Jump to content



gigabyte p35 ds4


gangel1442169140

Recommended Posts

Έχω μια gigabyte p35 ds4 με 2χ1gb pc6400 geil & cpu C2D (edit: )4600. Έχω όμως μια απορία με τις μνήμες, γιατί παίζουν έτσι, αντί 1:1 και 4-4-12; Το σύστημα λειτουργεί default χωρίς overclocking!

post-3793-1442174864,6936_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Οι μνήμες σου τρέχουν στα 400MHz,ενώ ο επεξεργαστής στα 200 (fsb).Γι'αυτό το σύστημα έβαλε αυτόματα διαιρέτη,ώστε να παίζουν οι μνήμες στη default συχνότητα.

Αν είσαι σίγουρος οτι οι μνήμες έχουν default Timings 4-4-4-12,τότε άλλαξέ τες χειροκίνητα απ'το bios..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ δε το ξερα το ctrl + f1. Έβαλα 4-4-4-12 αλλά αν βάλω τάση +0,3v (1,8v+0,3v =2,1v) μου κλείνει ενώ αν αφήσω το voltage στο auto είναι οκ. Να το αφήσω στο auto ή να δώσω περισσότερη τάση (0,5v);

Link to comment
Share on other sites

Τη τάση μπορώ να τη δω από κάποιο πρόγραμμα;

Αν δεν έχει κάποιο πρόγραμμα η μητρική (ή έστω κάποιο μενού στο bios) το βρίσκω λιγάκι δύσκολο.Αν έχεις πολυμετράκι όλα ελέγχονται βέβαια..:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πιέζει πολύ τις μνήμες όμως κι έτσι μπορεί να χρειαστεί να ρίξεις λίγο το OC... ίσως και να μη δουλέψει ποτέ.
Δεν έχω κάνει καθόλου oveclock απλώς θέλω οι μνήμες να δουλεύουν στο default τους! Το default είναι το 2Τ;
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει καθόλου oveclock απλώς θέλω οι μνήμες να δουλεύουν στο default τους! Το default είναι το 2Τ;

Συνήθως, απ'όσο ξέρω είναι το default timing - δοκίμασε να το πας στο 1T κι αμα είναι σταθερό, έχει καλώς!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχω μια gigabyte p35 ds4 με 2χ1gb pc6400 geil & cpu C2D (edit: )4600. Έχω όμως μια απορία με τις μνήμες, γιατί παίζουν έτσι, αντί 1:1 και 4-4-12; Το σύστημα λειτουργεί default χωρίς overclocking!

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα,διάβασα όλα τα post αλλά δεν μπόρεσα να βρώ στο bios να κάνω τις ίδιες ρυθμίσεις και να βάλω χειροκίνητα το 4-4-4-12.Μπορείτε να με βοηθήσετε να το πάμε βήμα-βήμα από την αρχή γιατί έχω ψιλομπερδευτεί.

Link to comment
Share on other sites

CTRL+F1 στην πρώτη(κεντρική) οθόνη μόλις μπεις στο bios

αν διαλέξεις την τελευταία επιλογή στην αριστερή στήλη

στην κεντρική οθόνη του bios θα δεις τα memory timing settings

Με αυτό το ποστ θα αρχίσεις βάζοντας τα σωστά timings

Gigabyte έχεις και εσύ σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

Οταν στην κεντρική οθόνη του bios πατήσεις ctrl+ F1 (ταυτόχρονα)

σου εμφανίζει ακόμα ένα μενού που εκεί ρυθμίζεις τα timings

(τουλάχιστο στην ds4 p965 αυτό γινόταν ) μπαίνεις λοιπόν εκεί και βάζεις αντίστοιχα τις τιμές που θέλεις

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.