Jump to content



Πολυμηχάνηματα Inkjet: HP Photosmart C5280 vs C5180


koslyr

Recommended Posts

Βρίσκομαι σε έρευνα αγοράς για πολυμηχάνημα (χωρίς fax) και έχω καταλήξει στις δυο ακόλουθες συσκευές:

1) HP Photosmart C5280

http://www.mgmanager.gr/view.asp?ID=11969

2)HP Photosmart C5180

http://www.mgmanager.gr/view.asp?ID=10479

Βασικά αυτό που με ενδιαφέρει είναι κυρίως το κόστος στα μελάνια και όχι η τιμή αγοράς του πολυμηχανήματος.

Ο C5180 διαθέτει 6 ανεξάρτητα μελάνια. Αυτό θεωρείται καλό για την οικονομία στα μελάνια?

Ποιον από τα δυο μοντέλα να προτιμήσω με βάση το κόστος στα αναλώσιμα?

Link to comment
Share on other sites

+1 στο HP Photosmart C5180το εχω δει και απο κοντα και βγαζει πολυ καλες φωτο και γρηγορο..απο οσο ξερω απο το παιδι που το εχει ειναι οικονομικα τα μελανια για τα γνησια μελανια μιλαω..δεν ξεπερνανε τα 14Ε.

Link to comment
Share on other sites

Άποψή μου , δε θα πας σε ΗΡ αν σε ενδιαφέρουν πολύ οι ποιοτικές εκτυπώσεις.

Όσον αφορά την οικονομία γενικώς αποφεύγουμε μελανοδοχεία όλα σε ένα (σε ένα μελανοδοχείο πολλά χρώματα) εκτός και αν τα γεμίζουμε μόνοι μας.

Τα πολλά versus 4 χρώματα story έχει ως εξής.

Τα πολλά χρώματα σημαίνουν πιο γρήγορη εκτύπωση λόγω των περισσότερων ακροφυσίων. Επίσης σημαίνουν και περισσότερη σπατάλη στην εκτύπωση (αμελητέο) και πιο σημαντικό, ΜΕΓΑΛΗ σπατάλη χρώματος στους καθαρισμούς.

Θα πρότεινα γενικώς τετράχρωμα μοντέλα ,έχοντας περάσει από αρκετά 6χρωμα. Ο 6χρωμος έπσον rx600 μου τυπώνει σφαίρα , αλλά έχω συνδέσει το σωληνάκι που ρουφάει μελάνι στους καθαρισμούς με μπουκαλάκι γιατί δε λέει να αδειάζω κάθε τόσο τα waste pad του.

Ο τετράχρωμος και πολύ αργός c46 μου , μου δίνει την εντύπωση ότι κάθε μόριο χρώματος χρησιμοποιείται στην εκτύπωση. Είναι απίστευτο να βλέπεις ένα μηχάνημα να φτάνει πιο μακριά χρησιμοποιώντας λιγότερο μελάνι.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.