Jump to content



Ποια Dfi από τις δύο?


superduke

Recommended Posts

Ποια από τις δύο μου προτείνετε: Dfi lanparty sli-d ή Dfi lanparty cfx3200 (η νέα με το RD580) από πλευράς overclocking, sli-crossfire κτλ.Επίσης τι μνήμες θα πρέπει να βάλω με αυτές τις μητρικές?

Link to comment
Share on other sites

Σαφως την δευτερη διχως συζητηση.Αν κι εχει καποια προβληματακια..αναμενεται να λυθουν με τα καινουρια bios!Φυσικα εχουν μεγαλη χρηματικη διαφορα μεταξυ τους που για μενα δεν αξιζει να δωσεις,αλλα αν το ερωτημα σου αφορα μονο το ποια ειναι καλυτερη τοτε cfx3200 all the way!

Link to comment
Share on other sites

Ποια από τις δύο μου προτείνετε: Dfi lanparty sli-d ή Dfi lanparty cfx3200 (η νέα με το RD580) από πλευράς overclocking, sli-crossfire κτλ.Επίσης τι μνήμες θα πρέπει να βάλω με αυτές τις μητρικές?

Συγκρίνεις 2 μητρικές που έχουν σχεδόν 100€... η 2η είναι σαφώς καλύτερη, σύμφωνα με κάποιους είναι ό,τι καλύτερο έχει/πρόκειται να βγει για 939. Από εκεί και πέρα, αν είσαι διατεθιμένος να δώσεις 260+€ για 939, βουρ χωρίς δεύτερη σκέψη!

edit: τώρα είδα το τελευταίο σου Post. Κάτσε γιατί έχεις πάρει όλο το price και performance range. Εκεί που έλεγες για την 3200, πας σε Jetway? Είναι σαν να λες: είμαι ανάμεσα σε Ferrari 575 και 430 αλλά και το Mondeo παίρνει καλές κριτικές οπότε μήπως να το σκεφτώ?

Link to comment
Share on other sites

Είδα την jetway GTA-SLI-G και διάβασα σε ένα review πολύ καλά λόγια.Άσε που είναι και φθηνή.Υπάρχει κάποιος που την δοκιμάσει να μου πει τις εντυπώσεις του?

Καποιος την ειχε απο εδω.Μονο καλα εχω ακουσει για αυτην...

Link to comment
Share on other sites

Χμμ καποια αιτιολογια?Πολυ λακωνικος κι απολυτος εισαι..

Πολλές.

Ξεκινώ:

1. Η nVidia φτιάχνει chipsets 4+ χρόνια - και έχει βγάλει τουλάχιστο 2 διαμάντια μέχρι τώρα (nForce2-Ultra-400-MCP-T, nForce4-Ultra). Η ATi μόλις μετά βίας 1 χρόνο. Ποιός έχει περισσότερη πείρα στον χώρο;

2. Σε λειτουργικά συστήματα εκτός Windows (Linux, FreeBSD), λειτουργούν τα chipsets της ATi; Έχουν δοκιμαστεί επαρκώς; Μην ξεχνάτε και την άθλια υποστήριξη της ATi για τις κάρτες γραφικών της σε Linux, FreeBSD. Αν κάτι τέτοιο γίνεται καί στα chipsets της, τότε θα είναι κατά πολύ σοβαρότερο-καταλυτικότερο το θέμα, γιατί στη μεν κάρτα γραφικών άντε απλά να μην έχεις 3D acceleration. Αν όμως έχεις ελλιπείς-κακούς chipsets drivers, τότε κυριολεκτικά θα κολλάει το σύμπαν.

ΥΓ: For the record, στις κάρτες γραφικών, στα Windows, η ATi έχει εδώ και πολλά χρόνια πολύ καλύτερη υποστήριξη από την nVidia (με μοναδικό μελανό σημείο την κατάργηση του Control Panel και την εισαγωγή του Control Center).

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα βγούν και πόσο θα έχουν... Με αυτή την λογική δεν παίρνεις ποτέ τίποτα γιατί θα βγεί στο μέλλον κάτι καλύτερο...:)

Edit:

Στην προκειμένη περίπτωση η δεύτερη είναι σαφώς καλύτερη απο την πρώτη αλλά δεν θα έδινα τα λεφτά της 2ης. Εάν υπάρχει το χρηματικό απόθεμα δεν θα το συζήταγα καν, θα έπαιρνα την 2η.

Link to comment
Share on other sites

εν αναμονή του am2 socket δεν θα επενδυα τα χρηματα μου σε 939 socket.

Αντιθέτως, εγώ θα τα επένδυα άφοβα, συν έναν dual-core.

Το AM2 (και την DDR2) δεν την χρειάζεται η AMD. Δυστυχώς, υπέκυψε στις πιέσεις των "μνημάδων", για να (ξανα)βγάλουν λεφτά από τις μνήμες.

Το μόνο επιπλέον που πρόκειται να προσφέρει το AM2 σε σχέση με το 939, είναι το Virtualisation. Όσοι λοιπόν δεν το έχουν ανάγκη, δεν έχουν να κερδίσουν απολύτως τίποτα από το AM2.

Άρα λοιπόν, το ζεύγος 939+dual-core είναι ασφαλέστατη στο χρόνο επένδυση.

Σημ.: Άλλες υποδεέστερες - όχι AMD K8 - σχεδιάσεις, που αγκομαχούν με το υπερμπουκωμένο τους FSB, και δεν έχουν IMC, μόνο εκείνες αδημονούν για DDR2 - και πάλι όμως καί με αυτή αγκομαχούν.

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα βγούν και πόσο θα έχουν... Με αυτή την λογική δεν παίρνεις ποτέ τίποτα γιατί θα βγεί στο μέλλον κάτι καλύτερο...:)

Edit:

Στην προκειμένη περίπτωση η δεύτερη είναι σαφώς καλύτερη απο την πρώτη αλλά δεν θα έδινα τα λεφτά της 2ης. Εάν υπάρχει το χρηματικό απόθεμα δεν θα το συζήταγα καν, θα έπαιρνα την 2η.

απο ότι συζητιέται μέχρι το καλοκαίρι θα βγούν, οπότε το να δώσεις 200 ευρώ δεν ξέρω ακριβως πόσο έχουν ενώ ξέρεις οτι σε δύο μηνες αλλάζει δεν το θεωρώ και λογικό. ειδικά αν μιλάμε για εξεζητημένες μητρικές που στόχο έχουν το oc. άλλωστε μπορεί κάποιος να δεί τί γίνεται με την υποστήριξη σε μητρικές που θεωρούνται παλιες σήμερα, ειτε 939 με nforce3 ειτε παλιοτερες

Link to comment
Share on other sites

απο ότι συζητιέται μέχρι το καλοκαίρι θα βγούν...

Στην ελλάδα δεν πρόκειται να τις δεις πριν από Οκτώβριο-Νοέμβριο. Οπότε προσγειώσου.

...οπότε το να δώσεις 200 ευρώ δεν ξέρω ακριβως πόσο έχουν ενώ ξέρεις οτι σε δύο μηνες αλλάζει δεν το θεωρώ και λογικό. ειδικά αν μιλάμε για εξεζητημένες μητρικές που στόχο έχουν το oc. άλλωστε μπορεί κάποιος να δεί τί γίνεται με την υποστήριξη σε μητρικές που θεωρούνται παλιες σήμερα, ειτε 939 με nforce3 ειτε παλιοτερες

1. Καμμία μητρική δεν είναι "εξεζητημένη" που "στόχο έχει το oc". Τις λέξεις "default λειτουργία" τις έχεις ακούσει ποτέ;

2. Δεν είναι όλος ο κόσμος οβερκλοκάδες και ψυγειάκηδες. Αντιθέτως, μία πολύ μικρή μειονότητα αυτού είναι τέτοιοι.

3. Λόγω των 1 & 2, δεν κατάλαβα ποιά "υποστήριξη" σου λείπει για 939. Έτσι και έχει βγει BIOS για μία μητρική 939, που να δέχεται dual-core, δεν χρειάζεσαι τίποτα περισσότερο για το μέλλον. Είσαι απόλυτα εξασφαλισμένος.

Link to comment
Share on other sites

Στην ελλάδα δεν πρόκειται να τις δεις πριν από Οκτώβριο-Νοέμβριο. Οπότε προσγειώσου.

Εγω παλι απ'οσο γνωριζω θα βγουν συντομα στην ελληνικη αγορα.Ηδη κυκλοφορουν εξωτερικο..ποιος ο λογος να καθυστερησουν τοσους μηνες να ερθουν εδω??

1. Καμμία μητρική δεν είναι "εξεζητημένη" που "στόχο έχει το oc". Τις λέξεις "default λειτουργία" τις έχεις ακούσει ποτέ;

2. Δεν είναι όλος ο κόσμος οβερκλοκάδες και ψυγειάκηδες. Αντιθέτως, μία πολύ μικρή μειονότητα αυτού είναι τέτοιοι.

3. Λόγω των 1 & 2, δεν κατάλαβα ποιά "υποστήριξη" σου λείπει για 939. Έτσι και έχει βγει BIOS για μία μητρική 939, που να δέχεται dual-core, δεν χρειάζεσαι τίποτα περισσότερο για το μέλλον. Είσαι απόλυτα εξασφαλισμένος.

Δεν ξερω αν εχουμε πιασει το νοημα του θεματος.Το παλικαρι ρωταει ποια ειναι η καλυτερη μητρικη για overclocking κι οχι default!

Tελος να προσθεσω πως η ΑΤΙ δεν ειναι μια νεα εταιρια στον χωρο της νανοτεχνολογιας.Φτιαχνει τσιπακια χρονια,ασχετα αν δεν ειναι για μητρικες.Δεν ξερω αν εχεις διαβασει καθολου στο XS τα αποτελεσματα του νεου RD580 και λες οτι ειναι χειροτερη απο τα Nf4!

Στο μονο που συμφωνουμε ειναι η υποστηριξη λογισμικου.Αν το παλικαρι θελει να βαλει linux κι εγω δεν πιστευω οτι πρεπει ν'αγορασει μητρικη με chipset ATI(οχι προς το παρον τουλαχιστον).

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αγοραζα μητρικη με ΑΤΙ chipset για τους λογους που εξηγησε ο wantilles.Επισης η sli -d ειναι καραδοκιμασμενη στην αγορα και ακρως επιτυχημενη.Δεν βρισκω τον λογο να "παιξει" καποιος σοβαρα με το αλλο μοντελλο.

Link to comment
Share on other sites

Στην ελλάδα δεν πρόκειται να τις δεις πριν από Οκτώβριο-Νοέμβριο. Οπότε προσγειώσου.

Ας κάνουμε υπομονή να δούμε ποιος θα προσγειωθεί και πότε

1. Καμμία μητρική δεν είναι "εξεζητημένη" που "στόχο έχει το oc". Τις λέξεις "default λειτουργία" τις έχεις ακούσει ποτέ;

αν δεν κάνω λάθος το πρώτο ποστ μιλάει για oc και όχι default καταστασεις

2. Δεν είναι όλος ο κόσμος οβερκλοκάδες και ψυγειάκηδες. Αντιθέτως, μία πολύ μικρή μειονότητα αυτού είναι τέτοιοι.

αν δεν είναι κάποιος oc τυπος γιατι να πάει σε dfI οταν με τα ίδια χρήματα παίρνει μια μητρική με περισσότερο εξοπλισμό για default καταστασεις

3. Λόγω των 1 & 2, δεν κατάλαβα ποιά "υποστήριξη" σου λείπει για 939. Έτσι και έχει βγει BIOS για μία μητρική 939, που να δέχεται dual-core, δεν χρειάζεσαι τίποτα περισσότερο για το μέλλον. Είσαι απόλυτα εξασφαλισμένος.

δεν είναι μόνο το να δεχεται dual core. οπως είπε το παλικάρι θέλει oc. εφόσον οι χρήστες θα στραφούν σε νέες μητρικές ειναι λογικο να ψάχνουν περισσότερο τις καινούριες μητρικές και τα bios Να βγαίνουν για αυτές

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Μάλλον πάω για sli-d.Τώρα για μην ανοίξω άλλο thread από μνήμες τι προτείνετε?Έχω κάποιες υπόψιν:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.555014

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554100 πρέπει να έχουν bh-5 αλλά δεν είμαι σίγουρος

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554969

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554906

Από αυτές ποιες προτείνετε ή μήπως προτείνετε κάποια άλλη.Βασικά θέλω 1gb και με bh-5 ώστε να εκμεταλλευτώ το πολύ ρεύμα της μητρικής.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.