Jump to content



Supertalent 2x1Gb kits


Hemispasm1442169066

Recommended Posts

Λοιπόν μητρική asus p5w dh deluxe! Όλες οι ρυθμίσεις είναι αυτόματα επιλεγμένες από Ai Booster της Asus και το μόνο που πείραξα στο bios είναι το performance που το έβαλα στο turbo.Δεν είχα ακόμα χρόνο να ασχοληθώ παραπάνω.

Φιλαρακο αν βρηκες χρονο να ασχοληθεις μοιρασου κανενα tip γιατι ακομα με το ιδιο προβλημα ειμαι. Δεν εβγαλα ακρη με το booster και ενω εψαξα τα παντα στο bios δεν βρηκα πουθενα την επιλογη performance. :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Βλέπω πως έχουμε την ίδια μητρική.

Πήγαινε σε αυτό το site όπου μπορείς να βρεις κάποιες ρυθμίσεις για υπερχρονισμό.

Αν το pc σου δεν το έχεις πειράξει και θέλεις να αλλάξεις μόνο τις ρυθμίσεις της RAM βάλε τα εξής:

1 φωτό

AI Tuning: manual

CPU Frequency: 266

DRAM Frequency: 800

PCI Express Fre. : 100

PCI CLock..: 33.33

Spread Spectrum: Disabled

Memory Voltage: Εδώ δοκίμασε πρώτα 2.1 μήπως και δουλέψουν ή αν θέλεις βάλε κατευθείαν 2.2 ή 2.25 (δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στην τάση αυτή).

Τα υπόλοιπα στην 1η φωτό άστα default (auto).

2η φωτό:

Άστα όλα απείραχτα.

3η φωτό:

Memory Remap: Disabled

Configure by SPD: disabled

Ακολουθούν τα timings (από πάνω προς κάτω):4/4/3/8/6/42/10/10/10/10 και τέλος το Static Read Control=disabled.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καταρχας σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση καθως και το λινκ που εδωσες και διαβασα διαφορα χρησιμα.

Αν το pc σου δεν το έχεις πειράξει και θέλεις να αλλάξεις μόνο τις ρυθμίσεις της RAM βάλε τα εξής...

Σε αυτο εδω λιγο με κολλησες. Δεν το εχω πειραξει .. ακομα, μα σκεφτομαι καποια στιγμη να το ανεβασω λιγο και σε χρονισμο. Θαρρεις πως πρεπει να κανω κατι διαφορετικα απο οτι προτεινεις απο πανω εφοσον εχω τετοιες βλεψεις;

Και παλι ευχαριστω φιλε.!

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να υπερχρονίσεις τον επεξεργαστή θα βάλεις DRAM Frequency=533, καθώς η συχνότητα της μνήμης θα αυξηθεί με την αύξηση του FSB.

Υ.Γ.:

Σε κάποιες χώρες θεωρείται ποινικό αδίκημα να αφήσεις τους επεξεργαστές αυτούς απείραχτους...biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

Εννοω οτι συνηθως πανω στο αυτοκολλητο που υπαρχει στις μνημες αναγραφονται τοσο οι χρονισμοι οσο και η ταση που πρεπει να δωσεις ωστε να δουλεψουν οι μνημες οπως πρεπει.Το cpu-z διαβαζει τη default ταση συνηθως δηλαδη σε ddr2 1.8 κτλ.

Παραδειγμα:εχω μια μνημη που ο κατασκευαστης αναγραφει 3-3-3-8 και 2.9v στα 600mz.Οταν παω στο cpu-z βλεπω 5-5-5-12 στα 600mz.

Οποτε παω στο bios βαζω ταση 2.9 και τους χρονισμους 3-3-3-8 .

Εγώ έχω τις supertalent 2x1gb cl4 και παλαιότερα είχα τις 2x512mb cl4!

Το θέμα είναι ότι και με τάση στα΄2,3v και με manual timings 4/4/3/8 και στα δύο σετ το cpu-z μου βγάζει 5/5/5/15 στα 800mhz! Mηπως είναι θέμα mobo? Έχω την p5w dh deluxe

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τις supertalent 2x1gb cl4 και παλαιότερα είχα τις 2x512mb cl4!

Το θέμα είναι ότι και με τάση στα΄2,3v και με manual timings 4/4/3/8 και στα δύο σετ το cpu-z μου βγάζει 5/5/5/15 στα 800mhz! Mηπως είναι θέμα mobo? Έχω την p5w dh deluxe

Και εμενα ακριβως το ιδιο....:022:

Link to comment
Share on other sites

Η supertalent λέει ότι δίνει εγγυημένα 4/4/3/8 στα 2,3ν! Δεν ξέρω τι παίζει και αν είναι θέμα chipset και mobo αλλά εγώ δεν βλέπω φως! Ψάχνω στο bios μήπως δεν έχω ρυθμίσιε κάτι σωστά αλλά όλα είναι ιδανικά βαλμένα!

Εκανα και τεστ με το memtest μήπως έχουν πρόβλημα αλλά τίποτα!

Ξαναλέω ότι ρύθμισα manual τα timings 4/4/3/8 στο bios αλλά και τα mhz στα 800 αλλά το cpu-z μου δείχνει στα 400(800 δηλαδή) 5/5/5/15!

Μήπως να στείλουμε κανένα mail στην supertalent να δούμε τι παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν! Οι ρυθμίσεις που έχω κάνει στο bios είναι αυτές!

ΑDVANCED

- Jumerfree configuration

dram freequency ---> 800mhz

- memory voltage 2.3v

-Chipset

- configuration dram timing by SPD [disable]

- Dram cas# latency [ 4 clocks]

- Dram ras# precharg [ 3 clocks]

- Dram ras# to cas# delay [ 4 clocks]

- Dram ras# activate to precha [ 8 clocks]

- Dram white recovery time [ 4 clocks]

- hyper Path 3 [ auto]

- Dram throttling threshold [ auto]

Aυτές τις ρυθμίσεις έχω κάνει και βλέπω timings 5/5/5/15

Σε ASUS P5W DH DELUXE

Εσείς έχετε βάλει διαφορετικά τις ρυθμίσεις?

Link to comment
Share on other sites

Είχα το cpu-z 1.38 και μου έβγαζε λ@@@@@ες και μετά το νέο download!

Έβαλα το 1.39 και τα δείχνει μια χαρά

εκεί που γράφει memory έχω :

memory -------------- spd

400,7 mhz -------- 400mhz

2:3---------------

4,0--------------------5

4----------------------5

3----------------------5

8---------------------15

20--------------------21

πώς γίνεται να βάλω SCREENSHOT, δεν το έχω ξανακάνει? :053:

Θα κλέισω λίγο να βάλω και το set 2x512mb να δώ τι παίζει και με αυτές!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.