Jump to content



Linux 64Bit VS 32Bit- fight : A64 X2 VS C2D / score: 1 - 1


panoc

Recommended Posts

που λετε, με αφορμη που φιλος γνωστος και μη εξαιρετος ocer εβαλε ubuntu 7 ειπαμε να τρεξουμε το spi test 64bit του darthmoul να δοθμε τι ψαρια πιανουν οι επεξεργαστες.

το συστημα μου ειναι το πρωτο της υπογραφης μου και τρεχει 64bit Debian Testing με πυρηνα 2.6.18-4.

το δικο μου τεστ.

attachment.php?attachmentid=15602&stc=1&d=1180044958

post-923-1442174649,0692_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply
Με ποιόν C2D θα γίνει το bench ??? A64 X2 4600+ VS ..........

με εναν που εχει να ριξει κλαμα..... και μαζι του και οι υπόλοιποι c2d....... rofl.gifrofl.gifrofl.gif

Link to comment
Share on other sites

τι βλεπουμε εδω τωρα?

οτι ο c2d με 400ΜΗz ισα ισα που ριχνει στον A64. 5% ενω εχει 14% περισσότερα MHz.

αυτο σημαινει οτι clock to clock ο Α64 παει καλυτερα...

τελικα μαλλον οι intel δεν ειναι δα και τόοοοσο γρηγοροι.

Link to comment
Share on other sites

το λινκ ειναι στο αρχικο ποστ, αλλα παρτο και εδω. http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=14670&highlight=system+stability+tester

φωτιες εγω δεν αναβω... τωρα αμα καιγεστε εσεις αλλο θεμα...

εγω μια φορα αυτο που ηθελα να δειξω το εδειξα και σας ενημερωσα :)

Link to comment
Share on other sites

Τρεχετε μια και το κλασσικο pi?

το κλασικο απο τα παραθυρα εννοεις? γιατι αυτο δε παιζει, μπορουμε να τρεξουμε του linux ομως και θα εχει πολυ ενδιαφερον.

παω να το τρεξω και θα πω και στο Στρατο να το τρεξει.

Link to comment
Share on other sites

Σε 32bit είναι αναλογες η επιδόσεις ή ο C2D παιρνει το αίμα του πίσω?

δεν εχω ιδεα, και οι 2 εχουμε 64bit και δε μας βλεπω να αλλαζουμε για χαρη ενός τεστ...

θα τρεξουμε spi 32bit για linux και θα δεις τις διαφορες τους εκει.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Πάνο μια θερμότατη παράκληση ............... όταν κάνετε τέτοια Thread να τα ανοίγετε κατα τις 10 ..... πολλά ξενύχτια ρε παιδάκι μου .....:040: :040: :040:

Link to comment
Share on other sites

Στράτο ρίξε αν θες συχνότητα και σφίξε όσο θες τις μνήμες να δούμε όσο γίνετια πιο κοντά τους μεγάκυκλους

καλα δε ντρεπεσε βραδιατικα?

αυριο αυτα...

Ρε συ Πάνο μια θερμότατη παράκληση ............... όταν κάνετε τέτοια Thread να τα ανοίγετε κατα τις 10 ..... πολλά ξενύχτια ρε παιδάκι μου .....:040: :040: :040:

επειδη ειναι ακαταλληλα για ανηλικους θεματα τα κανουμε αργα το βραδυ ωστε τα παιδακια που εχουν προβλημα να κοιμουνται :)

Link to comment
Share on other sites

οριστε το δικο μου για το spi του linux ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΑΥΤΟ ΤΟ SPI ΕΙΝΑΙ 32ΒΙΤ ΟΠΟΤΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΣΑ ΣΥΓΚΡΙΣΙΜΑ.

attachment.php?attachmentid=15606&stc=1&d=1180048168

post-923-1442174651,1748_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

οποτε τελικα, επιβεβαιωνεται οτι ο C2D ειναι πραγματι ΤΑΧΥΤΕΡΟΣ στα 32Βit αλλα ΠΙΟ ΑΡΓΟΣ στα 64.

Ενδιαφερον δε νομιζετε?

Τελικα αυτοι που φωναζουν για Α64+Linux+64Bit ισως εχουν δίκιο ?

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν το spi και ο systester δεν είναι στο ελάχιστο άμεσα συγκρίσιμα γιατί:

1) Χρησιμοποιούν διαφορετικούς αλγορίθμους

2) Το spi είναι computitional intensive και ο tester memory intensive

3) Ο tester κάνει τον υπολογισμό εις διπλούν με δύο threads και χωρίς shared memory.

4) Η gmp που χρησιμοποίησα τότε στον tester είναι intel platform optimized αλλά όχι amd platform optimized. Η τρέχουσα έκδοση της είναι και AMD optimized και οι χρόνοι που δίνει σε 64 bit AMD πλατφόρμα είναι σχεδόν οι μισοί.

Ο A64 βγαίνει καλύτερος στον tester με την παλιά έκδοση gmp που έχω εκεί λόγω hypertransport.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.