Jump to content



Ποιος ειναι ο πιο αθορυβος σκληρος δισκος?


sakattack1442169065

Recommended Posts

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Παιδιά πήρα προχθές τον SAMSUNG HD401LJ 400GB SATA2 με 16ΜΒ cache στα 136* ευρώ και τον συνέδεσα εξωτερικά χρησιμοποιώντας το sata bracket του υπολογιστή μου, και τον έχω χύμα χωρίς κουτί πάνω στο γραφείο και μπορώ να πω ότι δεν καταλαβαίνω καν την ύπαρξή του! Όσον αφορά την ησυχία του, είμαι απολύτως ικανοποιημένος. Όχι ότι στα υπόλοιπα δεν είμαι, απλά δεν έχω ψαχτεί περισσότερο και ούτε πρόκειται. Επίσης παρατήρησα (από το HDDLife) ότι υποστηρίζει πλήρως acoustic management και η προεπιλογή του είναι προς το speed και όχι προς το silence.

*Στο κατάστημα που τον αγόρασα, τον είχαν λίγα ευρώ φθηνότερο από το μοντέλο με τα 8ΜΒ αλλά τώρα το διόρθωσαν και κάνανε τράμπα τις τιμές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επίσης έστησα ένα σύστημα με 320GB SATA WD και ήταν ήσυχος μέχρι αηδίας. Καταλαβαίνεις την υπαρξή του μόνο όταν βάλεις απανωτές εγγραφές. Σε idle/read θα πρέπει να κοιτάξεις το led.

Υ.Γ. Μήπως είναι τελικά θέμα platters και νέας τεχνολογίας; Όλοι οι δίσκοι στην κατηγορία 250GB - 300GB φαίνονται σχετικά αθόρυβοι.

Υ.Γ. 2 Αυτοί της υπογραφής σε idle είναι αθόρυβοι αλλά κάνουν σχετικό θόρυβο όταν διαβάζουν - γράφουν. Το εφεδρικό σύστημα έχει 3 Maxtor 60GB και είναι αίσχος από κάθε άποψη.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

ξεθαβω αυτο το θεμα για να πω οτι πηρα εναν ακομα Samsung 320GB

Samsung και ξερο ψωμι στους δισκους πλεον για μενα, δεν τους αλλαζω με τιποτα.

Απορω μονο που δεν τους εχουν σε ολα τα καταστηματα.

Link to comment
Share on other sites

Kαι ενα υpdate απο μενα. o 36αρης raptor που εχω εδω (σπιτι) ειναι πολυ θορυβωδης, μου θυμιζει ξεχασμενες εποχες, quantum 2.5 gb και τετοια LOL

AΛΛΑ, στη δουλεια που παιδευομαι αυτες τις μερες με τις x64 ασυμβατοτητες του καινουριου μου workstation , τα δυο Raid-0 Raptor 150 (4) που εχει, δεν κανουν κιχ ..... δεν ακουγεται τιποτα λεμε ..... :017:

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω ένα συγκριτικό 50 σκληρών δίσκων sata.

Ο πιο αθόρυβος (και συνολικά καλύτερος 90.9 πόντοι)

στο συγκεκριμένο συγκριτικό είναι ο Seagate Barracuda 7200.10 (ST3250410AS) και συγκεντρώνει 100 πόντους

Ο δευτερος πιο αθόρυβος στο συγκριτικό είναι ο Samsung SpinPoint S166 (HD161HJ) και συγκεντρώνει 91 πόντους.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν οι Maxtor είναι πιο αθόρυβοι σε idle από Western Digital στα ίδια χαρακτηριστικά.

Αλλά μιλάω για δίσκους 3 χρόνων γιατί για τους νέους δεν έχω ιδέα ακόμα.

Έχω 2 80 άρηδες SATA 8MB cache.

Όταν όμως διαβάζεις από αυτούς ο ένας γουργουρίζει αρκετά. Ο άλλος μια χαρά ίσα που ακούγεται.

Έχω και έναν εξωτερικό USB 2.5' της Transcend ο οποίος και αν είναι αθόρυβος.

Άραγε σε αυτά τα επίπεδα θορύβου υπάρχει 3.5';

Link to comment
Share on other sites

Kαι ενα υpdate απο μενα. o 36αρης raptor που εχω εδω (σπιτι) ειναι πολυ θορυβωδης, μου θυμιζει ξεχασμενες εποχες, quantum 2.5 gb και τετοια LOL

AΛΛΑ, στη δουλεια που παιδευομαι αυτες τις μερες με τις x64 ασυμβατοτητες του καινουριου μου workstation , τα δυο Raid-0 Raptor 150 (4) που εχει, δεν κανουν κιχ ..... δεν ακουγεται τιποτα λεμε ..... :017:

Είναι και θέμα κουτιού αλλά και περιβάλλοντος. Εγώ στο σπίτι την ημέρα που υπάρχει και εξωτερικός θόρυβος δεν ακούω καν αν δουλεύει το pc. Το βράδυ όμως που επικρατεί ησυχία ακούω το ανεμιστηράκι της κάρτας γραφικών και όταν δουλεύει ο ράπτορας τότε μόνο κάνει το γουργουρητό το οποίο βέβαια δε με ενοχλεί και τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο σπαστικό είναι να τσιρίζει σε idle.

Πάντως δεν παίζει τόσο η μάρκα αλλά

πότε κατασκευάστηκε και τι τεχνολογίες

πάνω στο rotation του δίσκου χρησιμοποιήθηκαν.

Oι Maxtor μου είναι αθόρυβοι αλλά παλιότερος Maxtor (ide 33)

τσιρίζει ααααααα...

Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι δεν εχει η μαρκα αλλα μπορει και να παρεις κανενα δισκο που να τσιριζει μονο αυτη η παρτιδα με τους δισκους και η επομενη να ειναι μια χαρα.το λεω επειδη εχει τυχει σε φιλους μ.

Link to comment
Share on other sites

Nα πω και εγω...

2ΧWD 320GB KS σχεδον καθολου θορυβος..

WD 250GB JS σχεδον καθολου θορυβος..

WD 500GB KS ειχα το αυτι μου στους 5 ποντους για να τον ακουσω..

Σε σχεση με τους παραπανω..οταν διαβαζουν-γραφουν ολοι μαζi ξεχωριζει ο θορυβος ενως Segeate 500αρι..

:D

Link to comment
Share on other sites

sakattack αυτόν εδώ;

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977741&product=928194

ξεθαβω αυτο το θεμα για να πω οτι πηρα εναν ακομα Samsung 320GB

Samsung και ξερο ψωμι στους δισκους πλεον για μενα, δεν τους αλλαζω με τιποτα.

Απορω μονο που δεν τους εχουν σε ολα τα καταστηματα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.