Jump to content



Τι συστημα ηχειων εχετε?


DJ-XRHSTOS

Τι συστημα ηχειων εχετε?  

64 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Έχουμε και λέμε,

Studio monitors (μη αυτοενισχυόμενα) Behringer Truth B2031P 150W@4Ω(το κάθε ένα)

Ενισχυτής για την ώρα τον AKAI AM2400, σύντομα θα αντικατασταθεί με τον KODA KD 255A (2x 160W@4Ω/ 2x 100W@8Ω) η εναλλακτικά τον yorkvile SR300 2x150W 4Ω για λόγους ποιότητας.

Subwoofer : Επειδή έμαθα τελευταία στιγμή ότι το sub έχει ενισχυτή μόνο για τον εαυτό του, πρέπει να αγοράσω τον KODA γιατί ο AKAI είναι των γονέων μου και όταν το τσιτώνω ζεσταίνεται και φοβάμαι μην καεί και πληρώνω x2 ενισχυτές ! :(

Behringer Truth B2092A 350W από μόνο του!

Τα monitors τα πήρα 220E, πολύ οικονομικά και φυσικά ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΟΤΙ ΠΟΥΛΑΝΕ στα γνωστά μαγαζιά. ;) μαζί με το SUB θα τρίζει το δωμάτιο! Ποιο δυνατά ηχεία δεν άξιζε να αγόραζα γιατί το αυτί μου δεν αντέχει πάρα πολύ δυνατή μουσική για πολύ ώρα.(Ανθρώπινα όρια :D)

Οπότε αναμένουμε :

Τον KD 255A ενισχυτή 156€~(η τον SR300 ???€) Και το SUB 296€, ψήφισα 2,1 γιατί είναι standard αγορές..

Γνωρίζει κανείς άλλο ανάλογο ενισχυτή 2x 150W@4Ω (με η χωρίς) limiter;

Link to comment
Share on other sites

α παιδια αμα ειναι να λετε και τα αλλα συστηματα?

εγω ελεγα μονο στον ηπολογιστη.

αλλα αφου το εφερε η κουβεντα ενεισχητης YAMAHA.

και τα ηχεια CERWIN WEGA!

κεντρικο B&W και τα πισω KEF!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 2.0. προσφατα στημενο.

Αποτελειται απο 2 ηχεια Polk Audio RT 400 (ηχοστηλες) και για ενισχυτη εχω το νεο μου αποκτημα εναν Primare D20. Σαν προενισχυτης χρησιμοποιειται το pc φυσικα με καρτα ηχου την EMU 0404pci.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ 2.1 @ 4.1 ιμιτασιον εχω,μ'αλλα λογια περνουμε ενα creative inspire με 2 μικρους ηχεια δορυφορους+sub,πεταμε τα ηχειακια,κανουμε επιδρομη σε 2 παλια hi-fi στο παταρι για 4*80w ξυλινα,αρπαζουμε κολητηρια,καλωδια,βυσματα και το αποτελεσμα ειναι ενα 4.1 γιαλαντζι που τα σπαει σε ηχο και ποιοτητα χωρις να μπουκωνει τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Θα ειναι αρκετα χρησιμο. Ειχα σκεφτει να παρω τετοια ακουστικα μιας και τα 5.1 στο δωματιο λογω χωροταξιας δεν αποδιδουν. Ωστοσο ειμουν διστακτικος οσον αφορα την αποδοση τους.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε,

Studio monitors (μη αυτοενισχυόμενα) Behringer Truth B2031P 150W@4Ω(το κάθε ένα)

Ενισχυτής για την ώρα τον AKAI AM2400, σύντομα θα αντικατασταθεί με τον KODA KD 255A (2x 160W@4Ω/ 2x 100W@8Ω) η εναλλακτικά τον yorkvile SR300 2x150W 4Ω για λόγους ποιότητας.

Subwoofer : Επειδή έμαθα τελευταία στιγμή ότι το sub έχει ενισχυτή μόνο για τον εαυτό του, πρέπει να αγοράσω τον KODA γιατί ο AKAI είναι των γονέων μου και όταν το τσιτώνω ζεσταίνεται και φοβάμαι μην καεί και πληρώνω x2 ενισχυτές ! :(

Behringer Truth B2092A 350W από μόνο του!

Τα monitors τα πήρα 220E, πολύ οικονομικά και φυσικά ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΟΤΙ ΠΟΥΛΑΝΕ στα γνωστά μαγαζιά. ;) μαζί με το SUB θα τρίζει το δωμάτιο! Ποιο δυνατά ηχεία δεν άξιζε να αγόραζα γιατί το αυτί μου δεν αντέχει πάρα πολύ δυνατή μουσική για πολύ ώρα.(Ανθρώπινα όρια :D)

Οπότε αναμένουμε :

Τον KD 255A ενισχυτή 156€~(η τον SR300 ???€) Και το SUB 296€, ψήφισα 2,1 γιατί είναι standard αγορές..

Γνωρίζει κανείς άλλο ανάλογο ενισχυτή 2x 150W@4Ω (με η χωρίς) limiter;

Αν και ειμαι κατα για την χρηση monitor ηχειου για ακροαση μουσικης θα σου ελεγα να μην προτιμησεις ενισχυτη επαγγελματικου τυπου. Θα εχεις ρευματα να οδηγησεις μεγαλα ηχεια και να παιζεις δυνατα αλλα δεν θα εχεις χροιες με μουσικο προσανατολισμο. Αυτοι οι ενισχυτες ειναι ξεροι και πολυ ουδετεροι στην αποδοση.Προοριζονται για νταπα ντουπα.

Απο την αλλη τα monitor προοριζονται για πιστη αναπαραγωγη του θεματος με ενταση και ακριβεια αλλα με καθολου μουσικο χαρακτηρα,δηλαδη ουδετερα σε ολο το φασμα, που κακα τα ψεμματα λιγο ηχοχρωμα και ενας χαρακτηρας λιγο ποιο ζεστος χρειαζεται για να απολαμβανεις μερικα κομματια.

Με λιγα λογια προοριζονται για επαγγελματιες που θελουν να μην εχουν χρωματισμενο ηχο για να εχουν ακριβεια στο παραγωμενο εργο. .

Τωρα αμα σου αρεσει εσενα ετσι περι ορεξεως.....

Βεβαια η λυση που φτιαχνεις θα παιζει πολυ πολυ καλυτερα απο ενα σετ ηχειων για pc

Τελος πες μου ποσα δινεις max για ενισχυτη για να δωσω την προταση μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν και ειμαι κατα για την χρηση monitor ηχειου για ακροαση μουσικης θα σου ελεγα να μην προτιμησεις ενισχυτη επαγγελματικου τυπου. Θα εχεις ρευματα να οδηγησεις μεγαλα ηχεια και να παιζεις δυνατα αλλα δεν θα εχεις χροιες με μουσικο προσανατολισμο. Αυτοι οι ενισχυτες ειναι ξεροι και πολυ ουδετεροι στην αποδοση.Προοριζονται για νταπα ντουπα.

Απο την αλλη τα monitor προοριζονται για πιστη αναπαραγωγη του θεματος με ενταση και ακριβεια αλλα με καθολου μουσικο χαρακτηρα,δηλαδη ουδετερα σε ολο το φασμα, που κακα τα ψεμματα λιγο ηχοχρωμα και ενας χαρακτηρας λιγο ποιο ζεστος χρειαζεται για να απολαμβανεις μερικα κομματια.

Με λιγα λογια προοριζονται για επαγγελματιες που θελουν να μην εχουν χρωματισμενο ηχο για να εχουν ακριβεια στο παραγωμενο εργο. .

Τωρα αμα σου αρεσει εσενα ετσι περι ορεξεως.....

Βεβαια η λυση που φτιαχνεις θα παιζει πολυ πολυ καλυτερα απο ενα σετ ηχειων για pc

Τελος πες μου ποσα δινεις max για ενισχυτη για να δωσω την προταση μου.

Απο 150 μέχρι 500Euros το όριο, αλλά αν ήδη γνώριζα ότι ο ενισχυτής που έχω θα ζεσταινόταν τότε θα αγόραζα εξ αρχής αυτοενισχυόμενα ηχεία. Τώρα πρέπει να ψάχνω για ενισχυτή που να ταιριάζει και με τα ηχεία μου :/(Για να μην χάσω και την ποιότητα φυσικά)

Link to comment
Share on other sites

(λιγο εκτοσ σορυ αλλα) φιλε ποκεμον εχω των ενησχητη που λεσ να παρεισ οποσ επεισησ και τον ξαδερφο του τον koda 266β ο ενησχητησ ειναι φοβεροσ δεν ζεστενετε με τιποτα με τα ηχεια που σκευτεσε να βαλεισ εγω με αυτον πεζω ενα ζευγαση 3δρομα κοντα στα 300w εκαστοσ rms παντα και δεν νιωθει μια.ειναι χηροποιητα βεβαια να νε καλα η σχολη.παμε ον τοπικ τωρα koda 266β με 2χ 3δρομα 370w + 2χ 2δρομα στα 290w περιπου και εναν toxic 1000t σε 2 σub15" 480w εκαστοσ .ολα με ξυληνεσ χειροποιητεσ κουτεσ.αυτα δυστηχωσ πεζουν σε ενα δωματιο 30 τετραγωνικα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.