Jump to content



Giga, Asus, DFI και τα λοιπά - Αξιοπιστία και overclocking


Nos-Dio

Recommended Posts

  • Replies 416
  • Created
  • Last Reply

1) Τα ποσοστά rma είναι επι των πωλήσεων, δηλαδή π.χ. το 9% των mobo που πουλήθηκαν παρουσίασε πρόβλημα.

2) για τον φίλο που σκέφθηκε την abit είναι μέσα στις λοιπές και συγκεκριμένα είναι το 11% των πωλήσεων, οι υπόλοιπες είναι shuttle,intel, qdi κλπ.

3) ολοι οι παροικούντες την Ιερουσαλήμ γνωρίζουν οτι η DFI τα τελευταία χρόνια απέκτησε άσχημο όνομα, αυτό όμως δεν αποκλείει τον ενδεχόμενο να έχει δώσει κάποιο πολύ καλό προιόν, όπως απο την άλλη μεριά το πολύ καλό όνομα της ASUS κινδύνευσε απο τα πολλά προβλήματα που παρουσίασε κάποιο μοντέλο της, αυτά συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες.

Γενικά θα έλεγα οτι αν κάποιος ερχόταν και μου έλεγε οτι τον ενδιαφέρει το oc στην mobo του και δεν σκέφτεται τίποτα άλλο τότε σε αυτά που θα του πρότεινα θα ήταν σίγουρα και το DFI μέσα, αν δεν ήταν αυτό το σκεπτικό του τότε η πρότασή μου δεν έχει το DFI μέσα, όσο κι αν στεναχωρεί κάποιους αυτή είναι η σκέψη η δική μου και συμπίπτει με των υπολοίπων φίλων συναδέλφων.

Οσο για το τι συμβαίνει εδώ (στο thelab εννοώ) τα έχουμε ξαναπεί, κάποιοι θεωρούν οτι το DFI είναι μάπα και κάνουν λάθος και κάποιοι άλλοι θεωρούν οτι για να είσαι αποδεκτός στην παρέα πρέπει να πάρεις DFI και αυτοί κάνουν μεγαλύτερο λάθος.

Το τελικό συμπέρασμα είναι οτι το DFI ακούγεται περισσότερο γιατί αυτοί που το έχουν είαι αυτοί που μιλάνε περισσότερο :jump:

Link to comment
Share on other sites

θα μιλησο γενικα. πχ το 37% τις gigabyte. το 36% των gigabyte δουλευουν στα 200

με μαμα ρευματα και ταλοιπα. απο το 1% το 2,5 ειναι rma.

το 18% των dfi δουλευουν περα απο τα ορια το 9% εχουν rma.

τελικο συμπεραζμα 10 σελιδες θεματος για να μας πεισετε να μην παρουμε dfi? εγω θα παρω και 99% rma να εχουν εσεις μπορειτε να μας αφησετε υσηχους ομως?

Link to comment
Share on other sites

Αντε να σας δώσω τα νούμερα για να το καταλάβετε :

Το σύνολο των mobo που πουλήθηκαν είναι 947, τα νούμερα για κάθε εταιρεία είναι :

ΕΤΑΙΡΕΙΑ - ΠΩΛΗΣΕΙΣ - RMA

--------------------------------------------

GIGABYTE - 350 - 11

MSI - 85 - 5

DFI - 170 - 15

ASUS - 114 - 3

Νομίζω οτι είναι κατανοητό και ο κεθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zyx

θα μιλησο γενικα. πχ το 37% τις gigabyte. το 36% των gigabyte δουλευουν στα 200

με μαμα ρευματα και ταλοιπα. απο το 1% το 2,5 ειναι rma.

το 18% των dfi δουλευουν περα απο τα ορια το 9% εχουν rma.

τελικο συμπεραζμα 10 σελιδες θεματος για να μας πεισετε να μην παρουμε dfi? εγω θα παρω και 99% rma να εχουν εσεις μπορειτε να μας αφησετε υσηχους ομως?

:worship: αστους zyx ... ζηλευουν γιατι ξερουν οτι τωρα πια αν παρουν DFI θα τους κραξουμε :D

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι τα χαρακτηριστικά για ένα mobo ώστε να θεωρείται ποιοτικό? το KV8 της ΑSUS δεν είχε σκασμένους πυκνωτές? Το ASUS ΑΝ8Χ δεν είχε επί την εποχή του τρελό RMA? (γιατί άραγε?) Το DFI έχει πολύ χαμηλό ποσοστό RMA, αν λάβουμε υπόψιν τα άτομα που αγοράζουν μια τέτοια μητρική. Για παράδειγμα σκεφθείτε αν όλοι οι κάτοχοι DFI αγόραζαν Giga ή ASUS που θα είχε φτάσει το RMA τους ;)

Σαν ποιότητα θεωρώ καλύτερη την Abit μόνο και μόνο για τους Rubicom caps και για τίποτε παραπάνω, η ΑSUS και MSI δε δικαιούνται να μιλάν για ποιότητα κατασκευής. Στη ποιότητα αν ληφθεί υπόψην και το λογισμικό (BIOS) τότε καλύτερα να μη το συζητήσουμε το θέμα.

Σχετικά με το PCB, όποιοι θεωρείται κριτήριο στην αγορά σας καλύτερα να πάρετε KV2 Extreme (1.0) αφού είναι το μόνο desktop mobo για K8 που έχει 6 layers PCB (oυαου :jump: ), και σχετικά με το αν το PCB στραβώνει, υπάρχουν δύο επιλογές στα υλικά ή θα έχεις σκληρότητα ή ελαστικότητα (στο πρώτο σπάει, στο δεύτερο κάμπτεται) αν και δεν έχω ακούσει για διαφορετική ποιότητα ανάμεσα στα υλικά του PCB.

Τέλος θεωρώ ότι είναι λάθος να πάρει όλο το forum DFI, δε θα ξέρουμε τι κάνει σε σχέση με τις άλλες μητρικές? :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell

Τέλος θεωρώ ότι είναι λάθος να πάρει όλο το forum DFI, δε θα ξέρουμε τι κάνει σε σχέση με τις άλλες μητρικές? :p

Aσ'τους να πάρουν το Μ/Β να κάνουν λίγο τους Beta testers να ξέρουμε οι υπολόιποι!!!

:p:rofl::p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell

Σχετικά με το PCB, όποιοι θεωρείται κριτήριο στην αγορά σας καλύτερα να πάρετε KV2 Extreme (1.0) αφού είναι το μόνο desktop mobo για K8 που έχει 6 layers PCB (oυαου :jump: ), και σχετικά με το αν το PCB στραβώνει, υπάρχουν δύο επιλογές στα υλικά ή θα έχεις σκληρότητα ή ελαστικότητα (στο πρώτο σπάει, στο δεύτερο κάμπτεται) αν και δεν έχω ακούσει για διαφορετική ποιότητα ανάμεσα στα υλικά του PCB.

Μας τη λες ασχημα τωρα εε?Οχι κ EliteGroup ρε! :tongue:

Κ συγουρα ΔΕΝ αποτελει κριτιριο αγορας αλλα αμα το συνδιασεις με 1-2 αλλα πραματακια κανουν μια ασχημη εικονα. ;)

Link to comment
Share on other sites

σε πειράζω ρε πατριώτη :flower:, απλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι η ποιότητα ενός mobo για μένα είναι:

  • κατά πόσο ο μηχανικός έχει ακολουθήσει το reference design και κατά πόσο έχει καινοτομήσει
  • που βάζει τις τροφοδοσίες και γενικά πόσο σταθερά ρεύματα δίνει το mobo
  • το BIOS
  • τo ΒΙΟS
  • το BIOS
  • α και να μη ξεχάσω το Basic Input/Output System

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell

σε πειράζω ρε πατριώτη :flower:, απλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι η ποιότητα ενός mobo για μένα είναι:

  • κατά πόσο ο μηχανικός έχει ακολουθήσει το reference design και κατά πόσο έχει καινοτομήσει
  • που βάζει τις τροφοδοσίες και γενικά πόσο σταθερά ρεύματα δίνει το mobo
  • το BIOS
  • τo ΒΙΟS
  • το BIOS
  • α και να μη ξεχάσω το Basic Input/Output System

το BIOS το ανεφερες ? :p

Link to comment
Share on other sites

Nαι κ γω συμφωνω οτι το ΒIOS ειναι το Α κ το Ω αλλα πρεπει να βρησκετε κ σε ενα ποιοτικο κ αξιοπιστο ΜΟΒΟ.Οι Rubicon πανε στραφη στην ABit κ το Bios στη Dfi ειναι απλα υπεραισιοδοξο.Δλδ αμα εχωνα τσιτα ολα τα ρευματα τι θα γινοταν?Θα επερνα φωτια?

Τωρα θα μου πειτε απο της 10 dfi χαλασε μονο η δικια σου.Αλλα πιοι απο σας διναν 1,83vcore 24/7 για 2 μηνες τωρα?Μακαρι να βγουν ολα καλα τα δικα σας αλλα η εμπιστοσινη μου εχει κλωνιστει πλεον...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell

σε πειράζω ρε πατριώτη :flower:, απλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι η ποιότητα ενός mobo για μένα είναι:

  • κατά πόσο ο μηχανικός έχει ακολουθήσει το reference design και κατά πόσο έχει καινοτομήσει
  • που βάζει τις τροφοδοσίες και γενικά πόσο σταθερά ρεύματα δίνει το mobo
  • το BIOS
  • τo ΒΙΟS
  • το BIOS
  • α και να μη ξεχάσω το Basic Input/Output System

κοιτα να σου πω η ΑΒΙΤ αν και αστερι σαν μητρικη(με πρεσκοτι δεν εχω δοκιμασει) εφαγε bios corrupt,το ασους που εχω τωρα δεν με εχει αναγκασει μεχρι αυτη την ωρα που σου μιλαω να κανω c-mos ρεσετ...δεν ξερω για giga...αλλα τωρα δεν μπορεις να πεις τιποτα για ασους...ελεος μεχρι και στα βιβλια πανεπιστημιου ανεφερεται η A.M....

Και τελος...επι εποχη πστεχ ολοι εσεις που δοξαζετε τωρα το DFI για τo o/c του χωρις να νοιαζεστε για κατι αλλο,και καλα κανετε αφου εινα κορυφαιο σε αυτο τον τομεα ειχατε abit nf-s ver 2.0.Τοτε λοιπον ενα φιλος ειχε παρει προσφατα πσ και πηρε και αυτος το ΑΒΙΤ.Ελα ομως που εσεις μπορει να ειστε μαστορια στο o/c ομως αυτος ειναι μστορι στο να ψαχνει και να παιρνει σχεδον παντα το καλυτερο και οτι συμφαιρει περισσοτερο ενα λογικο ανθρωπο με μπολικη νοημοσυνη.Πηρε τοτε λοιπον το DFI nf2 και ποσταρε στο pctech 240@2-2-2-5 και σας ετρεχαν τα σαλια(καλοπροεραιτα το λεω) και αμεσως μετα ολοι βουρ για DFI...και φυσικα μετα ολοι 4 leds of deth..(αυτος την εχει ακομα και ειναι κινεζα-φτου να μην την ματιαξω).Το φιλαρακι μου δεν ηξερε καν οτι υπηρχε DFI σαν εταιρια οπως και αρκετα αλλα ατομα...

Ε ελεος λοιπον μεχρι πριν απο 1-1.5 χρονο την ειχατε για τον...(ασε καλυτερα να μην το πω) και τωρα μου την κανατε ΘΕΑ και μαμει και σπερνει λεμε τα παντα η δικια σου.

Χαλαρα...ειπαμε καλη στο o/c απο εκει και περα μονο μειονεκτηματα μπορει να εχει σε σχεση με τις αλλες εκτος και αν θεωρεις πλεονεκτημα το uv reactive!

Φιλικα!

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα το εθεσες. η dfi επι nf2. σιγουρα η καλυτερη γι αυτα που θελαμε, οταν και αν δουλευε.

αλλη ομως εκεινη, αλλες η σημερινες. επειδη εκεινη ειχε τα χουγια της, δε σημαινει πως τα ακολουθουν και οι nf3.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio [Σήμερα, στις 16:01]

κοιτα να σου πω η ΑΒΙΤ αν και αστερι σαν μητρικη(με πρεσκοτι δεν εχω δοκιμασει) εφαγε bios corrupt,το ασους που εχω τωρα δεν με εχει αναγκασει μεχρι αυτη την ωρα που σου μιλαω να κανω c-mos ρεσετ...δεν ξερω για giga...αλλα τωρα δεν μπορεις να πεις τιποτα για ασους...ελεος μεχρι και στα βιβλια πανεπιστημιου ανεφερεται η A.M....

Και τελος...επι εποχη πστεχ ολοι εσεις που δοξαζετε τωρα το DFI για τo o/c του χωρις να νοιαζεστε για κατι αλλο,και καλα κανετε αφου εινα κορυφαιο σε αυτο τον τομεα ειχατε abit nf-s ver 2.0.Τοτε λοιπον ενα φιλος ειχε παρει προσφατα πσ και πηρε και αυτος το ΑΒΙΤ.Ελα ομως που εσεις μπορει να ειστε μαστορια στο o/c ομως αυτος ειναι μστορι στο να ψαχνει και να παιρνει σχεδον παντα το καλυτερο και οτι συμφαιρει περισσοτερο ενα λογικο ανθρωπο με μπολικη νοημοσυνη.Πηρε τοτε λοιπον το DFI nf2 και ποσταρε στο pctech 240@2-2-2-5 και σας ετρεχαν τα σαλια(καλοπροεραιτα το λεω) και αμεσως μετα ολοι βουρ για DFI...και φυσικα μετα ολοι 4 leds of deth..(αυτος την εχει ακομα και ειναι κινεζα-φτου να μην την ματιαξω).Το φιλαρακι μου δεν ηξερε καν οτι υπηρχε DFI σαν εταιρια οπως και αρκετα αλλα ατομα...

Ε ελεος λοιπον μεχρι πριν απο 1-1.5 χρονο την ειχατε για τον...(ασε καλυτερα να μην το πω) και τωρα μου την κανατε ΘΕΑ και μαμει και σπερνει λεμε τα παντα η δικια σου.

Χαλαρα...ειπαμε καλη στο o/c απο εκει και περα μονο μειονεκτηματα μπορει να εχει σε σχεση με τις αλλες εκτος και αν θεωρεις πλεονεκτημα το uv reactive!

Φιλικα!

Όπως έχει πει πολύ σωστά και ο zyx δεν μας νοιάζουν τα ονόματα. Μας νοιάζει να μας προσφέρει αυτό που θέλουμε η μητρική. Ένα χρόνο πριν ένα χρόνο μετά πολλά πράγματα αλλάζουν. Του χρόνου μπορεί oλοι να πάρουμε Foxconn

Link to comment
Share on other sites

Μωρε και το hyundai EXcel του πατερα μου μια χαρα φθηνο ηταν αλλα στα 100.000 χιλιομετρα εκαιγε λαδια...Ποιος σου ειπε οτι τα σημερινα hyundai ειναι ετσι...αλλα οπως και να το κανουμε ρε αδερφε hyundai ειναι..

Ε και η DFI δεν ειναι oπως τοτε αλλα δεν παυει να ειναι DFI...μην το ξεχνατε επειδη τρεχετε στα 300 HTT...

Link to comment
Share on other sites

Nos-Dio το θέμα με την προβληματική παρτίδα σε DFI NF2 έχει ξανα σηζητηθεί αλλά δε με πείθεις καθόλου, γιατί το AN8X rev1.04 έτρωγε corruption για πλάκα ενώ το NF7-S rev1.2 όχι (πολύ σπάνιο φαινόμενο). Με την λογική σου λοιπόν πες με πως πας και παίρνεις ASUS? Επίσης μαζικά σκασμένα Caps πιο πρόσφατα είχε η ASUS με το KV8, αν κάνω λάθος διόρθωσε με, πως πας και παίρνεις τέτοια μητρική λοιπόν. Το 754 για μένα είναι άψογο σε όλα του, μια προβληματική μητρική στα τόσα κομμάτια δε λέει τίποτε, αν θες σύγκρινε την μου με την K8N της ASUS να γελάσουμε λίγο.

τώρα σε σχέση με την AN8-SLI της ASUS πες μου που υπερτερεί από την DFI εκτός από το γεγονός ότι γράφει ASUS. Σε παρακαλώ γίνε συγκεκριμένος σε αυτό. Αν κάνω λάθος το ASUS δεν έχει πρόβλημα με το TCQ όπως?????

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.