Jump to content



Μπαίνουv Vista x64 σε Core 2 Duo?


partsa

Recommended Posts

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply
Gentoo Linux Forums

Ξεκίνα να διαβάζεις π.χ. από την αρχή του 2005 και μετά.

ναι πως αλλη δουλεια δεν ειχα να λιωσω στο φορουμ του gentoo , δωσε κατι συγκεκριμενο οπως καταλαβαινεις δεν ειναι εφικτο.

Link to comment
Share on other sites

Τα Α64 είναι καθαρόαιμα 64bit μηχανάκια , ενώ τα Intel είναι απλά emulators … :116:

Ε οχι και emulators. Δεν είχα ποτε AMD, αλλα συγκρινω τον δικο μου pentium4 με τον core2 ενος κολλητου και ειναι η μερα με την νυχτα. Αφου σκεφτομαι και εγώ για dual core αλλα βαριεμαι να τα ξαναστηνω ολα μετα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πολύ κουλό. Ισχύει το ίδιο και για τους Xeon??? Aν το έχεις διαβάσει από κάπου, postare το Link!!

Xeon & Pentium-D ή Xeon & C2D - ανάλογα για ποιάς κλάσης cores μιλάμε - είναι το ίδιο. Ό,τι προβλήματα ή ελλείψεις έχει το ένα έχει καί το άλλο.

Οι Pentium-D είχαν λειψές εντολές, κάποιες άλλες software-emulated, και πιο περιορισμένο physical address bus. Τα ίδια πράγματα είχαν και οι αντίστοιχοι Xeon.

Ρώτα καί τον Darth Moul να σου τα πει.

Τώρα για τους C2D και τους αντίστοιχους Xeon (Woodcrest), εάν επιτέλους εξαλείφθηκαν αυτά τα προβλήματα-ελλείψεις, και απέκτησαν πλήρη συμβατότητα, δεν έχω στοιχεία και δεν το γνωρίζω.

Αν κάποιος γνωρίζει σχετικά - αλλά με αξιόπιστες πηγές - ας μας διαφωτίσει παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πολύ απόλυτο φίλε μου. Αυτή τη στιγμή οι core 2 duo αφήνουν πολύ πίσω τους AMD και συμφέρει οπωσδήποτε να αγοράσεις Intel από AMD. Αν όμως στο μέλλον η AMD κατασκευάσει επεξεργαστές στα 45nm, όπως έχει ανακοινώσει, το πιθανότερο είναι ότι θα ξεπερνούν σε επιδόσεις ακόμα και τους c2d΄ και αν είναι το ίδιο αποδοτικότεροι (στα 64 bit από ότι στα 32) με τους τωρινούς AMD, θα έχουν εκπληκτικές επιδόσεις! :067:

{Άρα, ανά εποχές, κάποια εταιρεία πάντα προπορεύεται, και οι αγοραστές καλούνται να προλαβαίνουν τις εξελίξεις, ώστε να έχουν το μεγαλύτερο δυνατό ώφελος από τα χρήματα που επενδύουν.} <--- Έκφραση-Έκθεση Γ΄Λυκείου :098: :033:

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια να αποφεύγουμε τελείως τους Intel...κρίμα, και έτρεφα μεγάλο σεβασμό σε αυτή την εταιρία και την έχω χρυσοπληρώσει!

Όχι , όχι ….. !

Δεν είναι έτσι απόλυτα τα πράγματα .

Και στα 64bit Vista ο C2D είναι πιο γρήγορος από τον Α64 της υπογραφής μου και στα μαμά ρολόγια αλλά και O/Ced .

Αυτό συμβαινει και σε 32 και σε 64bit ΟS.

Απλά ….. όπως και παραπάνω έχω γράψει …… η βελτίωση της AMD πλατφόρμας είναι ποσοστιαία μεγαλύτερη όταν μεταβαίνουμε από 32bit σε 64bit OS.

Περίμενα και στο Intel σύστημα μου να έχω 13% βελτίωση από την μετάβαση στα 64bit .

Link to comment
Share on other sites

Xeon & Pentium-D ή Xeon & C2D - ανάλογα για ποιάς κλάσης cores μιλάμε - είναι το ίδιο. Ό,τι προβλήματα ή ελλείψεις έχει το ένα έχει καί το άλλο.

Δεν σκόπευα να ανακατευτώ σε αυτό το thread. Anyway...

Μην συγκρίνεις Pentium-D με Core2Duo. Καμιά σχέση.

Οι Pentium-D είχαν λειψές εντολές, κάποιες άλλες software-emulated, και πιο περιορισμένο physical address bus. Τα ίδια πράγματα είχαν και οι αντίστοιχοι Xeon.

Ρώτα καί τον Darth Moul να σου τα πει.

Οι 64μπιτοι Pentium-D είχαν όντως 2 εντολές λιγότερες από τους K8 που τις εξομοίωνε ο compiler. Οι Core2 δεν έχουν τέτοια προβλήματα και σίγουρα δεν είναι emulators. Είναι 9ης γενιάς chips, τα μόνα στην αγορά, αφού ο ανταγωνισμός ξόδεψε το απόθεμα σε εξαγορές της ATI και παραγωγή ζημιών αντί να κοιτάει άλλα σοβαρότερα ζητήματα. Ο Darth Moul θα σου πει ότι και οι K8 έχουν περιορισμένο physical address bus. 64 bit physical address bus σε σαβουρο-x86 αρχιτεκτονικές ακόμα δεν έχουμε. Για κάτι τέτοιο θα πρέπει να πας σε έναν ακριβό Itanium ή σε έναν ακόμα πιο ακριβό Power.

Wantilles, μην επιμένεις να συγκρίνεις K8 με core2. Το ένα είναι 9ης γενιάς chip και το άλλο 8ης. Τα έχουμε ξαναπεί. Όποιος σκοπεύει να στήσει μηχάνημα από την αρχή, αυτή την στιγμή η AMD είναι πεταμένα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

LOL!!!

Από εκεί που δεν το περιμένεις σου έρχεται μερικές φορές.

Όσες δικαιολογίες και αν ψάξουμε, αν δεν απαντήσει γερά η AMD με τους K8L, τι 32bit τι 64bit οι C2D θα είναι μπροστά στις επιδώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το Κ8L δεν ισχύει. Ουσιαστικά αυτό που λέμε K8L είναι ο Κ10 με τον Κ9 να είναι, νομίζω, ο ΑΜ2 cpu.

Πάντως όσο πλησιάζει ο καιρός της επίσημης παρουσίασής τους τόσο θα πληθαίνουν άρθρα σαν τo παρακάτω

http://www.theinquirer.net/default.aspx?article=37907

Link to comment
Share on other sites

το εχω δει αυτο στο seti, και αν ειναι οντως τοσο γρηγορο στο seti σιγουρα με μαθηματική ακριβεια θα ειναι και στο spi και γενικα σε τετοια benches.

καλα νέα παντως για την τσέπη μας.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το Κ8L δεν ισχύει. Ουσιαστικά αυτό που λέμε K8L είναι ο Κ10 με τον Κ9 να είναι, νομίζω, ο ΑΜ2 cpu.

Πάντως όσο πλησιάζει ο καιρός της επίσημης παρουσίασής τους τόσο θα πληθαίνουν άρθρα σαν τo παρακάτω

http://www.theinquirer.net/default.aspx?article=37907

Όχι Γιάννη. Και οι AM2 Κ8 είναι. Ο K8L είναι ο K9, αλλά ευτυχώς δεν θα τον πουν K9 γιατί canine στην αγγλική σημαίνει "σκυλίσιος " και θα τους κοροϊδεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Είναι 9ης γενιάς chips, τα μόνα στην αγορά, αφού ο ανταγωνισμός ξόδεψε το απόθεμα σε εξαγορές της ATI και παραγωγή ζημιών αντί να κοιτάει άλλα σοβαρότερα ζητήματα.

Καταρχήν είναι 8η γενιάς ο Core2

Core 2 is an eighth-generation x86 architecture microprocessor produced by Intel and based on the Intel Core microarchitecture.

Καταδεύτερον η AMD ξόδεψε λεφτά για να σχεδιάσει απο την αρχή 2 καινούργιους

επεξεργαστές (Athlon, Athlon64) που η Intel έχει να το κάνει απο το 1999 (P3) και το 1993 (Pentium).

Δε ξέρω πως αλλάζουν οι γενιές στους επεξεργαστές και ούτε με ενδιαφέρει

να μάθω. Αυτό που ξέρω είναι οτι ο C2D είναι βασισμένος σε μια "πειραγμένη"

αρχιτεκτονική του P3 (ναι του P3) με λίγα στοιχεία του P4 (κυριώς τις εντολές

SSE,SSE2,SSE3,...) και τα μόνα νέα στοιχεία που έχει είναι το dynamic-share

cache, το 128-bit datapath για να είναι πιο γρήγορες οι SSE έντολές (και

όμως δεν είναι τόσο γρήγορες) και λίγα μικρά "πειράγματα" για να τρέχει τις

EM64T εντολές (64bit). Κουρεύουμε αρκετά το pipeline και τα "ψήνουμε" όλα

στα 65nm και έχουμε τον νεο και πολύ πρωτοποριακό επεξεργαστή της

μεγάλης κυρίας Intel. Τωρα αν κάποιος θεωρεί οτι είναι άλλη γενιά απο τον P3

εγώ δε θα συμφωνίσω μαζί του.

Επίσης το οτι μειώνουμε τη λιθογραφία είναι ένα γεγονός το οποίο απο μόνο

του μπορεί να αυξήσει την απόδοση αρκετά, χωρίς εμείς να σχεδιάσουμε τίποτα

παραπάνω. Το θέμα είναι αν μια μεγάλη εταιρία σαν την Intel θα πρέπει να

μείνει στο γεγονός αυτό ή να προσπαθήσει να σχεδιάσει ταχύτερους

επεξεργαστές. Εγώ δε βλέπω καμία προσπάθεια και διάθεση της Intel να

σχεδιάσει καλύτερο επεξεργαστή.

Είναι γεγονός οτι ο C2D είναι ταχύτερος απο τον AMD64 στα ίδια GHz και στα

ίδια λεφτά και είναι όντως η πιο συμφέρουσα αγορά τώρα. Εγώ όμως αν

αγόραζα επεξεργαστή αύριο θα έπερνα AMD64 για ένα και μόνο λόγο. Δε

θέλω να δίνω λεφτά σε εταιρίες που με κοροϊδεύουν και μου πουλάνε

state-of-the-art επεξεργαστή βασισμένο σε αρχιτεκτονικές της περασμένης

δεκαετίας, που απλά έχουν "ψηθεί" σε μικρότερη λιθογραφία. Τα λεφτά μου

θέλω να τα πέρνουν εταιρίες που προσπαθούν να κερδίσουν σχεδιάζοντας

καλύτερα και όχι εταιρίες που έχουν καλύτερο marketing.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν είναι 8η γενιάς ο Core2

Καταδεύτερον η AMD ξόδεψε λεφτά για να σχεδιάσει απο την αρχή 2 καινούργιους

επεξεργαστές (Athlon, Athlon64) που η Intel έχει να το κάνει απο το 1999 (P3) και το 1993 (Pentium).

Δε ξέρω πως αλλάζουν οι γενιές στους επεξεργαστές και ούτε με ενδιαφέρει

να μάθω. Αυτό που ξέρω είναι οτι ο C2D είναι βασισμένος σε μια "πειραγμένη"

αρχιτεκτονική του P3 (ναι του P3) με λίγα στοιχεία του P4 (κυριώς τις εντολές

SSE,SSE2,SSE3,...) και τα μόνα νέα στοιχεία που έχει είναι το dynamic-share

cache, το 128-bit datapath για να είναι πιο γρήγορες οι SSE έντολές (και

όμως δεν είναι τόσο γρήγορες) και λίγα μικρά "πειράγματα" για να τρέχει τις

EM64T εντολές (64bit). Κουρεύουμε αρκετά το pipeline και τα "ψήνουμε" όλα

στα 65nm και έχουμε τον νεο και πολύ πρωτοποριακό επεξεργαστή της

μεγάλης κυρίας Intel. Τωρα αν κάποιος θεωρεί οτι είναι άλλη γενιά απο τον P3

εγώ δε θα συμφωνίσω μαζί του.

Επίσης το οτι μειώνουμε τη λιθογραφία είναι ένα γεγονός το οποίο απο μόνο

του μπορεί να αυξήσει την απόδοση αρκετά, χωρίς εμείς να σχεδιάσουμε τίποτα

παραπάνω. Το θέμα είναι αν μια μεγάλη εταιρία σαν την Intel θα πρέπει να

μείνει στο γεγονός αυτό ή να προσπαθήσει να σχεδιάσει ταχύτερους

επεξεργαστές. Εγώ δε βλέπω καμία προσπάθεια και διάθεση της Intel να

σχεδιάσει καλύτερο επεξεργαστή.

Είναι γεγονός οτι ο C2D είναι ταχύτερος απο τον AMD64 στα ίδια GHz και στα

ίδια λεφτά και είναι όντως η πιο συμφέρουσα αγορά τώρα. Εγώ όμως αν

αγόραζα επεξεργαστή αύριο θα έπερνα AMD64 για ένα και μόνο λόγο. Δε

θέλω να δίνω λεφτά σε εταιρίες που με κοροϊδεύουν και μου πουλάνε

state-of-the-art επεξεργαστή βασισμένο σε αρχιτεκτονικές της περασμένης

δεκαετίας, που απλά έχουν "ψηθεί" σε μικρότερη λιθογραφία. Τα λεφτά μου

θέλω να τα πέρνουν εταιρίες που προσπαθούν να κερδίσουν σχεδιάζοντας

καλύτερα και όχι εταιρίες που έχουν καλύτερο marketing.

Πολύ εύκολα αλλάζει γνώμη η wikipedia για την γενιά των επεξεργαστών. Πριν λίγους μήνες εδώ είχα βρει πως έγραφε ενάτης. Ακριβώς με τα ίδια κριτήρια χαρακτηρίζει ενάτης γενιάς τον PA8800 η HP εδώ. Θα κρατήσω λοιπόν την γνώμη του Cambridge

Αντίθετα η AMD δεν έχει τολμήσει να χαρακτηρίσει 9ης γενιάς τα δικά της chips, εκτός του K8L που ακόμα δεν έχει βγει καν στην αγορά. Ας περιμένουμε να τα βγάλει πρώτα και θα δούμε.

Το γεγονός ότι η Intel χρησιμοποίησε τον P3 ως βάση για τους Core, δεν είναι καθόλου κακό για τους Core. Κάθε άλλο. Είναι κακό για τους P4 (RIP) που βαράγανε GHz στον αέρα αν δεν έκανες multithreading. Ενδεχωμένως η Intel να μην κάνει καμμιά προσπάθεια να σχεδιάσει επεξεργαστές με καλύτερο IPC, ενεργειακή συμπεριφορά, περισσότερους πυρήνες ανά κομμάτι σιλικόνης κλπ, όπως ενδεχωμένος δεν το κάνει και η Sun που χρησιμοποιώντας έναν παλιό πυρήνα του Sparc έβγαλε οκταπύρηνο σε ένα κομμάτι σιλικόνης, με διπλάσιο IPC και 70W κατανάλωση. Ενδεχωμένως να μην ενδιαφέρει και την IBM η οποία έκανε κάτι ανάλογο με τους CELL με πυρήνα G3, σχεδίασης του 1997.

Το ζήτημα είναι ότι η AMD δεν έχει κάνει ακόμα τίποτα από αυτά και μένει πίσω. 40 χρονών εταιρία επαναλαμβάνει τα ίδια και τα ίδια λάθη. Ιεραρχεί λάθος τις προτεραιότητες της ξοδεύοντας 5 δις δολαρίων για την ATI, αντί να βγάλει τον K8L στην αγορά πριν από τον core2 και να κάνει check mat στην Intel μια και καλή. Ήδη η Intel κουράζεται οικονομικά από όλη αυτή την ιστορία. Η AMD όμως αντί να κάνει οικονομία δυνάμεων φρόντισε να εξουθενωθεί και να τρέχει από τράπεζα σε τράπεζα για να βρει ρευστό.

Καλώς ή κακώς, το marketing είναι αυτό που θα κάνει το τεχνικά άρτιο προϊόν εμπορική επιτυχία και θα φέρει τα χρήματα για να χρηματοδοτηθεί η επόμενη γενιά. Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα από προϊόντα που ξεπερνούσαν κατά πολύ τα standards της εποχής τους (και σίγουρα τα προϊόντα της AMD δεν ανήκουν σε αυτή την κατηγορία) αλλά οι εταιρίες που τα έβγαζαν πήγαν στο μουσείο γιατί δεν ήξεραν να τα προωθήσουν σωστά και να εκμεταλλευτούν το πλεονέκτημα που τους έδιναν απέναντι στον ανταγωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.