Jump to content



PIII 500 ή celeron 600


gangel1442169140

Recommended Posts

Intel PIII 500mhz 512L2 cache katmai vs intel celeron 600mhz 256L2 cache coopermine

Έχω αυτούς τους 2 επεξεργαστές στα χέρια μου για ένα παλιό συστηματάκι! Το ερώτημα είναι ποιο να κρατήσω τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Ο celeron παει ευκολα στα 800 me pci bus sta 33

και η cache του ειναι μικροτερη αλλα ειναι full speed

ο ρ3 ο συγκεκριμενος δεν παει πανω απο 600 και αυτο

χωρις να κλειδωνει το pci bus επισης μπορει να εχει 512 cache

αλλα δουλευει στην μιση ταχυτητα απο αυτη του επεξεργαστη

με αυτη την λογικη πιστευω οτι πρεπει να κρατησεις τον σελερον

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα έπαιρνα τον Ρ3.Η διαφορά της cache είναι αισθητή κυρίως στις βαριές εφαρμογές(μιλάω για την εποχή που τον είχα).

Συγνώμη που βγαίνω Off topic,αλλά αν δε με απατά η μνήμη μου celeron είχαν βγεί coppermine με 128ΚΒ L2..

Link to comment
Share on other sites

533 και 566 ήταν οι ανάρπαστοι, όσο και δύσκολο να βρεθούν, Celerons για οverclocking. Αυτοί πήγαιναν αντίστοιχα 800 και 850 MHz με αλλάγη του FSB από 66 στα 100. Ο 600άρης θα πρέπει να σηκώνει 900MHz για ουσιαστικό οverclocking και 33MHz PCI / 66MHz AGP.

Επειδή λοιπόν 900MHz μάλλον δεν θα δεις, αλλά και επειδή όλοι οι Celeron κάτω από 800MHz, αν θυμάμαι καλά, είναι με 66MHz FSB, καλύτερα τον Ρ3.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι πως και overclocking να γίνει, θα είναι αστείο για χρήση με σημερινά δεδομένα (εννοώ σημερινά προγράμματα καθημερινής χρήσης όχι xp κλπ). Πιστεύω πως ο p3 ουσιαστικά θα του δώσει το κάτι τι παραπάνω για χρήση λόγο της cache.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι πως και overclocking να γίνει, θα είναι αστείο για χρήση με σημερινά δεδομένα (εννοώ σημερινά προγράμματα καθημερινής χρήσης όχι xp κλπ). Πιστεύω πως ο p3 ουσιαστικά θα του δώσει το κάτι τι παραπάνω για χρήση λόγο της cache.

Μπα Γιάννη θα μου επιτρέψεις να διαφωνίσω. Αν έχει 256ΜΒ+ μνήμη, 20GB+ δίσκο και μια τουλάχιστον ΤΝΤ2 επιπέδου κάρτα γραφικών, είναι μια χαρά μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να μην μιλάτε στον αέρα θα σας πω λεπτομέρειες:

Το σύστημα αυτό ήταν το πρώτο μου pc και αποτελείται από: hdd 15gb seagate, vga: asus v3800magic 32mb, celeron 600, 128 ram, mb asus p3v4x. Έχω σκοπό να του προσθέσω ram ώστε να τρέχει ποιο άνετα xp

Επίσης θα είναι σε δίκτυο με τον καινούργιο υπολογιστή και θα τον έχω για (windows xp) χρήση internet και βασικών εφαρμογών γραφείου. Δεν προκειται να του κάνω overclocking. Πληροφοριακά ο celeron πάει μέχρι 900mhz και ο p3 μέχρι 667mhz! (θεωρητικά πάντα)

Επειδή ήρθε στα χέρια μου ένας P3 500mhz ρωτώ αν αξίζει περισσότερο απο τον celeron 600; Αν όχι, οτιδήποτε p3 πάνω από 600mhz θα είναι ανώτερος από celeron έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά ο celeron πάει μέχρι 900mhz και ο p3 μέχρι 667mhz! (θεωρητικά πάντα)

το "παει" με το "θεωρητικα" δε ταιριαζουν, ή πανε η δεν πανε.

op katmai δε θα παει ρουπι, o coopermine εχει καλες πιθανότηες αν η μητρική ειναι αξιοπρεπης.

Σε καθε περιπτωση θα εμενα οπως εισαι και θα κλοκαρα.

προτιμω τα 128 1:1 απο τα 512 1/2

κατι τελευταιο... ειχαν κυκλοφορήσει katmai σε s370????????? γιατι εχω την εντυπωση οτι οι Katmai ήταν μονο slot 1?

(οι coopermine ειχαν βγει και σε slot 1 λιγα κομματια)

μπορεις να μας πεις τι γραφει πανω ο πυρηνας του 500αρη?

----

και οποιος βιαζεται... το λοιπον...

η μητρική σου ειναι slot 1 :p.

Link to comment
Share on other sites

το "παει" με το "θεωρητικα" δε ταιριαζουν, ή πανε η δεν πανε.

op katmai δε θα παει ρουπι, o coopermine εχει καλες πιθανότηες αν η μητρική ειναι αξιοπρεπης.

Σε καθε περιπτωση θα εμενα οπως εισαι και θα κλοκαρα.

προτιμω τα 128 1:1 απο τα 512 1/2

κατι τελευταιο... ειχαν κυκλοφορήσει katmai σε s370????????? γιατι εχω την εντυπωση οτι οι Katmai ήταν μονο slot 1?

(οι coopermine ειχαν βγει και σε slot 1 λιγα κομματια)

μπορεις να μας πεις τι γραφει πανω ο πυρηνας του 500αρη?

----

και οποιος βιαζεται... το λοιπον...

η μητρική σου ειναι slot 1 :p.

Slot 1 είναι η μητρική o celeron s370 (μπαίνει με το μετατροπέα slot1) και ο p3 είναι slot1. Απ ότι εξήγησα πριν δε θα ασχοληθώ με overclocking...
Link to comment
Share on other sites

To "θεωρητικά" απ'ότι κατάλαβα είναι πόσο υποστηρίζει η μητρική..δε βγάζω άλλο συμπέρασμα.

Κatmai όπως είπες μόνο σε slot1 και οι μητρικές έπαιρναν με adaptor τους coppermine.Aυτό που δε θυμάμαι όπως είπα πιο πάνω είναι αν οι coppermine celeron είχαν βγεί και με 256ΚΒ(όπως οι Ρ3).

Πάνο είχα Ρ3 450 katmai και Celeron coppermine 850...όσο παράξενο κι αν σου ακούγεται πάντα προτιμούσα τον Ρ3,γιατί η cache του έδινε άλλο αέρα παρά τα ΜHz του celeron.

Link to comment
Share on other sites

εαν δεν ασχοληθεις με oc για εφαρμογες γραφειου η διαφορα θα ειναι αμελητεα και αμφιροπη, για μενα δεν αξίζει καν να ασχοληθεις.

@deadlock7 οι coopermone cely μονο με 129 ειχαν βγει.

εγω ειχα σχεδον ολους τους cely και Ρ2-P3 με σκαλες των 100Mhz... με το coopermine core η διαφορα της cache εξαμενηστηκε οταν συγκρινουμε katmai και coopermine.

αναμεσα σε p3 coopermine και cely coopermine η ελλειψη cache φαινοταν αφου και στους 2 ηταν 1:1. Μη ξεχναμε οτι ενα "προβλημα" ηταν και το 66 FSB που στην ουσια πατωνε τις επιδόσεις της μνημης.

Για εφαρμογες γραφειου δε βρισκω κανενα λογο για αλλαγή, ίσα ίσα που τα 128 full speed μαζι μετα Mhz ειναι καλυτερα.

Αν μιλαγαμε πχ για games ίσως να ειχε καποιο νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακο ακουμε καλα! Αφου θες μονο δουλεια γραφειου, δηλαδη office,firefox και κανενα p2p τοτε στεγνα παμε σε Linux. Ουτε να τα σκεφτεσαι τα xp ακομα και με 256mb ram. Τι να τα κανεις αλλωστε? Fedora Core 5, OpenOffice, Firefox,amule,bit-torrent κλπ ;)

Υ.Γ: Αντε να ετοιμασεις τις βαλιτσες σου και αστα αυτα τωρα :082:

Υ.Γ 2: Σε εκλεψε ο προμηθευτης του P3 :077: Αντε να σου βρει καμια μνημη να εξιλεωθει!

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακο ακουμε καλα! Αφου θες μονο δουλεια γραφειου, δηλαδη office,firefox και κανενα p2p τοτε στεγνα παμε σε Linux. Ουτε να τα σκεφτεσαι τα xp ακομα και με 256mb ram. Τι να τα κανεις αλλωστε? Fedora Core 5, OpenOffice, Firefox,amule,bit-torrent κλπ ;)

Υ.Γ: Αντε να ετοιμασεις τις βαλιτσες σου και αστα αυτα τωρα :082:

Υ.Γ 2: Σε εκλεψε ο προμηθευτης του P3 :077: Αντε να σου βρει καμια μνημη να εξιλεωθει!

πολύ καλό το linux αλλάθα πρέπει να σκεφτούμε και το εξής...ο χρήστης ΘΕΛΕΙ ? του αρέσει ? μην κοιτάμε μόνο το ότι είναι open source ....αμα δεν του αρέσει και προτιμά να σέρνεται με τα XP τότε περι ορέξεως...λινουξόπιτα!

Link to comment
Share on other sites

Απορία: (Επί του θέματος)

Για τη συγκεκριμένη χρήση που θέλει, τί είναι πιο σημαντικό;

Η ταχύτητα της cache του επεξεργαστή ή η ποσότητα (256KB vs. 512KB)?

Πιστεύω οτι αν καθοριστεί το τί παίζει μεγαλύτερο ρόλο (ποσοτητα/ταχύτητα) για τις εφαρμογές που θέλει, εκεί βρήσκεται και η καλύτερη επιλογή!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.