Jump to content



καινουργιο pc am2


s2abt

Recommended Posts

σκεφτομαι να φτιαξω ενα συστημα αμ2 με ποιοτικα υλικα ως προς τα

περιφερειακα του ωστε οταν μελλοντικα να το αναβαθμισω .

χρηση συστηματος : παιχνιδια ,ταινιες κλπ.

Μιας και θα μπει στο σαλονι θελω να ειναι ειναι εξωτερικα αψογο

σκεφτομαι για τα παρακατω :

board => ASUS M2NSLi DLX (δεν εχω καταληξει αλλα μου φαίνεται μια χαρα)

cpu => AMD Αthlon 64 3800 Χ2 (μολις βγουν οι καινουργιοι θα αναβαθμιστει)

ram => 2GB DDR-2 DIMM PC2 4200-533 ή καμια μεταχειρισμενη σε προσιτη τιμη (εσεις τι λετε ? τι προτεινεται?)

vga => παλι καμια μεταχειρισμενη μεχρι να πεσουν οι τιμες στις 8800

κουτι => stacker 832 ειχα το 830 πολυ βολικο και ομορφο (ναι κοστιζει αλλα μια φορα το περνεις)

psu => Seasonic 700W M12-700 υπερ αρκετο και για μελλοντικη χρυση sli (ειμαι τις αποψης καλυτερα μεγαλυτερο παρα στο οριο ασε που το συγκεκριμενο εχει και αποσπομενα καλωδια)

hdd => δεν εχω αποφασισει λεω για εναν raptor x για αρχη ή 2 250GB (7200rpm, 16MB Cache, SATA 2) σε raid 0 (οι τιμες στους raptor δεν πεφτουν πολυ με το καιρο )

οθονη => δεν ξερω κατι σε 19 ή 20 '' μεχρι 600 €

τελος για λογους oc , thermal reduction and silense θα μπει υδροψυξη ,

το ολο συστημα πρεπει να ειναι αισθητικα ωραιο και αθορυβο για αυτο ελεγα να βαλω το RESERATOR 2 της zalman ακριβο πολυ αλλα ωραιο (τιποτα σε παρομοιας φιλοσοφιας υπαρχει?)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Μέχρι χτες σκόπευα να κάνω το ίδιο με σένα, ΑΜ2 με προοπτική αναβάθμισης. Αλλά τελικά θα μείνω να πέσουν οι τιμές στους τετραπύρηνους της Intel (266e o Core 2 Quad Q6600 περίπου) μιας και η συμβατότητα AM3 σε ΑΜ2 θα απαιτεί καινούργια BIOS από τις κατασκευάστριες εταιρίες μητρικών, και πιστεύω πως θα δώσουν βαρύτητα στις φυσικές ΑΜ3 μητρικές.

Link to comment
Share on other sites

@Dominus

Μια χαρα είναι το setup.

Για μνημες προτείνω αντι μεταχειρες αυτες εδω τις Transcend@31€ που 800αρίζουν ανετα με 1,9-2V και 4αρια.

Επισης, αν ειναι να δωσεις 150 για μητρική γιατί δεν παιρνεις την Crosshair?

Εγω παντως προτιμώ την M2NSLi DLX στα 90€.-->Less marketing, same performance.:)

Link to comment
Share on other sites

Θα υπάρξουν σημαντικές πτώσεις στις τιμές, μάλλον μέσα στο καλοκαίρι. Μιλάμε για περίπου 40% και σε πολλά διαφορετικά είδη.

Προτείνω λίγο υπομονή...

Μέχρι χτες σκόπευα να κάνω το ίδιο με σένα, ΑΜ2 με προοπτική αναβάθμισης. Αλλά τελικά θα μείνω να πέσουν οι τιμές στους τετραπύρηνους της Intel (266e o Core 2 Quad Q6600 περίπου) μιας και η συμβατότητα AM3 σε ΑΜ2 θα απαιτεί καινούργια BIOS από τις κατασκευάστριες εταιρίες μητρικών, και πιστεύω πως θα δώσουν βαρύτητα στις φυσικές ΑΜ3 μητρικές.

Υ.Γ. 1 Τι πράγμα, Ιntel? Το thread λέγεται "Καινουργιο pc Am2".

Υ.Γ.2 Ο C2D Quad QX6600 είναι τετραπύρηνος όσο εγώ είμαι.. Αλβανός. 2+2 πυρήνες έχει. Πολυπύρηνος θεωρείται ένας επεξεργαστής όταν έχει όλους τους πυρήνες στο ίδιο die. Ο Intel είναι δύο διπύρηνοι επεξεργαστές κολλημένοι μεταξύ τους σε ένα "κέλυφος" και επικοινωνούν μέσω FSB. Το μόνο αξιοσημείωτο με δαύτον είναι ότι δεν έχει διπλάσιο μέγεθος από τον διπλοπύρηνο C2D! :D

Y.Γ. 3 DOMINUS: Προχώρα και μην κολλώνεις. Δεν πρόκειται να "αφήσουν" οι κατασκευαστές χωρίς bios για 4-core τους κατόχους ΑΜ2, όπως δεν αφήσαν χωρίς bios τους κατόχους s939 π.χ.

Και μία φιλική συμβουλή: Προτίμησε MSI board. Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

@candyman msi ποιο προτεινεις και γιατι ειναι καλυτερο απο asus (τα dfi δεν ειναι καλα?) μιλαμε παντα για σχεση αποδοσης-τιμης και χρηστικοτητας....

απο τα υπολοιπα μας εμειναν τι σκληρο ή σκληρους και γιατι ?

οθονη μεχρι 600€ 19" ή 20"

και εαν εχεται να προτεινεται κατι αντιστοιχο οπως το RESERATOR 2 της zalman να ειναι αισθητικα ωραιο και αθορυβο μιλαμε για watercooling

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ τα MSI καλύτερα από τα Asus και το έλεγα πάντοτε αυτό (ακόμα και αν κατά καιρούς μερικοί γελάγανε μέχρι που την πατήσανε και δεν γελάγανε καθόλου μετά, αλλά δεν είναι της ώρας).

Φυσικά παραμένει προσωπική άποψη, οκ;

Δες αυτό: http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.523559

Κι αυτό: http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.523559

Και αν θες SLI δες κι αυτά:

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.523554

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.523569

Τώρα αν θες να δώσεις παραπάνω χρήματα, για να πάρεις καλύτερης ποιότητας board (άρα και υλικών) δες αυτό:

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.523535

Και για SLI, κι αυτό:

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.523553

Εγώ πάντως προτείνω αυτό (καλή τιμή, έχει SLI, έχει καλούδια και πολύ καλή ποιότητα υλικών):

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.523534

Link to comment
Share on other sites

Aν εχει τυχει να την "πατησουμε" με καποιο απο τα δεκαδες μοντελα μιας εταιρίας δε σημαινει πως όλα τα μοντελα είναι σκαρτα... ;)

Εγω προτείνω την Asus που ειπα πιο πανω οχι γιατι Asus uber alles αλλά γιατί την εχω και ειναι αριστη μητρική.

(βυσματα στις σωστες θεσεις, καλες αποστασεις στα σλοτς, ελεγχος 6 ανεμιστηρων, 8sata, ποιοτικοτατο μικροφωνο, κτλτκλ)

Τα DFI boards κλοκαρουν οπως ολα τα υπολοιπα ισως και λιγο καλυτερα,

και σε αντιθεση με ολα τα υπολοιπα boards έχουν χιλια μυρια προβλήματα ασυμβατότητας με σκληρούς και μνημες.

Link to comment
Share on other sites

συγκρινοντας παντως τιμες asus Crosshair και MSI K9N DIAMOND SLI οι τιμες ειναι παρομοιες εχω μπει σε διλημα ποια απο τις 2 μητρικες να διαλεξω

Υ.Γ ας ανεβασουμε το κασε μεχρι 200 euro για μητρική γιατι το am3 βλεπω να αργει .....

Link to comment
Share on other sites

Aν εχει τυχει να την "πατησουμε" με καποιο απο τα δεκαδες μοντελα μιας εταιρίας δε σημαινει πως όλα τα μοντελα είναι σκαρτα...

Εγω προτείνω την Asus που ειπα πιο πανω οχι γιατι Asus uber alles αλλά γιατί την εχω και ειναι αριστη μητρική.

(βυσματα στις σωστες θεσεις, καλες αποστασεις στα σλοτς, ελεγχος 6 ανεμιστηρων, 8sata, ποιοτικοτατο μικροφωνο, κτλτκλ)

Τα DFI boards κλοκαρουν οπως ολα τα υπολοιπα ισως και λιγο καλυτερα,

και σε αντιθεση με ολα τα υπολοιπα boards έχουν χιλια μυρια προβλήματα ασυμβατότητας με σκληρούς και μνημες.

Οκ θα σου πώ λοιπόν τι έχει συμβεί σε εμένα...

Προφανώς είναι προσωπική αποψη.. και ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του.

Δεν λέω ότι είναι μάπες.. αλλά με εκνευρίζει η λογική "Asus uber alles" (και δεν μιλάω για σένα προσωπικά, γενικά έχω παρατηρήσει μια "ψύχωση" με τις Asus λες και είναι πανάκεια, μια νοοτροπία του τύπου "οι άλλοι κατασκευαστές δεν ξέρουν που πάνε τα τέσσερα", κ.λ.π.).

Θεωρώ την MSI σαφώς ποιοτικότερη (και φυσικά δεν θα σύγκρινα την MSI ή και την Asus αν θες με DFI, κ.λ.π.). Κατ εμέ σοβαροί κατασκευαστές (όσον αφορά την ποιότητα) είναι οι Epox, MSI, Abit και η Asus (αλλά είναι ακριβή άνευ λόγου)! Κάτι eVGA, XFX κ.λ.π. είναι σχετικά νέοι στο χώρο και έχουν να δείξουν πολλά διαπιστευτήρια για να θεωρούνται κορυφαίοι.

Οσο για τα DFI που κλοκάρουν καλά.. εγώ θα αγόραζα Abit για αυτή την δουλειά που είναι και σοβαρότερος κατασκευαστής από την DFI.

Με πάνω από 10 διαφορετικά MSI, με διαφορετικές μνήμες (Kingston, Twinmos, Corsair, etc), δίσκους (WD Caviar, Seagate, IBM, και EIDE και SATA), VGA's (GF256, GF2 MX, GF4 Ti, GF5700LE, GF 5900 Ultra, GF 6800, GF 7600GS, GF 7600GT, GF 8800GTS), CD/CDRW/DVD/DVDRW, κ.λ.π. ΠΟΤΕ κανένα πρόβλημα.

Με καμιά 10άριά ASUS (ακόμα και με την δική μου) είχαμε προβλήματα και με μνήμες (π.χ. με Supertalent), έχουν γενικά αυξημένο failure rate (check the forum: http://www.planetamd64.com/index.php?showtopic=8376 ), έχουν άσχημο support (ειδικά σε θέματα bios), και υπερβολικό κόστος σε σχέση με το τι προσφέρουν. Γι 'αυτό και δεν τις προτιμώ. Όσο για αυτήν που έχω.. απλά έτυχε (την βρήκα σε καλή τιμή και δεν υπήρχαν και πολλές s939 με AGP, είχε ήδη επεκταθεί το PCIe στο s939).

Link to comment
Share on other sites

ανανεωση

board => MSI K9N-PLATINUM SLI εκλεισε (οταν βγουν τα am3 boards θα αλαχτει οποτε θελουμε κατι σταθερο και φτηνο)

cpu => AMD Αthlon 64 εδω υπαρχει θεμα τι προτεινεται και ποιος το εχει διαθεσιμο προσοχη ολο το συστημα πρεπει να αγοραστει απο ενα μαγαζι-τιμολογιο (εκτος μεταχειρισμενων απαρτιων).....

ram => 2GB Transcend JetRAM memory DDR-2 DIMM PC2 4200-533 ή καμια μεταχειρισμενη σε προσιτη τιμη (εσεις τι λετε ? τι προτεινεται?)

vga => μεταχειρισμενη μεχρι να πεσουν οι τιμες στις 8800

κουτι => stacker 832 ειχα το 830 πολυ βολικο και ομορφο (ναι κοστιζει αλλα μια φορα το περνεις)

psu => Seasonic 700W M12-700 υπερ αρκετο και για μελλοντικη χρυση sli (ειμαι τις αποψης καλυτερα μεγαλυτερο παρα στο οριο ασε που το συγκεκριμενο εχει και αποσπομενα καλωδια)

hdd => δεν εχω αποφασισει λεω για εναν raptorΧ για αρχη (οι τιμες στους raptor δεν πεφτουν πολυ με το καιρο )εσεις τι λετε αξιζει ?

οθονη => δεν ξερω κατι σε 19 ή 20 '' μεχρι 600 €

εχετε να προτεινεται κατι αντιστοιχο οπως το RESERATOR 2 της zalman να ειναι αισθητικα ωραιο και αθορυβο μιλαμε για watercooling

--------------------------------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

ανανεωση

board => MSI K9N-PLATINUM SLI εκλεισε (οταν βγουν τα am3 boards θα αλαχτει οποτε θελουμε κατι σταθερο και φτηνο)

cpu => AMD Αthlon 64 εδω υπαρχει θεμα τι προτεινεται και ποιος το εχει διαθεσιμο προσοχη ολο το συστημα πρεπει να αγοραστει απο ενα μαγαζι-τιμολογιο (εκτος μεταχειρισμενων απαρτιων).....

ram => 2GB Transcend JetRAM memory DDR-2 DIMM PC2 4200-533 ή καμια μεταχειρισμενη σε προσιτη τιμη (εσεις τι λετε ? τι προτεινεται?)

vga => μεταχειρισμενη μεχρι να πεσουν οι τιμες στις 8800

κουτι => stacker 832 ειχα το 830 πολυ βολικο και ομορφο (ναι κοστιζει αλλα μια φορα το περνεις)

psu => Seasonic 700W M12-700 υπερ αρκετο και για μελλοντικη χρυση sli (ειμαι τις αποψης καλυτερα μεγαλυτερο παρα στο οριο ασε που το συγκεκριμενο εχει και αποσπομενα καλωδια)

hdd => δεν εχω αποφασισει λεω για εναν raptorΧ για αρχη (οι τιμες στους raptor δεν πεφτουν πολυ με το καιρο )εσεις τι λετε αξιζει ?

οθονη => δεν ξερω κατι σε 19 ή 20 '' μεχρι 600 €

εχετε να προτεινεται κατι αντιστοιχο οπως το RESERATOR 2 της zalman να ειναι αισθητικα ωραιο και αθορυβο μιλαμε για watercooling

--------------------------------------------------------------------------------

Πόσο την βρήκες την ram? Γιατί δεν βάζεις μία φτηνή και επώνυμη στα 667 αντί για 533άρα, σαν αυτήν για παράδειγμα;

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.554783

Σε αυτό το board θα μπαίνουν και 4πύρηνοι (λογικά).

Γιατί θες να πάς αμέσως σε am3? Για το DDR3?

Link to comment
Share on other sites

@Dominus

Μια χαρα είναι το setup.

Για μνημες προτείνω αντι μεταχειρες αυτες εδω τις Transcend@31€ που 800αρίζουν ανετα με 1,9-2V και 4αρια.

βαση των παραπανω φενονται μια χαρα για την τιμη τους

am3 οχι και βιαζομαι κατσε να βγουνε πρωτα και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

Που ειναι πιο ακριβη η Asus και γιατι ειναι αδικαιολόγητο αυτό?

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.522463

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.523534

Απλά καλο ειναι να μην εχουμε (δημιουγούμε) λάθος εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.