Jump to content



4 Gb ram


tester21

Recommended Posts

Εχω μια Gigabyte p965-dq6 και 2*1 gb Ram Ocz DDR2 800 Special Ops Edition.Σκεφτομαι να προσθεσω αλλα 2 gb τωρα που επεσαν οι τιμες στο μισο περιπου.Θα λειτουργησουν με την μητρικη μου? Και ποση μνημη θα βλεπουν τα Windows xp Professional?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με το λειτουργικό. Σε συστήματα με DDR-I αναγνωρίζε 3.5GB και τα Windows (32bit) και το Linux (64bit). Σε συστήματα με DDR-II δε ξέρω τι γίνεται. Είναι πρόβλημα μάλλον της υλοποίησης των chipset. Επίσης σε DDR-I αν έβαζες 4x1GB δούλευαν στα 333MHz...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου εβγαζε 2,301ΜΒ για την ακριβεια. Η συνθεση μου φαινεται στην υπογραφη μου. Με 32ΒΙΤ Vista εγινε αυτο, σε ΧΡ δεν δοκιμασα.

Με 4x1GB σου έβγαλε 2,3GB ?? Κάποιο πρόβλημα πρέπει να παίζει. Διαβασε το manual της m/b να δεις τι λέει για 4x1GB. Δοκίμασε και ένα live-cd linux (knoppix) να δεις τι βγάζει εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια Gigabyte p965-dq6 και 2*1 gb Ram Ocz DDR2 800 Special Ops Edition.Σκεφτομαι να προσθεσω αλλα 2 gb τωρα που επεσαν οι τιμες στο μισο περιπου.Θα λειτουργησουν με την μητρικη μου? Και ποση μνημη θα βλεπουν τα Windows xp Professional?

Βάλε άλλα 2*512 και είσαι κομπλέ. Δε χρειάζεσαι παραπάνω μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Με 4x1GB σου έβγαλε 2,3GB ?? Κάποιο πρόβλημα πρέπει να παίζει. Διαβασε το manual της m/b να δεις τι λέει για 4x1GB. Δοκίμασε και ένα live-cd linux (knoppix) να δεις τι βγάζει εκεί.

Απ'οτι καταλαβα απ'τα λεγομενα της microscroft παιζει ρολο το ποσα πραγματακια εχεις στο πι-σι και τι μνημη εχουν αυτα, μετα αφαιρει αυτη τη μνημη απο τη ΡΑΜ, κατι τετοιο, οποτε αν υπολογισεις τα 1536 των καρτων γραφικων... αν εβγαζα τη μια καρτα γραφικων θα ειχα 3 γιγα δηλαδη..

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι καταλαβα απ'τα λεγομενα της microscroft παιζει ρολο το ποσα πραγματακια εχεις στο πι-σι και τι μνημη εχουν αυτα, μετα αφαιρει αυτη τη μνημη απο τη ΡΑΜ, κατι τετοιο, οποτε αν υπολογισεις τα 1536 των καρτων γραφικων... αν εβγαζα τη μια καρτα γραφικων θα ειχα 3 γιγα δηλαδη..

Τη δουλειά έχει η RAM με τις κάρτες γραφικών ??

Λες οτι στα VISTA σου βγάζει 2.3GB ενώ έχεις 4GB ή εγώ δε κατάλαβα καλά ??

Για ποιο λόγο να αφαιρεί τη μνήμη των καρτών γραφικών απο τη RAM ??

Αν ανοίξεις το Task Manager πόσο μνήμη σου βγάζει εκεί ??

Link to comment
Share on other sites

Έχει αυτή την σχέση

Here is a little piece to the total 64-bit puzzle that no-one seems to be telling anyone about. In that 4GB of address space, your video card memory is partitioned. Meaning if you have a 256MB video card, 256MB is consumed in the 4GB of total addressable space that a 32-bit processor can utilize. Here’s the problem; what if you have a video card that has 512MB, 640MB, 768MB? Yup, that will be mapped to the 4GB of addressable space. So if you had a 768MB NVidia 8800 card and 4GB of RAM, you’d lose 768MB of that 4GB of memory immediately to the device making it non-accessible "memory" for the OS. And it doesn’t stop there, all of your other devices that need to be communicated with (you know, anything with a driver) consumes part of this address space. So in my current 4GB worth of RAM system, 1.25GB worth of addressable space is consumed by devices.
Link to comment
Share on other sites

Έχει αυτή την σχέση

Έχεις απόλυτο δίκιο, διάβασα και το link που έδωσες σε άλλο thread (απο τη M$).

Οπότε χρειάζεσαι chipset που να μπορεί να διαχειριστεί παραπάνω απο 4GB, 64bit επεξεργαστή και λειτουργικό και m/b να υποστηρίζει memory remapping.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.