Jump to content



Fujitsu Siemens Amilo m1451G


cxmgp

Recommended Posts

Στο "γραφειο καταναλωτων¨δυστηχως δεν εβγαλα ακρη, ηταν πολυ βιαστικοι, ειπαν διαβασε το ταδε αρθρο και το κλεισαν... Μπορειτε να μου πειτε που ακριβως λεει οτι ο υπολογιστης εχει τουλαχιστον 2 χρονια εγγυηση;;

αρθρο 554

τα δικαιωματα του αγοραστη λογω πραγματικου ελλατωματος ή ελλειψης συνομολογημενης ιδιοτητας παραγραφονται μετα την παροδο πεντε ετων για τα ακινητα και δυο ετων για τα κινητα

εδω το λεει? μονο αυτο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι καλυπτει σε αυτα τα 2 χρονια! Μονο με τον νομο μπορω να βγαλω ακρη, θα ρωτησω δικηγορο.

Η alnan που συμφωνα με τα multirama ειναι ο αντιπροσωπος για το service ... θελει πολλες μπατσες. Λενε οτι η εγγυηση ισχυει για 1 χρονο και οχι 2! και παραπληροφορηθηκαμε απο το multirama. Τι λετε ρε! αφου εχουμε χαρτι που το λεει (χωρις βεβαια να ξερω τι περιλαμβανουν αυτα τα 2 χρονια) ... νομε κανε κατι!... Αφηστε που ειναι πολυ επιθετικοι στο τηλεφωνο!!! Α ρε ... να τους ειχα μπροστα μου ... σε κατι τετοιες περιπτωσεις εγκρινεται η βια ...

Βοηθηστε με

Link to comment
Share on other sites

για την 2ετη εγγυηση δεν γραφει τιποτα αναλυτικα, ουτε αναφερει τιποτα για cpu,motherboard,ram κτλ κτλ. Επειδη το χαρτι της εγγυησης βρικσεται αυτη τη στιγμη σε αλλη πολη, ζητησα να να μου το στειλοπυν για να το επισυναψς και εδω και να μου πειτε τη γνωμη σας... Αλλα απο την αλλη αμα με υποστηριζει ο ελληνικος νομος, τοτε στα τετοια μας το απροσδιοριστο χαρτι

Link to comment
Share on other sites

μιλησα με δικηγορο... εμεις μπορουμε να στηριχτουμε στο περι ποιοτητας (χαλασε ο υπολογιστης στα καλα καθουμενα μεσα σε 1+χρονο), ενω αυτοι μπορουν να στηριχτουν στην εγγυηση. Αν το πας δικαστηκα μπορει να πληρωσεις πολλα λεφτα, πραγμα που δεν συμφερει .... και η αλλη <<λυση>> ειναι ο συνδεσμος καταναλωτων, που τους πηραμε τηλεφωνο αλλα δεν φανηκαν διατεθημενοι να βοηθησουν. Δεν μας ελεγαν αν εχουμε δικιο η οχι, δεν εβγαζαν κανενα συμπερασμα. Τι κανουμε :( :( ;;;

Link to comment
Share on other sites

Τι λέει τέλως πάντων το χαρτί με την 2ετή εγγύηση?

Δικαστικά θα πληρώσεις αλλά θα τα πάρεις πίσω. Απλά δεν σου λέω να πας δικαστικά γιατί δεν ξέρω τι γράφει αυτό το χαρτί που λες ότι έχεις.

Γνωρίζω ότι στο 90% των φορητών υπολογιστών η εγγύηση είναι 1 έτος γι αυτό παραξενεύομαι.

Link to comment
Share on other sites

αυτα που αναφερει το χαρτι ,θα τα κανω post αυριο. Δυστηχως βρισκομαι σε αλλη πολη, και ο παθων το πηγε μαζι με τους νομους σε εναν αλλο δικηγορο να το κοιταξει. Παντως συμφωνα με το νομο και η εγγυηση πρεπει να ειναι ξεκαθαρα διατυπωμενη, που κατα εμε δεν ειναι καθολου ξεκαθαρη

Link to comment
Share on other sites

τωρα εχω το χαρτι στο χερι, γραφει:

2 years bring-in Service if brought in Greece, ktl ktl

αυτο το γραφει σε ενα πλαισιο, και παρακατω γραφει:

1 year bring in:

External keyboards or PCMCIA cards

6 months Bring-in:

Batteries,accumuators,mouse,data media,loudspeakers and other loose components.

Link to comment
Share on other sites

ενημερωτικα:

η εγγυηση δινεται απο την επισημη αντιπροσωπεια και μονο.

Η multirama ,το Πλαισιο κτλ κτλ ειναι μεταπωλητες και ΔΕΝ ειναι υποχρεωμενοι να αναλαβουν κανενα service και καμια μεταφορα.αν εντελει γινει συνεννοηση μεταξυ πελατη και καταστηματος πωλησης τοτε η multirama ,το πλαισιο ή οποιος αλλος ειναι ,εχει το δικαιωμα να ''καθυστερησει'' το προιον μεχρι και 6 μηνες αφου δεν φερει ευθυνη για το status του service (ελλειψεις σε parts κτλ κτλ)...

Link to comment
Share on other sites

Αν μπεις σε αυτή τη σελιδα:

http://www.fujitsu-siemens.com/support/warranty/index.html

και επιλεξεις την ελληνικη γλωσσα, σου κατεβαινει ένα αρχειο pdf με ονομα : warranty-text-greek.pdf

thb_73779.jpeg

σε αυτο το εγγραφο λεει: <<Το ακριβές είδος εγγύησης καθώς και τη διάρκειά της για το προϊόν σας που αποκτήσατε από την Fujitsu Siemens Computers προκύπτει από τη συνοπτική κάρτα εγγύησης που επισυνάπτεται στο προϊόν σας.>>

Η καρτα που παρελαβα με τον υπολογιστη λεει:

Warranty Type and Duration:

2 χρονια bring in για Ελλαδα σε μεγαλο πλαισιο

και πιο κατω

Warranty information for Components

1 year bring in:

External keyboards or PCMCIA cards

6 months Bring-in:

Batteries,accumuators,mouse,data media,loudspeakers and other loose components.

thb_75155.jpeg

Τι λετε ;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.