Jump to content



Pc Δεν ανοιγει SOS


Recommended Posts

παιδες εχω σοβαρο προβλημα!

εχω μια dfi ultra nf4 sli-d

amd 4200 dual core

2gb ram

120 gb maxtor

320 gb maxtor

antec 480 neopower

Λοιπον ολα δουλευαν μια χαρα μεχρι που μια μερα παταω το power και δεν γινετε τιποτα..

2-3 κλεινω το τροφοδοτικο απο το κουμπι πισω..το ανοιγω...power....ανοιγει το pc.

Για καμια βδομαδα αυτο...ενω μπορει πχ να ανοιγε με την δευτερη φορα!!

Τωρα οτι και να κανω το pc δεν ανοιγει...δοκιμασα απο τα κουμπια πανω στη μητρικη...τιποτα...ελυσα ολο το pc...το ξανα εδεσα...τιποτα.

Στη μητρικη αναβει το λαμπακι οτι παιρνει ρευμα...στο τροφοδοτικο ενωσα τις 2 "φυσες" και αναβει...

Τι γινεται?φαινετε σαν να δουλευουν ολα,αλλα η μητρικη να μην δινει εντολη να ξεκινησει το τροφοδοτικο!!

Link to comment
Share on other sites

Το καλώδιο του ρεύματος είναι καλά κουμπωμένο στο τροφοδοτικο? Με αυτη την mb ειχα το προβλημα οτι μετα απο καποια shutdowns δεν ανοιγε το pc με την πρωτη. Κανα 2 φορες τα χρειάστηκα αλλα δεν μου το εχει ξανακάνει.

Link to comment
Share on other sites

Το καλωδιο ειναι μια χαρα..το τσεκαρα 100 φορες.

Το θεμα ειναι οτι ουτε με τα εσωτερικα κουμπια ανοιγει..ενω το λαμπακι πανω στο board που δειχνει οτι παιρνει ρευμα αναβει κανονικα!

Link to comment
Share on other sites

βραχυκυλωσα το τροφοδοτικο και μετρησα

12.04 και 4.80

Ειναι φυσιολογικα?

Εβαλα ολα τα ρευματα πανω στη μητρικη εκτος απο το 24πινο και ξεκινησα το τροφοδοτικο με βραχυκυλωμα...η μητρικη παιρνει...το dram voltage αναβει,cpu fan το ιδιο...το cooler του chipset ομως οχι...πιστευω οτι χαλασε απο την 1900xtx που λογικα ακομπαγε πανω!

Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

βαλτα ολα τα καλωδια ρευματος πανω στην μητρικη+ασε ενα dimmaki στην μνημη.μετα βγαλε το καλωδιο του ρευματος πισω απο το τροφοδοτικο.πατα να ανοιξει.ετσι θα φυγει οτι στατικος ηλεκτρισμος υπαρχει.μετα βαλε το καλωδιο πισω στο τροφοδοτικο+ξαναδοκιμασε.αν παλι τιποτα δεν γινεται.βγαλε την μπαταρια για κανα 5λεπτο+ξαναβαλτη

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικα το board ειχε προβλημα!

Ερωτηση, ειχα 2 χρονια εγγυηση οπου τελειωναν σε 2-3 μηνες.

Το board το αλλαζουν στον προμηθευτη.....τωρα εγω κανονικα δεν εχω αλλα 2 χρονια αντι για 2-3 που ειχα υπολοιπο?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.