Jump to content



Καινουριο PC μεχρι 800 euro χωρις οθονη .Ακουω προτασεις


s33k3rgr

Recommended Posts

Ενδιαφερομαι να αγορασω PC+UPS μεχρι 800 euro χωρις οθονη.Τωρα τελευταια δεν ειμαι και πολυ καλα ενημερομενως σε οτι αφορα το hardware οποτε θελω να ακουσω τις προτασεις σας.

Υ.Γ θελω επισης και μια συσκευη που συνδεει δυο υπολογιστες σε μια οθονη για να αλλαζω μεταξυ των δυο υπολογιστων μου(παλιος και καινουριος):help:

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση μην πάρεις έτοιμο... Θα σου βρούμε εμείς το καλύτερο που μπορείς να πάρεις με τα λευτά σου ωστόσο ρίξε λίγο περισσότερες πληροφορίες. Γιατί δουλειά ας πούμε τον θές κυρίως;

Link to comment
Share on other sites

εννοειτε οτι δεν παιρνω ετοιμο με τιποτα.Το θελω για λιγο απο ολα αλλα ας μην κρυβομαστε .Το hardware ειναι κυριως για games οποτε θελω να αντεξει 2 χρονια τουλαχιστον

Link to comment
Share on other sites

800 euro χωρίς ΦΠΑ ή τελική τιμή?

Αν δινεις 800 χωρις ΦΠΑ Τότε:

Motherboard : A8N SLi Deluxe--->147[hardshop]

CPU : Athlon64 3000+ winchester 939--->127[e-shop]

RAM : 2x512 twinmos pc3200 ---->122[e-shop]

VGA : Gigabyte 6600GT-128Mb pci-express--->163[Matsoukas]

Hdd : Seagate 80Gb SATA---->55.85[e-shop]

DvD-RW : NEC 3520 16x DL ---->54.80[e-shop]

case : ότι σου αρέσει ----> ~ 50 euro

psu : Forton/chieftec 24pin 420W --->55 euro[plaisio]

Συνολο : 774,65 euro +18%ΦΠΑ

Τελική τιμή : 914 euro

Αλλιος αλλάζεις το motherboard με το απλό και όχι το SLi(Το απλό δεν το έχω βρει πουθενα διαθεσιμο)

Και αν παλι σου φαίνονται πολλά βάζεις μια μητρική με AGP π.χ A8V deluxe και μια VGA πάλι την ίδια αλλά σε AGP(Τα ίδια λεφτα βγαινει)

Εφτιαξα ενα παρόμοιο σύστημα για ένα φίλο(εκεινος έβαλε 3200+ και 200Gb HDD) και μπορώ να σου πω ότι ειδικά το mobo τα αξίζει και με το παραπανω τα λεφτά του....

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που έγραψε ο Fireknight

αφαίρεσε την ψήκτρα της Gigabyte η οποία είναι παντελώς άχρηστη στους Athlon64, αφού σε καλύπτει χαλαρά και η stock ( εξάλλου ο παραπάνω cooler δεν είναι για 939 με βάση την περιγραφή), και βάλε κάποιον δίσκο των 120GB-80GB αντί για 40GB.

Αν θέλεις να ρίξεις ακόμα την τιμή προτίμησε socket 754 3000+ και την ASUS Κ8Ν-Ε Deluxe.

Επίσης καλή επιλογή είναι και κάποια 6600.

Επίσης δεν αξίζει τον κόπο να δώσεις 37€ σε ηχεία που φέρουν το όνομα Innovator. Καλύτερα τίποτα Creative.

Με τις παραπάνω αλλαγές (754, 6600) μάλλον πας στα 800-850€ τελική με ΦΑΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Τα παραπάνω που σου λέει ο Fireknight τελικά περιλαμβάνουν ΦΑΠΑ.

Οπότε

Σκότωσε την ψήκτρα της Gigabyte

Πάρε Creative αντί για Innovator

80άρη σκληρό αντί για 40άρη

μια 6600GT αντί για την 6800LE

και μάλλον είσαι κάτω από 800€ τελική.

Link to comment
Share on other sites

θελω επισης και μια συσκευη που συνδεει δυο υπολογιστες σε μια οθονη για να αλλαζω μεταξυ των δυο υπολογιστων μου(παλιος και καινουριος

οντως καλη φαση αυτο(το σκεφτομουν και εγω τελευταια για το PC μου)

ειναι ομως εφικτο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorikas [Χθες, στις 23:43]

οντως καλη φαση αυτο(το σκεφτομουν και εγω τελευταια για το PC μου)

ειναι ομως εφικτο?

Nαι. Με ένα KVM switch και τα κατάλληλα καλώδια. Υπάρχει και σε σετάκι για 2 PC. :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.