Jump to content



Κολληματάκια ήχου-εικόνας...


Ilias83

Recommended Posts

Τελευταίως το PC μου παθαίνει διαλήψεις...

Χθες έβαλα μια ταινία να δω και κάθε τόσο, έτρωγε κόλλημα για μισό δεπτερόλεπτο ο ήχο και ταυτόχρονα και η εικόνα...

Έκανε ένα τρρρρρρρρρρρρ..... για πολύ λίγο και συνέχιζε να παίζει κανονικά...

Τι θα πρέπει να ελένξω???

(Υπάρχει περίπτωση να είναι θερμοκρασία, γιατί τελευταίως με αυτή κάνω πειράματα...

Βέβαια έχω 40C CPU, 37C System και 38C HDD - Αρκετά ζεστό κουτί, αλλά όχι πολύ μεγάλη θερμοκρασία CPU)

Link to comment
Share on other sites

Εάν η κοπέλα σου είναι αυτή της εικόνας τότε είναι απόλυτα φυσιολογικό να κολλάει :p

Πάντως θα βοηθούσε αν έλεγες τι σύστημα έχεις και κυρίως τί έκανε "τρρρρρρρρρρρ..."(ο ήχος?Το CD ? Ο σκληρός?)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έπαιζα από DVD-Rom...

Από το σκληρό έπαιζα...΄

Πιστεύω πως μάλλον είναι η θερμοκρασία που μου τα χαλάει όλα...

Όλα εκεί μέσα βαράνε 40άρες...

Θα κοιτάξω να φτιάξω τον εξαερισμό...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mark13

Καλά , αν βλέπεις divx κοίτα λίγο τους codecs video - ήχου.

Και πάλι λάθος...

Δεν έβλεπα ούτε DivX

Κατευθείαν από το δίσκο έβλεπα...

Αρχική απάντηση από feanorian82

Εγώ λέω software ή drivers sound card...

Drivers δεν παίζει να είναι...

Software γιατί; και τι;

Και μια σημείωση:

Ρε παιδιά μη μου λέτε για τα Codec και για Drivers και κάτ τέτοια...

Αυτά δεν είναι και όχι τίποτα άλλο καθόμαστε και ποστάρουμε άδικα...

Δεν παίζω πλέον με DivX, αν και έχω το τελευταίοπ player και codec...

Drivers είναι παντού τελευταία...

Τι άλλο software μπορεί να είναι;

Μόνο το PowerDVD έπαιζε...

Link to comment
Share on other sites

Για πές μας, μήπως έχεις παρατηρήσει ότι ο υπολογιστής σου, γενικά καθυστερεί απο ότι κανονικά? Εγώ, είχα τέτοια εμπειρία, όταν έβαζα (πολλά) προγραμμάτα μέσα για να τα δοκιμάσω, και μετά απο καιρό άρχισε γενικά να καθυστερεί.. Τελικά ένα format με γλίτωσε.

Εσύ δοκίμασε, να βγάλεις και να ξαναβάλεις το PowerDVD, κάνε και καμιά ανασυγκρότηση, και με κανένα πρόγραμμα κάνε εκκαθάριση στην registry, και μετά πές μας αποτελέσματα. Πρόβλημα υλικού ή σφάλματα αρχείων το αποκλείω να είναι, όπως και αυτό με τη θερμοκρασία που είπατε μου φάινεται τελείως απίθανο να φταίει. ’λλωστε οι αριθμοί C που είπες ήταν ok.

Link to comment
Share on other sites

Ο δίσκος έχει ανασυγκροτηθεί πρόσφατα, τα προγραάμματα που έχω φορτώσει είναι σχετικά λίγα (πλέον έχω κατασταλάξει στο τι θέλω να χρησιμοποιώ) και γενικά ο υπολογιστής είναι σε πολύ καλή κατάσταση...

Όχι δεν καθιστερεί, παρα μόνο σε εφαρμογές ήχου...

π.χ. χθές μου έκανε το ίδιο πράμγα το Winamp...

(ήμαρτον έχω το 2.91 που είναι πανάλαφρο...)

Τέλος πάντων θα κάνω ανασυγκρότηση πάλι, αν και έχει γίνει πολύ πρόσφατα, θα κάνω και μια εκκαθάριση στη registry και θα δω...

Οι θερμοκρασίες πάντως δεν είναι νορμάλ...

Ποιος άλλος έχει 40C στο σκληρό του; και γενικά 40C σε όλο το κουτί;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83

Ο δίσκος έχει ανασυγκροτηθεί πρόσφατα, τα προγραάμματα που έχω φορτώσει είναι σχετικά λίγα (πλέον έχω κατασταλάξει στο τι θέλω να χρησιμοποιώ) και γενικά ο υπολογιστής είναι σε πολύ καλή κατάσταση...

Όχι δεν καθιστερεί, παρα μόνο σε εφαρμογές ήχου...

π.χ. χθές μου έκανε το ίδιο πράμγα το Winamp...

(ήμαρτον έχω το 2.91 που είναι πανάλαφρο...)

Τέλος πάντων θα κάνω ανασυγκρότηση πάλι, αν και έχει γίνει πολύ πρόσφατα, θα κάνω και μια εκκαθάριση στη registry και θα δω...

Οι θερμοκρασίες πάντως δεν είναι νορμάλ...

Ποιος άλλος έχει 40C στο σκληρό του; και γενικά 40C σε όλο το κουτί;

Εγώ . . .

Εχω βάλει τη σόμπα μέσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τις θερμοκρασίες έλεγα ότι είναι normal, επειδή βλέπω τον δικό μου που ώρες ώρες ξεπερναέι τα 50 και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Σαφώς όμως, λιγότερη θερμοκρασία, και ειδικά στον επεξεργαστή, σημαίνει και περισσότερες επιδόσεις.

Οι εφαρμογές που παίζουν τραγούδια είναι απο τα ελαφριά. Στις άλλες εφαρμογές (απο παιχνίδια πώς παέι? Τα Windows πόση ώρα κάνει να τα φορτώσει?) αφήνεις να εννοηθεί ότι πάει μια χαρά. Αφού όπως λές είναι πρόβλημα θερμοκρασίας τότε απλώς σκέψου, γιατί να κολάει στα ελαφριά και στα βαριά να είναι ok. ..Ε αυτό δεν ξέρω, δεν μου κάθεται ....

Βασικά πιστεύω μια επαναγκατάσταση (του προγράμματος) να έλυνε το πρόβλημα (ή ήδη το έκανες?). Τι υπολογιστή έχεις ? Τι κάρτα ήχου και γραφικών έχεις? Α, τσέκαρες και με antivirus/antispyware ?

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία στον επεξεργαστή μια χαρά είναι...

Τα υπολοιπα μου φαίνονται ύποπτα...

Το σύστημα είναι:

AMD AthlonXP 2500+

2x256MB DDR Ram

GeForce 5200FX 128MB

SoundBlaster Live! 5.1

[Αυτά με ένα σκληρό Maxtor 60MB και πάνω σε μια μητρική Albatron KX600 Pro (v.3.0)]

Αυτό για τις υπόλοιπες εφαρμογές που λές δεν το είχα σκεφτεί...

Τα Windows τα φορτώνει σφαίρα...

(Όμως όταν ξεκινάει ο υπολογιστής έχω θερμοκρασίες 23C)

Παιχνίδια μου φαίνεται πως τελευταία διαμαρτήρεται λίγο στα γραφικά...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά ήταν η θερμοκρασία...

Απλά είχε χαλάσει το ανεμιστηράκι (για ακόμα μια φορά) στο Northbridge και είχα μείνει με την ψύκτρα μόνο και έναν 80άρη να κάνει αέρα απο μακριά (δεν μπορεί εκεί που είναι να πλησιάσει...)

Έφτιαξα την ψύκτρα και τώρα όλα καλά.. Έπεσε η θερμοκρασία συστήματος και τώρα δεν παρατηρώ αυτά τα κολλήματα...

Σας ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιησε μια προτοποριακη μεθοδο διαγνωσης , την χρισιμοποιουνε στην νασα στους υπερυπολογιστες τους, οι τεχνικοι διανιες που εχουν απο το ΜΙΤ. :toomuchne

Η μεθοδος που λετε εχει ως εξης.. ΑΝοιξε το κουτι και το ειδε... :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.