Jump to content



Τσακ και κολλάει


simboy

Recommended Posts

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Σιγουρα εχει να κανει με προβλημα του μηχανισμου του σκληρου?

Αυτο το προβλημα το εχω αντιμετωπισει με παρα πολλους δισκους. Και τωρα αρχισε και ενας αλλος να το κανει. Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι ο δισκος δεν παιρνει ρευμα και σβηνει. Κουνωντας το καλωδιο τροφοδοσιας επανερχεται σε λειτουργια και μετα ολα καλα. Μηπως εχει να κανει με το βισμα τροφοδοσιας? Ολοι οι δισκοι μου που το επαθαν ειχαν 4πινο βισμα. Σε ποιο καινουργιους με το καινουργιο βισμα δεν υπαρχει προβλημα. Και να ειναι θεμα τροφοδοτικου δεν ειναι καθως οι συγκεκριμενοι σκληροι το εβγαζαν το προβλημα ακομα και οταν εβαλα καινουργιο τροφοδοτικο.

Link to comment
Share on other sites

"ενεργοποιησε το SMART και τρεξε και ενα HDTUNE full scan για bad sectors...."

Μολις ανοίγεις τον υπολογιστή πάτα Del για να μπεις στο BIOS. Εκει, στην καρτέλα MAIN (την πρώτη δλδ που βλέπεις) , επέλεξε τον ελεγκτή στον οποίο είναι συνδεδεμένος ο σκληρός

Πχ Primary Master

Στο μενού που ανοίγει βρές την επιλογή SMART Monitoring και επέλεξέ την. Aπό το popup παραθυράκι που ανοίγει επέλεξε "Enabled".

Tωρα πατα διαδοχικά ESC για να επιστρέψεις στην αρχική καρτέλα.

Μετά πάτα F10 και Υ και τέλος Enter.

Kαι ενεργοποίησες το SMART! :)

Για να τρέξεις το HDTune, πρέπει πρώτα να το κατεβάσεις κάνοντας κλίκ ΕΔΩ

Οταν κατέβει, κανε δεξι κλικ στο αρχειακι και επελεξε "Extract All' Στον νεο φακελο που δημιουργείται βρές το hdtune.exe και τρεξτο.(βασικα, μες στο φακελο μονο αυτό είναι)

Απο το παραθύρι του προγράμματος επελεξε την καρτέλα

ERROR SCAN και πάτα START.

Για το πρόβλημά σου πιστευω πως φταίει το τροφοδοτικό. Το τσακ που ακούγεται είναι απλα ο σκληρός που σβήνει αποτομα.

Είμαι 80% σίγουρος γι αυτό.

Για να δουμε αν όντως είναι έτσι, θα προσπαθήσουμε να κάνουμε το εξής:

Κατεβάζεις το συννημένο που σου δίνω. Είναι το S&M.

To αποσυμπιέζεις και το τρέχεις στην καρτέλα "Settings" στο πεδιο "Cpu test" επέλεξε "Long" και πάτα RUN και περίμενε. Αμα ξαναγίνει το ίδιο τότε φτάιει το PSU κατα πασα πιθάνοτητα.

S&M.zip

Link to comment
Share on other sites

Τόσο το καλύτερο.. έχω γνωστούς πολλούς εκεί.. θα σε βοηθήσω στο RMA.. (Καθάρισε πρώτα το εσωτερικό και βλέπουμε..):p

Pokemon ευχαριστώ πάρα πολύ

Souclaimer ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ οι πληροφορίες σου θα το κάνω απόψε το απόγευμα

Raven έτρεξα το disckchekup . 30 βαθμούς θερμοκρασία είχε

Χτες εντωμεταξύ έκανε το άλλο κουφό , ενώ δεν έκανε τσακ ξαφνικά εκεί που έπαιζα μουσική κολλάει και ακούγετε ένα μακρόσυρτο ΓΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚ ( αγρίεψε ) σαν να κόλλησε ο ήχος , όλα κολλημένα φυσικά πάλι , με το ρεσταρτ ζήταγε συνέχεια reboot floppy κτλπ μέχρι που το άφησα κάνα μισάωρο και ξανάνοιξε

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον το PSU σου θέλει να αποδημήσει εις κύριον.

Αχ δυστυχώς δεν είναι το PSU :( αλλά ο σκληρός

Είχατε δίκιο

Να'στε καλά τουλάχιστον που σιγουρεύτηκα

Ετρεξα το HDTUNE και βρήκε δύο bad sectors :(

Moυ λένε όμως εδώ στη δουλειά ότι δεν στον αλλάζουν για αυτό το λόγο

Μήπως να αρχίσω να τον κοπανάω στο τοίχο ? :016:

Είναι δυνατόν δύο bad sector να κάνουν τέτοιο πρόβλημα ?

Με το φορμάτ φτιάχνει ?

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε αλλο τροφοδοτικο

Tι σχέση έχει το τροφοδοτικό ? αφού βρήκα δύο badsector στο σκληρό :(

Θα του κάνω φορμάτ και αν δεν φτιαχτεί θα πάρω έναν καινούργιο και θα τον κρατήσω σαν δεύτερο στο pc

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω ειχα παρομοιο προβλημα κ ηταν το τροφοδοτικο.Αλλα εφοσον βρηκες bad sectors βρωμαει προβληματικοσκληριλα :D

Mη μου βάζεις τώρα ιδέες ότι είναι και το τροφοδοτικό !!!!!!

Τελικά τι να κάνω ? να πάρω ένα δεύτερο δίσκο και να κρατήσω αυτό ως έχει ? φτιάχνει με το φορμάτ ?

Να ξαναπάρω western digital ? ή όχι αφού μου βγήκε γρήγορα ψιλό off ?

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες μα όλες τις εταιρίες υπάρχουν προβληματικές παρτίδες.

Οσο για τα bad sectors, υπάρχουν προγράμματα που τα διωρθόνουν. (μαρκαρουν δλδ αυτές τις περιοχές ώστε να μη χρησημοποιούνται).

Yπάρχουν αρκετά προγράμματα που κάνουν αυτή τη δουλειά.

Μπορείς για αρχή να χρησιμοποιήσεις το CHKDSK των παραθύρων.

Link to comment
Share on other sites

"Μπορείς για αρχή να χρησιμοποιήσεις το CHKDSK των παραθύρων"

??????????????????????????? τι είναι αυτό και τι κάνει ?

Το βρίσκω στο μενού των windows ?

Εχω νταουνιάσει τώρα γιατί μπερδεύομαι με όσα μου λένε και εδώ στη δουλειά

Ιντε ή Σάτα και αν Σάτα πρέπει να περάσω τους drivers για Sata και δεν ξέρω που έχω βάλει το κουτί που έχει μέσα και το καλώδιο

Για πείτε κανένα πρόγραμμα που διορθώνει ή σβύνει τα badsector

Τα badsector είναι δηλαδή κάποια megabyte ? ή όχι ?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αν ο δίσκος είναι μέσα στην εγγύηση, καλύπτονται και τα BAD SECTORS.

Τα Bad Sectors μπορεί να δημιουργήθηκαν αν το PSU σου είναι προβληματικό. Αν ο δίσκος σου, έκλεινε επειδή το PSU δεν του έδινε ρεύμα, οι κεφαλές ίσως να μην προλάβεναν να "παρκάρουν" σε μια ασφαλή περιοχή του δίσκου.

Εσύ που θα το δώσεις για RMA θα τους πεις ότι ο δίσκος κάνει ένα τσακ και σβύνει χωρίς κάποα προειδοποίηση. Αυτό και μόνο είναι μεγάλο πρόβλημα και σε καλύπτει η εγγύηση.

Φυσικά θα τους πεις ότι έχεις ελέγξει τις θερμοκρασίες του δίσκου και ότι έλεγξες και την μνήμη σου και όλα ήταν σε κανονικά επίπεδα και χωρίς λάθη!

εγώ σε συμβουλεύω να κάνεις Backup τον δίσκο και ΦΟΥΛ για RMA.

πήγαινε σε αυτό στο 1ο LInk και κατέβασε τα diagnostics της ίδιας της εταιρίας.

όταν θα το εκτελέσεις και βρεί τα Bad Sectors θα σου βγάλει έναν Αριθμό.

θα τον σημειώσεις και θα πας στο 2ο λινκ για να δείς τι πρόβλημα/τα έχει ο δίσκος σου.

http://support.wdc.com/download/

http://support.wdc.com/techinfo/general/errorcodes.asp

Ουφ! Ελπίζω να βοήθησα αρκετά! :-)

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε κανένα πρόγραμμα που διορθώνει ή σβύνει τα badsector
Μπορείς για αρχή να χρησιμοποιήσεις το CHKDSK των παραθύρων.

Διπλό κλίκ στο My Computer, Δεξί στον δίσκο σου, Properties, επιλέγεις την καρτέλα tools και πατάς Check Now. (sta ελληνικά είναι Ιδιότητες, Εργαλεία, Εξέταση Τωρα)

Κάνεις tick τις δύο επιλογές που έχει και πατάς Start. Και περιμενεις μεχρι να τελειώσει.

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα back up για να εισαι οκ απο πλευρα απολειας δεδομενων.Τωρα με τον σκληρο θα πας και θα τους τον χτυπησεις στο κεφαλι.Θα πεις οτι κανει ενα ΤΣΑΚ και κλεινει και οτι δεν υπαρχει προβλημα με το υπολοιπο pc...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως ένας σκληρός άρχισε να κάνει τσικ-τσικ-τσικ συνεχόμενα στην εκκίνηση και τον έβλεπα μόνο το bios, στα windows όχι. Μετά από αποτυχημένες προσπάθειες να σώσω τα δεδομένα και δεδομένου ότι ήταν εκτός εγγύησης, αποφάσισα να τον διαλύσω. Όταν έφτασα στο ρουλεμάν διαπίστωσα ότι "γρανιάριζε", δηλαδή σε κάποιο σημείο είχε "αρπάξει" και κόλλαγαν οι μπίλιες, εξ' ου και το τσικ-τσικ-τσικ. Κάθε τσικ του έκοβε προφανώς ταχύτητα με αποτέλεσμα να μην μπορεί η κεφαλή να διαβάσει.

Νικολας

Link to comment
Share on other sites

Τσικ Τσακ Τσοκ εδώ γκαντέμης :022:

Πήγα και αγόρασα σκληρό καινούργιο Seagate Barracuda 320 GB ST33 16MB

Mε σκοπό να έχω τον καινούργιο σαν κύριο και τον παλιό για backup

Βάζω τον καινούργιο του κάνω φορμάτ και πάω να βάλω τον δεύτερο ( τον παλιό )

Βάζω τον δεύτερο ..... τίποτα ,δεν έπαιρνε μπρος το pc

Ξαναδοκιμάζω τίποτα , βγάζω τον καινούργιο βάζω τον παλιό , ξεκινά

Ψάξε ψάξε ........ ξαφνικά βλέπω καπνούς πίσω από τη σύνδεση του καινούργιου σκληρού .............

Από τότε δεν ξανά αναγνωρίσθηκε :087:

Από τα καλώδια σύνδεσης το ένα έπαιζε ( μήπως έφταιγε αυτό ? )

Πολύ στεναχωρήθηκα

Και έγινε αυτό Παρασκευή απόγευμα με αποτέλεσμα να μείνω με την απορία τόσες μέρες

Τώρα θα το πάω αύριο το απόγευμα στο mysystems

Ελπίζω να μου τον αλλάξουν και μη πουν ότι φταίω εγώ

Link to comment
Share on other sites

E, όταν σου λέμε είναι PSU, δεν ακους. Τι να σου κάνουμε τώρα? Και άλλους 100 σκληρούς να πάρεις και να τους δοκιμάσεις το ιδιο θα γίνει.

Αλλαξε όμως PSU και θα δείς....

:(

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ νούμερο 1.

Είχα σκοπό να πάρω τον υπολογιστή μου να τους πω και για PSU και για γενικό τσεκάπ

Μήπως όμως πουν ότι φταίω εγώ για τον σκληρό ότι τον έκαψα κτλπ οπότε δε παίζει εγγύηση ? ή όχι ? πως λειτουργούν αυτά τα πράγματα ?

Δεν υπάρχει τρόπος ελέγχου του PSU ? είναι ακριβό ρε παιδιά

Αλλα 100τόσα ευρώ ? :087:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.