Jump to content



Αγορα laptop


Braveheart1980

Recommended Posts

Εφτασε το λοιπον το πληρωμα του χρονου (τι λεω ο άτιμος!) να παρω και εγω ενα laptop-ακι

Κυρια δουλεια του (περα απο browsing και office work) να τρεχει C και matlab.

Oλα εννοειται μεσω linux (ubuntu gutsy gibbon).

Aυτο που με δελεαζει ειναι κατι φτηνες και με αρκετα καλα χαρακτηριστικα προτασεις απο διαφορα ελληνικα καταστηματα οπως αυτη του eshop ή αυτη

Toυ multirama τα laptop λενε ; (οπως πχ αυτο ?)

Η να παω σε κανα ΗΡ , οπως αυτο;

Απο εγγυηση ΠΟΥ εχουν οι εταιρειες αυτες ; Ελλαδα ή τρεχα γυρευε;

Τα LG λένε;

Ειμαι ανοιχτος σε ολες τις προτασεις (μην παει στο πονηρο ο νους σας!)

Link to comment
Share on other sites

HP απλά για να είσαι κάπου στη μέση από ποιότητα.

Μετά 2GB must T72xx σειρά (4mbCache) cpu και αν παίρνει 4χ1GB ή 2χ2GB για μελλοντικά. Θέλεις μνήμη αρκετή και cpu για αυτά που θέλεις.

Α και σκληρό όσο μεγαλύτερο/γρηγορότερο

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου βάλε και μια ακόμα παράμετρο στο ψάξιμό σου, να υποστηρίζει ο κατασκευαστής το linux. Μπες στα σιτε των υποψήφιων μηχανημάτων και δες εάν έχουν drivers ή notes για Linux. Googlαρέ το κιόλας να δεις τι λένε αυτοί που το έχουν ήδη. Πχ. η toshiba είναι φιλική προς το linux (αν και δε ξέρω αν δίνει drivers για όλα τα μοντέλα), η dell όχι (τι λέμε, εδώ δε δίνει καν drivers για 2003 server σε business μηχάνημα).

Link to comment
Share on other sites

Dell όχι?????????

Ποιά άλλη εταιρεία δίνει ΕΤΟΙΜΑ τα laptop της με linux εκτός από Dell?

Σωστά μεν αλλά από ότι είδα μόνο τα Inspiron και Vostro, δλδ τα high-end. Τα άλλα δε φαίνονται να υποστηρίζουν linux, εκτός και έχει δίκιο ο matersci και δε χρειάζονται καθόλου drivers για αυτό, οπότε είμαι εντελώς λάθος. Βασικά έτσι νόμιζα μέχρι τώρα, βλέποντας σε διάφορα sites drivers για το παλιό μου Tecra.

Πάντως και έτσι να είναι, για τη Dell μου έχουν τελειώσει τα καλά λόγια αυτές τις μέρες. Καλά τα προϊόντα της αλλά κατά την πρόσφατη εμπειρία μου η υποστήριξη sucks bigtime .

Link to comment
Share on other sites

Oταν λεμε πολυ μνημη για ποση μιλαμε;

2 gb?

4 gb?

(Για 4 δεν το βλεπω να το αντεχει το βαλαντιο μου!!!!!!!!)

Οσον αφορα τα laptop του eshop/multirama κτλ τι λενε;;;;

Ψηνομαι για το 12 που ειπα στο 1ο ποστ μου........

Link to comment
Share on other sites

Tελικα σκεφτομαι τα μαλλα (που λεει και ο βυζαντινοτετοιος) αυτο του multirama

To εχει κανεις;

Σκεφτεστε καποιο αλλο μοντελο με αυτα περιπου τα χρηματα;

Για πετε αποψεις guys

YΓ Τα fujitsu siemens τα εχετε σε υποληψη;Ειναι καλα;;

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα είχα Toshiba, δουλεψε απροβλημάτιστα μέχρι πριν μισό χρόνο με πολύ ζόρισμα, ταξίδια, κλπ. Απο αξιοπιστία και επειδή έχουν αξιοπρεπές σερβις - και στο εξωτερικό, αν ταξιδεύεις - τα προτείνω. Το μόνο κακό οτι μπορεί να μη δουλεύουν στο Linux τα διάφορα πολυμεσικά κουμπιά τους. Αυτή τη στιγμή είμαι με ένα Dell Latitude και δε θα έλεγα οτι έχω κανένα παράπονο. Τρέχει αψογα με Vista Business & Gentoo Linux, δε χρειάστηκα κάποιο παράξενο driver και ολα ειναι ΟΚ. Θα στα πρότεινα λογω του οτι παρέχουν διεθνή εγγύηση στο χώρο σου (την πληρώνεις ακριβά βέβαια αν θες χρόνο αποκρισης κάτω της 1 μερας).

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται αρκετα καλο!

Μπορω να του βαλω ο ιδιος μνημουλα παραπανω; (πχ αυτη ή εστω να μου την βαλουν ατακα και επιτοπου στο Πλαισιο)

ΥΓ Λεει η επεκταση εγγυησης στα τρια χρονια;

Αληθεια τα ACER service που εχουν;;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.