Jump to content



p4 3ghz northwood overclock


nonacab

Recommended Posts

παιδια εχω το συστημα της υπογραφης μου κ θελω να ανεβασω παραπανω τον επεξεργαστη. τωρα τρεχει στα 3.5 σχεδον.απλα θα ηθελα να μου προτεινετε μεχρι ποσο μπορω να τον παω με οσο το δυνατον με λιγοτερο ρισκο αν κ στο overclock ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος νομιζω. οσον αναφορα την θερμοκρασια με πολυ ζορι παει 40. οριστε κ φωτο απο το cpuz

http://www.imageshack.gr/view.php?file=ol5yj3kwsw1qhx1zdus7.jpg

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε τον εχω παει κ 3.6 αλλα οι θερμοκρασιες πηγαν κατευθειαν 45 κ ψιλοφοβηθηκα.... μου εχουν πει οτι για πανω απο 3.6 θα θελω διαιρετη στις μνημες... τι ειναι ο διαιρετης? εχει σχεση με το 1-1 που μου ειπες? σορρυ για το πρηξιμο αλλα τωρα τελευταια ψαχνομαι με το overclock

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις διαιρέτη 1:2 οι μνήμες θα δουλεύουν στην μισή συχνότητα από ότι αν είναι 1:1. Μπορείς να το κάνεις και μετά να ανεβάσεις μέχρι να μην "τραβάει" άλλο η CPU. Ίσως και να χάσεις σε τελική ανάλυση γιατί δεν είναι μόνο η CPU που παίζει ρόλο στην τελική συμπεριφορά ενός συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Aπο σταθεροτητα πως εισαι τρεξε ενα prime,orthos να μας πεις πιστευω με καλο νερο να πας αντε 3.8 γιατι ειναι και D1 το stepping του.Απο VCore δεν δινουμε οσο να ναι μεχρι 1.6 αν ακουει ο cpu κι ολας..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φιλε εγω εχω prescott και πραγματικα βαραει στο κεφαλι.

Με stock ψυκτρα τον ειχα παει απο 3.00 στα 3.4 αλλα δουλευα με 70c

Τωρα που πατησα πανω μια νιντζα μινι το εχω φτασει στα 3.73, ΑΛΛΑ δεν μπορω να ανεβασω vcore και να βαλω διερετη στις RAM ετσι εχω data loss.:087: γιαυτο το αφησα στα 3.55

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.