Jump to content



Τέλος εποχής για την υδρόψυξη


tristeno1416003162

Recommended Posts

Τιποτα απο αυτα δεν ισχυει ετσι οπως το γραφεις(εκτος απο το κοστος),και αν ειναι ετσι περιμενω τα παραδειγματα σου,απο δικα σου συστηματα στημενα με τον ενα τροπο και με τον αλλο,και οχι απο site στο internet.

Διαφωνείς για το oc για να καταλάβω? Αυτό το έχουμε ξεκαθαρίσει εδώ και καιρό. Να δώσω πάλι τα αποτελέσματα?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 266
  • Created
  • Last Reply

τι εγινε τελικα αποδειχτηκε το ματαιο του προτζεκτ της υδροψυξης να την βγαλω την δικη μου η οχι ?

Να κανεις το διαλεκτικο μονολογο που τοσο επιθυμεις και που κανεις δεν θα σου αντιπαραθεσει καποια διαφορετικη αποψη?

παντα αυτο γινεται σε λιγο θα ξαναπαμε στους διαβόητους δισκους ssd και ξανα μανα η τζιμινιερα που λεει και ο τζιμακος....

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι ότι την υδρόψυξη θα την κοιτάζω για καιρό πριν το πάρω απόφαση αν θα την βάλω πάνω ή αν θα την πουλήσω ανέγγιχτη!

Αν κρίνω από τον φίλο Candyman μάλλον έπεσες έξω.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνείς για το oc για να καταλάβω? Αυτό το έχουμε ξεκαθαρίσει εδώ και καιρό. Να δώσω πάλι τα αποτελέσματα?

Διαφωνω για οτιδηποτε δεν δοκιμαζεις ο ιδιος,αλλα διαβαζεις τις αποψεις του οποιουδηποτε απο καποιο site..........

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον με τον αερα οτι και να κανεις αναγκαζεις να ψυξεις το εσωτερικο του κουτιου με την οποια θερμοκρασια αναπτυσεται μεσα,η υδροψυξη σε βοηθα να την μεταφερεις εξωτερικα το φορτιο αυτο με αποτελεσμα ολα τα αλλα κομματια ψυχονται με ποιο χαμηλης θερμοκρασιας αερα.Οταν βαλεις νερο δεν καταργεις τους ανεμηστηρες μεσα,αλλα βαζεις αθορυβους,λιγοτερους και λογω χαμηλοτερης θερμοκρασιας εσωτερικα αποδιδουν καλυτερα παρολο που ειναι χαμηλοτερων στροφων.

Οσο για το anand δεν με νοιαζουν τα αποτελεσματα του καθενος επειδη εχω τα δικα μου και ειναι χειροπιαστα.Καμια αεροψυξη δεν θα μπορεσει να ψυξει των 150+ watt θερμοκρασιας που βγαζει το cpu μου χειμωνα-καλοκαιρι ωστε να ειναι σταθερα εκει και να μην αναγκαζομαι να ανεβοκατεβαζω συχνοτητες και ρευματα,εχω δοκιμασει παλιοτερα και κορυφαιο αερα με προσεκτικο σχεδιασμο στο airflow ολο το κουτι ακομα και να τον καθοδηγησω,το θετικα του νερου δεν τα ειδα,αυξημενος κινδυνος διαρροης δεν υπαρχει για μενα ετσι οπως τα εχω σχεδιασει στο συστημα,μονο αν κοψεις τον σωληνα,και κομπο να το δεσω που λεμε η τσακιζω τους σωληνες ακομα και κοντα στα ρακορ διαρροη δεν θα εχω.Ακομα και βραστο νερο ειχα βαλει μεσα πριν μπει στο κουτι για να δω σε συνθηκες αυξημενης πιεσης απο τον ατμο σε κλειστο συστημα τι μπορει να συμβει,ειχε διογκωθει λιγο το χαλκινο τανκ,το εφτιαξα ετσι ωστε να μπορει να φαει αυτο το ζορι και να μην προκληθει διαρροη οπο καποια ενωση.

Link to comment
Share on other sites

@tristeno ε ενταξει..το οτι εγινε ενα ατυχημα με ενα σετακι της Tt δεν σημαινει πως αυτος ειναι ο κανονας...

και καποιου αλλου με μια Infinity του επεσε ολο το σοκετ...Δεν σημαινει πως δεν την βαζουμε επειδη εγινε ενα μεμονομενο περιστατικο..

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω για οτιδηποτε δεν δοκιμαζεις ο ιδιος,αλλα διαβαζεις τις αποψεις του οποιουδηποτε απο καποιο site..........

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showpost.php?p=283897&postcount=83

Link to comment
Share on other sites

καλά. αν είναι δυνατον να συγκρίνετε μια σωστά στημένη υδρόψυξη με οποιαδήποτε αεροψύκτρα.

δεν είναι μονο η διαφορά της θερμοκρασίας οταν το pc ειναι idle, αλλά και πάνω στο ζόρι ποιά θα διατηρήσει τη θερμοκρασία

Link to comment
Share on other sites

Αν κρινω κι εγω απο εκατονταδες αλλους νερουλαδες..μαλλον οχι..

+101

Άλλα βλέπω και ακούω.

αλλα επιμενεις στην αποψη σου δογματικα. αν στην αγγλια ο αερας ειναι κρυος και ψυχει καλα, σε εμας στο Ελλαντα το καλοκαιρι εχει 42++ και τωρα που δροσισε 28++

Διαφωνω για οτιδηποτε δεν δοκιμαζεις ο ιδιος,αλλα διαβαζεις τις αποψεις του οποιουδηποτε απο καποιο site..........

στον πυργο λεμε "αλλο που δεις αλλο που να ακους"

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον με τον αερα οτι και να κανεις αναγκαζεις να ψυξεις το εσωτερικο του κουτιου με την οποια θερμοκρασια αναπτυσεται μεσα,η υδροψυξη σε βοηθα να την μεταφερεις εξωτερικα το φορτιο αυτο με αποτελεσμα ολα τα αλλα κομματια ψυχονται με ποιο χαμηλης θερμοκρασιας αερα.Οταν βαλεις νερο δεν καταργεις τους ανεμηστηρες μεσα,αλλα βαζεις αθορυβους,λιγοτερους και λογω χαμηλοτερης θερμοκρασιας εσωτερικα αποδιδουν καλυτερα παρολο που ειναι χαμηλοτερων στροφων.

.

Οι καινούργιες ψύκτρες σηκώνουν 160+W με αθόρυβους ανεμιστήρες (πιο αθόρυβους από αυτούς του τροφοδοτικού κτλ.

Η υδρόψυξη σου μεταφέρει εξωτερικά ΜΟΝΟ την θερμότητα από τα μέρη που ψύχει και τίποτα από τα υπόλοιπα (mosfet, μνήμες, δίσκοι, οπτικά).

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει αυτο,γιατι 200 mhz παραπανω δεν σου φτανουν;

Αν ήταν να πάω από τα 400 --> 600 θα μου παραφτάνανε.

Από τα 3500-->3700 όχι, πόσο μάλλον αν είναι να χρυσοπληρώσω αυτό το <10% ενώ θα μπορούσα να αναβαθμίσω ένα άλλο υποσύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι πέθανε η υδρόψυξη?....resident evil έχει καταντήσει. Ο καθένας να βγάλει το δικά του συμπεράσματα, με τις δικές του μετρήσεις, στα δικά του κουτιά, με τις δικές του ψύκτρες/wc υλοποιήσεις. Δεν νομίζω οτι μπορεί να δώσει ένα portal τη γραμμή και την τάση της αγοράς την στιγμή που οι μεταβλητές είναι τόσες πολλές που θες καμιά 1000αριά συνδυασμούς για να καταλήξεις σε σαφές συμπέρασμα.

Με αυτή τη λογική και το oc έχει πεθάνει (να γράψω 2-3 παραγράφους με τραγελαφικές δικιολογίες?). Εδώ όμως δεν ήμαστε με την μάζα που αρέσκετε στις defaultιές και στα stockατζίδικα, θέλουμε και το τελευταίο mhz και τα σκάμε χοντρά και μη ορθολογιστικά άμα λάχει, γιατί αλλιώς χάνουμε τον ύπνο μας και στην τελικοί when the time comes γινόμαστε πολύ large ρε παιδί μου. Όσοι πιστοί προσέλθετε, οι υπόλοιποι stick to aircooling. Στην τελική ο chillαδόρος και ο phasερ θα πρεπε να είναι τρελά κορόιδα που σκάνε 500+ ευρώ έτσι?....όσα όμως δε φθάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια, λέει μια λαϊκή ρήση...και κάποιοι ιδρώνουν σε εργαστήρια για να κάνουνε wrs στα οποία πανηγυρίζουμε. Όσοι θέλουνε έστω και το 1/10 απο αυτά τ αποτελέσματα κάνουνε το βήμα και πάντα (πλην μπανανών....ας μην ξεχνάμε) έχουν ανταμοιφθεί (όπως κι εγώ)....ο ανασφαλής θ απορροίψει και το wc και το oc και θα τρέμει στην ιδέα του να πατήσει μ ένα antex ένα vdrop και και και......buy gigabyte s2 και γομαρ-aircoolers λοιπόν, αλλά ας έχουμε και λίγη αυτογνωσία.....αυτό-γνωσία όμως όχι anando-γνωσία.

Link to comment
Share on other sites

Η υδρόψυξη σου μεταφέρει εξωτερικά ΜΟΝΟ την θερμότητα από τα μέρη που ψύχει και τίποτα από τα υπόλοιπα (mosfet, μνήμες, δίσκοι, οπτικά).

Και πως γινεται αυτο;Σου εχει πει κανεις οτι ο ζεστος αερας εγκλωβιζεται μεσα στο κουτι οταν εχεις νερο; :021:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.