Jump to content



Τέλος εποχής για την υδρόψυξη


tristeno1416003162

Recommended Posts

Ειμαι 100% σιγουρος οτι τα ηλεκτρονικα κυκλωματα εχουν θερμικα ορια.Απο την στιγμη που θα τα πλησιασεις αρχιζουν τα προβληματα.Αν ηταν διαφορετικα στα computer rooms των εταιριων δεν θα ειχαν κλιματιστικα αλλα καλοριφερ.Και στο δευτερο ερωτημα σου αναλογα με την cpu διαφερει αυτο.Περιμενω ακομη την απαντηση σου για την ΑΕΡΟΨΥΞΗ.

Ποιό είναι το θερμικό όριο για έναν Conroe για να μιλάμε συγκεκριμένα?

Η θερμοκρασία που μετράς αντικατοπτρίζει το θερμικό όριο?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 266
  • Created
  • Last Reply
tristeno, αναρωτιέμαι γιατί δεν έκανε το anandtech το ίδιο ακριβώς τεστ σε κάρτες γραφικών ή σε κανά Νforce 570 MCP που κυριολεκτικά δεν αγγίζεται όταν δουλεύει, να δούμε αν θα βγάζανε τα ιδια συμπεράσματα...

Για τις κάρτες γραφικών το έχω πει ότι είναι ίσως ο μοναδικός λόγος για υδρόψυξη. Αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι

1) αν ήταν όντως απαραίτητη οι εταιρείες δεν θα κυκλοφορούσαν κάρτες με αερόψυξη

2) αν υπάρχει θόρυβος σε idle είναι πρόβλημα - αλλά εδώ υπάρχουν αθόρυβες αεροψύξεις που το τακτοποιούν εύκολα. Σε load ισχύουν τα ίδια.

3) σε καταστάσεις oc χρειάζεται σίγουρα κάτι παραπάνω

4) θα προτιμούσα να αγοράσω μια γρηγορότερη κάρτα με τα λεφτά που θα γλίτωνα από το wc.

Link to comment
Share on other sites

Βρέθηκε και το τροφοδοτικό της δικής σου σειράς (21-35dB)

http://www.silentpcreview.com/article677-page4.html

Οπότε συμφωνούμε ότι από την στιγμή που χρησιμοποιούμε αθόρυβους ανεμιστήρες για την CPU και GPU ο θόρυβος βασικά προέρχεται από το τροφοδοτικό?

Μιλαω για το 530.Ειναι πιο αθορυβο στα χαρτια απο 21-35 db.Στη πραγματικοτητα δεν ακουω τιποτα διοτι oi ambient θορυβοι απο το περιβαλλον κατα τη διαρκεια της ημερας δεν με αφηνουν να ακουσω τιποτα ακομα και στα 30 εκατοστα απο το πσ.Μονο το βραδυ και μονο αν το πλησιασω στα 10 εκστοστα.

Εκτος και αν ειμαι κουφος

Οπως και να εχει μπορουσα να ακουσω το πσ με αεροψυξη ειχοντας αλλαξει παρα πολλους ανεμιστηρες κουτιου(ολοι silent και καλα-αλλο θεμα αυτο ) και 2-3 αεροψυκτρεες επεξεργαστη.Δοκιμασα στο ιδιο πσ με Onboard καρτα γραφικων(με πηγες θορυβου 2 ανεμιστηρες κουτιου τους Noctua που σου ειπα, που ειναι πραγματικα αθορυβοι και τη ψυκτρα του επεξεργαστη) και μαντεψε.Ακουγα τη ψυκτρα απο το επεξεργαστη μετα απο 30 λεπτα που ισοσταθμιζοταν η θερμοκρασια στο εσωτερικο του κουτιου και ο θορυβος γινοταν πιο εντονος οταν δουλεβα πολλες εφαρμογες.Το προβλημα ηταν πιο αισθητο απο το μαιο και μετα.

Ενταξει ειμαι ψειρας αλλα υπαρχει διαφορα στο θορυβο οπως και ναεχει υπερ της υδροψυξης.

Με τη καρτα γραφικων πανω δε το συζηταω, με αεροψυξη ηταν αισθητη η παρουσια της.

Οταν εβαλα μια 7800 GT με NV SILENCER 5 πανω πραγματικα ειχα ενα αρκετα αθορυβο πσ με αεροψυξη, καλες θερμοκρασιες κλπ.Ομως δεν υπαρχουν αεροψυκτρες αυτη τη στιγμη σαν τις SILENCER στην αγορα και οι αεροψυκτρες που κυκλοφορουν αυτη τη στιγμη δε βγαζουν τη θερμοτητα εκτος κουτιου.Βγαζουν χαμηλα db αλλα οχι στα επιπεδα υδροψυξης.

Στο ιδιο configuration με τη υδροψυξη που εχω δεν ακουω το πσ, ουτε το καλαοκαιρι.

Δε θα επαιρνα υδροψυξη πιθανον απο φοβο μηπως εχω διαρροες ισως και επειδη χρειαζεται που και που συντηρηση και βαριεμαι αλλα οπως και να εχει υπερτερει εναντι της αεροψυξης σε ολα πλην του κοστους που ειναι στα ιδια επιπεδα και σου εγραψα και πιο πανω γιατι

Αν θες δωσε μας ενα configuration vga aircooler + cpu aircooler που να ειναι universal να ψυχει το πσ στα επιπεδα μιας καλης custom υδροψυξης των 200 ευρω και να εχει χρονο ζωης 4 χρονια.Δωσε και τιμες αν γινεται για να εχουμε ενα μετρο συγκρισης.Υπολογισε ομως οτι θα αλλαξεις πσ μια φορα σε αυτ τα 4 χριονια αρα και 2 αεροψυκτρες για vga,cpu αντιστοιχα

Δε θα το συνεχισω αλλο γιατι η επαναληψη κουραζει ολους μας

Link to comment
Share on other sites

1) αν ήταν όντως απαραίτητη οι εταιρείες δεν θα κυκλοφορούσαν κάρτες με αερόψυξη

Λες ε; Εγώ πάλι λέω ότι το κάνουν για το κόστος. Σε SLI με αέρα δεν πάς πουθενά! Το έχω πάθει δύο φορές (με τις 6600gt, και με τις 7900gs). Και δεν είναι ότι το κουτί μου είναι ζεστό, απλά ΔΕΝ απάγεται με τον αέρα αρκετά γρήγορα τόσο μεγάλο θερμικό φορτίο σε τόσο μικρό χώρο.

θα προτιμούσα να αγοράσω μια γρηγορότερη κάρτα με τα λεφτά που θα γλίτωνα από το wc.

Λάθος, διότι τα ωφέλη του w/c θα τα έχεις και στις επόμενες αναβαθμίσεις, με ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ διαφορές σε θερμοκρασίες σε σχέση με αέρα και αυτό θα ισχύει πάντοτε.

Άρα το κόστος του διαμοιράζεται σε όλες τις κάρτες που θα το χρησιμοποιήσεις. Επίσης οι ανεμιστήρες των VGA ειδικά των "γομαριών", κάνουνε τον σαματά της αρκούδας, ειδικά σε SLI. Σου μιλάω εκ πείρας.

Link to comment
Share on other sites

Για τις κάρτες γραφικών το έχω πει ότι είναι ίσως ο μοναδικός λόγος για υδρόψυξη. Αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι

1) αν ήταν όντως απαραίτητη οι εταιρείες δεν θα κυκλοφορούσαν κάρτες με αερόψυξη

Αυτο πες το στους κατοχους των 7950 GX2 που εβγαζαν artifacts με το καλημερα.

Link to comment
Share on other sites

75 βαθμοι,αλλα φευγεις απο την κουβεντα,και δεν μου απαντας σε αυτο που θελω για την αεροψυξη.

Και οι θερμοκρασίες που μετράς εσύ προσωπικά τι σχέση έχουν με το όριο των 75 που λες?

Για την αερόψυξη δες το παρακάτω

Variable C3 N Mean StDev

OC Air 62 3337.7 252.1

Water 32 3622.4 190.7

Volt Air 61 1.4252 0.0827

Water 32 1.5284 0.0683

Περιλαμβάνονται ΟΛΕΣ οι αεροψύξεις (μαζί με stock) και όλες οι υδροψύξεις (custom, έτοιμα, με μονά-διπλά-τριπλά ψυγεία κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Εμενα προσωπικα με κουραζει αυτη η επαναληψη οπως εγραψαν και αλλοι συνφορουμιτες,και αυτο που ειναι απιστευτο ειναι οτι μιλας για κατι που δεν εχεις σχηματισει δικη σου γνωμη,απλα παιρνεις μια ετοιμη απο ενα τεστ καποιου site,και ερχεσαι σε κοντρα με ανθρωπους που βιωνουν τα θετικα μιας εφαρμοσμενης-δοκιμασμενης τεχνικης,και περιμενεις να το δεχτουν κιολας.Δηλαδη δεν σου αρεσουν τα πραγματικα αποτελεσματα των χρηστων, θελεις να δεχτουν ολοι το δικο σου γιατι ετσι εγραψε το anandtech.

Link to comment
Share on other sites

Και οι θερμοκρασίες που μετράς εσύ προσωπικά τι σχέση έχουν με το όριο των 75 που λες?

Για την αερόψυξη δες το παρακάτω

Variable C3 N Mean StDev

OC Air 62 3337.7 252.1

Water 32 3622.4 190.7

Volt Air 61 1.4252 0.0827

Water 32 1.5284 0.0683

Περιλαμβάνονται ΟΛΕΣ οι αεροψύξεις (μαζί με stock) και όλες οι υδροψύξεις (custom, έτοιμα, με μονά-διπλά-τριπλά ψυγεία κτλ).

Δηλαδη καλυτερα να δουλευει κατι τοσο κοντα στο οριο του,απο το να εχει 40 και πλεον βαθμους διαφορα με 300 mhz παραπανω!!!

Link to comment
Share on other sites

Και οι θερμοκρασίες που μετράς εσύ προσωπικά τι σχέση έχουν με το όριο των 75 που λες?

Για την αερόψυξη δες το παρακάτω

Variable C3 N Mean StDev

OC Air 62 3337.7 252.1

Water 32 3622.4 190.7

Volt Air 61 1.4252 0.0827

Water 32 1.5284 0.0683

Περιλαμβάνονται ΟΛΕΣ οι αεροψύξεις (μαζί με stock) και όλες οι υδροψύξεις (custom, έτοιμα, με μονά-διπλά-τριπλά ψυγεία κτλ).

ολα αυτα που λες τα βγαζεις μεσω τυπικης αποκλισης και του διαμεσου δηλαδη μεσω στατιστικης ετσι?

οποτε μπορεις με τα νουμερα και την στατιστικη να βγαλεις τον παπα εγκυο....

ολοι εδω μεσα οτι λενε το λενε απο οτι εχουν κανει οι ιδιοι στην πραξη οχι στην θεωρια που διαβασαν ή ακομα χειροτερα στην στατιστικη....

Link to comment
Share on other sites

Μιλαω για το 530.Ειναι πιο αθορυβο στα χαρτια απο 21-35 db

.Δοκιμασα στο ιδιο πσ με Onboard καρτα γραφικων(με πηγες θορυβου 2 ανεμιστηρες κουτιου τους Noctua που σου ειπα, που ειναι πραγματικα αθορυβοι και τη ψυκτρα του επεξεργαστη) και μαντεψε.Ακουγα τη ψυκτρα απο το επεξεργαστη μετα απο 30 λεπτα που ισοσταθμιζοταν η θερμοκρασια στο εσωτερικο του κουτιου και ο θορυβος γινοταν πιο εντονος οταν δουλεβα πολλες εφαρμογες.

Οταν εβαλα μια 7800 GT με NV SILENCER 5 πανω πραγματικα ειχα ενα αρκετα αθορυβο πσ με αεροψυξη, καλες θερμοκρασιες κλπ.Ομως δεν υπαρχουν αεροψυκτρες αυτη τη στιγμη σαν τις SILENCER στην αγορα και οι αεροψυκτρες που κυκλοφορουν αυτη τη στιγμη δε βγαζουν τη θερμοτητα εκτος κουτιου.Βγαζουν χαμηλα db αλλα οχι στα επιπεδα υδροψυξης.

Αν θες δωσε μας ενα configuration vga aircooler + cpu aircooler που να ειναι universal να ψυχει το πσ στα επιπεδα μιας καλης custom υδροψυξης των 200 ευρω και να εχει χρονο ζωης 4 χρονια.Δωσε και τιμες αν γινεται για να εχουμε ενα μετρο συγκρισης.Υπολογισε ομως οτι θα αλλαξεις πσ μια φορα σε αυτ τα 4 χριονια αρα και 2 αεροψυκτρες για vga,cpu αντιστοιχα

Δε θα το συνεχισω αλλο γιατι η επαναληψη κουραζει ολους μας

Αφού αναφέρεσαι στα χαρτιά, να σου υπενθυμίσω ότι οι ανεμιστήρες είναι στα 17dB που είναι σίγουρα παρακάτω ακόμα και από τις θεωρητικές προδιαγραφές του τροφοδοτικού σου ΧΩΡΙΣ φορτίο.

Αν τώρα μπορείς να αντιληφθείς 17db σε χώρο που τα επίπεδα είναι τουλάχιστον 25db (δεν ακούς το τροφοδοτικό έτσι?) δεν ξέρω τι να πω.

Για το κόστος είπα (thermalright ΗR series για GPU και μια ultima 90 για την CPU -κόστος συνολικά <100Ε). Η ψύξη στην CPU είναι στην χειρότερη των περιπτώσεων το πολύ 10% υποδεέστερη της ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ υδρόψυξης που μπορείς να σκεφτείς. Για την GPU είναι τουλάχιστον κατά 20 βαθμούς καλύτερη από την stock.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη καλυτερα να δουλευει κατι τοσο κοντα στο οριο του,απο το να εχει 40 και πλεον βαθμους διαφορα με 300 mhz παραπανω!!!

Εγώ βλέπω διαφορές <10% και μεγαλύτερα ρεύματα με το νερό.

Αν τώρα νομίζεις ότι είναι πιο καλό για μια CPU να "τρώει" 2ν με extreme ψύξη (και φυσιολογικές θερμοκρασίες) από ότι να τρέχει με φυσιολογικά ρεύματα και μεγαλύτερες αλλά όχι υπερβολικές θερμοκρασίες κάπου κάνεις λάθος.

Επίσης δεν μου απάντησες

Η θερμοκρασίες που μετράς αντικατοπτρίζουν το θερμικό όριο της CPU?

Εδώ πιστεύω ότι μπορεί να μας διαφωτίσει περισσότερο κάποιος extreme ocer.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω διαφορές <10% και μεγαλύτερα ρεύματα με το νερό.

Αν τώρα νομίζεις ότι είναι πιο καλό για μια CPU να "τρώει" 2ν με extreme ψύξη (και φυσιολογικές θερμοκρασίες) από ότι να τρέχει με φυσιολογικά ρεύματα και μεγαλύτερες αλλά όχι υπερβολικές θερμοκρασίες κάπου κάνεις λάθος.

Είτε με νερό, είτε με αέρα για να φτάσει τα συγκεκριμένα ρολόγια μία CPU χρειάζεται έξτρα ρεύμα! Το εξτρα ρεύμα δημιουργεί μεγαλύτερη εκλυόμενη θερμότητα και συνεπώς ανάγκες καλύτερης ψύξης και όχι το αντίθετο!

Με αέρα απλά ΔΕΝ θα φτάσεις τόσο ψηλά, και φυσικά για να φτάσεις τόσο ψηλά θες ρεύματα. Σε κάθε περίπτωση πάντα και παντού το νερό θα ψύχει καλύτερα (και το κέρδος φυσικά εξαρτάται από την ποσότητα του εκλυόμενου θερμικού φορτίου), με ότι πλεονεκτήματα αυτό συνεπάγεται! Αρα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ. Εξ ου και το 5-10% επιπλέον oc με επιπλέον ρεύμα με τις υδροψύξεις. Ποιό είναι καλύτερο για την CPU όμως?

Έβαλα το extreme παράδειγμα παραπάνω για να γίνει ποιό κατανοητό.

Link to comment
Share on other sites

Οταν κανεις overclocking ετσι και αλλιως το ζοριζεις το κυκλωμα με αποτελεσμα να παραγει περισσοτερη θερμοκρασια.Απο εκει και περα εχει να κανει με την ικανοτητα που εχει η ψυξη να την ριξει ικανοποιητικα η οχι.Τα βολτ τα χρειαζετε για να ανεβει ποιο πανω,και ειναι απολυτα φυσιολογικο να μην μπορει να ανεβει αλλο με αερα γιατι εχει πολυ υψηλη θερμοκρασια 60+βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

Ποιό είναι καλύτερο για την CPU όμως?

Δεν νομίζω ότι το παραπάνω απασχολεί αυτόν που θα στείλει το ρολόϊ της CPU στο ταβάνι!!! Προφανώς για την υγεία της τα νορμάλ ρεύματα είναι καλύτερα. Αλλά δεν νομίζω κανείς ο/сer να την κρατάει μέχρι να τα "φτύσει" από τα ρεύματα..

Link to comment
Share on other sites

Με παραπάνω ρεύμα?

Ναι γιατι λογω της καλυτερης απαγωγης θερμοτητας δεν υπαρχει σοβαρο προβλημα.Το μονο που μπορει να στεναχωρισει αυτον που ψαχνει το οριο της cpu του ειναι οτι μπορει και να το βρει................Και απο εκει και περα ψαχνει για"καλυτερο"κομματι.Παντως δεν εχω ακουσει τωρα τελευταια για καποιον που να εκαψε την cpu του απο υπερβολικο ρευμα.Υπαρχει κανεις εδω;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.