Jump to content



Προτάσεις για Flat CRT TV 29'' 4:3 100Hz μέχρι €800


WAntilles

Recommended Posts

Ό,τι λέει ο τίτλος:

Προτάσεις για Flat CRT TV 29'' 4:3 100Hz μέχρι €800.

Ενδιαφέρομαι για τηλεόραση CRT, 29 inch διαγώνιο, πλήρως επίπεδη και στους 2 άξονες, aspect ratio 4:3 και 100Hz, μέχρι - κατά προτίμηση - €800.

Δεν με ενοχλεί εάν είναι και το προηγούμενο μοντέλο (π.χ. 2-2.5 χρόνια παλιό) και όχι το πιο πρόσφατο.

Εάν δε, έχει και λειτουργία supersampling και "χτενωτά" φίλτρα (π.χ. PixelPlus κλπ.) ακόμα καλύτερα.

Υποθέτω ότι όλες πια έχουν 100 μνήμες στο tuner τους, καθώς και 2 πλήρη (RGB, S-Video, Composite) SCART, οπότε δεν τα αναφέρω σαν specs.

Αναμένω τις προτάσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Eγω πηρα στα 600 την Panasonic προ 1,5 ετους

Καλυτερη ηταν μονο το μεγαλυτερο/ακριβοτερο μοντελο της Philips στα 800 νομιζω.

Πηγαινε σε κανενα τυπου Κωτσοβολο και κοιτα τις απο κοντα για να διαλεξεις ποια σου αρεσει καλυτερα στο ματι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου προτείνω την LG 29" 100Hz Flatron. Πολυ καλη τηλεόραση, πολυ καλή απεικόνιση. Πριν 1,5 χρόνο περίπου κόστιζε 700/800 € νομίζω... Πιστεύω πως θα την βρεις γύρω στα 600 € τώρα, ίσως και φθηνότερα.

Link to comment
Share on other sites

Philips cineos 29PT9521

http://www.consumer.philips.com/consumer/catalog/catalog.jsp?fhquery=fh_secondid%3D29pt9521_12_gr_consumer%26fh_location%3D%2F%2Fconsumer%2Fel_GR%2Fcategories%3Ccatalog_gr_consumer%2Fcategories%3Ctv_gr_gr_consumer%2Fcategories%3Ctv_4_3_ca_gr_consumer%26&productId=29PT9521_12_GR_CONSUMER&activeCategory=TV_GR_GR_CONSUMER&fredhopperpage=detail.jsp&language=el&country=GR&catalogType=CONSUMER&proxybuster=Y0SUETRPAM1VRJ0RMRESHQNHKFSEKI5P

Η μοναδικη 29 CRT με HDMI εισοδο- συμβατη με HD σημα!Ολοκαινουριο μοντελο.Την εχω δοκιμασει και μου αρεσε πολυ.Στα 599 Ευρω.

Μακρια απο Samsung slimfit..Εχουν πολυ σοβαρα προβληματα στην γεωμετρια τους.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και οι τιμες των CRT TV εχουν ξεφτιλιστει λογω των σημερινων δεδομενων καμμια 29αρα σημερα δεν ξεπερνα τα 800Ε! (Εργαζομαι σε επωνυμη αλυσιδα ηλεκτρικων)Μπορεις λοιπον να παρεις οτι καλυτερο σε 29''ρι CRT υπαρχει.Την CINEOS Philips 29 PT 9521 με pixelplus και HDMI!!Εαν παλι θες να παρεις κατι πιο οικονομικο προσπαθησε να βρεις την Philips 29 ΡΤ 9020 (προηγουμενο μοντελο με pixelplus)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου προτείνω την LG 29" 100Hz Flatron. Πολυ καλη τηλεόραση, πολυ καλή απεικόνιση. Πριν 1,5 χρόνο περίπου κόστιζε 700/800 € νομίζω... Πιστεύω πως θα την βρεις γύρω στα 600 € τώρα, ίσως και φθηνότερα.

H LG δεν παραγει πλεον CRT TV εδω και 1 χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Πάιζει στα 1920*1080 δηλαδή?

Οχι δεν εννοει αυτο. H TV ειναι HD Ready , oπως και πολλες LCD με αναλυση 1366 Χ 1280. Απλα κανει downscalling και ειναι συμβατη με HD σηματα.Οι Οθονες η μαλλον τα panel που ειναι 1920 Χ 1080 εχουν την σταμπα: True HD

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως.Τα CRT monitor τα μετραμε με πληθος γραμμων.Μπορει να απεικονισει 1080ι σημα μεσω του DA converter (digital - analog)απο το HDMI.Δηλαδη δεν κερδιζουμε τιποτα με αυτην την συνδεση οπως στα LCD η Plasma Panels.Υπαρχει μονο για λογους συμβατοτητας.Τελος το pixelplus αυξανει λιγο και την ευκρινεια και το αποτελεσμα ειναι πιο κολακευτικο.Μεγαλο μειονεκτημα οτι μολις τις δωσουμε HD σημα το refresh Rate κατεβαινει στα 50 με 60Hz (κουραστικοτατο).Αλλα ενταξει μην τα θελουμε και ολα, CRT ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Τελος το pixelplus αυξανει λιγο και την ευκρινεια και το αποτελεσμα ειναι πιο κολακευτικο.

Εδώ, με κάθε σεβασμό, επίτρεψέ μου να διαφωνίσω.

Το PixelPlus σε σχέση με το τίποτα, είναι η μέρα με τη νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεω κατι αντιθετο.Οταν αυξανεται η ευκρινεια σε μια οθονη το συνολικο αποτελεσμα ειναι καλυτερο.Βεβαια στο χωρο σου βλεπεις μερα με την νυχτα επειδη η 9417 (η οποια στην εποχη της πουλησε παρα πολυ)χωρις την επιλογη pixelplus enabled ειναι λιγο πιο θολη επιτηδες.(στο λεω 100% σιγουρα καθως εχω στην εκθεση 50 ΤV για αμεση συγκριση).Ετσι μολις το ενεργοποιησεις σου δινει πολυ καλυτερη εικονα, ισως την καλυτερη απο αλλες CRT! Βεβαια το μειονεκτημα με το pixelplus ειναι οτι σε σταθμους με κακο σημα αυξανει και τα τερατουργηματα απο τα παρασητα.Αλλα το καλο ειναι οτι απενεργοποιηται.

Link to comment
Share on other sites

WAn, υπάρχει ειδικός λόγος που επιμένεις σε CRT και 4:3 aspect ratio?

Μου φαίνεται περίεργο που στις προδιαγραφές σου δεν παίζει το 16:9..... :017:

A. Για το 4:3:

1. Με απλά μαθηματικά αναλογιών, για να πάρεις το ίδιο ύψος κάδρου 4:3 με μία 29άρα 4:3 σε wide 16:9 χρειάζεσαι 36άρα. Μην ξεχνάτε ότι πολύ content (σειρές κυρίως είναι ακόμα σε 4:3 ratio).

2. Εξάλλου οι περισσότερες ταινίες δεν βγαίνουν σε 16:9 αλλά σε cinemascope (2.35:1) που σημαίνει ότι για να έχεις σε ταινία cinemascope το ίδιο ύψος κάδρου που έχεις σε 4:3 content σε μια 29άρα 4:3, χρειάζεσαι wide 45άρα.

B. Για το CRT:

1. Ακόμα δεν έχουν οριστικοποιηθεί τα formats-specs της HDTV. Μέχρι τότε λοιπόν, όσοι παίρνουν LCD τηλεοράσεις - λόγω του ότι έχουν fixed ανάλυση - απλά πετούν τα λεφτά τους.

2. Λάβε υπόψη σου τα Α1, Α2, Β1 συν το πόσο πιο ακριβές είναι οι LCD 45άρες από τις CRT 29άρες (τουλάχιστο 3 φορές απάνω), και έχεις την απάντησή μου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.