Jump to content



Ποια οθόνη από 1000-1200 ευρώ?


istrios1442169073

Recommended Posts

Στελιο δεν κουραζει η 24" μετα απο 4-5 ωρες χρησης?

Παιχνιδια παιζεις?

Χτες πηγα στα Media Markt,το ματι μου δεν ξεκολαγε απο τις 24" της EIZO και της Samsung αλλα δυστηχως δεν ειχαν καποια με windows για να δω πως φαινεται,ολες ειχαν μια screensaver πολυχρωμη βλακεια.

Παιζει καποιο αλλο μαγαζι που να τις εχει ανοιχτες με windows για δοκιμη?

Link to comment
Share on other sites

Στελιο δεν κουραζει η 24" μετα απο 4-5 ωρες χρησης?

Παιχνιδια παιζεις?

Χτες πηγα στα Media Markt,το ματι μου δεν ξεκολαγε απο τις 24" της EIZO και της Samsung αλλα δυστηχως δεν ειχαν καποια με windows για να δω πως φαινεται,ολες ειχαν μια screensaver πολυχρωμη βλακεια.

Παιζει καποιο αλλο μαγαζι που να τις εχει ανοιχτες με windows για δοκιμη?

Οχι δεν κουραζει καθολου . Εχω κατσει και 12ωρες μπροστα χωρις κουραση. Ισα-ισα που ειναι απιστευτα πιο ξεκουραστη απο την 19αρα CRT Eizo που ειχα .

Παιχνιδια παιζω αραια και που fps & adventures . Με τη GTX μεχρι στιγμης ολα επαιζαν στα 1920χ1200 ανετα (εκτος crysis) .

Το θεμα του ghosting ειναι περιεργο . Ολες οι 24αρες & 30αρες ghostαρουν . Το θεμα ειναι ποσο παει το ματι σου και ποσο σε ενοχλει .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ουτε εγω το εχω δει σε καποιο καταστημα Αθηνα . 30αρια παιζουν σε βιτρινες , αλλα ειναι λιγο ακριβα .

Μεσα στην εβδομαδα θα εχω δει στα σιγουρα το 27αρι . Ενα dell ειναι το οποιο εχει το ιδιο ακριβως πανελ με το samsung .

Θα περιμένω εντυπώσεις σου....μην με ξεχάσεις
Ενταξει . :)

Έκανα παραγγελία την Eizo TFT 24,1'' S2411W BK

και την έκανα ακύρωση την ίδια ημέρα. Είπα να περιμένω λίγο να ακούσω εντύπωση και από μια 27άρα. Έχουμε νέα?

Link to comment
Share on other sites

Έκανα παραγγελία την Eizo TFT 24,1'' S2411W BK

και την έκανα ακύρωση την ίδια ημέρα. Είπα να περιμένω λίγο να ακούσω εντύπωση και από μια 27άρα. Έχουμε νέα?

Ο φιλος την παρελαβε καθηστερημενα κατα τα μεσα της περασμενης εβδομαδας . Μεχρι στιγμης μου εχει πει πολυ καλα σχολια . Κανενα προβλημα για τον κοκκο. Παιχνιδια και ταινιες σουπερ !

Δεν εχω προλαβει να παω να τη δω απο κοντα , αλλα θα γινει γιατι με ενδιαφερει αμεσοτατα και εμενα .

Link to comment
Share on other sites

Ο φιλος την παρελαβε καθηστερημενα κατα τα μεσα της περασμενης εβδομαδας . Μεχρι στιγμης μου εχει πει πολυ καλα σχολια . Κανενα προβλημα για τον κοκκο. Παιχνιδια και ταινιες σουπερ !

Δεν εχω προλαβει να παω να τη δω απο κοντα , αλλα θα γινει γιατι με ενδιαφερει αμεσοτατα και εμενα .

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση. Η τωρινή μου οθόνη φαίνεται με μερικά απαλά χτυπηματάκια:) ν αντεχει ακόμα λίγο, οπότε έχω περιθώρια να περιμένω να τη δεις από κοντά για να έχω πιο άμεση εκτίμηση της οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

ας γραψει και ο φιλος του Στελιου (δηλαδη εγω) τις εντυπωσεις του απο την Dell 2707wfp λοιπον. Παιδια η οθονη μαμαει απλα και ουτε κοκκος φαινετε ουτε τιποτα στα δικα μου ματια και του αδελφου μου τουλαχιστον. Οσον αφορα το ghosting δεν παρατηρησα κατι ανησυχιτικο αλλα αυτο που φαινετε στα παιχνιδια ειναι κατι σαν ελαφρο blur οταν κινεις το ποντικι πολυ γρηγορα δεξια-αριστερα σε fps παιχνιδια αλλα μετα απο λιγη ωρα το συνηθηζεις και εμενα δεν με ενοχλει καθολου λογω της υπεροχης εικονας που βλεπω οταν παιζω. Σε κανονικες συνθηκες παιχνιδιου δεν παρουσιαζει το παραμικρο οπως επισης και στα γρηγορα racing παιχνιδια κανενα προβλημα. Η γνωμη μου ειναι οτι εφοσον διαθετεις να τετοιο ποσο ειναι κριμα να μην παρεις μια 27αρα ή 30αρα οθονη. Ελπιζω να βοηθησα και ευχομε καλες αγορες.

Στελιο η οθονη μολις μου ειπε οτι σε περιμενει να την δεις :-)

Link to comment
Share on other sites

ας γραψει και ο φιλος του Στελιου (δηλαδη εγω) τις εντυπωσεις του απο την Dell 2707wfp λοιπον. Παιδια η οθονη μαμαει απλα και ουτε κοκκος φαινετε ουτε τιποτα στα δικα μου ματια και του αδελφου μου τουλαχιστον. Οσον αφορα το ghosting δεν παρατηρησα κατι ανησυχιτικο αλλα αυτο που φαινετε στα παιχνιδια ειναι κατι σαν ελαφρο blur οταν κινεις το ποντικι πολυ γρηγορα δεξια-αριστερα σε fps παιχνιδια αλλα μετα απο λιγη ωρα το συνηθηζεις και εμενα δεν με ενοχλει καθολου λογω της υπεροχης εικονας που βλεπω οταν παιζω. Σε κανονικες συνθηκες παιχνιδιου δεν παρουσιαζει το παραμικρο οπως επισης και στα γρηγορα racing παιχνιδια κανενα προβλημα. Η γνωμη μου ειναι οτι εφοσον διαθετεις να τετοιο ποσο ειναι κριμα να μην παρεις μια 27αρα ή 30αρα οθονη. Ελπιζω να βοηθησα και ευχομε καλες αγορες.

Στελιο η οθονη μολις μου ειπε οτι σε περιμενει να την δεις :-)

Καλως το παιδι ! :)

Το ghost μη σε ανησυχει . Αυτο το λιγο , το εχουν ΟΛΕΣ οι οθονες . Ειχα ψυχαναγκαστει μολις αγορασα την 24αρα που εχω , και πηρα τους δρομους στα μαγαζια . Ειδα πανω απο 10 οθονες . Eizo , apple , dell , viewsonic και samsung κλπ κλπ . Ειδα 24αρες μεχρι 30αρες .

ΟΛΕΣ κανουν αυτο το περιεργο ghost που αναφερεις . :)

Γιωργο , ισως ερθω αυριο το απογευμα . Θα σε τελεφωνησω ! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά έκανα προ-παραγγελία την samsung TFT 27'' SM275T

Tα καλά νέα είναι ότι θα μου κοστίσει 1159 ευρώ (60 ευρώ πάνω σε σχέση με 24" Eizo) και τα κακά νέα είναι ότι δεν υπάρχει ετοιμοπαράδοτη από φουρλή παρά μόνο μετά τις 14 του μήνα. Λόγω απόστασης αποφεύγω να ψωνίσω από on-line shops μια και το πλαίσιο την έχει όπως μου είπανε σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μαζί τους. Προτιμώ από το μαγαζί που ψωνίζω συνήθως και έχει αποκτηθεί τόσα χρόνια φιλική σχέση με τον καταστηματάρχη (syncom) Ελπίζω να έκανα καλή επιλογή και να σας πω καλές εντυπώσεις όταν την παραλάβω. Ευχαριστώ όλους και ιδιαίτερα Stelara και geoal που βοήθησαν πολύ στην απόφαση μου αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα διαβάζοντας αυτό (No 1:1 scaling over analog connections) το οποίο με προβλημάτισε αλλά ταυτόχρονα δεν κατάλαβα και τη σημασία του. Η 27άρα samsung όπως λέει δεν το έχει. Τι είναι και τι κάνει?...μου είναι απαραίτητο?

1) Hardware scaling options are sadly limited -- you can either stretch a smaller resolution to the full size of the screen (potentially distorting the image), or stretch it while maintaining aspect ratio. Unlike the Dell 2707WFP there is no 1:1 mode, which will annoy purists.

2)The Samsung SyncMaster 275T is an excellent screen, pitched at about the same price as Dell's 27-inch when it's not on special. A brief shop around will show prices up to AU$300 less than the retail, making it good value -- however you miss out on the 9-in-1 card reader featured on the Dell, and more importantly, the 1:1 hardware scaling. If these aren't important to you, and you can get a good price, then the 275T is a good buy.

Link to comment
Share on other sites

No 1080p over component

Αυτό είναι απαραίτητο που λείπει, θα έχεις πρόβλημα αν πας να συνδέσεις PS3, HDDVD/Blu ray player :/

http://www.eizo.gr/default.asp?pid=3&prId=43

Εγώ αυτή την eizo θα πρότεινα(HD2441W), και εκτός ότι είναι καλύτερη, στο service είναι ποιο άμεσο, όταν πήγα 2x T965 είχαν ανταλλακτικά (για οθόνη 2001) απλά ήταν πανάκριβα (600Ε για επισκευή σε κάθε CRT οθόνη δεν νομίζω να συμφέρει σήμερα, αφού με 1200-1400 παίρνεις οθόνη που είναι ένα «κλίκ» καλύτερη από αυτή που έχω.) το μόνο πρόβλημα είναι ότι αναβοσβήνει ανά 2 ώρες λειτουργίας.(ε, 11.000 ώρες τα έχει φάει τα ψωμιά της)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένα χαρακτηριστικό που δεν με ενδιαφέρει. Δεν πρόκειται να συνδέσω τέτοια συσκευή αλλά δεν βλέπω και ταινίες. Προτιμώ την τηλεόρασή μου. Είναι οθόνη αποκλειστικά για παιχνίδια, Internet και λίγο (ερασιτεχνικά) επεξεργασία φωτογραφίας και βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλοριζικη ευχομαι και ειμαι σιγουρος οτι θα την ευχαριστηθεις. Εφοσον η Dell δεν ειναι ευκολο να βρεθει Ελλαδα παρα μονο με παραγγελεια τοτε για εσενα η Samsung ειναι μονοδρομος. Τωρα για αυτες τις μικροδιαφορες που λες οντως υπαρχουν και αυτος ηταν ο λογος που προτημησα την Dell εγω αλλα πηγε η καρδια μου στην Κουλουρη μεχρι να ερθει γιατι την πρωτη οθονη την κλεψανε και ευτυχως μου εστειλαν αλλη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και έξι μήνες την Εizo S2411W.Άπλα κορυφαία.Καμία απολύτος κούραση σε μάτια μετά από πολύωρη χρήση έστω και σε πλήρες σκοτάδι.Με την Samsung σε μιση ώρα θέλω κολήριο!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το απόγευμα παρέλαβα την οθόνη. Αυτό που αντίκρισα δεν μπορώ να το περιγράψω. Η τελειότητα σε όλο της το μεγαλείο. Χρώμα,χρόνος απόκρισης,μαύρο κατράμι,τεράστια.....δεν ξέρω τι να πω...η καλύτερη αγορά που έχω κάνει ποτέ μου:)

Link to comment
Share on other sites

Καλά έχω να ποστάρω εδώ κοντά 2 χρονια :p

Απλά να πω ότι πήρα κι εγώ την Samsung 275T πριν από 2 μήνες και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Κλάσεις ανώτερη από την 20άρα LG L204WT που είχα πριν. Πολυ καλή ποιοτητά εικόνας γενικά και ειδικά το μαύρο της.

Το μόνο μου παράπονο ειναι ότι έχει input lag (όπως όλα τα S-PVA panels) το οποίο δεν είναι μεν ενοχλητικό όταν παίζω κανα single-player game αλλά στο CS:S καταστρέφει τελείως το σημάδι.

Έχω γράψει αναλυτικά τις εντυπώσεις μου (στα αγγλικά) εδω:

http://futuremark.yougamers.com/forum/showthread.php?t=64517

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.