Jump to content



Spi 1.5modXS / WinRAR 3 - Linux VS Windows 2 - 0 <- U Must See It!


Recommended Posts

Με την ευκαιρια του dual boot στο laptop μου ειπα να κανω μερικα test.

Σας παραθετω 2 αποταλεσματα απο το spi 1.5XS.

WindowsXp Sp2, Debian Testing i386.

Τα αποτελεσματα ειναι το καλυτερο Νουμερο αναμεσα σε 10 που ετρεξαν σε καθε λειτουργικο.

Στο linux στο SPi ετρεξε μεσα απο wine (windows emulator), οπότε μιλαμε για ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόγραμμα.

Το μηχανημα ειναι το φορητο μου HP DV5205EA, Celeron M410, 2 X 512 DDR533, 80GB 5400rpm δισκος, onboard vga.

2hn4mdf2lzmi5mdjmtqy.png

t4mayzbzwy2m2niduzn2.png

Tα συμπερασματα δικά σας. Εγώ πάντως γελάω....

Link to comment
Share on other sites

οριστε και ενα σε native linux spi και με KDE για να δειτε τις διαφορες

zte2zz4ymziuz2zywjjz.png

και μετα μου λετε για παραθυρα και ιστορίες για αγρίους...

Link to comment
Share on other sites

Ε, πες μου έτσι να καταλάβω.

τι δε καταλαβες. Ειναι Δεδομενο οτι το spi γραμμενο σε linux ειναι πιο γρηγορο απο των παραθυρων.

απλα τωρα αποδειξα οτι το spi γραμμενο για windows ειναι πιο γρηγορο στο linux! και μαλλιστας τρεχοντας μεσα απο emulator.

hardware to ιδιο, benchmark ακριβως το ίδιο διαφορετικο λειτουργικο, ποιος ειναι ο αδυναμος κρίκος οεο?

Link to comment
Share on other sites

τι δε καταλαβες. Ειναι Δεδομενο οτι το spi γραμμενο σε linux ειναι πιο γρηγορο απο των παραθυρων.

απλα τωρα αποδειξα οτι το spi γραμμενο για windows ειναι πιο γρηγορο στο linux! και μαλλιστας τρεχοντας μεσα απο emulator.

hardware to ιδιο, benchmark ακριβως το ίδιο διαφορετικο λειτουργικο, ποιος ειναι ο αδυναμος κρίκος οεο?

Το πρώτο το κατάλαβα όταν έβαλες το δεύτερο post.

Το δεύτερο δεν μου λέει κάτι διότι η διαφορά είναι πολύ μικρή.

Χμ, τώρα κατάλαβα, θέλεις να πεις ότι κανονικά το spi στα Windows θα έπρεπε να είναι γρηγορότερο (έστω και για λίγο) σε σχέση με το spi σε linux, εφόσον πρόκειται για windows πρόγραμμα που τρέχει με emulation και από πάνω!

(Που σημαίνει ότι και το Wine είναι και αυτό καλοφτιαγμένο)

Link to comment
Share on other sites

!

(Που σημαίνει ότι και το Wine είναι και αυτό καλοφτιαγμένο)

Οχι σημαινει οτι τα παραθυρα ειναι πολυ κακογραμμενα.

Το native linux spi στο 3ο screenshot βγαζει 38secs.

Το native windows spi (1.5 mod XS) βγαζει 46.

To native windows spi (1.5 mod XS) βγαζει 45.

Aρα το τα windows κανουν ζημια...

Πάνο μπορείς να τρέξεις πάλι,αλλά βάζοντας σαν maxmem (δεν ξέρω την αντίστοιχη επιλογή στο Linux),πχ 100?

πες μου τι κανει η εντολή αυτη (το maxmem). και ανοιξε msn :p

Link to comment
Share on other sites

Άλλα benchmarks υπάρχουμε multiplatform;

δεν γνωριζω και δε δοκιμασα να τρεξω άλλα μεσω wine.

απλα δεν ειχα τι να κανω και ειπα απλα να δοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μολις ετρεξα το WinRAR 3.0 παλι μεσω wine

3ojymydooz20ejzywgcm.png

ztgmm3yhdyzojmyjlmaj.png

τι βλεπουμε εδω?

Οτι το προγραμμα τρεχει το ίδιο γρηγορα σε windows όσο τρεχει μεσω emulator στο linux.

εστω οτι W = win, L = Linux και Ε = emulator

και λογο εξησωσης W = L + E εχουμε οτι W > L αρα τα windows ειναι πιο αργα απο το linux για την ίδια δουλεια ή αν θέλετε το Linux ειναι πιο γρηγορο.

ε ρε γλέντια...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βρεις τι optimizations και τι cpu extensions υποστηρίζει η linux έκδοση? Γιατί το spi στα win νομίζω ούτε sse δεν υποστηρίζει (και το όλο θέμα με τα patches που είχαμε παλιότερα).

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βρεις τι optimizations και τι cpu extensions υποστηρίζει η linux έκδοση? Γιατί το spi στα win νομίζω ούτε sse δεν υποστηρίζει (και το όλο θέμα με τα patches που είχαμε παλιότερα).

εκει σε χαλασε? :p δε μας ενδιαφερει το spi του linux,

μας ενδιαφερει και μου κανει εντυπωση οτι προγραμματα γραμμενα για win ειναι πιο γρηγορα στο linux!

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις, my mistake.....δοκίμασε native στα win να κάνεις τα γνωστά optimizations μιας και το linux τουλάχιστον σε θέματα μνήμης έχει καλύτερη διαχείριση απ τα win.

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις, my mistake.....δοκίμασε native στα win να κάνεις τα γνωστά optimizations μιας και το linux τουλάχιστον σε θέματα μνήμης έχει καλύτερη διαχείριση απ τα win.

δε παιζει να πειραξω τα win στο laptop μου... αλλα σε καθε περιπτωση ποσο θα κερδζα? 1 sec? 2 sec? δεν αντιστρεφετε η κατασταση για τόσο λίγο...

[προπαγανδα mode on] :p:p:p

επίσης ο συνηθισμένος καθημερινος χρηστης δεν κανει optimisations δουλευει "as is".

απλα δειχνω στα παιδια ενα απο τα πλεονεκτηματα του linux -> ταχυτητα

[προπαγανδα mode off] :p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Mα 1 sec δεν είναι η διαφορά στο spi? Δεν χρειάζεται να βιάσεις το λειτουργικό...1-2 πραγματάκια κάνεις (αυτό που θυμάμαι είναι ο memdisk driver και να τρέχεις το spi από εκεί)...να του δώσεις highest priority με απολύτως τπτ να τρέχει στο backround κ.ο.κ.

Υ.Γ. μόλις είδα ότι είναι κάτι ms η διαφορά.....αμελητέα κατ εμε έχοντας υπ όψη οτι το linux είναι καλύτερο λειτουργικό απο τα win σε σημεία που το spi ίσως ευαίσθητο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.