Jump to content



512mb ---> 1gb ram


Jpp

Recommended Posts

συγνωμη συνεχεια το ξεχναω !!

το συστημα μου ειναι :

athlon xp 2100+ palomino (δεν σhκωνει overclock)

msi k7n2 delta

512mb noname 8-4-4-3 400mhz

λεω τωρα να πάρω μια ραμ 512 (333 ή 400)

ποσο % βελτίωση θα έχω θα ειναι ~20% αφου θα παιζει πλεον σε dual channel ?

δε μιλαω για παιχνιδια .

μην μου πειτε να αναθαθμισω το συστημα θα το κανω το καλοκαιρι .

συνηθως στο task manager δειχνει οτι χρησιμοποιω 350-400 mb ram

Link to comment
Share on other sites

επειδη δε βλεπω να με πιανετε :

και μια fx5200 256mb μπορει να εχει ραμ αλλα δε ειναι γρηγορη

αν υπολογισω οτι το συστημα θα τρεχει και παλι στα 266mhz me timming 6-3-3-2.5

αξιζει η διαφορα του συστηματος αυτα τα 70 ευρο ;

Link to comment
Share on other sites

θα το ξαλαφρώσεις σε βαριές εφαρμογές, παιχνίδια που θα σταματήσουν να κασάρουν στον σκληρό οπότε θα μειωθούν κάποια κολλήματα (όχι αύξηση των fps), βελτίωση στη διαχείρηση μεγάλων αρχείων πχ κατά την επεξεργασία εικόνας, βίντεο κλπ...

σε καθημερινές εργασίες η διαφορά θα είναι αμελητέα.

Link to comment
Share on other sites

αν πω οτι δινω 70 με 100 ευρο μεγιστο για να

αγοράσω κατι που θα κανει το συστημα πιο γρηγορο τι θα ηταν αυτο ; παρτε σαν τελευτεα ενεση στον ασθενη πρωτου αντικατασταθει. οτι βαλω δε προκειτε να το χρησιμοποιησω σε μελλοντικο συστημα

ισως ενας ραπτορ 10000 στροφων ή μηπως ενας επεξεργαστης ή μια καρτα γραφικων

θυμιζω το συστημα

athlon xp 2100+ (266mhz) palomino (δεν σηκωνει overclock 1800mhz με το ζορι )

msi k7n2 delta

512mb noname 8-4-4-3 400mhz δουλευει 6-3-3-2.5 στα 266mhz

gf4mx440

ps: δε καιγομαι για παιχνιδια

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το ποιο σημαντικο ειναι να πεις τι χρηση κανεις με τον υπολογιστη σου.

Αν αυτη ειναι του να κατεβαζεις, να surfaρεις, να γραφεις word και οχι καποια πιο «βαρεια» δουλεια (αφου ουτε επεξεργασια κανεις, ουτε παιχνιδια παιζεις), δε νομιζω να δεις μεγαλη διαφορα ο,τι και να βαλεις, απλα γιατι δεν θα το χρησιμοποιεις.

Link to comment
Share on other sites

παιχνίδια δεν παίζω αφού δε τα παίζει και το πσ μου :) και δε είμαι πρόκειται να δώσω 80 ευρο για κάρτα γραφικών γιατί πόσο καλύτερα να είναι από την gf4mx440 .

είμαι μεταξύ ραμ σκληρού και επεξεργαστή.

στο πσ δε κάνω επεξεργασία αλλά τρέχω παρά πολλά προγράμματα ταυτόχρονα και παίζω και football manager που θέλει πολύ μνήμη αλλά και επεξεργαστή (δεν έχει γραφικά)

απλά βλέπω ότι το σύστημα κωλώνει όταν τρέχω πολλά προγράμματα μερικές φορές κολλάει και άλλες κάνει πολύ ώρα να ανοίξει ένα άλλο πρόγραμμα όταν τρέχω πολλά προγράμματα.

τι από τα τρία λες να βοηθήσει περισσότερο ;

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που εχω ενα προβλημα αναλογο με το δικο σου (τρέχω πολλά προγράμματα και κάνει πολύ ώρα να ανοίξει ένα άλλο πρόγραμμα), σκεφτομαι να παρω ραμ 512mb ->1gb

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.