Jump to content



internet problem


Fearless1442169209

Recommended Posts

Παω να συνδεθω στο internet με συνδεει κανονικα οταν παω να ανοιξω το mozila και δεν μπαινει σε καμια σελιδα το ιδιο γινεται και με αλλο internet browser και με οσες applications ειναι για internet οπως το imesh

Οποιος ξερει ας βοηθησει:079:

Και κάτι άλλο όταν κατεβάζω από το Internet αρχεία 100 Mb μου ποιάνει χώρο στον σκληρό 200mb Και πάει λέγωντας αυτό άρχισε όταν αγόρασα εξωτερικό σκληρό

Link to comment
Share on other sites

Βασικά , μπορείς να μπείς στο web console του ρουτερ? Αν ναι απο εκει μπορείς να κάνεις τεστ να δεις αν ο ρουτερ έχει traffic? Έχει κάποια τεστ που κάνει και σου λέει ότι είναι οκ. Μπορεί μεν να έχεις την dsl αλλά αν βάλεις λάθος ονομα και κωδικό δεν προκειται να έχεις ιντερνετ. Αν τελειώσεις απο εκει , κάνει 2 πράγματα....

1. Απο dos παράθυρο δώσε την εντολη tracert <web selida> (px tracert www.google.com) και κανονικά θα πρέπει να σου δώσει τις Ip που περνάει με χρόνουν ώστε να φτάσει στο google. Αν όχι τότε κάτι παίζει με το gateway σου ή το DSN. Αν ναι , τότε κάτι με το gateway του ΙΕ και τι ρυθμίσεις του proxy.

2. Βάλε καρφωτή στην κάρτα δικτύου την ΙP του ρουτερ και καλό θα είναι να βάλεις και τους DNS σερβερ είτε του provider που έχεις είτε του Oτενετ είτε της Forthnet.

Δοκίμασε και βλεπουμε....

Link to comment
Share on other sites

2. Βάλε καρφωτή στην κάρτα δικτύου την ΙP του ρουτερ και καλό θα είναι να βάλεις και τους DNS σερβερ είτε του provider που έχεις είτε του Oτενετ είτε της Forthnet.

Δοκίμασε και βλεπουμε....

Μπορείς να μου πείς με απλά λογάκια τι ακριβώς πρέπει να κάνω γιατί μου τα είπες πολύ επιστημονικά για εμενα ^^

Link to comment
Share on other sites

Αν πας στις ρυθμίσεις δικτύου- τοπικες συνδέσεις θα δεις την κάρτα δικτυου σου, Δεξι κλικ - ιδιοτητες - TC protocoll- ιδιοτητες . Εκει κανονικα ειναι όλα στο αυτόματο. Επελεξε να είναι σταθερο και βάλε τις διευθυνσεις..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.