Jump to content



Supertalent 2x1Gb kits


Hemispasm1442169066

Recommended Posts

Φιλος πηγε στο service του πλαισιου τον νεοαποχτηθεντα υπολογιστη του των 3000€ - yeah i know - γιατι δε μπουταρε το συστημα καν.

Ο τεχνικος διεγνωσε προβλημα με τις μνημες και τις αλλαξε την ιδια μερα ενημερωνοντας τον οτι εβαλε ακριβως τις ιδιες. Πριν ο φιλος ειχε τις παρακατω

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=860913

αλλα αυτες που εβαλε ο τεχνικος ηταν οι:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=893188

Υπαρχει καποια σημαντικη διαφορα που να δικαιολογει να κανει ξανα 45 χιλ για να παει να τις ξανα-αλλαξει?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

which is much better, οποτε πως δικαιολογειται η αντιστροφη διαφορα στην τιμη εστω και των 10€?

Εντιτ: μολις ειδα οτι η τιμη ειναι η ιδια αν βγαλεις της προσφορα, αλλα και παλι δεν υπαρχει αλλη διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε σου παραθετω δυο οθονιες απο το CPU-Z να βγαλεις τα συμπερασματα σου κι εσυ και να μου εξηγησεις και μενα που δεν σκαμπαζω και πολλα.

Aν καταλαβα καλα οι χρονοι που αναφερονται στο site του πλαισιο ειναι παραπλανητικοι γιατι αναφερονται σε χαμηλοτερο χρονισμο των μνημων;

Προκειται για τα ιδια dimm (τα δευτερα) που εδωσαν στον φιλο σου, που κατεχω κι εγω. Τα παντα στο PC μου δουλευουνε στοκ χωρις O/C.

Tα λεει καλα το CPU-Z; ετσι πρεπει να δουλευουν;

Γιατι τις ονομαζει "PC2-6400 (400MHz)" Δεν επρεπε καπου να αναφερονται και τα 800MHz;

post-5952-1442174553,2738_thumb.gif

post-5952-1442174553,3154_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Mαλιστα ... αυτο δεν το γνωριζα. θενξ.

Για τους χρονισμους καποιο σχολιο; Αυτο το 4-4-3-8 που δηλωνει ο πλαισιος δεν θα επρεπε να φαινεται καπου; αυτα στο 2ο screenshot που εδωσα δεν φαινονται να ειναι ετσι ακριβως ...

Ή μηπως αυτος ο χρονισμος ειναι αποτελεσμα του dual channel; επειδη στο screenshot φαινονται info μονο για το ενα dim ...

Link to comment
Share on other sites

Aν το cpu-z ειναι σωστο τοτε μαλλον εχεις δικιο :(

Το θεμα με τους @#$#@#$ ειναι οτι εγω παρηγγειλα αυτες απο το πλαισιο, και αν η φωτο που εχει στο λινκ ειναι σωστη, αυτες εχω.

Αν δεις για τις αλλες εδω εχει αλλη φωτο.

Στο δε site της supertalent δεν εχει φωτο για να κρινω απο κει ... :(

Hemispasm αν δεν ειναι κοπος πες του φιλου σου να τρεξει μια το cpu-z να δουμε τι του βγαζει αυτου .... :/

Link to comment
Share on other sites

α ok ... τωρα με εχασες τελειως ...

θενξ παντως. :)

Εννοω οτι συνηθως πανω στο αυτοκολλητο που υπαρχει στις μνημες αναγραφονται τοσο οι χρονισμοι οσο και η ταση που πρεπει να δωσεις ωστε να δουλεψουν οι μνημες οπως πρεπει.Το cpu-z διαβαζει τη default ταση συνηθως δηλαδη σε ddr2 1.8 κτλ.

Παραδειγμα:εχω μια μνημη που ο κατασκευαστης αναγραφει 3-3-3-8 και 2.9v στα 600mz.Οταν παω στο cpu-z βλεπω 5-5-5-12 στα 600mz.

Οποτε παω στο bios βαζω ταση 2.9 και τους χρονισμους 3-3-3-8 .

Link to comment
Share on other sites

Hemispasm thanx.

Steve_m ευχαριστω φιλε για την αναλυση. Το επιασα τωρα.

Αληθεια ειναι πως στο bios που κοιταξα δεν ειδα καπου επιλογη για να αλλαχθουν τα volt. (τα timings βρηκα που αλλαζουν)

Παντως επειδη ακομα το στηνω το pc, σε λιγες μερες θα ενοχλησω περαιτερω σχετικα με Ο/C μνημων και λοιπων.

Και παλι ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

A

Hemispasm αν δεν ειναι κοπος πες του φιλου σου να τρεξει μια το cpu-z να δουμε τι του βγαζει αυτου .... :/

και εγώ αυτές έχω και δουλεύουν στα timings που λέει στο site του Πλαισίου.

Ορίστε και pics από το cpu-z.Πάντως και μένα αρχικά τις έτρεχε 5-5-5-15.Πείραξε λίγο τις ρυθμίσεις από το BIOS για να τρέξουν έτσι.

post-130-1442174555,7111_thumb.jpg

post-130-1442174555,7426_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πωωω ... δεν ξερω τι να πειραξω ρε γμτ ... φοβαμαι μην κανω καμια χαζη ρυθμιση και χαλασω τιποτα.

Pani προσεξα διαφορες στα πρωτα screenshots που σηκωσαμε και οι 2.

Το frequency εμενα το εμφανιζει 400MHz εσενα 259.8ΜΗz. Αυτο εσυ το αλλαξες/δηλωσες στο bios; Σε μενα που δεν ξερω απο αυτα, γιατι φαινεται σαν downgrade; κανω λαθος;

Το ratio FSB: DRAM και τα timings φανταζομαι ομοιως τα πειραξες μονος σου.

Και καλα τα timings τα ειχαμε απο τον κατασκευαστη, στο ratio πως ηξερες τι να δηλωσεις;

Εχεις υποψην σου τι ειναι το "Bank Cycle time" που σε εμενα ειναι απενεργοποιημενο ενω σε εσενα εχει τιμη, και γιατι συμβαινει αυτο;

Τελος, ολα αυτα, το frequency, το ratio, τα timings και αυτο το Bank Cycle time, εσυ τα αλλαξες/δηλωσες μεσω bios και σε ποιο mobo;

Eυχαριστω φιλε.

Link to comment
Share on other sites

Πωωω ... δεν ξερω τι να πειραξω ρε γμτ ... φοβαμαι μην κανω καμια χαζη ρυθμιση και χαλασω τιποτα.

Pani προσεξα διαφορες στα πρωτα screenshots που σηκωσαμε και οι 2.

Το frequency εμενα το εμφανιζει 400MHz εσενα 259.8ΜΗz. Αυτο εσυ το αλλαξες/δηλωσες στο bios; Σε μενα που δεν ξερω απο αυτα, γιατι φαινεται σαν downgrade; κανω λαθος;

Το ratio FSB: DRAM και τα timings φανταζομαι ομοιως τα πειραξες μονος σου.

Και καλα τα timings τα ειχαμε απο τον κατασκευαστη, στο ratio πως ηξερες τι να δηλωσεις;

Εχεις υποψην σου τι ειναι το "Bank Cycle time" που σε εμενα ειναι απενεργοποιημενο ενω σε εσενα εχει τιμη, και γιατι συμβαινει αυτο;

Τελος, ολα αυτα, το frequency, το ratio, τα timings και αυτο το Bank Cycle time, εσυ τα αλλαξες/δηλωσες μεσω bios και σε ποιο mobo;

Eυχαριστω φιλε.

Λοιπόν μητρική asus p5w dh deluxe! Όλες οι ρυθμίσεις είναι αυτόματα επιλεγμένες από Ai Booster της Asus και το μόνο που πείραξα στο bios είναι το performance που το έβαλα στο turbo.Δεν είχα ακόμα χρόνο να ασχοληθώ παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστω φιλε ... θα προσπαθησω να ψαξω κι εγω λιγο το Ai suite.

Παντως να ρυθμισω κατι λαθος που θα προκαλεσει hardware-ικη βλαβη υπαρχει;

Εχει δλδ να μου δωσει κανεις καμια συμβουλη τι να αποφυγω ή κανενα idiot-proof οδηγο για το asus Ai suite κλπ;

θενξ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.