Jump to content



Πως να κανω format σε Εξωτερικο USB 2.5" hdd


stakar1442169125

Recommended Posts

Γεια σας

Εχω αγορασει εναν εξωτερικο usb hdd 2.5"

Μου ειχαν κανει fortmat και τον χρησιμοποιω μεχρι και σημερα.

Τωρα θελω να του κανω ομως εγω format, γιατι εχει ενα σωρο χαζομαρες, σε winxp se.

1.Υπαρχει κανενας οδηγος, αν ειναι δυνατον και με φωτο, για να εξηγησει ακριβως την διαδικασια?

2. Ο σκληρος ειναι 40GB. Λετε οτι θα ειναι καλυτερα να τον χωρισω στα 2 με partition ή να τον αφησω οπως ειναι ?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Windows XP SE ?

Μήπως εννοείς Windows 98 SE ?

Anyway,... αν είναι Windows XP τότε με τον δίσκο μέσα δεξί κλικ στο My Computer --> Manage (Διαχείρηση) --> (αριστερά λίγο πιό κάτω από την μέση)Disk Management (Διαχείρηση δίσκων) --> δεξί κλικ επάνω στο δίσκο που θές και format.

Άσε τον ένα partition και κάνε τον και NTFS (εκτός και αλλάζεις αρχεία και με μηχανήματα με Windows 98, οπότε κάνε το FAT32)

Link to comment
Share on other sites

Windows XP SE ?

Μήπως εννοείς Windows 98 SE ?

Anyway,... αν είναι Windows XP τότε με τον δίσκο μέσα δεξί κλικ στο My Computer --> Manage (Διαχείρηση) --> (αριστερά λίγο πιό κάτω από την μέση)Disk Management (Διαχείρηση δίσκων) --> δεξί κλικ επάνω στο δίσκο που θές και format.

Άσε τον ένα partition και κάνε τον και NTFS (εκτός και αλλάζεις αρχεία και με μηχανήματα με Windows 98, οπότε κάνε το FAT32)

WinXP ειναι

και θα τον πηγαινω και σε win2000

Αν δεν υπαρχει προβλημα με τα 2000 θα κανω οπως ειπες

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

για να μην ανοιγω καινουριο ποστ εχω και εγω ενα 2.5 εξωτ. δισκο σε θηκη trancent (πλαισιου) το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να τον κανω format σε NTFS αυτο ειναι προβλημα του controler της θηκης η κανω κατι λαθος????

Link to comment
Share on other sites

Χμ..... το έχω αντιμετωπίσει και εγώ αυτό το πρόβλημα...αλλά με κανονικό δίσκο... Δεν κατάφερα να βρώ λύση παρά να τον βάλω πάνω στην μητρική και να τον κάνω απο εκεί φορμάτ και μετά να το ξαναβάλω στο usb...Αν δεν βρεις άλλη λύση πάρε ένα αντάπτορα για να μπαίνει σε ide και κάντο απο το πισι κατευθειάν......

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.