Jump to content



Κάρτα γραφικών vs. συνολική αναβάθμιση


Zisis001

Recommended Posts

Έχω να amd άθλον χρ 2800 με 1GB ram και κάρτα γραφικών ati radeon 9600 προ. θέλω να πάρο κανούργια κάρτα και σκέφτομαι την radeon x1950προ με 512 ram αλλα δεν ξέρω αν αξίζει να βάλω μια καλή κάρτα γραφικών agp στο pc, με τι λογική ότι κάποια στιγμή θα χρειαστεί αλλαγή μητρικής και συν τον άλλον και κάρτα γραφικών (μιας και οι καινούργιες μητρικές έχουν pci-e).

θα βοηθούσαν πολύ οι γνώμες σας...

Link to comment
Share on other sites

1)καταρχην καλως ηρθες στο φορουμ

2)πατας ενα κουμπακι που λεει edit ανοιγες τον greeklish converter μετατρεπεις το ποστ σου

3)φυσικα και δεν αξιζει να παρεις την agp αλλα συμφερει να παρεις καινουργιο συστημα

AMD ATHLON 64 X2 4800+ 2.40GZ AM2 BOX 83€

GIGABYTE GA-M61P-S3 71,40€

TWINMOS 001-800-TWI DDR2 CL5 1GB PC6400 (800MHZ)*2 64€

SAPPHIRE ATI X1950PRO 512MB PCI-E RETAIL 139€

συνολο 357,4€

Link to comment
Share on other sites

Θα δωσεις κατι παραπανω αλλα θα παρεις καινουργιο συστημα ικανο να ανταπεξελθει στα παντα και πληρως αναβαθμισιμο. Ειναι κριμα να δωσεις χρηματα για μια καρτα που ουτε θα μπορεσει να αποδωσει το μαξιμουμ θα χρειαστε δε αλλαγη οταν αποφασισεις να αναβαθμισεις και τον υπολοιπο υπολογιστη.

Link to comment
Share on other sites

Μα τι του λετε του παιδιου? Αλλο τα 360ευρω και αλλο τα 140ευρω!

Ας ειμαστε ραλιστες ρε παιδια! Με το μηχανιμα που εχει μπορει να παιξει ανετα σχεδον ολα τα παιχνιδια. Ποσο μαλλον να αλλαξει την 9600pro και να βαλει x1950pro!

Μια χαρα εισαι αγορι μου, αν εχεις καπια επιπλεων χρηματα παρε την x1950pro. Αν δεν εχεις μεινε οπως εισαι. Αν ομως εχεις ΤΟΣΑ πολλα, δωσε και σε 'μας λιγα!

PS: Παντος η 9600pro με την x1950pro ειναι ΜΕΓΑΛΗ διαφορα! Ειχα την 9600XT, μετα αλλαξα σε x1600pro και τωρα στην x1950GT και οντως η διαφορα ειναι μεγαλη αλλα και παλι αν δεν θες x4 AA στα παιχνιδια σου μια χαρα ειναι και η 9600pro.

Link to comment
Share on other sites

PS: Παντος η 9600pro με την x1950pro ειναι ΜΕΓΑΛΗ διαφορα! Ειχα την 9600XT, μετα αλλαξα σε x1600pro και τωρα στην x1950GT και οντως η διαφορα ειναι μεγαλη αλλα και παλι αν δεν θες x4 AA στα παιχνιδια σου μια χαρα ειναι και η 9600pro.

Δεν τραβάνε αυτες οι κάρτες πια ..εγώ εχω 9600 και φαντάζομαι τις διαφορές με την 9600προ....η x1950προ ειναι τεράστια μπροστά τις .....

@Zisis001 Η x1950προ θα δώσει αλλον ενα χρόνο ζωής στο μηχάνημα σου...Πάρτην και ξεκινα απο την επόμενη μέρα να μαζέυεις λεφτα για το επόμενο pc...κοιτα να μαζέψεις καμια 500 και πάρε καλό μηχάνημα

Link to comment
Share on other sites

Έχω να amd άθλον χρ 2800 με 1GB ram και κάρτα γραφικών ati radeon 9600 προ. θέλω να πάρο κανούργια κάρτα και σκέφτομαι την radeon x1950προ με 512 ram αλλα δεν ξέρω αν αξίζει να βάλω μια καλή κάρτα γραφικών agp στο pc, με τι λογική ότι κάποια στιγμή θα χρειαστεί αλλαγή μητρικής και συν τον άλλον και κάρτα γραφικών (μιας και οι καινούργιες μητρικές έχουν pci-e).

θα βοηθούσαν πολύ οι γνώμες σας...

Στην ιδια φαση ειμουν και εγω.Ειχα ενα P4 3.0ghz nortwood/ 1gb ram και nvidia 6800.και δεν μπορουσα να παιξω πολλα παιχνιδια.Τωρα πως σου λενε, οτι με το μηχανημα σου τα παιζεις ολα, δεν ξερω.Εγω εκανα ολικη αναβαθμιση με DDR2 PCI-E και 775 socket.Προτιμησα τις πιο μικρες εκδοσης αυτης τις πλατφορμας και πραγματικα καμια σχεση με πριν. Απο 58spi πηγα σε 20sec και απο 3300 3DMARK 05

πηγα σε 10700.

Link to comment
Share on other sites

Έχω να amd άθλον χρ 2800 με 1GB ram

Και την 8800 Ultra να βαλεις (που λεει ο λογος, δεν μπαινει:033: ) θα φρεναρεσαι απο τον επεξεργαστη. Και την Χ1950 να βαλεις, τα ιδια. Η καρτα θα μπορει αλλα ο επεξεργαστης οχι.

Θα προτεινα μια Χ1650 ή 7600. Οταν μαζεψεις λεφτα, κανεις ολικη αναβαθμιση.

ΥΓ: Απο τροφοδοτικο πως πας? Αν τελικα βαλεις την Χ1950 σκεψου οτι θες και τροφοδοτικο με 400W (τουλαχιστον).

Link to comment
Share on other sites

Μα τι του λετε του παιδιου? Αλλο τα 360ευρω και αλλο τα 140ευρω!

Ας ειμαστε ραλιστες ρε παιδια! Με το μηχανιμα που εχει μπορει να παιξει ανετα σχεδον ολα τα παιχνιδια. Ποσο μαλλον να αλλαξει την 9600pro και να βαλει x1950pro!

Μια χαρα εισαι αγορι μου, αν εχεις καπια επιπλεων χρηματα παρε την x1950pro. Αν δεν εχεις μεινε οπως εισαι. Αν ομως εχεις ΤΟΣΑ πολλα, δωσε και σε 'μας λιγα!

PS: Παντος η 9600pro με την x1950pro ειναι ΜΕΓΑΛΗ διαφορα! Ειχα την 9600XT, μετα αλλαξα σε x1600pro και τωρα στην x1950GT και οντως η διαφορα ειναι μεγαλη αλλα και παλι αν δεν θες x4 AA στα παιχνιδια σου μια χαρα ειναι και η 9600pro.

Δεν έχω παρά να συμφωνήσω...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα οπως το λες δεν εχεις αδικο απλα μια ολικη αναβαθμιση ειναι προτιμοτερη γιατι θα κανει καιρο να ξανααλλαξει κατι.Η δουλεια στοιχιζει φθηνοτερα αν γινει σωστα απο την αρχη μας ελεγαν σε οικονμικα μαθηματα.

Link to comment
Share on other sites

Στην ιδια φαση ειμουν και εγω.Ειχα ενα P4 3.0ghz nortwood/ 1gb ram και nvidia 6800.και δεν μπορουσα να παιξω πολλα παιχνιδια.Τωρα πως σου λενε, οτι με το μηχανημα σου τα παιζεις ολα, δεν ξερω.Εγω εκανα ολικη αναβαθμιση με DDR2 PCI-E και 775 socket.Προτιμησα τις πιο μικρες εκδοσης αυτης τις πλατφορμας και πραγματικα καμια σχεση με πριν. Απο 58spi πηγα σε 20sec και απο 3300 3DMARK 05

πηγα σε 10700.

1) Πες μου ΕΝΑ παιχνιδι που δεν μπορουσες να παιξεις!!!

2) Τα παιχνιδια που παιζεις ειναι το 3DMARK 05, ή to SuperPI???

Link to comment
Share on other sites

Μα τι του λετε του παιδιου? Αλλο τα 360ευρω και αλλο τα 140ευρω!

Ας ειμαστε ραλιστες ρε παιδια! Με το μηχανιμα που εχει μπορει να παιξει ανετα σχεδον ολα τα παιχνιδια. Ποσο μαλλον να αλλαξει την 9600pro και να βαλει x1950pro!

Μια χαρα εισαι αγορι μου, αν εχεις καπια επιπλεων χρηματα παρε την x1950pro. Αν δεν εχεις μεινε οπως εισαι. Αν ομως εχεις ΤΟΣΑ πολλα, δωσε και σε 'μας λιγα!

PS: Παντος η 9600pro με την x1950pro ειναι ΜΕΓΑΛΗ διαφορα! Ειχα την 9600XT, μετα αλλαξα σε x1600pro και τωρα στην x1950GT και οντως η διαφορα ειναι μεγαλη αλλα και παλι αν δεν θες x4 AA στα παιχνιδια σου μια χαρα ειναι και η 9600pro.

μα ειναι 140€ πεταμενα γιατι ουτε η καρτα του θα παιζει φουλ και θα θελει και τροφοδοτικο αλλιως θα εχει restart

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν sorry για τα greeklish.

Το θέμα είναι οτι ακόμα κι αν είχα 400 ευρώπουλα δεν ξέρω αν θα αγόραζα καινούργιο υπολογιστή. Δεν είναι και για πέταμα αυτός που έχω. Δηλαδή δεν έιχα κάνενα πρόβλημα ώς τώρα με κάνενα παιχνίδι, απλά σε μερικά ψιλοκολάει σε πολύ υψηλά γραφικά.

Αυτό βέβαια που δεν ήξερα είναι οτι ισως να κάνει reboot με τροφοδωτικό 400W. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τι ακριβώς έχω.

Πάντως αν δώσει έναν αέρα στο μηχάνημα για 1,5 χρόνο ακόμα για μένα είναι ok.

Link to comment
Share on other sites

1) Πες μου ΕΝΑ παιχνιδι που δεν μπορουσες να παιξεις!!!

2) Τα παιχνιδια που παιζεις ειναι το 3DMARK 05, ή to SuperPI???

CMR DIRT, MOH airborne. Eιδη η 7900 τραβουσε ζορι.Δεν μιλαω για 800χ600 και ολα medium, γιατι ετσι βλεπεις καλικαντζαρους και οχι παιχνιδι.Για να μην πω για τα παιχνιδια του επομενου 6μηνου.Ουτε εμενα με περισσευαν, αλλα κακα τα ψεματα, για να παιζεις αξιοπρεπως και οχι να παιζεις με τα νευρα σου, πρεπει να τα σκας, ανα τακτα χρονικα διαστηματα.Δεν μιλαω για να κανεις φιγουρα στα forum, η στους φιλους, αλλα να κινησε σε καλο επιπεδο. Aλλιως παιρνεις μια κονσολα που τα παιζει ολα και εχεις το pc για ολα τα υπολοιπα, πλην games.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως όπως ειπώθηκε κ παραπάνω, να έχεις πάντα υπόψιν πως δεν παίζει ρόλο μόνο η κάρτα γραφικών που έχεις, αλλά και τα υπόλοιπα υποσυστήματα. Είναι λογικό να υπάρξει ένα bottleneck στην απόδοση, αλλά και πάλι με την 1950 θα είσαι καλύτερα από πριν. Πρόσεξε το θέμα του PSU πάντως (μπορείς να δεις στο πλάι του πόσο είναι, στο αυτοκόλλητο που έχει).

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω κατι δεν σου λεμε οτι μηχανιμα σου ειναι για πεταμα απλα επειδη ο επεξεργαστης ειναι παλιος δεν θ'αφηνει την καρτα να δωσει τα μεγιστα.Με γνωμονα αυτο σου προτεινουμε να παρεις και ενα καλυτερο επεξεργαστη.Κατα την γνωμη μου ειναι πιο συμφερον να πας σε ολικη αναβαθμηση.Γιατι τωρα οτι και να παρεις δεν θα παιξει καλα με το υπαρχον μηχανιμα σου.Μην ξεχνας οτι μπορεις να πουλησεις το υπαρχον συστημα σου.

Φιλικα ,

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.