Jump to content



Έχω απευδήσει με αυτή την μητρική!!!!


pontium

Recommended Posts

Hi guys!!:)

Έχω μια μητρική με ανεπαρκή στοιχεία......πάνω γράφει έναν κωδικό:Ε139761......το chipset είναι intel.....έχει on board μια κάρτα γραφικών Nvidia riva 128ZX και κάρτα ήχου creative ES1373,δύο dimmάκια για SDRAM.....είναι slot1 και σηκώνει P3 450MHz....δεν έχει AGP:eek: Χρειάζομαι επιγόντως τα manual της για να συνδέσω τα led και τα switch.Έψαξα στο google με "Intel E139761 User Manual" αλλά δεν βρήκα επαρκές πληροφορίες.....στο site της intel μπουρδουκλώθηκα με τα search και το παράτησα.........

:help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help:

Link to comment
Share on other sites

To σίγουρο είναι ότι έχει το 440ΒΧ chipset της Intel, και σίγουρα πρέπει να έχει AGP. Τώρα σίγουρα κάπου θα γράφει τη μάρκα της ή έστω το μοντέλο της μητρικής, χωρίς αυτό δεν μπορούμε να βρούμε και πολλά πράγματα. Ψάξε λίγο καλύτερα, ή πόσταρε μια φωτογραφία της μητρικης.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SirGeorge [Σήμερα, στις 01:18]

To σίγουρο είναι ότι έχει το 440ΒΧ chipset της Intel, και σίγουρα πρέπει να έχει AGP. Τώρα σίγουρα κάπου θα γράφει τη μάρκα της ή έστω το μοντέλο της μητρικής, χωρίς αυτό δεν μπορούμε να βρούμε και πολλά πράγματα. Ψάξε λίγο καλύτερα, ή πόσταρε μια φωτογραφία της μητρικης.

Πολλές παλιές μητρικές mATX αφαιρούσαν το AGP όταν είχαν on-board VGA.

Ίσως από κάποια φωτογραφία να μπορούσα να την αναγνωρίσω. Αλλά η πιό απλή συμβουλή μου είναι να την ελένξεις με το SiSoft Sandra που μπορεί και βλέπει το string, ίσως γράφει μοντέλο και κατασκευαστή.

Για να την ανάψεις απλά πάρε ένα κατσαβιδάκι και άρχισε να ενώνεις δύο-δύο τα pins. Μόλις βρεις το power με μία διπλανή του γείωση θα ανάψει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pontium [Σήμερα, στις 01:29]

Περι κατσαβιδιού το έκανα παλιότερα μέχρι που έκανα κάρβουνο μια μαμά και τώρα δεν το διακυνδινεύω.....:)

Δεν είναι δυνατόν να καταστρέψεις μητρική έτσι. Κατ'αρχάς, δεν ανάβει! Αλλά και να άναβε, οι τάσεις στα LEDs είναι πολύ χαμηλές για να κάνουν ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Grace [Σήμερα, στις 01:32]

Δεν είναι δυνατόν να καταστρέψεις μητρική έτσι. Κατ'αρχάς, δεν ανάβει! Αλλά και να άναβε, οι τάσεις στα LEDs είναι πολύ χαμηλές για να κάνουν ζημιά.

Εκείνη τη στιγμή που το δοκίμαζα η μητρική άρχιζε να καπνίζει την "πιπα του πολέμου".....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pontium [Σήμερα, στις 01:39]

Εκείνη τη στιγμή που το δοκίμαζα η μητρική άρχιζε να καπνίζει την "πιπα του πολέμου".....

Το κάπνισμα βλάπτει.

Όπως και να έχει, τα χαρτιά μου έχουν την συγκεκριμένη μητρική. Είναι η Intel SR440BX. Τα pin, όπως τα βλέπεις από την μεριά των IDE slots, αριθμούν 1 το πάνω αριστερό και 2 το πάνω δεξί. Καταλαβαίνεις ότι το 3 είναι το δεύτερο από πάνω αριστερά κτλ.

5-7 Reset SW

6-8 Power SW

Power LED είναι και τα τρία pin αμέσως δεξιά από το 'μάτσο' με θετικό το πάνω από τα 3.

Ελπίζω να βγάζεις άκρη.

Edit : Βέβαια περίμενε λίγο γιατί είδα κάποιες μικρές διαφορές σε αυτή που βλέπω εγώ τώρα. Μάλλον είναι παραλλαγή από κάποιο OEM ( Compaq, Dell κτλ )

Δίκιο είχα, είναι το RC440BX τελικά. Τα pin είναι ίδια αλλά πρέπει να κοιτάς από την μεριά των DIMM, η για να το πω απλά από πάνω.

Εdit 2 : Έχω και το manual σε PDF μορφή αν το χρειάζεσαι υπερβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις την άποψή μου η μητρική πρέπει να είναι Elite, αυτή η εταιρεία χρησιμοποιούσε κωδικούς mobo με τα αρχικά ES, όσο για το κατσαβιδάκι την έχω πατήσει κι εγώ σε μία παρά το γεγονός οτι το έχω κάνει αρκετές φορές, τι να κάνουμε δεν είναι κάθε μέρα σάββατο :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι απο dfi μητρικη

Προσεξε που μπαινει το pwr...εκει εχει κενο.

ΙΣΩΣ και χωρις να ειμαι καθολου σιγουρος να μπαινει παρομοια και σε αυτη.

edit:ακυρο εκει ειναι το led το atx sw πρεπει να ειναι αυτο που ανοιγει οποτε δυστηχως δεν βοηθαει

post-1146-1416071596,3169_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.