Jump to content



ATi X1900 aftermarket HSF


JimmyFox

Recommended Posts

Έχοντας 2 Χ1900GT σε CF mode οι θερμοκρασίες και κυρίως ο θόρυβος βρίσκονται σε τραγικά επίπεδα (ε καλά, μπορεί και να υπερβάλλω λίγο...)

Πάντως, η ανάγκη αντικατάστασης των stock coolers κρίνεται επιτακτική και είμαι στην αναζήτηση των κατάλληλων HSF. Ποια είναι αυτά όμως?

Διαβάζω πολύ καλά λόγια για την AC Accelero X2 αλλά και την Zalman VF900.

Με βάση την εμπειρία σας, ποια θεωρείται καλύτερη?

Την AC την εκτιμώ σαν εταιρεία αλλά δε μπορώ να πω το ίδιο για την Zalman...

Πέρα από τις 2 παραπάνω έχετε κάποια άλλη υπ'όψιν?

Επίσης, το ανεμιστήρι που έχω στο πλαϊνό του κουτιού, είναι καλύτερα να το βάλω να βγάζει ζεστό αέρα από το κουτί ή να βάζει κρύο?

Link to comment
Share on other sites

H accelero φέρνει ζεστό αέρα προς το κουτί.Η zalman έχει αρκετά καλή συμπεριφορά. Επίσης ο ανεμιστήρας καλό είναι να φέρνει αέρα και όχι να βγάζει

Αν όμως η Accelero βάζει ζεστό αέρα στο κουτί, το ανεμιστήρι είναι καλό να τον βγάζει.

Ένας στο Guru3d έριξε ετσι 5 βαθμούς την θερμοκρασία της GPU.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος ( δεν είμαι σίγουρος, δεν θυμάμαι ) κάποια από τις παλιές-καλές Arctic Cooling με DHES ( Direct Heat Exhaust System - αυτές οι Silencer που βγάζανε τον ζεστό αέρα έξω από το κουτί ) μπαίνει σε X1900 Series.

Δεν είμαι σίγουρος, ίσως μιλάγαμε για nVIDIA και όχι για ATi, αλλά νομίζω ότι έλεγε ότι την είχε βάλει σε ATi x1900xt.

Θα προσπαθήσω να το τσεκάρω :)

Link to comment
Share on other sites

Nαι και θα έχεις +5 στο νορθ και άλλους 5+ στο κουτί. Λέμε μακριά από accelero.

accelero = ANTICRIST OUOUOUO σιξ χαντρεντ σιξτισιξ ,ουουουουο

Με απλα λογια ειναι ελεϊνη. (Σε σχεση με Silencer).

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα όμως είναι το εξής, ο ανεμιστήρας του Silencer λόγω όγκου χτυπάει πάνω στην PCI κάρτα (αμα είναι μακριά σε μήκος) που είναι 2 θέσεις πιο κάτω από το PCI-e. Συνεπώς, το Silencer απορίπτεται.

Κοιτάμε σε accelero X2, zalman VF900, Revotec

Link to comment
Share on other sites

Πλεον αξιζει να ψαχτεις για υδροψυξη.

Με δυο vga τοστιερες και cpu μαζι, τι να σου κανει η ρημαδα η αεροψυξη.

Σαουνα το εκανες το κουτι :D

Βαλε υδροψυξη, να βγαλεις σχεδον ολη τη θερμοτητα εξω απο το κουτι, και να μη χολοσκας και με τον ογκο των ψυκτρων.

3 μπλοκακια θα εχεις απανω, πολυ μικρα σε μεγεθος, ισως κρατησεις και την Sounblaster.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μπερδεύει το μήκος της Χ2 και ο συνολικός όγκος. Πάντως λογικό είναι οι κατασκευαστές σε όλες οι hi end ψήκτρες να εκμεταλεύονται μέχρι και το τελευταίο χιλιοστό που έχουν στην διάθεσή τους. Και μάλλον τα 30χιλιοστά έιναι ένα τέτοιο όριο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω την VF900 (στην ταπεινή μου Χ700Λε όμως οχι σε Χ1900...)

Εχω παρατηρήσει πως δεν είναι τελειως αθόρυβη και όταν μειώνεις τις στροφές πέφτει σημαντικά η απόδοση (πχ από τις 2400 στις 2100 χάνώ ~30ΜΗζ στην Χ700 μου) μάλλον γιατί τα heatpipes θελουν πολύ airflow(?), τι να πώ.

Επίσης, σημαντικό είναι να έχεις δυνατη φάνα ακριβώς πάνω απ την καρτα ώστε να "τραβάει" τον ζεστό αερα της ζαλμαν έξω και όχι τόσο σημαντικό να έχεις πλαϊνο.

Ειδικά σε σένα Jimmy, με το Cross αμα βάλεις και πλαινό, νομιζω, θα γίνει μπαχαλο...

Καλύτερα δυνατο front intake

Thats my 5 €cent :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα ακολουθήσω μια μάλλον ανορθόδοξη λύση.

Στην πάνω κάρτα, που έχει 2 κενές θέσεις από κάτω, θα μπει ένα Silencer NV5 rev.3 και στην κάτω κάρτα θα μπει μάλλον η ψύκτρα της Χ1800ΧΤ (κι αυτή βασικά Silencer είναι..) η οποία δεν εφάπτεται με κανένα τρόπο στην PCI που θα έχει κάτω της.

Link to comment
Share on other sites

Oντως και το νερό πάντως σε τέτοιες καταστάσεις ''λύνει τα χέρια'' 2Χasetek dyo μπλοκάκια = 45e και ενα fanaki 9ri ποιοτικο [enermax-zalman] να φυσάει ανάμμεσα στις κάρτες θα ήταν η καλύτερη λύση . [για καποιον που εχει νερο βεβαια και οχι να αγοράσεις αντλία - ψυγείο κλπ απο την αρχή]

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.