Jump to content



7900gt ή x1900xt?


superduke

Recommended Posts

Διαβάζοντας κάποια review παρατήρησα ότι παρόλο που η x1900xt έχει τσιπάκια μνήμης 1,1ns δεν πηγαίνουν παραπάνω από 1600 ενώ η 7900gt με 1,4ns πάνε το ίδιο περίπου.Που οφείλεται αυτό?

Με καλυτερη ψυξη και με το υποστηριζομενο soft volt mod πανε και παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Οι nvidia συνήθως έχουν πιο χαλαρά timmings στις μνήμες, γι αυτό και ανεβαίνουν πολύ. Και στα 2ns τσιπακια το ίδιο συμβαίνει, οι Nvidia πάνε παραπάνω. Μπορεί βέβαια να έχει σχέση και με τη γενικότερη διαφορά στην αρχιτεκτονική μεταξύ των 2 εταιριών.

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα αποδοδει μια καρτα με σφιχτα timings κι ας μην πιασει μεγαλα ρολογια στην μνημη.τεσταρησα την δικια μου να το δω και οντως ισχυει αυτο.οποτε πχ τα 1300 mhz μιας "σφιχτης" Ati αποδιδουν καλυτερα απο τα 1350-1400 μιας Nvidia.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με κάτι άλλο.7900gtx ή x1900xt σε περίπου ίδια τιμή.Τι λέτε?

Μεταξυ των 2 αυτων σιγουρα την 7900gtx.

Να σε ρωτησψ κατι ομως... Σε τι μονιτορ θα παιζεις?Αν εχεις μεχρι και 19αρα tft (κοινως 1280χ1024) ,νομιζω οτι και οι δυο αυτες καρτες ειναι υπερπολυτελεια.Μια 7900gt θα ηταν καλυτερη επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

7900gtx απο εμενα γιατι βλεπω οτι η nvidia πλεον ειναι καλυτερη ποιοτικα σε θεμα απεικονισης και πολυ καλυτερη σε υποστηριξη drivers.

Τι έγινε ? :D

Στο θέμα Image & Filtering Quality η nVIDIA είναι ακόμα πίσω ( και ηθελημένα πολύ πιθανόν ) [ μιας και το shimmering ® μπορούν να το μειώσουν, καθώς και με λίγη δουλίτσα φτιάχνουν και την απεικόνιση ]

αλλά...η διαφορά είναι ολοφάνερη

1128280140ABTiXJphEC_8_12_l.jpg

η ποιότητα απεικόνισης μεταφέρθηκε αυτούσια από τις 7800 Series στις 7900 Series, και από τις x1800 Series στις x1900 Series :)

Link to comment
Share on other sites

Bil την εχω ξαναδει την εικονα,πριν παρω την x1800 για βαλτε ολοι το half life2 και ποσταρετε το ιδιο σημειο να δουμε αν θα ειναι ετσι.Μεγαλο ψεμα η εικονα φιλε.Σοβαρα τωρα οσοι θελουν ας ποσταρουν βεβαια να ποσταρει και καποιος με 7800.Σε εμενα παντως μαλλον προς τη Β εικονα φερνει (στο pc μου εννοω με x1800xl) παρα στην πρωτη.

Link to comment
Share on other sites

Bil την εχω ξαναδει την εικονα,πριν παρω την x1800 για βαλτε ολοι το half life2 και ποσταρετε το ιδιο σημειο να δουμε αν θα ειναι ετσι.Μεγαλο ψεμα η εικονα φιλε.Σοβαρα τωρα οσοι θελουν ας ποσταρουν βεβαια να ποσταρει και καποιος με 7800.Σε εμενα παντως μαλλον προς τη Β εικονα φερνει (στο pc μου εννοω με x1800xl) παρα στην πρωτη.

Δεν είναι μούφικη η εικόνα :D

Έχω βάλει δίπλα δίπλα τις κάρτες, και έχω δοκιμάσει σε διάφορα games, και έχουν ακόμα εμφανείς διαφορές σε af κυρίως.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.