιπο party, χωρίς να ξεχνάμε το +armor και το σημαντικό boost σε όλα τα resistances. And the list goes on...

Πρόβλημα υπάρχει όταν τον παίρνεις για healer και αυτός είναι feral specced και θέλει να παίζει σαν αρκούδα ή το ανάποδα (ήταν να πάω maraudon με ένα group και στα μισά μου λένε πως θα κάνω το tank - αδύνατο να κάνω tank στην Princess με το equip μου που είναι όλο +Int)..Αλλά γι'αυτό καλύτερα να ρωτάς απο νωρίτερα τι talents έχει ο άλλος.

Γενικά ο druid είναι πολύ δυνατός χαρακτήρας και πολύ χρήσιμος σε ένα party λόγω της πολυμορφικότητας του. Απλά είναι ίσως ο πιο δύσκολος για να παιχτεί σωστά. Το ότι ο μέσος πιτσιρικάς δεν είναι σε θέση να παίξει αποτελεσματικά ένα druid δε λέει κάτι για τις δυνατότητες του class.....

Link to comment
Share on other sites

ρε συ @shaman δεν εχω τιποτα με τους druids. τα ιδια λεμε πανω κατω αν κοιταξεις το ποστ σου.

και αυτο που λες οτι λεω ανακριβιες σχετικα με το aggro των heals , δε το λεω στην τυχη. οτι βλεπω στο παιχνιδι αυτο λεω.

και μην αλλαζεις τα λογια μου. δεν ειπα οτι θα επερνα 3 priests και κανενα druid.

ειπα οτι αν ηταν να διαλεξω μεταξυ 3 druids και 3 priest, για raid 15 ατομων, θα επερνα τους priests. (το καλυτερο φυσικα ειναι να εχεις και του δυο)

Link to comment
Share on other sites

πολυ μπλα μπλα για το τιποτα ρε παιδες...μπηκατε παλι σε μια λογικη περιεργη του τυπου ο δικος σου οχι ο δικος μου κλπ...priest και druid πολυ ιχυροι και οι δυο αν και στο μεταξυ τους pvp αν σας εχει τυχει εγω δινω 8/10 να νικησει ο druid και το βασιζω σε προσωπικη εμπειρια 30 καθαρων ημερων παιξιματος ( /played)

τωρα στο παρτυ η κατασταση αλλαζει αρδην αφου ολα εξαρτωνται απο το που θα πεσουν τα tp .αλλο shadow αλλο holy.αλλο feral αλλο resto κλπ....oποτε στο μελλον αν κανετε παρτακι με δρουηδιδες και παππαδες ρωτατε πριν τι χτησιμο εχει εκαστος

το μεγα σφαλμα ειναι να παιρνεις εναν χαρακτηρα ,να τον ξεκατινιαζεις μεχρι να φαει cap

και μετα να λες οτι εχεις δει τα παντα,ξερεις τα παντα για τις αλλες κλασεις κλπ.....εγω εχω 5 alt chars σχεδων 20 lvl εκαστος,προσπαθω να δω γενικα πως παιζονται και οχι μονο πως παιζουν ...και σκοπευω να τα ανεβασω ολα σιγα σιγα ακομα και αν δεν φτασουν γρηγορα ταρατσα...

η τελευταια μου αγαπη ειναι ο warlock...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κολλησα και γω.Πρωτα το "κατεβασα" και επαιζα σε free servers αλλα

δε κρατηθηκα και το πηρα σημερα γνησιο.Επειδη δεν εχω ακομη πολλες

γνωσεις (18 level το φτασα σε free server) πειτε μου αν εχετε συνενοηθει να

παιζετε σε καποιο server για να βρω Ελληνες.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, daggerspine λοιπον! Βασικα ειμαι πολυ fun των paladins σε ολα τα rpg που

εχω παιξει οποτε για κει θα παω.Το κακο ειναι οτι το european site ειναι μαλλον

down και δε μπορω να φτιαξω account!!! Επισης το τελευταιο patch σε full μορφη

μπορω να το παρω απο καπου γιατι εχω κατεβασμενο μονο για την us varsion...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zyx

αν παρεις paladin δεν θα εισαι με εμας οποτε ψαξε σε καποιον αλλον server με ελληνες

Ακουσα οτι υπάρχει στο server μας και guild στους Alliance που λέγεται Hellenic Pride ή κάπως ετσι... Αληθεύει ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.