Jump to content



gigabyte p35 ds4


gangel1442169140

Recommended Posts

Οταν στην κεντρική οθόνη του bios πατήσεις ctrl+ F1 (ταυτόχρονα)

σου εμφανίζει ακόμα ένα μενού που εκεί ρυθμίζεις τα timings

(τουλάχιστο στην ds4 p965 αυτό γινόταν ) μπαίνεις λοιπόν εκεί και βάζεις αντίστοιχα τις τιμές που θέλεις

Με ctrl+f1 δεν εμφανίζεται τίποτα.Μπαίνω από την τελευταία επιλογή της πρώτης στήλης στο bios δηλ. MB Intelligent Tweaker (M.I.T.).Εκεί το μόνο σχετικό που βλέπω με SPD είναι στο auto.

Σε βοηθάνε καθόλου αυτά που σου γράφω;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

προφανώς θα βλέπεις κάτι αντοίστοιχο με αυτό

attachment.php?attachmentid=18404&d=1198972959

(είναι από ds3 αλλά έχουν σχεδόν ίδιο Bios)

εκεί που είναι τα auto που λες

κάνε το manual και βάλε τα timings που θέλεις .

post-3234-1442174881,2853_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

προφανώς θα βλέπεις κάτι αντοίστοιχο με αυτό

attachment.php?attachmentid=18404&d=1198972959

(είναι από ds3 αλλά έχουν σχεδόν ίδιο Bios)

εκεί που είναι τα auto που λες

κάνε το manual και βάλε τα timings που θέλεις .

Ναι αυτό βλέπω.Να βάλω 4,αντί για auto;

Link to comment
Share on other sites

βάλε για αρχή 4-4-4-12 που γράφουν πάνω οι μνήμες σου

και αργότερα εάν θελήσεις να τις κλοκάρεις ή να τις "σφίξεις" το κάνεις ..

Go go, δεν είναι τίποτα όλα μαθαίνονται !! :038: :038: :038: :038: :038:

για κάνε μια να δούμε όλα πάνε καλά ??

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να καταλάβω που λες, αν μπορείς βγάλε καμιά φωτογραφία , διάβασε και το βιβλιαράκι της μητρικής και παίξε λίγο με το bios, και τα λέμε πάλι αύριο ..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να καταλάβω που λες, αν μπορείς βγάλε καμιά φωτογραφία , διάβασε και το βιβλιαράκι της μητρικής και παίξε λίγο με το bios, και τα λέμε πάλι αύριο ..

Τα έβαλα χειροκίνητα όλα και βγαίνοντας από BIOS δεν άνοιγε το PC τελικά άνοιξε αλλά οι τιμές είναι πάλι στα 5-5-5-18.Χέστηκα πάνω μου εκεί που δεν μπορούσε να ξεκινήσει ,πάει λέω το καψα.Τα λέμε αύριο ευχαριστώ για όλα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αλλάζεις το turbo σε normal.

βγαίνεις πατάς crtl+f1 και μπαίνεις ξανά. Βάζεις 4-4-4-12 τα timings δώσε και +0.3 ρεύμα στις μνήμες ώστε να πιάσεις τα 2.1 που θέλουν οι μνήμες για να παίξουν.(αν και μπορεί να χρειαστούν λιγότερο).αυτά

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αλλάζεις το turbo σε normal.

βγαίνεις πατάς crtl+f1 και μπαίνεις ξανά. Βάζεις 4-4-4-12 τα timings δώσε και +0.3 ρεύμα στις μνήμες ώστε να πιάσεις τα 2.1 που θέλουν οι μνήμες για να παίξουν.(αν και μπορεί να χρειαστούν λιγότερο).αυτά

Αντί για normal βλέπω standard.Το επιλέγω βγαίνω με f10 ,ξαναμπαίνω bios αλλά δεν τα βρίσκω τα timings να τα αλλάξω.

Εχτές το βράδυ τα έβλεπα ,δεν μπορώ να καταλάβω τι άλλαξε.

Link to comment
Share on other sites

OK normal - standart το ίδιο είναι

Στην κεντρική οθόνη του bios ctrl+f1 μετά μπες στο M.I.T

Με ctrl+f1 δεν εμφανίζεται τίποτα.Μπαίνω από την τελευταία επιλογή της πρώτης στήλης στο bios δηλ. MB Intelligent Tweaker (M.I.T.).Εκεί το μόνο σχετικό που βλέπω με SPD είναι στο auto.

Σε βοηθάνε καθόλου αυτά που σου γράφω;

και βάλε τα timings ..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Tsif μάλλον τα κατάφερα και άλλαξα τα timmings ρεύμα δεν έδωσα (δεν ξέρω και φοβάμαι)αλλά μετά την εκκίνηση όταν βγήκα από bios, μου έβγαλε μήνυμα πριν τα windows ότι το αρχείο boot ini δεν είναι έγκυρο και η εκκίνηση γίνεται από c:\windows.....Στην πορεία παίζοντας κάποια παιχνίδια σχετικά παλιά (pro evolution soccer 6) έκανε επανεκινήσεις ο υπολογιστής βγάζοντας σφάλματα.Σου παραθέτω φωτό να δεις μπας και καταλάβεις τι γίνεται γιατί προσωπικά πρώτη φορά ασχολούμε με το αντικείμενοpost-6578-1442174882,8045_thumb.jpg

post-6578-1442174882,884_thumb.jpg

post-6578-1442174882,9607_thumb.jpg

[ATTACH]18451[/ATTACH]Thnks lot και καλή χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρά τα έκανες ....

και από του χρόνου να ανεβάσουμε και ρολόγια έτσι ????

γκουχ γκουχ..... από αύριο δηλαδή :p:p:p:p:p:p

WWHAT ρολόγια ντεν ξέρει ....see you next year,αύριο λέμε.

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

Ευχαριστώ για όλα my friend.:109: :109:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πως να το δώσω.Πιστεύεις σίγουρα ότι σ' αυτό οφείλονται τα restart;

φίλε μου έχουμε ακριβώς τις ίδιες μνήμες.. μέχρι που έδωσα ρεύμα στα 2.1v δεν μπορούσα ούτε τα windows να κάνω install πόσο μάλλον παιχνίδια.. μην το φοβάσαι.. αν πας εδω: http://www.geilusa.com/products/showSpec/id/65

θα δείς πως αντέχουν μέχρι 2.3v επίσημα!επίσης οι δικές μου πάνω στο πορτοκαλί έγραφαν 2.1v αν θυμάμαι καλά.

για να δώσεις ρεύμα πήγαινε στο ddr2 ovelvoltage control και άρχισε με 1.9 και ανέβαινε μέχρι να δείς πως πάει(εγώ το έχω μόνιμα 2.15 αλλά δεν είναι όλες οι μητρικές το ίδιο).

http://www.overclockers.gr/vbull/attachment.php?attachmentid=18410&d=1199017162

αντε καλή χρονιά και καλή επιτυχία! :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.