Jump to content



Μπαίνουv Vista x64 σε Core 2 Duo?


partsa

Recommended Posts

Είχες δοκιμάσει ο ίδιος μία AU8830 για να ξέρεις τί κάνει και τί όχι;

Αν όχι, και πήγες και πήρες Live επειδή έτσι "φύσαγε ο άνεμος", εξήγησέ μου σε παρακαλώ πολύ γιατί το σκεπτικό μου είναι λάθος.

Αγόρασα την SB Live για πολλούς και διάφορους λόγους. Βασικός ήταν η υποστήριξη Dolby Digital ήχου από την ίδια την κάρτα. Ακόμη και σήμερα η αποκωδικοποίηση του Dolby Digital σε αναλογικά ηχεία που έχω, δεν έχει καμιά σχέση με τις 5.1 6.1 7.1 HD κάρτες που κάνουν μέσω software την αποκωδικοποίηση. Ο ήχος απλά ακούγεται καλύτερα. Είχε κάτι αντίστοιχο τότε η Aureal;

Ακόμη τα EAX τότε ήταν νέα τεχνολογία με υποστήριξη από πολλούς για την εποχή τίτλους παιχνιδιών. Είχαμε και το LiveWare την υπόσχεση ότι με αλλαγή software και drivers η κάρτα θα μείνει up to date. Και επειδή χρησιμοποιούσα Windows τότε αφού όλο παιχνίδια έπαιζα δεν με ενδιαφέρει η υποστήριξη για linux.

Τέλος, η SB Live είχε μια υποδοχή που λεγόταν CD_SPDIF που και το DVD-ROM μου (Pioneer 106S) υποστήριζε. Με το Media Player 9 και πάνω μπορεί πλέον να είναι άχρηστη αλλά τότε ήταν μια κλίμακα πάνω από το απλό αναλογικό καλώδιο που συνέδεε το DVD-ROM με την κάρτα ήχου.

Αυτά με πέισανε για την εποχή. Αλλά και το σκεπτικό του ότι έτσι "φυσαγε ο άνεμος" που λες δεν είναι και τελείως λάθος. Υλικό που το έχω μόνο εσυ και εγώ μελλοντικά τι υποστήριξη επίσημα μπορεί να έχει από τις εταιρείες.

EDIT: Ένα γρήγορο search στο google και μένα μου την εμφάνισε για δικάναλη κάρτα. Αν όντως έτσι είναι τότε η πρόταση σου είναι το λιγότερο προβληματική.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply
;307599']Ενω το am2 που παρουσιαστηκε-σχεδιαστηκε ιδια εποχη χρονολογικά με τους c2d ειναι καλύτερα τα πράγματα ε?

Δεν είναι τίποτα το διαφορετικό το AM2. Απλά άλλαξε ο IMC σε DDR-2 για να υπακούσει στους "μνημάδες" και το marketing ότι δήθεν ο' date='τιδήποτε σε DDR-2 είναι καλύτερο από ο,τιδήποτε σε DDR-1. Εμ δεν είναι έτσι διότι η ιστορία με τον IMC του 939 άλλα μας δίδαξε. Αλλά δεν είχε άλλη επιλογή γιατί θα έβλεπε το πρόβατο ο καταναλωτής απέξω από το κουτί DDR-1 ενώ στου άλλου θα έβλεπε DDR-2 και δίχως να σκεφτεί παραπέρα θα έλεγε "α αυτό αφού έχει 2 θα είναι καλύτερο" και θα πήγαινε να το αγόραζε.

Όπως πήγαινε και αγόραζε netburst με market-threading επειδή το κουτί έγραφε απέξω "είναι σαν να έχετε 2 επεξεργαστές" και είχε μοστράρει και διπλό CPU usage graph από τον Task Manager.

Κοίταξα λίγο στο google. Οι κάρτες με τον εν λόγο επεξεργαστή ήταν σαφέστατα ποιο αργές από τις Creative στα games. Αρχικά δεν υποστηρίζανε και το ΕΑΧ αν και αυτό μάλλον θα διορθώθηκε γρήγορα.

Ποιό ΕΑΧ και ποιό "πιο αργή";

Ήδη από αυτό φαίνεται ότι ήσουν τότε απληροφόρητος. Ψάξε για Aureal 3D 2.0 και τί μπορούσε να κάνει, και ένα να το ξανασυζητήσουμε. Έκανε πράγματα που το EAX δεν τα έκανε ούτε στις "χίλιες και μια νύχτες". Όσοι έχουν παίξει παιχνίδια σαν το πρώτο Elite Force με Aureal 3D 2.0 και 4 όμοια ηχεία γύρω τους, το ξέρουν από πρώτο χέρι.

Μπορείς να μου τα βάλεις κάτω και με μολύβι και χαρτί να μου δείξεις πως θα κέρδιζα "in the medium και long run" δίνοντας τα διπλάσια χρήματα για μια single core cpu την στιγμή που υπολόγιζα εντός των 6 μηνών να περάσω σε dual core?

Σαφώς.

Τα παραπάνω λεφτά που θα έδινες προσωρινά για την single-core CPU, είναι λιγότερα από αυτά που έδωσες για το προσωρινό motherboard 754 το οποίο τελικά θα πήγαινε στα σκουπίδια.

Ακόμη τα EAX τότε ήταν νέα τεχνολογία με υποστήριξη από πολλούς για την εποχή τίτλους παιχνιδιών. Είχαμε και το LiveWare την υπόσχεση ότι με αλλαγή software και drivers η κάρτα θα μείνει up to date. Και επειδή χρησιμοποιούσα Windows τότε αφού όλο παιχνίδια έπαιζα δεν με ενδιαφέρει η υποστήριξη για linux.

Ψάξε για Aureal 3D 2.0 και τί μπορούσε να κάνει. Έκανε πράγματα που το EAX δεν τα έκανε ούτε στις "χίλιες και μια νύχτες". Όσοι έχουν παίξει παιχνίδια σαν το πρώτο Elite Force με Aureal 3D 2.0 και 4 όμοια ηχεία γύρω τους, το ξέρουν από πρώτο χέρι.

EDIT: Ένα γρήγορο search στο google και μένα μου την εμφάνισε για δικάναλη κάρτα. Αν όντως έτσι είναι τότε η πρόταση σου είναι το λιγότερο προβληματική.

Η κάρτα ήταν 5.1.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τίποτα το διαφορετικό το AM2. Απλά άλλαξε ο IMC σε DDR-2 για να υπακούσει στους "μνημάδες" και το marketing ότι δήθεν ο,τιδήποτε σε DDR-2 είναι καλύτερο από ο,τιδήποτε σε DDR-1.

Τελικά αποφάσισες ποιος εμπαιζει τον καταναλωτή , ποιος πουλάει 5 χρονια ιδια τεχνολογια , ποιος πουλάει μαρκετιγκ τυλιγμένο καλά & ποιος επεξεργαστής ειναι πιο γρήγορος η αν το απαρχαιωμένο fsb ενος 6300@160e και η σχεδίαση π3 κερνάει τσαγάκι απο τον ταπεινο αθλονακο σου ως το μεγαθήριο fx ?

Link to comment
Share on other sites

Όπως πήγαινε και αγόραζε netburst με market-threading επειδή το κουτί έγραφε απέξω "είναι σαν να έχετε 2 επεξεργαστές" και είχε μοστράρει και διπλό CPU usage graph από τον Task Manager.

Θα μου πεις που βλέπεις το κακό εδώ; Και η Sun λέει πως ο Niagara είναι σαν να έχεις 32 επεξεργαστές. Αν κάνεις psrinfo -v στο Solaris θα δεις ότι το software βλέπει 32 CPU στον Niagara, όπως ο task manager των win βλέπει 2 CPU σε έναν P4. Αυτή είναι η έννοια του SMT.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς.

Τα παραπάνω λεφτά που θα έδινες προσωρινά για την single-core CPU, είναι λιγότερα από αυτά που έδωσες για το προσωρινό motherboard 754 το οποίο τελικά θα πήγαινε στα σκουπίδια.

Το 754 που κολλάει εδώ? Αν η προσωρινή cpu ήταν Sempron 939 τα χρήματα που θα έδινα θα ήταν τα μισά από όσα θα έδινα τελικά για τον Α64. Ακόμα να καταλάβεις τι σου λέω. Ενδιαφέρουσα απάντηση, αλλά καμιά σχέση με αυτό που σε ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω βρισκω ανόητο το όλο θέμα.

Καποιοι αγοραζουν VW* μονο και μόνο επειδη ειναι VW.

Καποιοι αγοραζουν VW επειδη ειναι τεχνολογικα καλύτερη.

Καποιοι αγοραζουν VW επειδη νομιζουν οτι ειναι τεχνολογικα καλυτερη.

Καποιοι αγοραζουν VW επεδη νομιζουν οτι ειναι γενικως καλυτερη.

Και καποιοι αγοραζουν VW επειδή την αγαπουν.

Και καπιοι αλλοι αγοραζουν το οχημα που καλυπτει καλυτερα τις απαιτησεις/ανάγκες τους.

Το προβλημα που ειναι ακριβώς?

Επι του θεματος**, προσωπικα αδιαφορω για την τεχνολογία*** που αγοραζω. Με ενδιαφερει αυτο που αγοραζω να κανει τη δουλεια του όσο καλύτγερα γινεται σε συναρτιση με τα χρηματα που κοστισε.

Δε βρισκω το λόγο μια "αντιπαραθεσης" που εχει φερει το thread εντελως εξω απο το θέμα του και δεν εχει να προσφέρει τίποτα επι της ουσίας.

*Η VW τυχαία επιλέχθηκε, θα μπορουσε να ήταν οποιαδήποτε άλλη.

** Ποιου θεματος δηλαδη αφου εχουμε ξεφυγει παντελώς.

***Στη παρουσα ονομαζω τεχνολογια τους τροπους κατασκευης, τις ιδιατερότητες και τα features του αντικειμενου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.