Jump to content



Αγορά μελανιών ή εκτυπωτή


istrios1442169073

Recommended Posts

Μου τελείωσαν πάλι για 3 φορά από την αγορά του τα μελάνια για τον Epson R200 και σκέφτομαι ότι πρέπει να δώσω πάλι 6Χ15,90 ευρώ για την αγορά τους. Βλέπω ότι ο νέος R265 στοιχίζει περίπου 92 ευρώ είναι κι αυτός με 6 ξεχωριστά μελάνια και ή τιμή τους όταν με το καλό τελειώσουν είναι 10.95 ευρώ. Κερδίζω 30 ευρώ σε κάθε αλλαγή μελανιών. Η διαφορά αυτή στη τιμή είναι θέμα ποιότητας ή θέμα ποσότητας των μελανιών. Εάν είναι ποσοτικά και ποιοτικά τα ίδια δεν είναι καλύτερα να πάρω τον καινούριο?

Link to comment
Share on other sites

Αν αγοράζεις αυθεντικά το κόστος όντως είναι τρελό. Μπορείς άνετα να πας σε αναγόμωση με το καλύτερο κατά την άποψή μου αποτέλεσμα αν χρησιμοποιήσεις σωστά μελανάκια ή σε αναγομωμένα, όπως το κόστος είναι ακριβώς μισό

Link to comment
Share on other sites

Οι έπσον έχουν πανάκριβα τα μελάνια αλλά κατά την άποψή μου αξίζουν περισσότερο από άλλες μάρκες ότανμιλάμε για φωτογραφική εκτύπωση. Απλά επειδή φτιάχνουν μακράν τις καλύτερες κεφαλές πρέπει από κάπου να κάνουν κι αυτοί το κέρδος τους. Άποψή μου άρχισε να αναγομώνεις ή άμα δε θες να ασχοληθείς πάρε δοκιμασμένα συμβατά (ξαναγεμισμένα δηλαδή)

Link to comment
Share on other sites

Tον εκτυπωτή τον χρησιμοποιώ για φωτογραφία και με τον R200 το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό. Παλιότερα σε ένα Epson 895 στη πρώτη απόπειρα τοποθέτησης συμβατών μελανιών ο εκτυπωτής πήγε στα σκουπίδια μια και οι κεφαλές αρνήθηκαν πεισματικά να εκτυπώσουν. Δυστυχώς στη Ρόδο είναι αδύνατον να έχεις επιλογή σε ποιότητα συμβατών. Απλά αγοράζεις ότι υπάρχει. Τελικά αγόρασα τον R265 o οποίος σε σχέση με τον R200 είναι σχεδόν διπλάσιος σε μέγεθος αρκετά πιο θορυβώδης ειδικά τη στιγμή που τραβάει το χαρτί αλλά και αρκετά πιο γρήγορος. Βάζει τα νέα μελάνια της epson "claria" που δίνουν ζωή στις φωτογραφίες όπως υποστηρίζει η κατασκευάστρια κάτω από ορισμένες συνθήκες 200 χρόνια καθώς και περισσότερη οικονομία στο μελάνι και στοιχίζουν και 10 ευρώ έναντι 16 του προηγούμενου που είχα κάτι που για αυθεντικά μελάνια είναι αρκετά καλή τιμή. Ελπίζω να έκανα καλή επιλογή. To μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν βρήκα στο site της epson τα icc profiles για τα ειδικά χαρτιά της κάτι που ελπίζω σύντομα να κάνουν μια και δίνουν μεγάλη διαφορά στην εκτύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Βάζει τα νέα μελάνια της epson "claria" που δίνουν ζωή στις φωτογραφίες όπως υποστηρίζει η κατασκευάστρια κάτω από ορισμένες συνθήκες 200 χρόνια καθώς και περισσότερη οικονομία στο μελάνι και στοιχίζουν και 10 ευρώ έναντι 16 του προηγούμενου που είχα κάτι που για αυθεντικά μελάνια είναι αρκετά καλή τιμή.
Φυσικά μην περιμένεις κάτι τέτοιο. Η αντοχή των φωτογραφιών δίνεται για τον τέλειο συνδυασμό χαρτιού. Και δεν νομίζω ότι σε "κανονικές συνθήκες" μπορεί το dye μελάνι να αντέξει τόσο, ακόμα και στο πιο κατάλληλο χαρτί. Δεν έχω διαβάσει τα δεδομένα, αλλά δεν εκτιμώ να είναι μετρημένο στις γνωστές συνθήκες που έχουν επικρατήσει (μέσες συνθήκες φωτισμού, κλπ).

Και μην φαντάζεσαι ότι τα μελάνια είναι οικονομικότερα. Δες στο site πόσες σελίδες δίνει για του R200 (με 5% κάλυψη) και πόσες για του R265 και κάνε την αναλογία.

To μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν βρήκα στο site της epson τα icc profiles για τα ειδικά χαρτιά της κάτι που ελπίζω σύντομα να κάνουν μια και δίνουν μεγάλη διαφορά στην εκτύπωση.
Δεν χρειάζονται. Ο driver τα περιλαμβάνει για όλα τα είδη χαρτιών. Γίνεται αυτόματα η επιλογή τους κατά την εκτύπωση.

.

Link to comment
Share on other sites

Αντοχή εκτυπώσεων με μελάνια inkjet στον R265 (R260 το αντίστοιχο αμερικάνικο μοντέλο).

Αντοχή μελανιών στον R380 (ίδιο με το προηγούμενο αφού είναι ίδια μηχανή εκτύπωσης και ίδια μελάνια).

Mε έκπληξη βλέπω ότι η αντοχή των εκτυπώσεων πίσω από τζάμι, φτάνει τα περίπου 100 χρόνια στα τρία συγκεριμένα χαρτιά του τεστ. Επειδή η κάθε εταιρεία προσαρμόζει τα χαρτιά στα μελάνια που χρησιμοποιεί, σε άλλα καλής ποιότητας χαρτιά θα είνα περίπου το 1/3, ενώ σε όχι καλής ποιότητας ακόμα λιγότερο.

Παρόλο που τα τεστ της εταιρείας αυτής, είναι χωρίς προκατάληψη, παρατηρώ ότι δεν δίνει την αντοχή χωρίς προστατευτικό τζάμι (όπως σε όλα τα προηγούμενα τεστ), καθώς επίσης δεν έχει ολοκληρωθεί το τεστ για όζον. Παλιότερα κάποια μελάνια της Εpson είχαν μεγάλο πρόβλημα ξεθωριάσματος στο όζο.

.

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου καθως εκτυπωνεις φωτογραφιες να μην πας στη λυση της αναγομωσης καθως αποκλειεται να εχεις την ποιοτητα εκτυπωσης που θα χες με τα αυθεντικα.Ολα τα ημιτανσιον εχουν την ιδια συσταση-πυκνωτητα για ολους τους εκτυπωτες ενω αντιθετα η καθε εταιρια εχει δικες της προδιαγραφες για τα μελανια της.

Ενα αλλο θεμα ειναι οτι οι Epson εχουν τις κεφαλες ενσωματωμενες στο μηχανημα ετσι εαν σου βουλωσουν λογω κακης ποιοτητας μελανιου τοτε θα πρεπει να πας service.

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου καθως εκτυπωνεις φωτογραφιες να μην πας στη λυση της αναγομωσης καθως αποκλειεται να εχεις την ποιοτητα εκτυπωσης που θα χες με τα αυθεντικα.Ολα τα ημιτανσιον εχουν την ιδια συσταση-πυκνωτητα για ολους τους εκτυπωτες ενω αντιθετα η καθε εταιρια εχει δικες της προδιαγραφες για τα μελανια της.

Ενα αλλο θεμα ειναι οτι οι Epson εχουν τις κεφαλες ενσωματωμενες στο μηχανημα ετσι εαν σου βουλωσουν λογω κακης ποιοτητας μελανιου τοτε θα πρεπει να πας service.

Τα ιμιτασιόν δεν είναι όλα ίδια με την καμία και αν έχεις χρησιμοποιήσει 2-3 μάρκες το καταλαβαίνεις.

Αν βουλώσουν οι κεφαλές του έπσον μπορείς με πολύ καλές πιθανότητες επιτυχίας να τις ξεβουλώσεις.Έχουν πολύ καλή ποιότητα κατασκευής

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για πειτε μου, γιατι οι γνωσεις μου φτανουν μεχρι τα ιμιτασιον, το κιτ αναγομωσης ειναι μπουκαλι και γεμιζεις το κουτι μελανιου μονος σου? Αν ειναι ετσι, ειναι ευκολη διαδικασια? Δεν πιανουν τα χερια μου και αν ειναι ετσι μου φαινεται δυσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Για πειτε μου, γιατι οι γνωσεις μου φτανουν μεχρι τα ιμιτασιον, το κιτ αναγομωσης ειναι μπουκαλι και γεμιζεις το κουτι μελανιου μονος σου? Αν ειναι ετσι, ειναι ευκολη διαδικασια? Δεν πιανουν τα χερια μου και αν ειναι ετσι μου φαινεται δυσκολο.
Πρώτα απ' όλα εξαρτάται για ποιόν εκτυπωτή μιλάς (ποιά μελάνια)?

Γενική συμβουλή μου, πάντως είναι αν κάποιος δεν θέλει ή δεν αισθάνεται κάποια σιγουριά να αποφεύγει να γεμίζει τα μελάνια μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

τα κιτ εχουν ενα υγρο καθαρισμου του χωρου οπου θα μπει το μελανι.

μετα γεμιζεις με συριγγα που υπαρχει στο κιτ την καθε κεφαλη.

κιοτα εδω για περισσοτερα.

http://www.perseus.com.gr/home/index.php?id=109

http://www.jrinkjet.com/

Link to comment
Share on other sites

http://www.inkline.gr/inkjet/pricelist/pricelist.html

http://www.jrinkjet.co.uk/index.php?page_id=4

Ακόμη και αν στα στείλουν δωρεάν πάλι πολύ οικονομικότερο σου έρχεται να τα πάρεις από Ελλάδα. Υπάρχουν πιθανότατα και άλλα τετοια μαγαζιά στον τόπο μας απλά αυτό γνωρίζω εγώ και το παραθέτω.

40 χρόνια φούρναρης υγρό καθαρισμού μόνο σε περίπτωση που μπούκωσε άγρια η κεφαλή και αυτό http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=5911

δεν έφτασε

Link to comment
Share on other sites

τα κιτ εχουν ενα υγρο καθαρισμου του χωρου οπου θα μπει το μελανι. μετα γεμιζεις με συριγγα που υπαρχει στο κιτ την καθε κεφαλη.
Όχι, δεν είναι σωστό να βάλει κανείς υγρό καθαρισμού στο εσωτερικό που θα βάλει μελάνι (εκτός εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις).

Η σωστή χρήση του υγρού καθαρισμού είναι αυτή που περιγράφεται:

"Allow the print heads to soak in the Cartridge & Printhead Cleaner (or as an alternate tap hot water) to refresh the print nozzles and help restore print quality for about 10 minutes (Overnight if severly clogged); then blot onto a paper towel that has been folded to 3 or 4 thicknesses. Repeat if necessary, until you see a clear blot of each of the colors that are in the cartridge." (τμήμα από εδώ http://kalvins.com/CartridgeCleanerInstructions.htm)."

.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.