Jump to content



Σπαστικό πρόβλημα με UPS


Χάρης

Recommended Posts

Καλά μου φαίνεται θα το σπάσω το UPS!!!!

Πριν περίπου ένα μήνα είχα βάλει νέο θέμα στο forum για το UPS μου το οποίο έχω περίπου ενάμιση χρόνο και το οποίο έκανε put@νιες!

Συγκεκριμένα στα καλά του καθουμένου χωρίς να κόβεται το ρεύμα άρχιζε να δουλεύει το UPS και να μουγκρίζει επείδη σε λίγο θα τελειώσει η μπαταρία.Αμέσως έκλεινα το pc και το ups (όταν κλείνω το pc το ups συνεχίζει να δουλεύει επειδή έχει ένα κόκκινο λαμπάκι μέσα το κουτί).Όταν άνοιγα το ups μετά από καμιά ώρα παλι άρχιζε να δουλεύει η μπαταρία για το λαμπάκι ένω άπο άποψεως ρεύματος όλα ήταν OK στο σπίτι. Να προσθέσω ότι αυτό γινόταν σχεδόν πάντα το ίδιο ωράριο (4-8 το απόγευμα). Τέλος πάντων για κανά τετράωρο αυτή την δουλειά είχα και μετά ανοιγα το ups και ήταν εντάξει (πράσινο λαμπάκι)

Αυτό που μου είπαν τα παιδιά εδώ στο forum ήταν πως δεν πρέπει να συνδέσω τον εκτυπωτή στις πρίζες που κάνει backup το ups.Τότε παρατήρησα ότι χωρίς να το ξέρω ο αδερφός μου είχε συνδέσει τον εκτυπωτή σε μία απο αυτές τις πρίζες.

Τέλος πάντων τον έβγαλα τον εκτυπωτή και ηρέμησα για έναν μήνα.

ΠΡΟΧΘΕΣ ΟΜΩΣ ΣΤΙΣ 4 ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ

ΚΑΙ ΧΘΕΣ

ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ στις 3:30 μέχρι της 10

ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ Ο ΕΚΤΥΠΩΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΜΠΡΙΖΑ

Πάντως στο manual λέει ότι κάθε 3 χρόνια περίπου θέλει αλλαγή η μπαταρία

Το UPS είναι της APC (έκανε γύρω στα 120)

Έχει να προτείνει κανείς κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως υπαρχει πτωση τασης στην περιοχη εκεινη την ωρα?

Ελεγξε το με πολυμετρο και αν ειναι αυτο ψαξε στις ρυθμισεις του συνοδευτικου προγραμματος για κατι σχετικο με ελαχιστη ταση εισοδου για την ενεργοποιηση του AVR(της μπαταριας αν δεν εχει AVR) και αλλαξε το με μια χαμηλοτερη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

το avr πάντα δε δουλεύει?

μπορεί να έχεις όντως πρόβλημα με τις τάσεις του δικτύου, οπότε τσέκαρέ το.

συνήθως μερικά ups έχουν μικρές ανοχές άρα ενεργοποιούνται με μικρές (και συνηθισμένες) πτώσεις τάσης.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.