Jump to content



Motherboard fan συνδέσεις


fonzi

Recommended Posts

Ξέρει κάποιος τι γίνεται με τις συνδέσεις fan στις μητρικές;

Τι ρέυμα δίνουν; Πάντα 12v εφόσον φυσικά δεν τις ρυθμίσουμε κάπως;

Υπάρχει τρόπος να πάρουμε, με κάποια μονταρισιά, κατευθείαν 7v ή 5v όπως μπορούμε πχ να κάνουμε αλλάζοντας τα pins στα 4πινα βύσματα από τροφοδοτικό;

Δεν θέλω να πάρω με ανταπτοράκι από μητρική -> 4πινο μεγάλο και μετά να το αλλάξω. Πολλά καλώδια...

Μήπως γίνεται αλλάζοντας στο μικρό 3πινο βυσματάκι του ανεμιστήρα τα pins ψάχνω.

Link to comment
Share on other sites

Fonzi τι μητρική έχεις?

Πολλές μητρικές υποστηρίζουν τον ελεγχο των στροφών των ανεμιστηρων που συνδεεις.

Αν δεν υποστηρίζει τοτε καποιο αυτά που προτείνει ο tactical cube θα σε καλύψει. Η ακομα καλύτερα (αν και ακριβότερα) ενα πανελάκι για ρυθμίση στροφών.

Link to comment
Share on other sites

Gigabyte p35-ds4

Θέλω να αποφύγω τις πολλές ρυθμίσεις απο λογισμικό. Προτιμώ "καθαρές' λύσεις hardware. Κάτι σαν αυτά που έχουν τα links στο #2 παραπάνω.

Με πανελάκι έχω ξεκαεί στο παρελθόν.

*Τελικά το έβαλα κατευθείαν στο τροφοδοτικό και θα το κάνω να δουλέψει στα 7v σταθερά με τη γνωστή μέθοδο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.