Jump to content



Αλλαγή θερμοαγώγημης πάστας


pas2007

Recommended Posts

Λοιπόν για να ανακεφαλαιώσουμε. Πολύ χρήσιμα όλα τα παραπάνω.

Άρα εφαρμόζω τα εξής βήματα οπότε πείτε αν κάτι το έχω υπολογίσει λάθος.

Πρώτα καθαρίζω τον επεξεργαστή με οινόπνευμα ή ασσετόν περιμένω λίγο να στεγνώσει και ρίχνω την πάστα όσο πιο κοντά στο κέντρο του επεξεργαστή ποσότητα σε μέγεθος μπιζελιού. Όταν κάτσει η ψύκτρα θα απλώσει αυτή την πάστα και αμέσως μετά βάζουμε το μηχάνημα να δουλέψει για πολλές ώρες ώστε να απλώσει αρκετά η πάστα.

Επείσης διάβασα και τις οδηγίες της artic silver και γράφει τα ίδια.

Απλά έχε υπόψην να τοποθετήσεις την ψύκτρα όσο γίνεται πιο ομοιόμορφα, για να απλωθεί σωστά η πάστα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό. Από την άλλη έχω να παρατηρήσω ότι μόνο η Artic Silver δίνει τόσο λεπτομερείς οδηγείες στο site της για το πως πρέπει να χρησιμοποιηθεί η θερμική πάστα. Για τη Zalman για παράδειγμα μπορεί να ισχύει κάτι παρόμοιο, απλά η ενημέρωση που δίνει το site της Zalman είναι ανύπαρκτη.

Αν και δεν είναι τόσο λέπτομερής η περιγραφή υπάρχει στο site. Κοίτα εδώ. Ωστόσο η ευκολία στη χρήση που τόσο διατυμπανίζει η Zalman, κατ' εμέ, δεν ανταποκρίνεται και τόσο στην πραγματικότητα γιατί ενώ με την AS5 πιέζεις ελαφρά μια φορά το σωληνάριο και "καθάρισες", με τη Zalman πρέπει να βουτήξεις το πινελάκι πολύ βαθιά στο μπουκαλάκι (γιατί φυσικά ΔΕΝ είναι γεματό αλλά είναι πολύ λίγο το υλικό και κάτω κάτω) και να επαναλάβεις 3-4 φορές για να καλύψεις το απαιτούμενο εμβαδό...

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είναι τόσο λέπτομερής η περιγραφή υπάρχει στο site. Κοίτα εδώ. Ωστόσο η ευκολία στη χρήση που τόσο διατυμπανίζει η Zalman, κατ' εμέ, δεν ανταποκρίνεται και τόσο στην πραγματικότητα γιατί ενώ με την AS5 πιέζεις ελαφρά μια φορά το σωληνάριο και "καθάρισες", με τη Zalman πρέπει να βουτήξεις το πινελάκι πολύ βαθιά στο μπουκαλάκι (γιατί φυσικά ΔΕΝ είναι γεματό αλλά είναι πολύ λίγο το υλικό και κάτω κάτω) και να επαναλάβεις 3-4 φορές για να καλύψεις το απαιτούμενο εμβαδό...

OK. Ίσως δεν το έψαξα όσο χρειαζόταν το site.

Σε κάθε περίπτωση όμως αναλυτική δεν είναι η περιγραφή. Οι οδηγίες στο site της Artic Silver είναι πιο κατατοπιστικές και λαμβάνουν υπόψη και διαφορετικά είδη επεξεργαστή.

Σε κάθε περίπτωση εκτός από αυτή την θερμική πάστα (που έχει και πινελάκι :033: ) βλέπω ότι κυκλοφορεί με τα προϊόντα της και μια άλλη σε σωληνάριο. Για αυτήν τι παίζει; Όπως θες την βάζεις; Αφού δεν ενδιαφέρει τη Zalman να βάλει οδηγίες για το προϊόν της, δεν με ενδιαφέρει και μένα να χρησιμοποιήσω αυτό το απαξιωμένο προϊόν.

Συμπέρασμα: Artic Silver Rulez !!!

Η Artic Silver που έχω εγώ δεν είναι σε σωληνάριο αλλά σε ένεση. Απλά πιέζω το έμβολο και βγαίνει η απαιτούμενη ποσότητα. Πολύ πιο πρακτικό για όσους δεν έχουν καλλιτεχνικές ανησυχίες.:115:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν δεν σε ενδιαφέρει το overclocking προσωπική μου άποψη είναι πως ότι θερμοαγώγιμη και να βάλεις θα είσαι οκ. Σε μια δοκιμή που είχε γίνει πριν 1-2 χρόνια (και νομίζω ότι ήταν και σ'αυτό το site) οι διαφορές ήταν 1-2 βαθμούς. Επειδή οι p4 και οι περισσότεροι σύγχρονοι επεξεργαστές έχουν heatspreader επάνω, τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά όπως πχ με τους athlon σε θέματα του πόσο καλά πάτησε η ψύκτρα και η πάστα στη cpu. Πολλές φορές σε μικρά μηχανήματα (πχ sempron 64, celeron northwood,ktl) πριν τελειώσω το configuration για να δώσω το μηχάνημα δεν βάζω καθόλου θερμοαγώγιμη και η θερμοκρασία δεν ανέβαινε ποτέ πάνω από 55c (με prescott τώρα ήταν άλλη ιστορία). Πρακτικά ούτε και θέματα αγωγιμότητας είχα συναντήσει ακόμα και σε ορισμένες περιπτώσεις που είχε πέσει έξω από το core a.s. To ιδανικό κανονικά είναι να βάλεις μια πολύ μικρή ποσότητα και να απλωθεί, αλλά επειδή είναι πολύ απίθανο να πιέσεις τέλεια στην ευθεία τη ψύκτρα πάνω στη cpu, εγώ βάζω πάντα λίγο παραπάνω να είμαι σίγουρος. Όση περισσεύει θα φύγει στο πλάι από την πίεση της ψύκτρας και τη θερμοκρασία κατά τη διάρκεια της λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.