Jump to content



Διαφανεια σε Φωτο και Βίντεο


nikosjc

Recommended Posts

Θα ήθελα να σας ρωτήσω μήπως γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να κάνω μια μονόχρωμη επιφάνεια μιας φωτογραφίας ή ενός βίντεο να είναι διάφανη όταν τα περνάω σε κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο. Όπως κάνουν δηλαδή τα εφφέ στις ταινίες με τις πράσινες επιφένειες. Δοκιμαζα το Magic Movie Edit που έχει κάποια παραγείγματα μέσα αλλά δεν μπορώ να φτιάξω δικά μου. Μόνο μπορώ να τροποποιήσω τις έτοιμες φωτογραφίες που τα ονομάζει borders αλλά με το βίντεο δεν ξέρω. thanks...

Link to comment
Share on other sites

Για τις φωτογραφίες μπορείς να χρησιμοποιήσεις το photoshop ή γενικά όποιο πρόγραμμα επεξεργασίας υποστηρίζει layers (ίσως ξέρει κάποιος από εδώ μέσα να σου πουν κάποιο καλό πρόγραμμα που να είναι δωρεάν:cool: ). Ο πιο απλός τρόπος είναι να φορτώσεις την εικόνα που θες, μετά να φτιάξεις ένα layer με το χρώμα που θες και να του δώσεις χαμηλό opacity....

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω ακριβώς τι θες να κάνεις, ή αν θα σε βόλευε περισσότερο η διαφάνεια, αλλά με το pinnacle studio 9 έχω κάνει βίντεο με Picture in picture, ένα βιντεάκι να παίζει και καλά σε μια τηλεόραση, όπου το νέο βίντεο παίζει πάνω από το προηγούμενο σε προκαθορισμένο σημείο/μέγεθος... αλλά φόντο πχ όχι δε νομίζω να μπορείς να το κάνεις έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Cyan_lio

Για τις φωτογραφίες μπορείς να χρησιμοποιήσεις το photoshop ή γενικά όποιο πρόγραμμα επεξεργασίας υποστηρίζει layers (ίσως ξέρει κάποιος από εδώ μέσα να σου πουν κάποιο καλό πρόγραμμα που να είναι δωρεάν:cool: ). Ο πιο απλός τρόπος είναι να φορτώσεις την εικόνα που θες, μετά να φτιάξεις ένα layer με το χρώμα που θες και να του δώσεις χαμηλό opacity....

το psp κανει αυτη τη δουλεια που λες?

αν ναι μπορεις να το πεις λιγο πιο συγκεκριμενα?

εχω φαει ολη τη μερα σημερα για να κανω αυτη τη δουλεια με το eraser :(

Link to comment
Share on other sites

εννοείς το λεγόμενο green/blue-screen. Για τα βίντεο το είχα ψάξει παλιότερα και είχα καταλήξει σε δυο προγραμματάρες. Είναι βέβαια αρκετά δύσκολα προγράμματα για αρχάριους, πρέπει να μάθεις να τα χειρίζεσαι, υπάρχουν πάρα πολλά sites με οδηγούς και βοηθήματα πάντως. Μιλάω για το Combustion της discreet και το Adobe Premier.

Προσωπικά είχα καταφέρει να εφαρμόσω ένα green screen με το combustion μιας και τα προγράμματα της discreet είμαι πιο εξοικιωμένος λόγω του 3dsmax. Η εικόνα ήταν χάλια επειδή η λήψη ήταν για τα μπάζα:tomato: (320χ240 με χαμηλό φωτισμό από webcam, με χιονακια):tomato: :tomato:

Χρειάζεσαι μία καλή ψηφιακή κάμερα και καλά στημένο green screen με ομοιόμορφο φωτισμό πάνω του. Ανερχόμενος σκηνοθέτης δηλαδή:worship:

Τώρα για φωτογραφίες όπως είπαν και οι προηγούμενοι το Photoshop.

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι είδα στο site του, το MAGIX Movie Edit έχει αυτή τη δυνατότητα (και μάλλον με σχετικά απλό τρόπο) στην επεξεργασία του βίντεο που έχει. Μάλλον επιλέγεις χρώμα για transparency και το εφαρμόζει σαν φίλτρο. Θα πάρω το πρόγραμμα και θα δω. Όσο για τις εικόνες στο photoshop, σε τι format πρέπει να σώσω την εικόνα και με τι ιδιότητες;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nikosjc [Χθες, στις 23:50]

Όσο για τις εικόνες στο photoshop, σε τι format πρέπει να σώσω την εικόνα και με τι ιδιότητες;

Τι εννοείς, για να τις δει το photoshop; Ότι φορματ θελεις, τις βλέπει αυτο!

Για το πως θα γίνει η δουλειά δεν μπορώ να σου πω έτσι απλά γιατί πρέπει να το ψάξω. Με νευριάζει αυτό το πρόγραμμα και το χρησιμοποιώ μόνο όταν είναι απόλυτη ανάγκη, και πάλι με οδηγούς και το manual ανοιχτό!!

Για το πρόγραμμα που λες, αν τα καταφέρεις πες μου και εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.