Jump to content



No Signal στην οθονη!


clyde

Recommended Posts

Δεν μου εφτανε το ενα προβλημα που εχω,τωρα προεκυψε και αλλο.

Επειδη αλλαζα κατι καλωδια εβγαλα απο την πριζα το καλωδιο του κυριου μου υπολογιστη για να μην γινει καποιο μπερδεμα.

Οταν το ξαναεβαλα,αναψε απο μονο του χωρις να πατησω Power εγω.

Ξαφνικα ομως ειδα στην οθονη που εγραφε No Signal!

Πηγα να το κλεισω με το κουμπι,τιποτα. Alt+Ctrl+Del, δεν λειτουργει το πληκτρολογιο.(ουτε το ποντικι δεν αναβει)

Ετσι εβγαλα παλι το καλωδιο και το εβαλα παλι πισω.

Τα ιδια ομως.

Ρωτησα εναν φιλο και μου λεει οτι η' εχει μετακινηθει η καρτα γραφικω η' καποια μνημη.

Η' κατι εχει καει!:087:

Τελος παντων,ανοιγω το κουτι και κοιταξα αν ειναι ενταξει η RAM.

Μετα πηγα να αλλαξω την καρτα γραφικων με μια αλλη πιο παλια που ειχα στην καβαντζα,αλλα η καρτα δεν εβγαινε με τιποτα!Στη μια πλευρα εχει φαει κολλημα.

Και ειμαι τωρα εγω στην τρελα και την φρικη.Τι κανω τωρα...?

Εχετε να προτεινετε κατι?

Αν οχι,ξερετε κανα φτηνο μαγαζι για επισκευες στην Αθηνα?

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που γράφεις στα 2 θέματα που έχεις ανοίξει το κάνεις λίγο δύσκολο να σου γράψει κανείς μία απλή απάντηση.

ΤΟ κουτί που δούλευε και τώρα σου πετάει no signal μπορείς να το κλείσεις από το power κουμπί πατώντας το για 5 δευτερόλεπτα συνεχόμενα? Αν οχι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχει πρόβλημα η μητρική.

Όταν λες ότι κοίταξες αν είναι εντάξει η ραμ τι ακριβώς κοίταξες?

Η κάρτα γραφικών μπορεί να έχει βιδωθεί στο κουτί , ή να έχει κουμπώσει στη μητρική . Πρόσεξες κάτι τέτοιο?

Κάνει κάποιο μπιπ το πισί όταν το ανοίγεις?

Μπορείς να κάνεις clear cmos στη μητρική σου?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τι να εγραφα?Απλα "Δεν Αναβει ο Υπολογιστης Μου"?

Προσπαθησα να δωσω οσο περισσοτερες λεπτομερεις μπορουσα.

Λες να μου αρεσει εμενα αυτο που συμβαινει?

Στην ΡΑΜ κοιταξα αν εχουν μετακινηθει η' χαλαρωσει.

Στην καρτα γραφικων δεν ειδα κουμπια και βιδες.Και εγω το σκεφτηκα οτι μπορει να ειναι καπου βιδωμενη αλλα δεν προσεξα τιποτα.Εξαλλου απο τη μια πλευρα βγαινει κανονικα,η δευτερη γωνια δεν ξεκολλαει!

Το Pc ναι, κανει 3-4 Beep οταν το ανοιγω.

Οσο για Clear Cmos,δεν ειμαι σιγουρος αν ξερω τι ειναι.Παντως πιστευω οτι εχει να κανει με το setup tou Motherboard,ετσι δεν ειναι.

Δεν χρειαζομαι ομως και οθονη για να γινει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία να ξεκινήσουμε από τα βασικά.

Οταν το ανοίγεις ακούς κάποια beep? Αν ναι ο αριθμός αυτός είναι διαφορετικός για κάθε περίπτωση βλάβης οπότ επρέπει να μας πες ακριβώς το αριθμό αλλά και την διάρκεια. πχ 2 μικρά και ένα μεγάλο. Ετσι θα καταλάνουμε τι βαράει....

Όσο αφορά την κάρτα αν είναι agp ατην άλλη γωνία έχει μια ασφάλεια που την εμποδίζει να βγεί. Κοίτα αν την απασφαλίζεις σωστά ώστε να βγει.

Link to comment
Share on other sites

"....Οταν το ξαναεβαλα,αναψε απο μονο του χωρις να πατησω Power εγω..."

Προφανως αυτο εγινε γιατι ειναι θεμα καθαρα επαγωγης (οταν βγαζεις το ρευμα απο το pc, ναι μεν σταματαει η παροχη, αλλα καποια ποσοτητα ρευματος εχει μεινει ακομα μεσα..- το λεω οσο πιο απλα μπορω..- ετσι, οταν το ξανασυνδεεις και βαζεις παλι το ρευμα στο pc, αυτο που γινεται ειναι να συνεχισει να κυκλοφορει το ρευμα (αυτο το λιγο που εχει μεινει) και να δινει για λιγο power στο pc..γιαυτο και λειτουργησε. Βεβαια, απο τη μεχρι τωρα εμπειρια μου, δε πιστευω οτι αυτη η ποσοτητα ρευματος ειναι ικανη για να καψει κατι (εκτος απο περιπτωσεις αποτομης διακοπης απο ΔΕΗ).

Οπως και να εχει, σε μια τετοια περιπου περιπτωση (ηταν διακοπη απο αποτομη πτωση ασφαλειας στο σπιτι ομως) οταν ειχε περασει το ρευμα ειχε καταφερει να καψει απλα τη PCI που καθοταν η καρτα γραφικων..ετσι..ολα φαινονταν να δουλευουν αλλα "no signal".

Σε καθε περιπτωση, η μονη συμβουλη που θα μπορουσα να δωσω, ειναι να ξαναβαλεις τα καλωδια ..αυτα που λες οτι αλλαζες - δε ξερω για ποιο λογο- το εκανες - και να τα βγαλεις ολα και να ξεκινησεις απο την αρχη κομματι κομματι με το pc να εχει μονο επανω καρτα γραφικων, cpu, μνημες, σκληρο.

Και ξεκινα να δεις κομματι κομματι που ξεκιναει το προβλημα.

Βγαλε μνημες, κανε cmos, ακουσε τα μπιπ της μητρικης..δοκιμασε με αλλα parts πανω στη μητρικη..οπως λεει και πιο πανω και γενικα..εξαντλησε τη πιθανοτητα προβληματος κομματι κομματι ωστε να βρεθεις στη φαση που θα απομονωσεις το προβλημα.

Αυτη ειναι καπως και η λογικη - το αντιμετωπιζω και μαθαινω μονος μου, αλλιως ναι πηγαινε σε καποιο καταστημα και δωστο να σου πουνε τη βλαβη και να το φτιαξουνε.

Αυτα σκεφτομαι προς το παρον..

Κανε κινησεις και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.