Jump to content



Τέλος εποχής για την υδρόψυξη


tristeno1416003162

Recommended Posts

Ωραία εξελίσσεται η κουβέντα. Τα παιδιά με τις υδροψύξεις ήδη θα ετοιμάζονται να βαρέσουν ενέσεις, αν δεν το κάνουν ήδη.

Εγώ βλέπω διαφορές <10% και μεγαλύτερα ρεύματα με το νερό.

Δεν πιστεύω να πιστεύεις ότι με την υδρόψυξη χρειάζεται μεγαλύτερο ρεύμα στο overclock. Αντιθέτως λόγο καλύτερης ψύξης μπορεί να πιάσεις τα ίδια MHz με λιγότερο ρεύμα που σημαίνει και μικρότερη κατανάλωση από μεριά επεξεργαστή αλλά και μικρότερο φόρτο στο PSU που συνεπάγεται ποιο ήσυχη λειτουργία από αυτό. Απλά σαν ενημέρωση διότι θυμάμαι ότι στο θέμα desktop vs laptop θεωρούσες πάρα πολύ σημαντικό παράγοντα το θέμα κατανάλωσης.

Αυτό απλά σαν διευκρίνηση. Σε αφήνω να θάψεις με την ησυχία σου το water cooling....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 266
  • Created
  • Last Reply
Αφού αναφέρεσαι στα χαρτιά, να σου υπενθυμίσω ότι οι ανεμιστήρες είναι στα 17dB που είναι σίγουρα παρακάτω ακόμα και από τις θεωρητικές προδιαγραφές του τροφοδοτικού σου ΧΩΡΙΣ φορτίο.

Αν τώρα μπορείς να αντιληφθείς 17db σε χώρο που τα επίπεδα είναι τουλάχιστον 25db (δεν ακούς το τροφοδοτικό έτσι?) δεν ξέρω τι να πω.

Για το κόστος είπα (thermalright ΗR series για GPU και μια ultima 90 για την CPU -κόστος συνολικά <100Ε). Η ψύξη στην CPU είναι στην χειρότερη των περιπτώσεων το πολύ 10% υποδεέστερη της ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ υδρόψυξης που μπορείς να σκεφτείς. Για την GPU είναι τουλάχιστον κατά 20 βαθμούς καλύτερη από την stock.

Πρωτα απο ολα μου εδωσες λινκ για αλλο τροφοδοτικο απο το δικο μου και πολυ ευγενικα δε το εγραψα για να μη σε φερω σε δυσκολη θεση

Ομως στα χαρτια λοιπον υπαρχουν τροφοδοτικα με θορυβο λειτουργιας 20 db και ισως και πιο κατω.Δε το εχω ψαξει γιατι ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με αυτο που εχω.

Δευτερον σε αυτο που λες συμφωνω.Ειναι αδυνατο να μπορείς να αντιληφθείς τα 17db της αεροψυκτρας σε χώρο που τα επίπεδα είναι τουλάχιστον 25db.

Ομως οταν πιεζεται ο επεξεργαστης και δουλευει πανω απο 40% για αρκετες ωρες, μεσα στο πσ εχεις μια μεγαλη πηγη θερμοτητας επισης (vga).Συνεπως για να μπορω να αντιλαμβανομαι την αεροψυκτρα μαλλον ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ σε αυτα τα db υπο συνεχες Load και υπο θερμοκρασιες ελλαδας.

Υπαρχει βεβαια η περιπτωση να μη παταγε καλα η ψυκτρα η δε ξερω και εγω τι αλλο και δε το ειχα αντιληφθει αλλα δινω λιγες πιθανοτητες σε αυτο διοτι δε δουλεψα με μονο μια silent αεροψυκτρα.

Επισης το θεμα db ειναι μια τραγικη ιστορια διοτι υπαρχουν στο εμποριο τοσοι και τοσοι ανεμιστηρες που silent ειναι μονο στα χαρτια.Το ιδιο και οι αεροψυκτρες για cpu.

Δε λεω οτι δεν υπαρχουν αεροψυκτρες και ανεμιστηρες κουτιου τετοιοι που να δουλευουν σε τοσο χαμηλα db αλλα οι περισσοτυερες αλλα υποσχονται και αλλα κανουν.

Σιγουρα ειναι πιο αθορυβες απο τον ανταγωνισμο αλλα οχι πραγματικα αθορυβες σε σημειο που να μη τις αντιλαμβανεσαι

Σε πληροφορω ακομα και οι NF-S12-1200 που υποοτιθεται βγαζουν 17 db σε πραγματικες συνθηκες λειτουργιας οι μετρησεις εδειχναν 25+

Οι 800 αρηδες μου και καλα παραγουν 8 db, σιγουρα τα πραγματικα τους ειναι στα 15+

Καποιες απο αυτες ισως να μην ακουγονται καν, οχι ομως η πλειοψηφεια.

Ναι δεν ακουω τροφοδοτικο την ημερα και δεν εχω επιλεκτικο αυτι για να περασω τις αποψεις μου.Δεν εχω να κερδισω τιποτα και απλα παραθετω προσωπικα βιωματα, διοτι ο θορυβος ειναι κατι που με απασχολησε πολυ

Στην υδροψυξη δε εχεις τετοια διλληματα

Επισης το κατω απο 100 ευρω ειναι για lga775 και ποια vga?

Kαι οταν εγω παω σε αλλο σοκετ και αλλη vga μετα απο 2-3 χρονια?Ποσο κοντα θα πεσω στη τιμη των 200 ευρω?

Eπισης αναφερεις

Η ψύξη στην CPU είναι στην χειρότερη των περιπτώσεων το πολύ 10% υποδεέστερη της ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ υδρόψυξης που μπορείς να σκεφτείς. Για την GPU είναι τουλάχιστον κατά 20 βαθμούς καλύτερη από την stock.

Εχω φυσικη τριχοπτωση σε παρακαλω μη τα κανεις χειροτερα:046:

Link to comment
Share on other sites

Kαταργούμε τότε και το όποιο πλεονέκτημα έχει στο oc η υδρόψυξη ώστε να καταναλώνουμε το ίδιο ρεύμα με την αερόψυξη και να μην καταπονούμε τα υπόλοιπα υποσυστήματα.

Το ίδιο σκεπτικό έχω και εγώ.

Οπότε τι μας μένει από την υδρόψυξη?

Το έθαψες μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Kαταργούμε τότε και το όποιο πλεονέκτημα έχει στο oc η υδρόψυξη ώστε να καταναλώνουμε το ίδιο ρεύμα με την αερόψυξη και να μην καταπονούμε τα υπόλοιπα υποσυστήματα.

Το ίδιο σκεπτικό έχω και εγώ.

Οπότε τι μας μένει από την υδρόψυξη?

Το έθαψες μόνος σου.

Α καλά..... Το κατάλαβες πλήρως βλέπω. :115: Όμορφα. Εντάξει....ΟΚ... Άστο μην το παιδεύεις αν δεν το καταλαβαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

Η ψύξη στην CPU είναι στην χειρότερη των περιπτώσεων το πολύ 10% υποδεέστερη της ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ υδρόψυξης που μπορείς να σκεφτείς. Για την GPU είναι τουλάχιστον κατά 20 βαθμούς καλύτερη από την stock.

Που είναι το ερώτημά σου? Γιατί για το 10% τα νούμερα τα έχω δείξει πολλές φορές.

Link to comment
Share on other sites

Στις ερωτησεις που ξερεις οτι χανει ο (κοπανιστος) αερας δεν εχεις απαντησει.Εχεις κοτσια,θαρρος να μην πω τι αλλο να απαντησεις και να μην κρυβεσαι πισω απο anand η τις αερολογιες σου.Βεβαια μπορει να εισαι ψυχικα διαταραγμενος με φοβους στα υγρα η απλα να θες να κανεις θεματα που ξερεις οτι εισαι λαθος μονο και μονο για να προπονεις την επειχηρηματολογια και θες να πας για πολιτικος,μπορει να δουλευεις σε καποια εταιρια κοπανιστου αερα στον τομεα μαρκετινγκ,μπορει απλα να εισαι π.ε και να βλεπεις μονο οτι θες εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Α καλά..... Το κατάλαβες πλήρως βλέπω. :115: Όμορφα. Εντάξει....ΟΚ... Άστο μην το παιδεύεις αν δεν το καταλαβαίνεις...

Να στο κάνω πιο απλά.

Με την υδρόψυξη δίνουμε περισσότερο ρεύμα για 10% επιπλέον oc.

Ας δώσουμε τώρα το ίδιο (λιγότερο) ρεύμα με την αερόψυξη. Λες να κερδίσουμε κι άλλα MHz τώρα που κατεβάσαμε το ρεύμα? Δεν νομίζω.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Link to comment
Share on other sites

Στις ερωτησεις που ξερεις οτι χανει ο (κοπανιστος) αερας δεν εχεις απαντησει.Εχεις κοτσια,θαρρος να μην πω τι αλλο να απαντησεις και να μην κρυβεσαι πισω απο anand η τις αερολογιες σου.Βεβαια μπορει να εισαι ψυχικα διαταραγμενος με φοβους στα υγρα η απλα να θες να κανεις θεματα που ξερεις οτι εισαι λαθος μονο και μονο για να προπονεις την επειχηρηματολογια και θες να πας για πολιτικος,μπορει να δουλευεις σε καποια εταιρια κοπανιστου αερα στον τομεα μαρκετινγκ,μπορει απλα να εισαι π.ε και να βλεπεις μονο οτι θες εσυ.

Όταν μάθεις να γράφεις σωστά και να μην κατηγορείς την στατιστική και παπάδες τότε ξαναμιλάμε.

Link to comment
Share on other sites

Να στο κάνω πιο απλά.

Με την υδρόψυξη δίνουμε περισσότερο ρεύμα για 10% επιπλέον oc.

Ας δώσουμε τώρα το ίδιο (λιγότερο) ρεύμα με την αερόψυξη. Λες να κερδίσουμε κι άλλα MHz τώρα που κατεβάσαμε το ρεύμα? Δεν νομίζω.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Aν βγάζεις νόημα από την παραπάνω φράση, τότε μάλλον κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά όσον αφορά το overclocking.

Υ.Γ. Ομολογώ ότι τα thread που ανοίγεις προσφέρουν συγκλονιστικές εμπειρίες!!! :ylsuper: :ylsuper: :ylsuper:

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα μου εδωσες λινκ για αλλο τροφοδοτικο απο το δικο μου και πολυ ευγενικα δε το εγραψα για να μη σε φερω σε δυσκολη θεση

.

Από περιέργεια το δικό σου δεν είναι το 530 της ίδιας σειράς με το 430 που έδωσα στο link?

Το review που δείχνεις εσύ είναι από την καινούργια σειρά.

Ποιός κάνει λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Aν βγάζεις νόημα από την παραπάνω φράση, τότε μάλλον κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά όσον αφορά το overclocking.

Υ.Γ. Ομολογώ ότι τα thread που ανοίγεις προσφέρουν συγκλονιστικές εμπειρίες!!! :ylsuper: :ylsuper: :ylsuper:

C3 N Mean StDev

OC Air 62 3337.7 252.1

Water 32 3622.4 190.7

Volt Air 61 1.4252 0.0827

Water 32 1.5284 0.0683

Τα έκανα με bold. Τι δεν καταλαβαίνεις?

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα εισαι το κατι αλλο tristeno...σε οτι συμφαιρει απαντας,η σε οτι σου αρεσει.Τι να πω φιλε,διαφωνω με τον τιτλο του θρεαντ και οχι μονο δεν εχει φτασει το τελος της αλλα πουλαει περισσοτερο απο οτι παλαιοτερα.

Εγω οταν πρωτοεβαλα ειχε το 10-15% και τωρα εχει το 50%+ των χρηστων και εχουν περασει καμποσα χρονια...τοσα που πια δεν εχω υδροψυξη.

Αυτη η Tt ειδες ομως τι κανει...μηνυση πρεπει να της κανεις,σου εχει αφησει τραυματα με το big-water.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κάτσε να καταλάβω.. Μας λές ότι με βάση τα στοιχεία αυτά τι;

Ότι δουλεύει μια cpu με λιγότερο ρεύμα, στα ίδια ρολόγια, με αέρα από ότι με το νερό;

οχι σου λεει οτι με νερο εχει 3600 και 1.52 και με αερα 3300 και 1.42

το λολ δηλαδη...αυτο με το 32 και το 61 ειναι τι ειναι τριστενο,θερμοκρασιες???

Link to comment
Share on other sites

Α, καλός είσαι και εσύ τώρα. ΄-)

Το πάνω πινακάκι δείχνει το μέσο oc (3337 για αέρα, 3622 για νερό)

Το κάτω δείχνει με τι μέσες τάσεις επιτεύχθηκε (1.42 αέρας και 1.53 με νερό).

Τι σου λέει αυτό? Μπορείς να βγάλεις αρκετά ενδιαφέροντα συμπεράσματα.

Το 32 και το 61 είναι το δείγμα (αριθμός)

Link to comment
Share on other sites

Α, καλός είσαι και εσύ τώρα. ΄-)

Το πάνω πινακάκι δείχνει το μέσο oc (3337 για αέρα, 3622 για νερό)

Το κάτω δείχνει με τι μέσες τάσεις επιτεύχθηκε (1.42 αέρας και 1.53 με νερό).

Τι σου λέει αυτό? Μπορείς να βγάλεις αρκετά ενδιαφέροντα συμπεράσματα.

Το 32 και το 61 είναι το δείγμα (αριθμός)

Δεν εξαγω συμπερασματα εγω...πες μας τι πιστευεις εσυ...εγω και να σου πω θα μου πεις τα δικα σου:033:

Και γιατι να διαφωνησω???Πεταει ο γαιδαρος??Πεταει!"Πεταει" η αεροψυξη??"Πεταει"

Και τωρα απο 39 ευρω Λονδινο-Αθηνα..

Link to comment
Share on other sites

Μα τα 3.6 ΔΕΝ τα έχεις με αέρα!!!! Αυτό είναι το θέμα!!! Δεν καταλαβαίνω το νόημα της συζήτησης όταν συγκρίνουμε ανόμοιες περιπτώσεις...

Υ.Γ. Έχω σοβαρές αμφιβολίες για τα αποτελέσματα θερμοκρασιών του anandtech πάντως και το δηλώνω ευθέως...

Link to comment
Share on other sites

3300 σου λέει μέσος όρος με τυπική απόκλιση 250.

Λες ότι δεν έχει πιάσει ΚΑΝΕΝΑΣ 3600 με αέρα?

Όχι λέω ότι δεν φτάνεις τα ίδια ρολόγια με αέρα και νερό. Επίσης διαφορά 10% στα 3.5 Ghz είναι 350Mhz.

Τέλος, το τυπικη απόκλιση 250 εμένα μου φαίνεται πολύ μεγάλο για να είναι "τυπική".

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.