Jump to content



Ερωτήσεις για αναθάθμιση σε 939


SirGeorge

Recommended Posts

Τελικά πήρα την απόφαση και θα πάω σε 939 και μάλλον σε Α64 4000+ ή FX55.

Πέρα από αυτό θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής:

nforce3, nforce4 ή να μείνω στη δοκιμασμένη (για μένα) λύση της VIA ??? Επίσης ποια μητρική θα μου προτείνατε σε κάθε περίπτωση??? Να τονίσω ότι δεν θα κάνω o/c αλλά θέλω κορυφαία απόδοση μέσα στα Windows καθώς και στα παιχνίδια.

Από τα υπόλοιπα μέρη του συστήματος τι θα μου προτείνατε για VGA, RAM και δίσκους??

Ο προυπολογισμός του όλου συστήματος είναι 2.000

Επίσης μήπως υπάρχει κανείς που να έχει Nforce 4 να μου πει εντυπώσεις??

Link to comment
Share on other sites

To nForce 4 σκέψου το ως nForce 3 με PCI-E.

Από μητρική, την Asus A8N ή την MSI K8N Neo4. Το 'κακό' των συγκεκριμένων συστημάτων είναι ότι γίνονται πολύ επιλεκτικά με τις μνήμες. Οι μισές μου μνήμες δεν δουλεύουν σωστά. Αλλά όλες που έχουν TCCD chip δείχνουν να πηγαίνουν καλά. Οπότε 2Χ512MB καλών μνημών με TCCD σε καλύπτουν. Για VGA, μία 6800GT/Ultra PCI-E αναλόγως πόσο hardcore gamer είσαι. Εγώ θα έπαιρνα την GT γιατί σκέφτομαι πρώτα την τσέπη και μετά τις επιδόσεις, που έχουν μικρή διαφορά. Δίσκους μπορώ να προτείνω μόνο κατασκευαστή, Seagate και ότι μεγέθη χρειάζεσαι.

Δεν γνωρίζω αν χωράει στον προϋπολογισμό σου, αλλά μία Asus A8N-SLI και 2 6600GT κάρτες θα ήταν ακόμα καλύτερα. Μην ξεχάσεις το καλό τροφοδοτικό όμως.

Link to comment
Share on other sites

Απο πλευρας cpu εισαι μια χαρα και ετσι. Βαλε μια 6800ultra και το pc θα πεταει... Aν τελικα πας για αναβαθμιση cpu μεταξυ του 4000+ και fx, επελεξε το δευτερο. Θα δωσεις που θα δωσεις φραγκα, τουλαχιστον παρε το top... Οσο για τις 2 6600gt που ανεφερε η grace, πιστευω οτι μια 6800ultra θα σου δωσει περισσοτερα (+ την προοπτικη να βαλεις αργοτερα μια ακομα)...

Link to comment
Share on other sites

Tροφοδοτικό και κουτί μάλλον θα μείνουν ως έχουν (βλ. υπογραφή) εκτός αν βρω καμιά καλή προσφορά για να δώσω όλο το σύστημα. Ποιες επώνυμες μνήμες έχουν ΤCCD? Ας πούμε οι OCZ που έχει το e-shop κάνουν? Και όταν λές δεν δουλεύουν σωστά εννοείς ότι απλά δεν κλοκάρουν καλά ή ότι παρουσιάζουν κρασαρίσματα και τέτοια?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από saxon_747 [Σήμερα, στις 01:23]

Απο πλευρας cpu εισαι μια χαρα και ετσι. Βαλε μια 6800ultra και το pc θα πεταει... Aν τελικα πας για αναβαθμιση cpu μεταξυ του 4000+ και fx, επελεξε το δευτερο. Θα δωσεις που θα δωσεις φραγκα, τουλαχιστον παρε το top... Οσο για τις 2 6600gt που ανεφερε η grace, πιστευω οτι μια 6800ultra θα σου δωσει περισσοτερα (+ την προοπτικη να βαλεις αργοτερα μια ακομα)...

Οπότε και εσύ και η Grace λέτε για Nforce 4 SLI, συνεπώς η μοναδική μητρική που υπάρχει στην ελληνική αγορά είναι η σχετική Αsus. Eντάξει κλείσαμε με αυτό. Που θα βρω όμως 6800ulta PCI - E ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SirGeorge [Σήμερα, στις 01:24]

Tροφοδοτικό και κουτί μάλλον θα μείνουν ως έχουν (βλ. υπογραφή) εκτός αν βρω καμιά καλή προσφορά για να δώσω όλο το σύστημα. Ποιες επώνυμες μνήμες έχουν ΤCCD? Ας πούμε οι OCZ που έχει το e-shop κάνουν? Και όταν λές δεν δουλεύουν σωστά εννοείς ότι απλά δεν κλοκάρουν καλά ή ότι παρουσιάζουν κρασαρίσματα και τέτοια?

Δεν κάνουν καθόλου καλό overclock.

Για μνήμες με TCCD...δεν ξέρω ποιές έχει το E-Shop αλλά οι OCZ Pc3700 PE έχουν. Επίσης οι Corsair XMS3200XL και XMS4400PT. Και πολλές άλλες, εξαρτάται από το που ψωνίζεις!

Link to comment
Share on other sites

Ram with tccd:

Confirmed Samsung TCCD

Adata PC4500 Vitesta

Adata PC4800 Vitesta

Apacer PC4000

Centon Advanced DDR

Corsair PC3200XL

Corsair XMS PC3200C2 Rev4.1 2-3-3-6-1T

Geil UltraX pc3200 ~ Brainpower PCB

Gskill PC4400 (various) ~ Brainpower PCB ~ Not in UK (15/10/04)

Kingston HyperX PC 3200ULK2 ~ Not in UK (15/10/04)

Mushkin PC3200 Rev.2

OCZ PC3200 Rev.2 ~ Brainpower PCB

OCZ PC3700 Platinum

Patriot Extreme Performance PDC5123200+XBLK ~ Brainpower PCB

PQI 3200 Turbo 2-2-2-5 ~ Brainpower PCB

Samsung PC4000 CL3 ~ Not in UK (15/10/04)

Twinmos Twister Pro (ALL BRANDS?)

Possible Samsung TCCD

Corsair XMS PC3200C2 Rev4.2 2-3-3-6-1T

Samsung OEM PC3200

Confirmed Samsung TCCC Memory

Corsair XMSPC3700 Rev1.1

Possible Samsung TCCC Memory

Adata PC4000 (can be Hynix D43, D5)

Kingston HyperX PC4000/K2 (can be Hynix D43, D5)

Kingston Value Ram PC3200 (can be D43, D5, Samsung TCCC, TCC4)

Samsung Original PC3200 (can be TCC4) ~ {Require some input on these}

πηγή: xtremesystems.org

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pontifikas

Grace, πώς το βλέπεις αν μια μνήμη έχει TCCD?Το γράφει πουθενά ή θα πρέπει να καταφύγουμε σε κανέναν κατάλογο στο δίκτυο?

Mπορεις να το δεις αν βεβαια δεν εχει ψυκτρες κτλ. Αλλιως ρωτα απο εκει που θα τις παρεις... ( οι adata νομιζω εχουν tccd.)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από saxon_747 [Σήμερα, στις 11:54]

Mπορεις να το δεις αν βεβαια δεν εχει ψυκτρες κτλ. Αλλιως ρωτα απο εκει που θα τις παρεις... ( οι adata νομιζω εχουν tccd.)

Μόνο οι Pc4800. Oι Pc4500 έχουν Samsung TCC5 και οι Pc4000 Hynix D5.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.