Jump to content



Νtoskrnl.exe λείπει ή είναι κατεστραμμένο.


iraklis_dv

Recommended Posts

Kalispera και χρόνια πολλά.

Μετά από πτώση ρεύματος, όταν ξεκινάω τον Η/Υ βγάζει μήνυμα:

ntoskrnl.exe λείπει ή είναι κατεστραμμένο.

Έχω Χp Home Edition Ελληνικά. (Sp2)

Δοκιμασα να κάνω boot από DVD και επιδιόρθωση (Repair) αλλά τίποτα.

Δε θέλω να κάνω format ή τουλάχιστον προτού να κάνω format να σώσω τίποτα :022:

Καμιά ιδέα???

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Διαβασα τις οδηγίες από το computerhope.com

Πολύ χρησιμο site. Να σας πω την αλήθεια το πρόβλημα το έχει ένας φίλος μου, οχι εγώ. Μου το είπε τηλεφωνικώς χτες. Και εγώ απλά του είπα να κάνει repair.

Βεβαια και εγω δεν είμαι γνωστης προβλημάτων PC, ουτε εχω ξανακανει ο ίδιος repair. Απλά την είχα ακουσει αυτη την "εντολή" (δυνατότητα).

Στο computerhope.com, λέει ότι πρέπει να έχεις κανονικό CD Windows, oxi CD ανάκτησης για να παίξει το repair. To λεώ αυτό, γιατί ο φίλος μου, μου είπε οτι έχει ενα CD που λεει CD ανακτησης. Πάντως το PC του, το αγορασε μαζί με το λειτουργικό από το Πλαίσιο, δηλαδή έχει αυθεντικά Windows.

Εγώ δεν έχω CD με Windows XP Home Edition Greek.

Εν πάσει περιπτώση, όταν πάτησε R για να ξεκινήσει το Repair, τελικά τον εβγαλε σε Ms-dos prompt. (C:\>)

Τότε εγώ του είπα να κάνει restart (πατώντας exit) για να δει αν εφτιαξε τίποτα, που είναι λάθος, γιατί από οτι διαβασα, τότε πρεπει να δώσεις τις καταλληλες εντολές για να κάνεις repair!!

Θα τον επισκεφτώ πάντως του χρόνου (γιατί εφυγε διακοπές) εχοντας τυπώσει και τις οδηγίες από το computerhome.com και βλέπουμε....

Και πάλι ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.